smartfony tygodnia honor 70
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia”

Piszecie do mnie, że podobają wam się moje zestawienia i cotygodniowe przeglądy, więc będzie ich więcej! Nowa seria obejmie smartfony. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich, a w każdym tygodniu swoje premiery mają przeróżne i bardzo ciekawe modele. Będę mieszał informacje o telefonach z różnych półek. Pojawią się zarówno budżetowce jak i flagowce. Cykl wystartował z początkiem roku, więc zaczynam od podsumowania drugiego tygodnia stycznia 2022.

Na wstępie lista ciekawostek ze świata smartfonów (trochę liczb, przecieków, wieści od analityków i przewidywań powiązanych z nadchodzącymi modelami):

  • 13.09.2022 – w tym dniu mogą zadebiutować iPhone’y 14, trzy zegarki Apple Watch i słuchawki AirPods Pro drugiej generacji
  • 4% – o tyle urosła sprzedaż smartfonów rok do roku w Q1 2022 w USA (39 mln sztuk). Google zwiększył tam sprzedaż Pixeli aż o 380%! | wg Canalys
  • 24.10.2022 – w tym dniu WhatsApp kończy wsparcie dla iOS 10 i 11 (czyli przestanie aktualizować aplikację na iPhone’ach 5 i 5c)
  • 131 – tyle punktów otrzymał w fotograficznym DxOMark (14. miejsce) smartfon Honor Magic 4 Pro (odmiana Ultimate tej generacji jest na czele rankingu)
  • 356 mld $ – taką kwotę do 2026 roku chce zainwestować Samsung w chipy – o 30% więcej niż w poprzednie pięć lat (do 2025 ma powstać układ mobilny wyłącznie dla Galaxy)
  • 3x – tyle droższa w produkcji będzie kamerka selfie do iPhone’a 14 z powodu problemów z dostawami wcześniejszych modułów (Apple musiało z nich zrezygnować) | wg źródeł z Korei
  • 15 – tyle lat skończyła usługa Google Street View (dostępna też na smartfonach)

  • 11.2022 – już w tym czasie Xiaomi może pokazać smartfony trzynastej generacji (ze Snapdragonem 8 Gen 2)
  • smartfony Asus ROG Phone 6 i Realme GT 2 Master Explorer Edition otrzymają nowego, podkręconego Snapdragona 8+ Gen 1 (trzeci kwartał roku)
  • Xiaomi zapowiedziało partnerstwo z Leica (w lipcu wspólny smartfon)
  • Huawei ogłosiło koniec współpracy z Leica (rozpoczętej w 2016 roku)
  • Motorola potwierdziła, że składany Razr 3 otrzyma Snapdragona 8+ Gen 1
  • smartfon Nothing phone (1) będzie posiadał przezroczyste plecki i bezprzewodowe ładowanie (premiera 21 lipca – wg przecieków z Niemiec)
  • składany Google Pixel Fold opóźniony | wg koreańskiego The Elec
  • tryb Expert RAW dla aparatu dostępny dla Galaxy Z Fold3 (można go pobrać z Galaxy Store – sprawdzę, bo akurat testuję ten telefon)

1. Oppo Reno 8 Pro z Mari X Silicon NPU

Oppo Reno 8 ProW naszym kraju dopiero co zaktualizowano do końca ofertę rodziny Reno 7 (jako ostatni przybył Lite), a w Chinach już debiutuje ósma generacja smartfonów Oppo. Każdy z modeli ma inny procesor. W Pro znalazł się dodatkowy procesor, którego zadaniem jest lepsza obsługa głównego sensora 50 megapikseli. Mari X Silicon NPU (6 nm) był dotąd obecny wyłącznie we flagowej linii Oppo Find X5.

  • Oppo Reno 8 (Dimensity 1300)
  • Oppo Reno 8 Pro (Snadpragon 7 Gen 1)
  • Oppo Reno 8 Pro+ (Dimensity 8100 Max)

Plus ode mnie za: design i chip Mari X Silicon NPU w Pro

Czytaj więcej o: Oppo Reno 8


2. Seria Honor 70 (premiera tygodnia)

smartfony tygodnia honor 70

Po globalnej prezentacji flagowego Magic4 Pro marka Honor koncentruje się teraz na kolejnej linii smartfonów. Seria Honor 70 to trzy odmiany Androida: Honor 70 5G, Honor 70 Pro i 70 Pro+. Bardzo nietypowo wygląda rozdzielczość głównego sensora – nowego Sony IMX800 z 54-megapikselami. To matryca z 1/1.49″, a więc większa od niejednego aparatu z flagowych jednostek. Posiada ją każdy z trzech modeli.

