wearables 56 echospeech
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #56

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarprzyszłe AirPody mogą dostosowywać brzmienie do warunków akustycznych otoczenia | wskazują wnioski patentowe w United States Trademark and Patent Office (USPTO)
  • od tego lata nowi użytkownicy Fitbit będą musieli logować się do serwisu przy użyciu konta Google
  • z okazji Światowego Dnia Ziemi i Międzynarodowego Dnia Tańca pojawiły się dwie nowe odznaki Apple Watch Badges zachęcające do aktywności

1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2

Coś nie idzie mi testowanie Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch został doładowany rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit, ale coś właśnie te rozwiązania nie pozwalają mi skończyć podsumowania analizy całościowej urządzenia. Ani Mapy Google, ani płatności przez Google Portfel nie funkcjonują. Cały czas jestem w kontakcie z przedstawicielami marki w Polsce, ale coś nie udaje się rozwiązać problemu. Załączam linki do tej części testów, które już wykonałem i z których jestem zadowolony, natomiast brakuje jeszcze oceny inteligentnych funkcji. Przy okazji tej recenzji przygotuję też pewien schemat testów dla kolejnych zegarków, by łatwiej było je ze sobą porównywać.

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 65 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 74 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy)
  • 94500 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 56 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2543 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach

2. Garmin Instinct 2X Solar (smartwatch tygodnia)

wearables 57 garmin instinct 2X solarGarmin ma kolejną wariację Instinctów. 2X Solar jest większy i lepiej wyposażony, co ma pomóc w terenie, bo do tego został przystosowany. Z najważniejszych usprawnień: oprócz ładowania solarnego wspomagającego zasilanie baterii jest GPS multiband (precyzyjniejszy), czy latarka LED.

Outdoorowy zegarek ma gabaryty zbliżone do największych Fenixów 7X. W odróżnieniu od nich skupia się głównie na biegach przełajowych, podróżowaniu i wsparciu w terenie. Koperta ma aż 50 mm średnicy i certyfikację MIL-STD-810, czyli odpowiednią wytrzymałość. Przy odpowiedniej ekspozycji na słońcu z wielu funkcji skorzystamy bez potrzeby ładowania tradycyjnym sposobem. Względem poprzednika panel Power Glass jest o 50% lepszy w gromadzeniu energii. Odmianę Tactical Edition doposażono w rozwiązania nocne i wspierające działania bardziej taktyczne. Na pokładzie też większość z funkcji sportowych oferowanych przez Garmina, płatności zbliżeniowe Garmin Pay i inne. Producent wycenił smartwtache Garmin Instinct 2X Solar i Tactical Edition na 450€ i 500€.

Wyróżniam za: nieco przystępniejszy cenowo model flagowego Garmina i specjalistyczne doposażenie (głównie outdoorowe)


3. Xiaomi Smart Band 8 już 18 kwietnia (Chiny)

Mi Bandy wyrobiły już sobie markę. Ich ostatnie generacje dysponują mnóstwem funkcji, fajnym designem i stosunkowo atrakcyjną ceną. Czas na ósmą generację naręcznego trackera Xiaomi. Chiński producent zwiastuje gadżet i to całkiem bogatą galerią renderów. 18 kwietnia przy okazji prezentacji Xiaomi 13 Ultra odbędzie się też premiera Xiaomi Smart Banda 8. Lei Jun (CEO marki) promuje wearable sporą liczbą obrazków. Nieprzypadkowo! Każde z nich pokazuje Banda z innej strony i to zarówno pod kątem stylistyki, jak i funkcjonalności.

Xiaomi Smart Band 8 ma być zarówno sportowym monitorem aktywności, ale też stylowym elementem biżuterii. Będzie go można nosić w formie naszyjnika, ale też sensora mocowanego na bucie. W galerii widać też bogate opcje wykończenia oraz pasków. Ogólny design gadżetu pozostanie ten sam, ale akcesoriami uda się wyróżnić model pośród konkurencji. Co prawda, równie bogatą ofertę mają Fitbity, a na rynku pojawiały się już stylowe wariacje różnych bransoletek, ale Xiaomi ma szansę na dotarcie do liczniejszej grupy odbiorców.

Xiaomi Smart Band 8

Widziałem już trackery z funkcjami biegowymi odczytującymi dane z nogi, widziałem efektowne wykończenie innych trackerów, widziałem też szerokie wariacje akcesoriów. Mało który projekt oferował jednak to wszystko w jednym wydaniu, a należy pamiętać, że w zasobach urządzenia znajdzie się zapewne sporo funkcji. Część z nich zostanie przeniesiona z poprzednika, m.in. AMOLEDowy ekran z zaobleniami i trybem Always On Display, czy analiza ponad 100 trybów sportowych. Cena powinna oscylować wokół 30 euro, natomiast stylowe paski pewnie podniosą koszty.

