wearables tygodnia 65 hublot big bang e gen 3
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #65 – Oppo MR Glass (foto: Oppo)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarw 2025 roku Apple ma zaoferować tańszą odmianę gogli Vision do wirtualnej/rozszerzonej rzeczywistości (Pro wyceniono na 3500$) | wg Marka Gurmana
  • beta systemu Wear OS sugeruje pojawienie się opcji przeniesienia danych zegarka na nowy smartfon z Androidem (bez konieczności resetowania zegarka) | wg Maxa Weinbacha
  • Meta testuje rolki na goglach Quest, czyli w VR
  • zegarki Galaxy Watch6 skorzystają z nowego chipa Exynos W930 (dwie poprzednie generacje działały na mniej wydajnym Exynosie W920) | wg danych widocznych w bazie certyfikacji Bluetooth
  • zegarki Galaxy Watch zyskają ostrzeżenia o nieregularnym rytmie serca (prawdopodobnie wszystkie Galaxy Watch pracujące na Wear OS, ale na początek szósta generacja)
  • watchOS 10 ma pozwolić dodawać karty płatnicze do Apple Pay bezpośrednio na Apple Watchach
  • z okazji Międzynarodowego Dnia Jogi posiadacze Apple Watchów otrzymają nowe wyzwanie (od 21 czerwca za ukończenie 20-minutowego treningu Jogi otrzymają odznaczenie i naklejki w iMessages

1. OPPO Enco Air3 Pro (polska premiera)

OPPO Enco Air3 Pro
OPPO Enco Air3 Pro (foto: OPPO)

Oppo wprowadziło na polski rynek kolejną wersję swoich słuchawek klasy TWS. Najnowsza propozycja to OPPO Enco Air3 Pro z membranami z włókna bambusowego z aktywną redukcją szumów. Chiński producent podkreśla, że to pierwsze na świecie douszne odmiany słuchawek z technologią Bamboo Fiber Diaphragm. W naszym kraju model wyceniono na 399 zł. W tej cenie hearable proponują sporo fajnych rozwiązań kojarzonych z droższymi rywalami (lub idących w parze z atrakcyjnymi cenowo modelami innych chińskich marek). Ja wyróżniłbym adaptacyjne ANC, kodeki LDAC, spatial audio i niski lag. Słuchawki mają przy tym całkiem niezły design. Mają cechy premium przy niższej od „markowych” konkurentów cenie.

  • adaptacyjna aktywna redukcja szumów (ANC) z tłumieniem do 49 dB i tryb transparentny
  • membrana dopasowująca się do słuchawek (włókno bambusowe jest lżejsze i sztywniejsza, a to ma dać szybszą reakcję na zmiany dźwięku i mniej zniekształceń)
  • wsparcie kodeków LDAC (jakość HiFi 990 kb/s i certyfikat Hi-Res Audio)
  • tryb OPPO Alive (przestrzenne audio)
  • technologie Golden Sound 2.0 i Enco Master Tuning (dopracowanie dźwięku)
  • łączność Bluetooth 5.3 z opóźnieniem 47 ms
  • parowanie z dwoma źródłami w tym samym czasie (przełączanie między urządzeniami)
  • czas pracy: 7h (bez ANC) i 30h z etui + szybkie ładowanie

2. Polar Ignite 3 Titanium (nowa edycja)

Zegarek Polar Ignite trzeciej generacji zadebiutował jakoś pod koniec zeszłego roku. Teraz marka odświeża go tytanową edycją, w której pojawi się kilka nowych funkcje. Jako, że obie odmiany wearable w środku są identyczne, poprawki software’owe powinny trafić też do bazowego wariantu. Koperta z tytanem powinna być lżejsza i wytrzymalsza. Podniesie też jakość do klasy premium. A co dopracowano w ramach oprogramowania?

Sportowy smartwatch Polar Ignite 3 Titanium proponuje:

  • nocne pomiary temperatury skóry (monitorowanie w 28-dniowym okresie, wskazujące ewentualne zmiany mogące sygnalizować istotne dla zdrowia sytuacje – coś podobnego do rozwiązań Fitbit)
  • przewodnik Work-Rest (analizowanie pracy serca w różnych fazach treningu, pomagający dopasować odpoczynek niezbędny przy ćwiczeniach – idealne przy HIIT i treningu siłowym)
  • SleepWise od teraz w dashboardzie (tryb analizowania snu ze wsparciem sugestii w poprawach jego jakości będzie teraz łatwiejszy w podglądzie)

Wyróżniam za: dodanie do oferty wykończenia premium i aktualizację funkcji


3. Amazfit Pop 3S z ekranem 1.96″ (Indie)

Huami/Zepp nie zwalnia tempa aktualizacji swojej zegarkowej oferty. Linia Amazfitów zyskała kolejny wariant smartwatcha. W Indiach zadebiutował kolejny wariant serii Pop. Właściwie to gadżet oferuje większość rozwiązań z innych (droższych) modeli Amazfitów, ale w jeszcze innym formacie. Pod względem różnorodności designu ten producent ma na rynku do powiedzenia chyba najwięcej. Próbuje dotrzeć z estetyką do możliwie szerokiego grona odbiorców.

Amazfit Pop 3S dysponuje większością standardów, które kojarzone są z lepszymi smart zegarkami, ale utrzymując przy tym rozsądną cenę. To kolejny przystępny cenowo model z trzonem najważniejszych funkcji. Wybrałem najważniejsze z nich:

  • ekran AMOLED 1.96″ (410 x 502) z trybem Always On Display
  • ponad 100 tarczek i motywów wyświetlania cyfrowych cyferblatów
  • całodobowe monitorowanie rytmu serca + analizy SpO2, stresu oraz snu
  • śledzenie ponad 100 aktywności/dyscyplin sportowych
  • wbudowany głośnik i mikrofon z trybem Bluetooth calling (połączenia przez sparowany smartfon)
  • szczelność zgodna z normą IP68
  • czas pracy nawet do 12 dni na jednym ładowaniu
  • edycja koperty z bransoletą

Przypominam, że to seria Pop, więc nie spodziewajcie się wbudowanego GPS, czy NFC. Cena Amazita Pop 3S w Indiach to 3499 rupii (czyli w przeliczeniu ok. 175 zł bez ceł i podatków).