Seria będzie reprezentowana też przez trzy różne odmiany procesora. Bazowy Honor 70 otrzymał chip Qualcomma – Snapdragon 778G Plus, natomiast Honor 70 Pro i Pro+ pracują odpowiednio na MediaTekach Dimensity 8000 (5 nm) i 9000 (4 nm). Stylistycznie telefon przypomina ostatnie propozycje Huawei, szczególnie moduł fotograficzny. Sądzę, że nieprzypadkowo. Mimo, że marki są już niezależne to nadal coś je łączy. Honor 70 wyglądają bardzo fajnie. Szkoda, że marka wycofała się z naszego rynku 🙁

Plus ode mnie za: eksperymentowanie z nowym sensorem 54 mega

Więcej o: Honor 70 Pro


3. Tani Samsung Galaxy M13

Samsung Galaxy M13
foto: samsungmobilepress.com

Samsung cały czas globalnie lideruje na rynku smartfonów, ale okazjonalnie podgryzają go rywale z Chin. Strategia z tańszymi Galaxy to reakcja na konkurencję. W zeszłym tygodniu koreański gigant przedstawił po cichu model z niższej półki. Galaxy M13 ma być tani, posiadać sporą baterię i ekran. Panel LCD ma przekątną 6.6 cala i notch na selfie. Ekran względem Galaxy M12 nieco urósł, ale chip pozostał ten sam – Exynos 850. To niedrogi telefon, więc dostępne tylko 4 GB RAM i 64 GB na dane. Android 12, ale trudno powiedzieć jaki okres wsparcia zaproponuje producent.

Udało się podrasować aparat główny (z 48 do 50 mega), ale odpadł jeden z mniejszych sensorów. Ten od makro. Pojemność baterii spadła z 6000 do 5000 mAh. To wciąż dużo. Jaką cenę przewiduję? Myślę, że w okolicach 800 zł byłoby ok.

Plus ode mnie za: planowanie sprzedaży również w Europie


4. Motorola Razr 3 (przeciek tygodnia)

Zapoznaję się właśnie z trzecią generacją składanego Folda od Samsunga, który jako jeden z pierwszych pokaże niebawem jego następcę. Inne marki są na etapie tych poprzednich serii. Motorola szykuje niebawem trzeciego RAZR. Będzie trochę przeprojektowany. Inny od dwóch wcześniejszych propozycji. Właśnie wyciekło nagranie pokazujące telefon z klapką w ruchu. Bliżej mu teraz detalami do Flipa. Nie do końca widać rozmiary zewnętrznego ekranu. Oby urosły. Myślę, że prezentacja nowego smartfona jest tuż za rogiem, więc wkrótce zaczniemy uzyskiwać dokładniejsze informacje na temat specyfikacji RAZR 3. Na razie potwierdzono oficjalnie, że telefon będzie pracował na nowo zaprezentowanym Snadpragonie 8+ Gen 1.

Plus ode mnie za: Snapdragona 8+ Gen 1, czyli będzie prawdziwy flagowiec.


5. Seria Redmi Note 11T (Chiny)

smartfony tygodnia 20 redmi note 11 pro plus asto boy edition
Edycja Redmi Note 11T Pro+ Astro Boy

Xiaomi ma kolejne trio z serii Redmi. Jedenasta generacja doczekała się linii „T” oraz SE. Modelom Note 11T Pro i Pro+ specyfikacje się w większości pokrywają (te główne). Oba są klasyfikowane jako lepiej wyposażone, natomiast SE to typowy mid-range. Wszystkie oczywiście jako smartfony plasowane niżej od Xiaomi. Poniżej wybrane cechy tych urządzeń, te wyróżniające. Okazja do bliższego przyjrzenia pojawi się pewnie wraz z polską premierą. Sądzę, że te Androidy się u nas pokażą. Możliwe, że nawet pod tymi samymi nazwami.

  • Redmi Note 11T Pro/Pro+: ekran LCD 6.6 cala z FHD+ i 144Hz, sensor główny Samsung ISOCELL GW1 (64 mega), chip MediaTek Dimensity 8100, szybka pamięć LPDDR5 i UFS 3.1 oraz szybkie ładowanie – odpowiednie 67 i 120W
  • Redmi Note 11 SE: ekran LCD 6.5 cala z FHD+ i 90Hz, chip Dimensity 700, w odróżnieniu od Pro jest niższy soft (zamiast Androida 12 z MIUI 13 otrzymamy Androida 11 z MIUI 12)

Plus ode mnie za: panel 144Hz, aparat ISOCELL GW1 i szybkie ładowanie za rozsądne pieniądze (Note 11T Pro startuje od 1799 juanów, czyli niecałe 300$). Note 11 SE ma ciekawą stylistykę modułu fotograficznego.


6. Galaxy Z Fold 3 (zapowiedź testu)

galaxy z fold 3 michał sitnikNa koniec mała zapowiedź testu konkurenta, choć chyba nie bezpośredniego, bo generacyjnie zeszłorocznego. Będę przez kilka tygodni obcował ze składanym Foldem trzeciej generacji. Samsung szykuje na sierpień Galaxy Z Fold 4, ale nadal ta grupa smartfonów jest bardzo niszowa, więc wrażenia z korzystania z nietypowego formatu będą aktualne. Różnice w głównym przeznaczeniu się nie zmienią. Przy okazji kilku najbliższych smartfonowych przeglądów będę przypominał o tym teście. Finalny (pełen) pojawi się za około miesiąc.