Po to nosimy smart zegarki na nadgarstku, by w razie potrzeby uwolnić się od smartfonów. Taki gadżet może służyć do wielu różnych zadań bez konieczności zabierania ze sobą telefonu. Jedną z takich funkcji jest odsłuch muzyki bezpośrednio z wearable. Smartwatche pozwalają zapisać pliki w ich pamięci, ale taki Spotify długo z tym zwlekał. Szwedzka firma ogłosiła, że w końcu tryb offline zawita na Apple Watche i modele z Wear OS. Od razu na wstępie przypomnę, że aby pobierać content do pamięci urządzenia trzeba być członkiem płatnego Spotify Premium.

Spotify offline w końcu na zegarkach

Choć pliki muzyczne można zapisywać w pamięci smart zegarków już od dawna to większość z nas korzysta dziś z playlist dostępnych na platformach streamingowych. Jest wygodniej, wszystko mamy w jednym miejscu, a do tego w razie potrzeby możemy zapisywać wybrane tytuły w pamięci telefonu. Problem był na smart zegarkach z watchOS (Apple Watch) i Wear OS (modele z systemem Google). Tutaj ekranik na ręce pozwalał wyłącznie na zdalną kontrolę tego, co mieliśmy w smartfonie.

Spotify uruchamia w końcu opcję zapisu muzyki do pamięci smart zegarków. Tryb ten pojawi się zarówno na zegarki Apple, jak i te z Wear OS (który zresztą czeka właśnie na większy update w połączeniu z Tizen od Samsunga). Wyjście na trening nie zmusi nas już do zabierania ze sobą telefonu, gdy zechcemy poćwiczyć z muzyką w tle. Owszem, można nabyć Apple Watcha z LTE, wtedy streaming online jest możliwy bez połączenia z telefonem, ale to nie rozwiązanie. Tryb offline działa teraz na zegarkach bez eSIM.

Spotify offline – jak pobrać na Apple Watch?

W bazie Spotify mamy nie tylko muzykę, ale też podcasty, a niebawem będą jeszcze audiobooki (współpraca ze Storytel) oraz audio wyższej jakości w ramach Spotify HiFi. Te większe pliki warto pobrać na urządzenie, a nie tracić na to dane z internetowego pakietu. Dotąd pobieranie muzyki do pamięci Apple Watcha było możliwe jedynie w usłudze Apple Music. Niedawno taką opcję dodał Deezer, Pandora też już to wdrożyła, a teraz czas na Spotify.

Jak pobierać muzykę i podcasty na Apple Watch? Spotify wytłumaczyło. To dość prosty proces. Nic skomplikowanego. W obecnym interfejsie (bo kiedyś może się to zmienić) wystarczy wejść do aplikacji Spotify na iPhonie i klikając w trzykopek przy playlistach, albumach lub podcastach (a wkrótce też i audiobookach) wybrać “pobierz na Apple Watch”. Z kolei w aplikacji Apple Watcha jest zakładka Pobrane, by sprawdzić, które pozycje zostały zapisane w zegarku. Od tej pory po sparowaniu smartwatcha z bezprzewodowymi słuchawkami będziemy mogli słuchać pobranej zawartości bez połączenia z telefonem.

YouTube Music offline na Wear OS
foto: zrzut z przekazu na Google I/O

YouTube Music offline na Wear OS

Wyżej napisałem, że Wear OS czeka w tym roku większa zmiana. Google ogłosiło podczas developerskiego Google I/O, że kilka aplikacji na zegarkowy system zostanie ulepszonych. Jedną z nich będzie YouTube Music. Pojawi się możliwość zapisu muzyki z biblioteki muzycznej YouTube do pamięci smartwatcha. Offline Mixtape oraz nasze polubienia mogą być automatycznie synchronizowane z zegarkiem. Oczywiście tu również usługa dostępna wyłącznie dla użytkowników opłacających Premium.

Spotify na Wear OS też zyska tryb offline. Powinien funkcjonować podobnie do odpowiednika w Apple Watchach. Aktualizacja uruchamiająca tryb offline będzie docierać globalnie etapami, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Na koniec dodam jeszcze, że Spotify na zegarki Garmin i Samsunga posiadają już taką synchronizację. Apple Watch i Wear OS dołączają ze sporym opóźnieniem.

źródło: spotify.