wearables 103 oppo watch x
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #103 – Oppo Watch X (foto: Google/Wear OS w serwisie X)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dotrwałem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatar2027 – dopiero w tym roku Apple planuje ekrany microLED w Apple Watchach Ultra (wynika z anulacji zamówienia w Osram dla trzeciej generacji zegarka)
  • 45 mm – taką (drugą) wersję koperty otrzyma Pixel Watch 3 (kolejny info na ten temat)
  • Strava i Oura (pierścienie) łączą siły (współdzielenie danych między serwisami)
  • system watchOS 10.4 już dostępny (głównie poprawki błędów)
  • Google rozważa implementację trybu Watch Unlock w zegarkach Pixel Watch 3 (szybkie logowanie przy użyciu chipów Ultra Wide Band, które pojawią się w wearables) | wg 9to5Google
  • Bose przygotowuje technologię wykrywającą wpływ woskowiny na dźwięk ze słuchawek (marka opatentowała ciekawe rozwiązania mające sygnalizować problem)

Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?

  • Samsung chwali się historią swoich wearable (na 25-lecie sekcji)
  • Nothing wprowadza słuchawki z budżetowej linii CMF
  • Apple z wiosenną kolekcją nowych pasków dla zegarków Watch
  • Dexcom Stelo to pierwszy glukometr z ciągłym pomiarem bez recepty
  • Oura Ring z oceną postnatalnego samopoczucia

1. Historia wearables Samsunga (25-lecie)

W minionym tygodniu nie było jakiejś większej, ciekawszej premiery, ale jest pojawiła się interesująca infografika. Samsung przygotowuje się do wprowadzenia najmniejszego ubieralnego gadżetu w swojej historii, a tą ma już 25-letnią! Koreańska marka przygotowała chronologicznie zaprezentowane wydania swoich noszonych wynalazków. Począwszy od 1999 roku, kiedy to zaprezentowano pierwszy watch-phone w komercyjnym wydaniu (SPH-WP10). Na sporej długości obrazku możecie przejrzeć większość inteligentnych zegarków i słuchawek, które miały swoje premiery w poszczególnych latach . Ciekawa podróż, szczególnie, gdy przez ponad dekadę śledziło się (i opisywało) praktycznie każdy z przedstawionych gadżetów giganta z Seulu.


2. Słuchawki Nothing CMF Buds i Neckband Pro z ANC (wybrane regiony)

Jakiś czas temu Nothing rozpoczęło na wybranych rynkach sprzedaż tańszych wearables subbrandu CMF. Modele z tej linii miały podreperować budżet dzięki bardziej budżetowym wariacjom ubieralnej elektroniki. Wraz z prezentacją nowego Phone (2a) przedstawiono w Indiach (Europa też je dostanie) dwa nowe modele bezprzewodowych słuchawek – CMF Buds i CMF Neckband Pro. W obu przypadkach starając się utrzymać ciekawe wzornictwo. Mimo niższych cen (tych europejskich jeszcze nie podano) specyfikacje wyglądają nieźle.


CMF Buds to jeszcze tańsza odmiana wcześniejszego modelu Pro (wciąż jednak z aktywną redukcją szumów do nawet 42 dB i trybem transparentnym). Jest łączność Bluetooth 5.3 z Fast Pair, multi-point oraz trybem gamingowym z Low Lag. Przetworniki mają 12.4 mm i tuning Dirac. Mikrofony są cztery (dwa mniej od Pro). Łącznie 35.5h czasu pracy, czyli niewiele mniej od droższego wariantu.

CMF Neckband Pro to z kolei wariacja z przewodem łączącym obie słuchawki. Też są tańsze od CMF Buds Pro. Oferują lepsze ANC (do 50 dB przez pięć mikrofonów). Czas pracy określono na 37h. Tu również Bluetooth 5.3, Fast Pair i multi-point. Nothing proponuje jeszcze 360° Spatial Audio Effect.

  • Plusy: przystępniejsze cenowo TWS (z ciekawymi parametrami)
  • Minusy: czas pokaże (to segment bardziej budżetowy, więc gdzieś są pewnie kompromisy)

3. Wiosenna kolekcja nowych pasków dla Apple Watchów

Jak co roku, Apple odświeża wiosenną kolekcję pasków dla Apple Watchów. W tym roku przygotowało nowe wersje kolorystyczne pasków sportowych, opasek sportowych, plecionych opasek Solo i pasków Solo. Są też nowe wariacje odmian francuskiego Hermès (tych bardziej stylowych i droższych). Nowa paleta barw pasuje barwami do etui dla iPhone’ów, które równocześnie weszły do sprzedaży.

