wearable tygodnia 67 ultrahuman ring air
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #67 – Ultrahuman Ring AIR (foto: ultrahuman.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarwewnętrzne testy Apple Vision Pro wykazały, że gogle są za ciężkie (gigant z Cupertino już opracowuje rozwiązanie problemu) | wg Marka Gurmana z Bloomberga
  • oprócz Apple Watchów Series 9 na jesieni pojawi się też druga generacja Apple Watcha Ultra | wg Marka Gurmana
  • Google rezygnuje z opracowania własnych okularów/gogli AR (skupi się na sofcie) | wg Business Insider
  • aż 21 przetworników otrzymają słuchawki UE Premier (format monitorów studyjnych). Przygotowane wspólnie przez The Knowles Corporation i Ultimate Ears Pro
  • dwie gry VR miesięcznie otrzymają subskrybenci nowego pakietu Meta Quest+ (dla gogli Quest)
  • Beats Studio Pro mogą być pierwszymi tej marki (należącej do Apple) ze Spatial Audio (zarezerwowanego dotąd do AirPods) | wg 9to5mac

1. Pokemonowe Galaxy Buds2 (Korea Pd)

W zeszłym roku Samsung wydał w Korei Południowej limitowaną wersję słuchawek Galaxy Buds2 z etui w kształcie Pokeballa. Teraz, niestety dla fanów Pokemonów nadal wyłącznie na rynku rodzimym, rozszerza tę kolekcję o trzy nowe wariacje. Transporterki z bankami energii mają w nich kształt Snorlaxa, Ditto i Jigglypuffa. Współpraca obejmuje modele TWS drugiej generacji, a więc zarówno bazową, jak i Pro. Ceny podobne do normalnych, ale seria jest ograniczona, więc o pozyskanie może być trudno nawet w Korei. Zwiedzających ten azjatycki kraj po 29 czerwca pokieruję do sklepu Samsung Gangnam lub Gmarket (online).

Wyróżniam za: poszerzenie oferty słuchawek o popularny motyw


2. Asystent Google wraca do zegarków Fossil

smartwatch Fossil Gen 6
Zegarki Fossil Gen 6 (foto: fossil.com)

Gdy zegarki Fossila otrzymały aktualizację do Wear OS 3 stało się coś dziwnego. Z zasobów urządzeń zniknął Asystent Google. Praktycznie wszystkie modele grupy Fossil, a więc także smartwatche Skagen, Michael Kors i Diesel straciły możliwość korzystania z wirtualnego pomocnika od Google. Na szczęście alternatywą była Alexa. Użytkownicy modeli wymienionych urządzeń zaczynają otrzymywać update przywracający Asystenta Google w Wear OS 3.

Najpierw dość długo modele Fossila musiały czekać na software trzeciej generacji, a potem jeszcze ten dziwny krok z Asystentem. Oby nie było podobnych problemów z nadchodzącym Wear OS 4 – o ile zegarki Fossil będą z nim zgodne.

Wyróżniam za: długo wyczekiwaną aktualizację przywracającą Asystenta Google


3. Apple Vision Pro w złocie (za 40000$!)

Powiedzcie mi. Jak to jest, że te absurdalnie drogie wykończenie elektroniki pojawia się głównie dla propozycji Apple? Pokrycie złotem, ceramika, jakieś akcesoria z limitowanej skóry itd. Próżność? Specyfika grupy klienckiej? Nie wiem, ale absurdalnie drogie edycje i dodatki do sprzętu Apple troszkę irytują. Ktoś powie: zazdrość! Nie stać cię! No, ale to czy to jest argument w tej dyskusji? Z jakiegoś powodu marka Apple jest kojarzona z luksusem, a przecież daleko jej do klasy takiego Bang & Olufsen, który ze stylem naprawdę jest związany. Spójrzcie na projekt Apple Vision Pro CVR Edition od Caviar.

wearables tygodnia 68 apple vision pro CVR edition
Apple Vision Pro CVR Edition (foto: caviar.global)

Headset Apple zadebiutuje dopiero w 2024 roku, ale już podczas prezentacji wiadome było, że pozwoli na personalizację wyglądu (m.in. tyłu). Apple bez dodatkowego zarobku na akcesoriach nie przetrwa 😛 Fajnie, że producent myśli szeroko, bo zmiana wykończenia urządzenia naprawdę jest lubiana, ale czy edycja w 18-karatowym złocie za prawie 40 tysięcy dolarów to już nie lekka przesada? Caviar specjalizuje się w takich przemianach urządzeń, więc nic dziwnego, że wzięło się też za gogle giganta z Cupertino. Sprzęt zmodyfikowano nawet o osłonkę inspirowaną maskami narciarskimi Gucci oraz okularami Toma Forda. Powstaną tylko 24 sztuki tej wariacji.

Wyróżniam za: wykończeniowy obłęd! Elektronika może być modna

Czytaj więcej o: Apple Vision Pro


4. Oura z partnerstwem w ramach glukozy we krwi

Oura nie jest jedynym producentem inteligentnych pierścieni na rynku, ale jednym z tych bardziej rozpoznawalnych. Nie tylko z uwagi na aż trzy generacje swojego wyrobu na palec, ale też z regularnej aktualizacji funkcji i rozszerzeń dla Ring 3. Najnowsze obejmują współpracę z trackerami glukozy. Współpraca z January, Veri i Supersapiens, a więc producentami monitorów do ciągłych analiz poziomu cukru we krwi (m.in. w trakcie spożywania posiłków) pozwoli na korelację wyników z pomiarami aktywności i snu docierających z sensorów pierścienia. Pozwoli to lepiej zrozumieć reakcję organizmu na różne stany i sytuacje. Ćwiczenia, ogólna aktywność i sen wpływają na poziom glukozy we krwi, więc zestawianie pomiarów ma sens, szczególnie jeśli zależy nam na lepszym poznaniu reakcji własnego organizmu.

