wearables 84 XREAL Air 2 Pro
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #85 – Air 2 Pro (foto: Xreal)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarpod koniec 2024 roku Apple wprowadzi słuchawki AirPods Max z USB-C | wg Marka Gurmana
  • jubileuszowy Apple Watch 10 może otrzymać analizy ciśnienia krwi i bezdechu sennego | wg Bloomberga
  • 13 listopada zadebiutuje w Chinach zegarek vivo Watch 3 z systemem Blue OS (zostanie przedstawiony na evencie poświęconym flagowej serii smartfonów X100

1. Gogle HTC Vive w służbie stacji ISS

VR to zupełnie inna sprawa kaloszy niż płaski obraz. Kto zanurzył się w świecie wirtualnej rzeczywistości, ten na pewno doznał innych wrażeń. Oczywiście w kontakcie z tytułami, które wykorzystują sferyczne środowisko. Obecnie segment ten dopiero wkracza do mainstreamu, ale idzie mu to dość wolno. Nie dlatego, że jest kulawy, tylko strasznie drogi. Z tego powodu VR znajduje częściej zastosowanie w przemyśle, handlu, eventach i niszowym przeznaczeniu specjalistycznym. HTC właśnie pokazało, że ich gogle mogą sprawdzić się w kosmosie.

Vive Focus 3 mają polecieć na stację ISS i posłużyć astronautom w dbaniu o ich rozrywkę i stan mentalny. Innymi słowy, ich zadaniem będzie pomoc w radzeniu sobie ze stresującym przecież okresem spędzanym w odosobnieniu. Życie w tamtejszych warunkach nie jest łatwe. Brak cyklu dobowego, ograniczona prywatność, inne odżywianie i wiele innych. VR ma złagodzić wielomiesięczne misje w izolacji. Oczywiście „terapia” będzie pod nadzorem i z klinicznymi celami badawczymi, by ocenić skuteczność rozwiązania. Gogle mają polecieć na ISS w misji SpaceX CRS-29 (7 listopada).

  • Plusy: oryginalne podejście do wykorzystania VR i badanie wpływu
  • Minusy: nie potrafię wymienić (to nowatorski projekt, więc o wadach dopiero się dowiem)

2. Praca serca przez ultradźwięki z ucha?

Google Pixel Buds Pro słuchawki z ANC
Słuchawki Google Pixel Buds Pro (foto: Google)

Google posiada w swojej ofercie słuchawki TWS już od kilku lat. Przez ten czas zaproponowano kilka generacji modelu Pixel Buds i kilka własnych rozwiązań oprogramowania rozwijającego możliwości hearables. Amerykański gigant przygotowuje ciekawe opcje wykorzystania ultradźwięków emitowanych w kanale ucha. Mają analizować pracę serca.

Naukowcy z Google badają technologię APG (audioplethysmography) na University of Princeton i Rutgers University, gdzie wykorzystują przetworniki słuchawek do analiz echo. Mikrofony służące głównie do ANC (aktywnej redukcji szumów) zarejestrują zmiany i zadziałają podobnie do optycznych odpowiedników PPG. Ultradźwięki nie są słyszane, a więc też nie wpływają na odbiór muzyki.

Badania wykazały, że skuteczność badań jest wysoka, a zapewne można ją jeszcze dopracować. Takie rozwiązania mogłoby dotrzeć do dowolnych słuchawek z ANC przez aktualizację oprogramowania, ale sądzę, że Google woli zarezerwować je dla swoich Pixeli. Najpierw jednak narzędzie musi otrzymać odpowiednie certyfikacje, o które firma na pewno będzie się ubiegać.

źródło: Google

  • Plusy: nietypowy sposób badania i monitoringu pracy serca
  • Minusy: ruch ciała może wpływać na pomiar, ale można zastosować różne częstotliwości

3. Movano Evie Ring (zapowiedź tygodnia)

Prawie dwa lata temu przedstawiałem na blogu projekt smart pierścienia Movano Evie (konkurencji dla modelu Oura). Tracker na palec miał pojawić się we wrześniu, ale finalnie jego premierę przesunięto. Teraz wiadomo już na kiedy. 20 listopada Evie Ring zostanie oficjalnie wprowadzony do sprzedaży. Wszystko zapewne z uwagi na certyfikacje amerykańskiego FCC, które firma chciała uzyskać przed debiutem wearable. Gadżet będzie kosztować 269$. Jest nie tylko tańszy od bezpośredniego rywala, ale nie zmusza do dodatkowych opłat w formie subskrypcji (przynajmniej na razie).