Hermes 2024
Paski z wiosennej kolekcji (2024) Hermes (foto: apple.com)

Kolory najlepiej przejrzeć w ofercie marki na stronie apple.com, ale dla zasady podam tu wszystkie propozycje przynajmniej z nazwy (co nie w każdym przypadku wszystko wyjaśnia). Odmiany Hermes widać na załączonym obrazku. Oczywiście ceny z kosmosu.

  • silikonowy pasek sportowy (229 zł): pastelowa mięta, promienny, jasnoniebieski
  • opaska sportowa (229 zł): pastelowa mięta, oceaniczny błękit
  • pleciona opaska Solo (529 zł): malina, promienny, jasnoniebieski
  • opaska Solo (229 zł): pastelowa mięta, oceaniczny błękit, różowy
  • paski Hermès: Hermès Toile H Single Tour (w kolorze Bleu Céleste/ Écru i Framboise/Écru), Hermès Twill Jump Single Tour (w kolorze Bleu Céleste/Bleu Jean i Jaune d’Or/Bleu Jean) i Hermès Kilim Single Tour (w kolorze Blanc i Bleu Céleste)

Czytaj więcej o: Apple Watch series 9

  • Plusy: nowe odmiany kolorystyczne na wiosnę 2024
  • Minusy: te same, wysokie ceny (typowe Apple jest typowe)

4. Dexcom Stelo – pierwszy glukometr z ciągłym pomiarem bez recepty

wearables 104 dexcom stelo
Dexcom Stelo (foto: dexcom.com)

W trakcie styczniowych targów CES w Las Vegas firma Dexcom przedstawiła swój nowy monitor poziomu glukozy we krwi. Model Stelo ma jedną, ale ogromną przewagę nad innymi propozycjami ubieralnych biosensorów. Otrzymał odpowiednią certyfikację (w tym przypadku amerykańskiego FDA), pozwalającą na sprzedaż i użytkowanie bez recepty. Wearable wciąż współpracuje z aplikacją (jak inne odmiany podobnego formatu od Dexcom) i pozwala na odczyty w piętnastominutowych interwałach.

Rozwiązanie jest kierowane do cierpiących na cukrzycę typu drugiego. Szerszy dostęp do monitora to bardzo dobra wiadomość dla wielu diabetyków. Wciąż nie wiadomo, ile bazujący na G7 model Stelo będzie kosztował. Ciekawe, czy Stelo będzie współpracowało z serwisami Levels, Nutrisense lub January (aplikacje third-party, które w większości działają z konkurencyjnym Abbott FreeStyle Libre).

  • Plusy: nie wymaga recepty (przynajmniej w USA – za pewne, na początek)
  • Minusy: cena nie jest jeszcze znana (ale ma być konkurencyjna)

5. Oura Ring z oceną postnatalnego samopoczucia

Oura Ring Gen 3 Horizon
Oura Ring (foto: oura.com)

Oura to w tej chwili najciekawiej rozwijająca się w segmencie inteligentnych pierścieni marka na rynku. Co chwilę informuje o nowych badaniach i funkcjach, które są przygotowywane dla ich Ringów trzeciej generacji. Producent ten ma w tej chwili największe doświadczenie z tego typu wearables, więc jego wyroby należy traktować najpoważniej. Zapewne w tym roku, w odpowiedzi na Galaxy Ringa, zadebiutuje czwarta odsłona Ringa. Firma rozwija jednak technologie dla aktualnych modeli, bo opracowywane aktualnie opcje można wdrożyć i w kolejnych modelach (rozszerzając ich potencjał). Najnowsze algorytmy mają pomagać w ocenie stanu metalnego po narodzinach dziecka.

Postnatalne sugestie mają docierać do aplikacji w formie powiadomień na podstawie czujników temperatury. Oprogramowanie ma przewidywać okresy spadków nastroju związanych z okresem po ciąży. Kobiety przechodzą wtedy wzmożony stres emocjonalny. Według patentu algorytmy mogą być w stanie sygnalizować problemy, którym można w odpowiednim momencie przeciwdziałać w celu ogólnej poprawy „wellbeing”. Tego typu rozwiązania mają pomóc walczyć z postnatalną depresją. Zmiany w odczytach uwzględnią HR, HRV, dane podczas snu i kilka innych biomarkerów. W aplikacji potrzebne będzie uzupełnienie danych dot. wieku, BMI, okresu ciąży i kilku innych. Oura Ring już teraz posiada pewne analizy związane z owulacją, opatentowano detekcję menopauzy, a w drodze jest jeszcze kilka innych.

  • Plusy: dodatkowe pomiary i możliwości smart pierścienia
  • Minusy: wciąż na etapie patentów

Czytaj więcej o: Oura Ring 3


6. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Galaxy Watch 4 testNa początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


7. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


8. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


9. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS