smartfony tygodnia 28 dbrands something
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #28

Piszecie do mnie, że podobają wam się moje zestawienia i cotygodniowe przeglądy, więc będzie ich więcej! Nowa seria obejmie smartfony. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich, a w każdym tygodniu swoje premiery mają przeróżne i bardzo ciekawe modele. Będę mieszał informacje o telefonach z różnych półek. Pojawią się zarówno budżetowce jak i flagowce. Cykl wystartował z początkiem roku, więc zaczynam od podsumowania drugiego tygodnia stycznia 2022.

Na wstępie lista ciekawostek ze świata smartfonów (trochę liczb, przecieków, wieści od analityków i przewidywań powiązanych z nadchodzącymi modelami):

  • o 15% szybsze CPU i o 25-30% szybsze GPU – takie osiągi ma mieć chip Apple A16 (trafi do iPhone’a 14 Pro, ponoć bazowe modele tylko z A15)
  • Samsunga zrealizował pierwsze zamówienie na chipy w litografii 3 nm
  • wg przecieków Samsung opracowuje sensor 400-450 megapikseli (obecnie czekamy na debiut aparatów w rozdzielczości 200 mega)
  • wszystkie iPhone’y 14 mają posiadać 6 GB RAM | wg DigiTimes
  • Redmi K50S Pro (pierwszy od Xiaomi) może posiadać sensor 200 mpx
  • Samsung ogłosił wzrosty w przychodach, ale straty w sekcji mobilnej
  • Google obiecuje zająć się nieprzyjaznymi praktykami reklam w Androidach
  • Qualcomm potwierdził, że Galaxy S23 będą działać wyłącznie na ich chipach
  • sklepik Google Play dla Androida kończy 10 lat


1. ASUS Zenfone 9 (smartfon tygodnia)

Asus Zenfone 9Na rynku trudno znaleźć smartfon, którego przekątna ekranu nie przekracza sześciu cali. ASUS postanowił, że będzie stawiał właśnie na tej wielkości flagowce. Kolejna generacja Zenfone’a ma kompaktowe gabaryty i mocne wnętrze. W tym roku położono szczególny nacisk na zestaw fotograficzny. Mimo, że tylny moduł ma tylko dwa aparaty to spełnią one oczekiwania. Jest zoom, jest szeroki kąt, makro, wyższa rozdzielczość i „sześcioosiowa” stabilizacja a’la gimbal. Telefon ma najnowszego Snadpragona 8+ Gen 1, bardzo dobrej jakości wyświetlacz i pozostałe parametry.

Czytaj więcej o: ASUS Zenfone 9

Wyróżniam za: względnie kompaktowe rozmiary (jak na dzisiejsze czasy)


2. Motorola Moto G32 (Europa)

Kolejna Motorola ze średniej półki dociera na europejski rynek (i ogólnie debiutuje). Moto G32 wygląd na nieźle wyposażony smartfon. Kosztuje 210 euro, a posiada nienajgorsze parametry. Oczywiście adekwatne do zaproponowanej ceny. Ponad normę jest głównie aparat fotograficzny, ale i bateria spora. Telefon pracuje na Snapdragonie 680, ma 90Hz ekran LCD 6.5 cala (w wysokiej rozdzielczości Full HD+). Do tego 4 GB RAM, 128 GB na dane (jest slot na karty microSD).

Zestaw sensorów to połączenie 50 megapikseli (z PDAF), 8 mpx (ultra szeroki kąt 118˚) i czujnika do głębi. Z przodu kamerka 16 mpx w centralnym otworku. Bateria ma 5000 mAh i jest ładowana z 30W TurboPower. Nie zabrakło portu słuchawkowego i Androida 12, a dźwięk jest też w Dolby Atmos.

Wyróżniam za: niezły zestaw sensorów, ekran i względnie atrakcyjne parametry


3. F(x)tec Pro1-X (w końcu wysyłka)

Trzy lata po pierwszej prezentacji nietypowej konstrukcji smartfon F(x)tec Pro1-X trafia w końcu do pierwszych klientów. To Android z klawiaturką QWERTY, która dla niektórych będzie elementem wartym zakupu. To już kolejna próba przyciągnięcia konkretnego odbiorcy wygodniejszym panelem do wprowadzania znaków (w alternatywie dla dotykowego ekranu). To raczej jednostka biznesowa, jak kiedyś BlackBerry. Nawet ta marka nie dała rady połączyć cech smartfona z fizyczną klawą, ale zawsze fajnie, gdy w sprzedaży jest jakaś nawet niszowa opcja unikatowego rozwiązania. Pytanie, czy projekt się utrzyma i zagwarantuje odpowiednie wsparcie na przestrzeni kolejnych lat.

Wyróżniam za: Androida z wysuwaną klawiaturką QWERTY


4. Samsung Galaxy S22 w kolorze Bora Purple

Niebawem Samsung przedstawi kolejne składane flagowce, ale swój czas mają jeszcze Galaxy serii S. Do premiery nowej generacji jeszcze sporo czasu, więc ta aktualna wymaga promocji. Koreański gigant postanowił rozszerzyć paletę kolorystyczną Galaxy S22 o kolejny fiolet. Kolejny ogółem, bo w historii marki było ich już sporo.