Evie Ring ma śledzić pracę serca, saturację, temperaturę skóry, a więc też sprawy kobiece. W ogólnych właściwościach bardzo podobnie wyposażony w czujniki do Oura. W tej chwili jednak jeszcze bez certyfikacji, więc bardzo możliwe, że na start będzie proponowany jako urządzenie wellness. Producent obiecuje jednak, że stara się o odpowiednie papiery. Dopiero wtedy będzie można określić go jakimś zagrożeniem dla Oura. Jak widać, projekt jeszcze we wczesnej fazie realizacji, natomiast Oura Ring ma już kilka lat doświadczenia, trzy generacje oraz sporo studiów badawczych. No i efektów (o których pisałem we wcześniejszych przeglądach).

Czytaj więcej: Movano Evie Ring

  • Plusy: zaawansowany tracking w kompaktowym, stylowym wydaniu na palec
  • Minusy: odczyt danych dopiero na ekranie smartfona

4. Bot Fit od Samsunga na CES 2024

W styczniu, jak zwykle w Las Vegas, targi CES. Impreza mnóstwa urządzeń, gadżetów, ale i wynalazków. Wiele marek demonstruje tam swoje najnowsze technologie, ale wydarzenie jest też okazją do debiutu oryginalnych rozwiązań. Samsung na wystawie obecne jest od dawna i zawsze pokazuje coś ciekawego (nawet ich C-Lab dla startupów celuje zwykle nowinkami w te ważniejsze targi). Na edycję 2024 koreańska firma przywiezie Bot Fit, który już kiedyś światu pokazano (2020?).

Samsung Bot Fit (stara nazwa to GEMS Hip) to wearable w zupełnie innym od kojarzonego formacie, ale nadal urządzenie „ubieralne”. Asystent pomagający w poruszaniu się. Rodzaj modułu w ramach „egzoszkieletu” kierowanego głównie do osób starszych, mających problemy ze swobodnym poruszaniem. Projekt ma oferować dwa tryby działania. Booster (dla osób poszkodowanych w wypadkach/przy kontuzjach) oraz tryb Aqua (przypominający poruszanie się w wodzie). Sprzęt ma też służyć w celach rehabilitacyjnych. Warto na koniec dopisać, że Samsung zadbał o współpracę Bot Fita ze swoją mobilną elektroniką – smartfonami, smartwatchami i słuchawkami. Mają ułatwić obsługę całej konstrukcji (przez słuchawki z komunikatami audio dot. wskazówek poprawnego użytkowania).

  • Plusy: wdrażanie konkretnego wsparcia w wydaniu wearable
  • Minusy: na pewno kosztowny moduł (przynajmniej na ten moment)

5. Pierścień Muse Ring One (crowdfunding)

Markę Muse Wearables kojarzę z zegarków, ale pamiętam, że oferowała również tzw. GTagi (biomarkery do glukozy). Okazuje się, że hinduski producent ma w zanadrzu jeszcze inteligentny pierścień. Ich Ring One osiągnął ostatnio ponad milion dolarów funduszy, dzięki którym gadżet powinno udać się wprowadzić na rynek. Ma to być kolejny warty uwagi model rywalizujący z Ourą. W tej chwili, nomen omen, smart pierścienie policzymy na palcach jednej ręki.

Ring One ma „zrewolucjonizować” dział smart pierścieni. Głównie tym, że będzie pierwszym na rynku łączącym zaawansowane analizy zdrowia i ruchu z bezdotykowymi płatnościami. Żadna z tych opcji nie jest w dziale wearables na palec nowa, ale czujniki aktywności o chip NFC w jednej konstrukcji to widocznie rzadkość. Move ma zaoferować swój gadżet w 30 krajach, by międzynarodowo dotrzeć do jak największej grupy klientów. Ma to być zatem urządzenie mainstreamowe.

Muse Ring One
Muse Ring One (foto: indiegogo)

To jeszcze krótkie podsumowanie rozwiązań dostępnych w ringu. Analizami zdrowia zajmie się sześć metryk. Mierzona będzie praca serca, natlenieni krwi, temperatura, oddech, HRV, a nawet ciśnienie krwi! To faktycznie zapowiedź nowego standardu w ubieralnej elektronice (o ile spełnia normy, a na to się zanosi skoro marka ma tak ekspansywne plany). Z kolei chip zbliżeniowy ma zaoferować płatności przez Mastercard i VISA w globalnym wydaniu. Warto zauważyć, że całość w w stylowym, kompaktowym wydaniu i odpowiednią szczelnością. Praca ma wystarczyć na nawet do tygodnia działania na jednym ładowaniu.

  • Plusy: „wszystkomający” model inteligentnego pierścienia
  • Minusy: to wciąż jedna z nielicznych propozycji tego typu formatu

Znaleziono na Indiegogo


6. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


7. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


8. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)