Wyróżniam za: multifunkcyjność nowego smartbanda i dodanie stylowych akcesoriów

źródło: Xiaomi (Weibo)


4. Eigen Fitness Nodes (crowdfunding)

Czujniki ruchu w zegarkach były angażowane do monitorowania aktywności od samego początku istnienia kategorii naręcznych wearables. Od już dekady powstają też specjalistyczne trackery, które skupiają się na analizach ruchu, a nawet poszczególnych ćwiczeń. Takich gadżetów jest jednak bardzo mało. Propozycje te pojawiają się najczęściej jako niszowe wynalazki w crowdfundingu. Eigen Fitness Nodes z Kickstartera proponują precyzyjniejsze pomiary i wsparcie w analizach ćwiczeń na siłowni. Cztery sensory mocujemy na przedramionach i ramionach skąd zbierane są odczyty. Mają pomagać w budowie mięśni, ale też w unikaniu kontuzji. Wszystko w czasie rzeczywistym i ze wsparciem algorytmów Sztucznej Inteligencji.

Wyróżniam za: specjalistyczne wykorzystanie czujników do analizy ćwiczeń

Znalezione na Kickstarterze


5. Apka Peloton na zegarki z Wear OS 3

Peloton Heart Rate Band
Peloton ma swój czytnik tętna: Heart Rate Band

W końcu Peloton przygotował apkę na systemy Wear OS 3. Posiadacze kompatybilnych smart zegarków mogą zatem korzystać z nowych funkcji prosto z nadgarstka. Modeli z tym systemem nie ma za wielu (choć lista się powoli rozszerza), ale tworzą one grupę urządzeń, które stanowią dla Google aktualny priorytet. Peloton na nadgarstku pozwoli po prostu monitorować tętno w trakcie sesji serwisu. Aby wszystko funkcjonowało należycie potrzebna jest aktualna wersja aplikacji także na smartfonie, a dopiero potem sparowanie smartwatcha z rowerkiem lub bieżnią Pelotonu (czy innym sprzętem producenta).

Przypomnę, że apka na watchOS (Apple Watche) pojawiła się już ponad rok temu, więc wersja dla Wear OS musiała długo poczekać. Zasmucę użytkowników starszych zegarków z Wear OS drugiej generacji. Na te modele apki nie będzie.

Wyróżniam za: powrót zainteresowania wydawaniem aplikacji na Wear OS


6. Analizy HRV w zegarkach Garmina

Co któryś mój przegląd udaje mi się dołożyć także informacje na temat ciekawych badań ubieralnych czujników. European Heart Journal przeanalizowało pomiary HRV przy użyciu zegarków Garmin Vivoactive 4 porównujące je do urządzeń EKG. Analizy wykazały „doskonałą dokładność” urządzeń Garmina. Studium przeprowadzono na 104 osobach mających problemy z sercem (przeszły ostry zawał mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, a także 129 pacjentów z udarem niedokrwiennym oraz 30 z grupy kontrolnej. Wszyscy byli podłączeni przez 30 minut do EKG oraz z zegarkiem na ręce. Sygnały z PPG w smartwatchu (pasywny monitoring) wskazywały porównywalne z EKG wyniki. Nieźle, jak na zegarek z 2019 roku! Garmin oferuje obecnie HRV Status i wskazówki odnośnie zdrowia na podstawie rytmu serca, którym wg tych badań można ufać.

Wyróżniam za: potwierdzenie skuteczności optycznych czujników analizujący serce


7. Lucyd Lyte 2.0 pierwszymi smart okularami z ChatGPT

ChatGPT zostanie chyba słowem 2023 roku. Wszyscy mówią o nowych narzędziach komunikacji z AI i wcale się nie dziwię. Nadchodzi rewolucja. Ponoć rewolucja na miarę telefonii komórkowej i Internetu. Jak się domyślałem, na tyle jeszcze nieprzewidywalna, że wymagająca regulacji na poziomie globalnym. Już trwają dyskusje, czy światowe rządy powinny w jakiś sposób powstrzymać dostęp do Sztucznej Inteligencji, a przynajmniej jej rozwoju zanim nie zostaną przygotowane jakiś mechanizmu normujące sposób wykorzystania oprogramowania od OpenAI. Póki co, GPT 4 jest ogólnodostępne i wszyscy mogą z tego korzystać.

Lucyd przekazało właśnie, że ich Lyte 2.0 są pierwszymi smart okularami z implementacją ChatGPT. Wearables są oferowane w piętnastu stylach i nowymi możliwościami softu. Jedną z opcji jest właśnie bezkontaktowy dostęp do „rozmów” z algorytmami AI. Siri i Asystent Google służą tu chyba jako pomost frazą „Use Lucyd” przed aktywacją chatbota. Odpowiedzi są odczytywane przez wbudowany w ramkę głośniczki. Ciekawostką jest, że aplikacja na smartfony pozwala też na odpowiedzi przez inne hearables, np. słuchawki AirPods. Okulary Lucyd wyceniono na 199$.

Smart okulary Lucyd są kolejnym po zegarkach z Wear OS, Apple Watchach i Amazfitach wearables z dostępem do ChatGPT. Zapewne będą kolejne propozycje.

Wyróżniam za: dostarczenie narzędzi ChatGPT do inteligentnych okularów


8. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)