Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
ICYMI w wearables:
W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dotrwałem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- Apple przez trzy lata oceniało poziom zgodności Apple Watcha ze smartfonami z Androidem (zanim porzucono plany otworzenia się na spory segment rynku) | wg przecieków
- Samsung ma podnieść pamięć w Galaxy Watch7 do 32 GB (z 16 GB) – będzie więcej miejsca na pliki | jw
- Tim Cook potwierdza tegoroczną dostępność (ograniczoną) Apple Vision Pro na terenie Chin
- watchOS 11 nie będzie wielką aktualizacją rozwiązań dla Apple Watcha (jak było przy poprzednim OS)
Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?
- WIZPR Ring to smart pierścień pod ChatGPT (crowdfunding)
- słuchawki vivo TWS 4 z Hi-Fi (tylko Chiny)
- Qualcomm z nowymi chipami S5 Gen 3 i S3 Gen 3 (dla słuchawek TWS)
- Abbott Lingo opracowuje analizy ketozy i mleczanów
1. WIZPR Ring z ChatGPT (crowdfunding)
Niedawno opublikowałem na blog zestawienie najciekawszych smart pierścieni dostępnych na rynku. W tym roku propozycji wearables na palec przybywa i nie wszystkie stawiają wyłącznie na funkcje trackera aktywności i zdrowia. WIZPR to gadżet do współpracy z ChatGPT w bardziej prywatny sposób. Twórcy urządzenia chcą wykorzystać moment i zaproponować wygodne rozwiązanie do komunikacji z generatywnymi modelami Sztucznej Inteligencji. Audio prompty przy użyciu mikrofonu na palcu wydają się interesująca (zakładając, że rynek uzna AI w stylu chatów z GPT za mainstreamowy). Jak sama nazwa wskazuje (WIZPR nawiązuje do szeptania), pierścień posłuży do dyktowania zapytań. Oprócz tego, tą samą drogą, da też szansę na korzystanie z asystentów głosowych. Format na palec ma podnieść prywatność, bo pozwoli ciszej mówić. Gadżet pojawił się na Kickstarterze, gdzie we wczesnej fazie zbiórki oferuje się za 139$ (finalnie 199$). Jeśli kampania pójdzie zgodnie z planem to projekt ma dotrzeć do pierwszych fundatorów w lipcu.
- Plusy: większa prywatność (jeśli faktycznie korzystacie z promptów głosowych)
- Minusy: oferta w trybie crowdfundingu (nie są jeszcze znane losy gadżetu)
2. Słuchawki vivo TWS 4 z Qualcomm S3 Gen 3
Znów piszę o marce vivo (mimo, że w zeszłym roku opuściła nasz rynek), ale akurat w Chinach zadebiutowały ich kolejne słuchawki klasy True Wireless Stereo. TWS 4 przedstawiono przy okazji premiery składanych vivo X Fold3. Czwarta odsłona prawdziwie bezprzewodowych słuchawek ma kilka ulepszeń. Wearables zaoferowano w dwóch odmianach: bazowej i Hi-Fi. Różnica jest w kodekach. Te lepsze mają wsparcie aptX Lossless. Generalnie modele wyglądają na dobrze wyposażone, szczególnie biorąc pod uwagę cenę. Na pokładzie jest nowy chip Qualcomm S3 Gen 3 (o którym więcej za chwilę w oddzielnym podpunkcie). Wylistuję najważniejsze możliwośći słuchawek TWS 4:
- przetworniki 12.2 mm z warstwą wolframu ceramicznego
- aktywna redukcja szumów (ANC) do 55 dB
- potrójny mikrofon na słuchawkę
- chip: Qualcomm S3 Gen 3 ze Snapdragon Sound
- dodatkowe, pasywne tłumienie przez wkładki
- kodeki LDAC i aptX Adaptive (bazowy) i aptX Lossless (wariant Hi-Fi)
- łączność: Bluetooth 5.4
- lag (opóźnienie synchronizacji) z 44 ms
- czas pracy: 11h na jednym ładowaniu (zapewne bez ANC) i 45h razem z etui
- kolory: biały, czarny i granatowy
- cena vivo TWS 4/4 Hi-Fi: 399/499 juanów (w przewalutowaniu 55/70$)
Wstępne podsumowanie
- Plusy: dobra cena, ANC, Bluetooth 5.4, kodeki LDAC
- Minusy: na razie dostępność tylko w Chinach, a przy ewentualnej globalnej i tak bez Polski
3. Qualcomm S5 Gen 3 i S3 Gen 3
To teraz obiecane info o nowych układach Qualcomm dla prawdziwie bezprzewodowych słuchawek. Producent układów przedstawił dwa nowe modele chipsetów audio w trzeciej generacji. S3 Gen 3 dla średniej klasy i S5 Gen 3 dla odmian premium. Zastąpią propozycje z 2022 roku. W obu przypadkach jest więcej mocy do przetwarzania sygnału i wsparcie dodatkowej AI w lepszym z prezentowanego duetu. Najważniejsze usprawnienia to oczywiście poprawa jakość dźwięku. Postaram się w skrócie przedstawić najważniejsze z ulepszeń obu chipów.