Przypomnę, że od lat trwają prace nad przygotowaniem wearables nieinwazyjnie minitorujących glukozę, ale wciąż prototypy przechodzą testy kliniczne i badania laboratoryjne. Mówi się o przełomie, ale te jak zwykle będzie raczej związane z wdrożeniem technologii przez Apple. To siła marki i mainstreamowa dostępność ich zegarka może tu coś zmienić.

Wyróżniam za: stały rozwój możliwości smart pierścienia

Czytaj więcej o: Oura Ring 3


5. Smart okulary INMO Air2 (crowdfunding)

W tym roku segment smart okularów nieco przyspieszy i wcale nie tylko z uwagi na wejście na rynek marki Apple. Dział AR zyska sporo nowych jednostek, co pomoże upowszechnić odpowiednie technologie. Swoje wearables tego typu pokazują niemal wszystkie większe marki, ale i mniej znani gracze. Na Kickstarterze znalazłem projekt INMO Air2 – kompaktowych okularów AR z wbudowaną kamerką, bezprzewodową łącznością oraz narzędziami ChatGPT. Mają oferować aplikacje w Rzeczywistości Rozszerzonej, działać niczym monitor dla podłączonych urządzeń, no i uruchamiać popularne aplikacje. Na papierze brzmi to świetnie. Zobaczymy, jak będzie w gotowym produkcie. Funkcyjnie sprzęt ma przypominać Google Glass, ale z lepszym wnętrzem i sterowaniem. Obok dotykowej powierzchni ramki w użytku ma być też pierścień INMO Ring.

Zobacz też: najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 120

  • Cena w crowdfundingu: od 599$ (-25% z finalnych 799$)
  • Premiera: sierpień 2023
  • Wyróżniam za: kompaktowy design i konstrukcję oraz bogaty zakres funkcji
  • Znalezione na Kickstarterze

6. Razer Moray – gamingowe monitory studyjne (IEM)

Razer ma w swojej ofercie kilka różnych modeli słuchawek specjalnie dla graczy. Powstało kilka generacji True Wireless Stereo, ale i tych nausznych. Teraz znany z gamingowych akcesoriów producent wchodzi w segment monitorów studyjnych, a więc w ofertę jakości ultra premium. Razer Moray to „monitory” (IEM) dla streamerów. Tych, którzy z uwagi na specyfikę swojej pracy słuchawki w uszach trzymają naprawdę bardzo długo. Mają być zarówno komfortowe, ale i dobrze grające.

Odpinane przewody łączą się przez connector MMCX. W zestawie mnóstwo wkładek, które pasywnie wytłumią nawet do 36dB hałasów. Zakres audio podwójnego przetwornika skorzysta z certyfikacji THX (ale ten należy chyba do Razer, więc inaczej odbieram tę informację. Marka wyceniła Moray na 130$.

Wyróżniam za: stały rozwój możliwości smart pierścienia


7. Montblanc MTB 03 – pierwszej TWS tej marki

Montblanc MTB 03
Montblanc MTB 03 (foto: montblanc.com)

Montblanc jest znane raczej ze swoich długopisów i wysokiej jakości skórzanych wyrobów. W ofercie marki pojawiały się jednak również smartwatche, a nawet nauszne słuchawki. Teraz firma proponuje swoje pierwsze słuchawki TWS. Model MTB 03 nie będzie oczywiście tani. W końcu brand zobowiązuje. Hearable w swoim designie inspiruje się klasycznym długopisem Montblanc Meisterstück, natomiast dźwiękiem zajął się Axel Grell (jeden z projektantów Sennheisera). Jest zatem połączenie wysokiej jakości wykończenia, ale i audio Montblanc Sound Signature (ze spersonalizowaniem do słuchu użytkownika).

Z ciekawszych parametrów MTB 03 wyposażono w bezprzewodowe ładowanie banku energii w etui, aktywną redukcję szumów i odpowiednią wodoszczelność. Jest też dotykowa obsługa, no i oczywiście tryb zestawu słuchawkowego. Montblanc wycenił swoje TWS na 445$.

Wyróżniam za: dopracowanie audio spod ręki Axela Grella


8. Mocopi od Sony wychodzi z Japonii

W zeszłym roku pisałem o japońskiej premierze ubieralnego systemu motion capture Mocopi. Teraz zestaw rozpoczyna ekspansję i trafia do Stanów Zjednoczonych (za 449$). Może niebawem pojawi się też w Europie? Poniżej przypomnienie projektu.

Wearables to w zdecydowanej większości zegarki, trackery aktywności, bezprzewodowe słuchawki, no i powoli inteligentne okulary. Część gadżetów tej kategorii ma jednak inny format. Najczęściej to niszowe propozycje. Sony stworzyło ubieralne czujniki pod nadchodzącą erę metawersum (te wciąż jeszcze do siebie nie przekonuje). Mocopi to projekt sensorów do przenoszenia ruchu ciała w dokładniejszy sposób. Sześć elementów rozmieszczamy na rękach, nogach, głowie i tułowiu, dzięki czemu nasz cyfrowy avatar może odwzorować znacznie precyzyjniejsze ruchy. Japoński gigant wyda SDK, by pozwolić developerom na rozwój pomysłu. Zestaw ma kosztować ok. 360$. To podejście nie jest nowe, ale żadnemu startupowi nie udało się dotąd przebić na rynek z bogatszym kompletem czujników. Może Sony się uda?

Wyróżniam za: wykorzystanie ubieralnych czujników do łatwiejszego animowania wirtualnych postaci


9. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


10. Nadchodzi watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


11. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


12. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)