10 sierpnia, czyli w dniu Galaxy Unpacked, do sprzedaży wejdzie model w edycji „Bora Purple”. Bora to z japońskiego fiolet, więc to jakby „podwójny” fiolet. Telefon jest w matowym wykończeniu i z błyszczącą ramką. Wszystko spójne w barwie. To odrębna wariacja od koloru Violet (była taka specjalna wersja sprzedawana wyłącznie na samsung.com). Szybkie przypomnienie poprzednich fioletów (personalnie mojego ulubionego kolorku ogółem): Galaxy S8 był dostępny w Orchid Gray, Galaxy S9 w Lilac Purple. Teraz czas na Borę.

Wyróżniam za: utrzymywanie nawiązania do fioletowej barwy wykończenia


5. Moto Razr 2022 (już 2 sierpnia)

smartfony tygodnia 29 moto razr 2022
Moto Razr 2022 fot. (motorola z Weibo)

Drugiego sierpnia Motorola przedstawi swoją trzecią generację składanej serii Razr (istniejącej już od 2005 roku, ale od niedawna z giętkim wyświetlaczem). Producent zaplanował event bezpośrednio przed wydarzeniem Samsunga, na którym zobaczymy bezpośredniego rywala, czyli Galaxy Z Flip 4. Składane telefony z „klapką” będą się upowszechniać, ale na razie ich format zarezerwowano dla flagowych parametrów.

Moto Razr 2022 jest już zwiastowana od kilkunastu dni, a ostatni teaser dotyczy zewnętrznego ekranu. W tego typu urządzeniu może mieć swoje znaczenie. Chcemy przecież bez otwierania ekranu głównego mieć wygodny dostęp do najważniejszych funkcji Androida. Pod tym względem model pokonuje Galaxy.

Wyróżniam za: poprawę mankamentów poprzednika


6. RedMagic 7S Pro (globalnie)

nubia Red Magic 7SDosłownie kilka tygodni po chińskiej premierze gamingowy smartfon nubia RedMagic 7S Pro jest dostępny międzynarodowo. Cennik startuje od 779€ za konfigurację 12 GB RAM i 256 GB na dane, ale w ofercie jest nawet edycja 18/512 GB. Nie będę ponownie rozpisywał się o specyfikacjach telefonu, bo to znajdziecie w przekierowaniu do oddzielnego artykułu poniżej, ale przypomnę, że najnowsza nubia pracuje na topowym i świeżutkim (podkręconym do 3.2GHz) procesorze Snapdragon 8+ Gen 1, ma ukrytą pod ekranem kamerkę, specjalnie chłodzenie (wraz z opcjonalnym modułem z jeszcze lepszą wentylacją) oraz płynny i czuły wyświetlacz. Wszystko głównie pod gry.

Czytaj więcej o: Red Magic 7S Pro

Wyróżniam za: high-endowe specyfikacje i gamingowe rozwiązania


7. Honor X8 5G (debiutuje po cichu)

Honor X8 5GHonor po cichu rozszerzył ofertę smartfonów o model Honor X8 5G. Jest to generalnie wariant telefonu Honor X8 uzupełniony o modem piątej generacji. Chiński producent „upgrade’uje jednostkę” po połowie roku od debiutu bazowca i to nie tylko układem 5G. Część podzespołów trzeba było poświecić, by utrzymać atrakcyjną cenę. X8 5G ma mniejszy ekran 6.5 cala (IPS LCD) w rozdzielczości 1600 x 720p. Snapdragona 680 zmieniono na Snapdragona 480+ (mocniejszego).

Honor X8 5G będzie dostępny tylko w konfiguracji 6/128GB (w tym + 2 GB RAM wirtualnie). Aparat główny też uległ downgrade’owi. Z 64 do 48 megapikseli. Nie ma też ultra wide 5 mpx. Zastąpiono go czujnikiem 2 mega. Także na przodzie aparat zszedł niżej, bo to 8 mpx. Udało się utrzymać baterię 5000 mAh. Nie podano jeszcze ceny, ani dostępności modelu, a od tego zależy finalna ocena urządzenia.

Wyróżniam za: zmiany w konfiguracji (tylko, czy na lepsze?)


8. Najlepsze fotograficzne smartfony na rynku (2022)

najlepsze fotograficzne smartfony
Zobacz też: najlepsze foto smartfony (2022)

Na koniec chciałbym Was przekierować do mojego najświeższego zestawienia topowych smartfonów, które celują w fanów mobilnej fotografii. Jestem aktualnie w trakcie poszukiwań dobrej jednostki do robienia odpowiedniej jakości zdjęć, a że sekcja fotograficzna jest u mnie ostatnio mocno rozwijana, to chcę, by i prace były na poziomie.

Oczywiście fotki trzeba umieć też robić, ale i hardware się liczy. W high-endowych telefonach sensory dają znacznie więcej potencjału. Przygotowałem listę najciekawszych modeli foto-telefonów na 2022 rok. Pośród tych jednostek chcę coś wybrać, a przy okazji pomóc (lub utrudnić 😛 ) wybór moim czytelnikom.