Wyróżniam za: spory ekran AMOLED z trybem Always On Display, Bluetooth calling


4. Sol Reader (są specyfikacje)

wearable tygodnia 66 sol reader
Sol Reader

Pamiętacie projekt Sol Reader, który zapowiadałem na blogu prawie pół roku temu? Twórcy bardzo nietypowych okularów są coraz bliżej wprowadzenia ich na rynek, a zatem odsłaniają też więcej informacji na temat specyfikacji swojego gadżetu. „Gogle” z e-tuszowymi wyświetlaczami celują w bardzo niszową grupę odbiorców. Właściwie to muszą ich nawet wykreować, bo mało komu do głowy przychodzi odmiana headsetu w e-papierze. Urządzenie ma dysponować podwójnym panelem 1.3 cala z E Ink (256 x 256). Oczywiście w trybie mono. Czarno-białe treści w takim wydaniu? Brzmi jak czytnik książek w postaci ultra prywatnego dostępu.

Pomysł całkiem ciekawy, bo stawiający na pełne skupienie podczas sesji, ale czy przemyślany? Propozycję wyceniono na aż 350$, a to może być już dość poważny problem, zwłaszcza przy zapoznaniu się ze specyfikacjami. Sol Reader posiadają tylko 8 MB RAM, 64 MB na dane i dwurdzeniowy procesor 240 MHz. Nie zabrakło jednak łączności z aplikacją dla iOS i Androida, w której wybierzemy książki, artykuły lub inne treści do czytania. Koncepcja bardzo niszowa. Może o to właśnie chodziło?

Wyróżniam za: odwagę w budowie nietypowej konstrukcji


5. Update i nowe paski dla Pixel Watchy

Pierwszy smart zegarek od Google zadebiutował w październiku, więc wciąż jest świeżym gadżetem. Pixel Watch stara się włączyć do walki o klienta w segmencie droższych modeli, ale wciąż ma pewne braki. Na szczęście producent stale je uzupełnia o warte uwagi poprawki. Czerwcowy Feature Drop uwzględnił kilka aktualizacji dla Wear OS w Pixelu.

Google aktywowało w Pixel Watchach analizy saturacji (SpO2) podczas snu, które działają pewnie w ten sam sposób jaki znam z Fitbitów (w końcu technologie zapożyczono właśnie z tych trackerów). Monitorowanie zmian ma wskazywać ewentualne problemy organizmu podczas dłuższego wypoczynku (niższy poziom tlenu we krwi może wskazywać m.in. na bezdech). W zegarkach pojawią się też alerty o niskim lub zbyt wysokim tętnie. Asystent Google zyska nowe języki, m.in. polski. Apce Spotify dodano trzy nowe karty (m.in. sesje DJ i podcasty).

Dodano też automatyczne pauzowanie biegu, spaceru lub przejazdów rowerowych, gdy czujniki wykryją przerwę w aktywności (no i oczywiście restart analiz, gdy wrócimy do ruchu). Google rozszerzył też kolekcję pasków dla Pixel Watchy. W ofercie pojawią się bransolety Metal Links. W zestawie z narzędziami do regulacji ich długości. Do wyboru srebrna i czarna. Każda w cenie 200$.

Wyróżniam za: kontynuację stałych aktualizacji Wear OS

Czytaj więcej o: Google Pixel Watch


6. Aktualizacje dla Fitbitów

Michał Sitnik Fitbit Sense 2
Zobacz też: test Fitbit Sense 2

Google przejęło Fitbit w 2019 roku za 2 miliardy dolarów. Niezła kwota, ale dzięki tej inwestycji amerykański producent mógł skorzystać z wielu technologii i know-how zawartych w ramach ekosystemu i narzędzi marki oferującej analizy zdrowia i aktywności. Sporo z nich wdrożono już na starcie sprzedaży Pixel Watchy (część dodano we wspomnianym wyżej update). Na konta Fitbit można już logować się danymi Google, a za jakiś czas dostęp danymi Fitbit nie będzie nawet możliwy. Google nie wygasza jednak sprzedaży wearables od Fitbit. Przynajmniej nie w najbliższym czasie. Marka ma sporą rzeszę wiernych użytkowników, więc warto o nich dbać. Dla nich też jest coś nowego. Kilka modeli Fitbit zyska w czerwcu aktualizacje.

  • trackery Fitbit Inspire 3, Charge 5 i Luxe zyskają dostęp do trybów aktywności zapisów ćwiczeń bezpośrednio na ekranikach, a więc komfort (względny, bo to jeszcze pozostaje do oceny) wygodniejszej nawigacji z pominięciem apki w telefonie.
  • smartwatche Fitbit Sense 2 i Versa 4 otrzymają funkcję zapisy cykli menstruacyjnych (logowanie danych i sprawdzanie statusu)
  • całe aktualne portfolio urządzeń zyska tryb Daily Readiness Score (Codzienny Wynik Gotowości)
  • wybrane modele zbogacono o obsługę w kolejnych językach
  • dłuższe przytrzymanie wyświetlacza ułatwi zmianę tarczki w Inspire 3, Charge 5 i Luxe (dodano też kilka nowych motywów)

7. Nadchodzi watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


8. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)