Introducing the Qualcomm S3 Gen 3 and S5 Gen 3 Sound platforms, bringing premium @Snapdragon Sound features like lossless music streaming and crystal-clear calls to a broader range of listeners. pic.twitter.com/ESgtwbSjPA
— Qualcomm (@Qualcomm) March 25, 2024
Qualcomm S5 Gen 3 – CPU ma teraz 200MHz (w Gen 2 było tylko 80MHz) i DSP z 350MHz (było podwójne 240MHz). Do tego 1.5x więcej pamięci. Jest też dodatkowy akcelerator AI z o 50x wydajniejszym przetwarzaniem. Zostanie użyty do analizy ANC oraz głosu. Qualcomm dostarczył też dodatkowy hardware do kompensacji przy wadach słuchu, trybu transparentnego i zarządzania szumami.
Qualcomm S3 Gen 3 – też jest szybszy od poprzednika, ale ma mniejszy upgrade. Wciąż CPU z podwójnym 80MHz, ale też podwójnym DPS 240MHz (był pojedynczy). Silnik AI jest, ale bez akceleracji. Jest wsparcie Google Fast Pair, Qualcomm TrueWireless Mirroring oraz Auracast. Nie zabraknie Snapdragon Sound z24-bit 48kHz lossless przy streamingu.
W opisie widzę też Qualcomm Voice & Music Extension Program, który pozwoli producentom headsetów na wykorzystanie spatial audio i usuwania echo. Możliwe będzie też wdrażanie pomiarów pracy serca. S3 Gen 3 już zadebiutowało (w vivo TWS 4). Na pierwszego przedstawiciela z S5 Gen 3 trzeba jeszcze chwilkę poczekać.
Wstępne podsumowanie:
- Plusy: poprawa osiągów i jakości dźwięku, rozwiązania AI dla większego grona klientów
- Minusy: w tej chwili nie potrafię wskazać zastrzeżeń
4. Abbott Lingo opracowuje trackery ketozy i mleczanów
Od dekady piszę o przeróżnych trackerach aktywności i zdrowia. Przez te lata wearables implementowały czujniki do przeróżnych celów. Niektóre propozycje były bardziej niszowe, pozwalając na monitorowanie rzadziej analizowanych komercyjnie biomarkerów. Laboratoria wielu firm opracowywały (i opracowują) kolejne rozwiązania rozszerzające zakresy danych. Dwa lata temu przy okazji targów CES w Las Vegas wspominałem o ciekawym sensorze od Abbott. Lingo już wtedy zapowiadał rewolucję w analizach odczytów z ciała. Od jakiegoś czasu firma oferuje ten czujnik, ale teraz zapowiada ciekawe algorytmy do analizy ketozy i mleczanów.
Abbott chce wprowadzić na rynek tracker ketonów i mleczanów. Monitor ma wskazywać, jak szybko ciało wchodzi w ketozę, a także, jak powinna wyglądać dieta (a nawet utrata wagi). Mam znajomych, którzy prowadzą tego typu dietę. Przy ketozie dochodzi do przejścia z czerpania energii z tłuszczy, a nie węglowodanów i glukozy. Śledzenie tych parametrów przez wearables byłoby dla osób na ketozie ciekawsze (pomagałyby w rozumieniu sytuacji organizmu).
W rozmowie serwisu Wareable z Olivierem Roparsem udało się też uzyskać nieco informacji na temat śledzenia progu mleczanowego. Już dwa lata temu zapowiadano prace nad takimi pomiarami. Tu z kolei tracker wspierałby sportowców przy odpowiednim treningu w strefach. Garmin pozwala już w swoich zegarkach na wyliczanie mleczanów na podstawie pracy serca, ale Lingo mogłoby to robić precyzyjniej. W tej chwili gadżet koncentruje się na glukozie (przez sensory FreeStyle Libre), ale Abbott ma pomysły na wyjście poza same sugestie z budowaniem odpowiedniej dla ciała diety. Progi mleczanowe pomagają w ocenie poziomów wysiłku i tempa (przy którym rośnie zmęczenie). Zależnie od wytrenowania oraz organizmu, można wskazać maksymalne tętno, przy którym organizm męczy się bardziej.
- Plusy: nowa generacja trackerów health $ fitness
- Minusy: wciąż faza rozwojowa, ale twórcy przekonują o postępach
5. Najciekawsze smart pierścienie (2024)
Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.
Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)
6. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)
Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.
Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.
Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4
7. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
8. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie
Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.
Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.
Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)
Czytaj więcej o: watchOS 10
9. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS