wearables 88 vivo watch 3
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #88 – vivo Watch 3 (foto: vivo.com.cn)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarMark Gurman (Bloomberg) uważa, że gogle Vision Pro wejdą do sprzedaży w marcu 2024 (obecnie są dostępne dla wybranych programistów i studiów developerskich)
  • 26-30.01.2024 ma ruszyć sprzedaż Galaxy S24 (wg Tarun Vats) – może także inteligentnego pierścienia Galaxy Ringa (prawdopodobna premiera)?
  • odnowione słuchawki AirPods Pro 2. generacji trafiły do polskiego sklepu internetowego Apple
  • Apple może pracować nad tańszym modelem Apple Watcha Ultra (nic dziwnego, ceny obecnych są zbyt wysokie) | wg @ParrotSWD


1. Smart pierścień Omate Ice Ring (wearable tygodnia)

wearables 89 omate Ice Ring
Omate Ice Ring (foto: louispion.fr)

W ostatnich miesiącach zauważam na blogu, że sekcja inteligentnych pierścieni lekko się ożywiła. Wciąż jest niszowa i obejmuje udziałami ułamek procenta sprzedaży wszystkich wearables, ale widać wyraźniejsze ruchy. Aktywna jest marka Oura (jako lider), dwaj nowi rywale też zaprezentowali swoje rozwiązania, a w styczniu przewidywana jest prezentacja Galaxy Ringa. Nieoczekiwany ruch na rynku wykazał chińskie Omate, które możecie kojarzyć ze smart zegarków. Tym razem zaproponował własnych pierścień.

Omate Ice Ring oferuje smukły design (2.5 mm i 2.9g) i zestaw funkcji trackera aktywności. Wśród funkcji jest śledzenie ruchu, snu, pracy serca, czy saturacji. Do tego analizy stresu, a nawet ciśnienia tętniczego. Raporty do obserwacji w aplikacji smartfona, do którego trafiają odczyty z czujników. Normalne użytkowanie ma pozwolić na 4 do 6 dni pracy na jednym ładowaniu. Pierścień wyceniono na 200€. Ma być dostępny w sześciu rozmiarach i trzech opcjach kolorystycznych (złoty, srebrny i czarny).

  • Plusy: przystępniejszy cenowo smart tracker na palec
  • Minusy: widzę głównie funkcje trackera, brakuje innych (konkurencja dysponuje szerszym zakresem)

2. Udpate dla Amazon Echo Buds (2023)

Kilka miesięcy temu Amazon odświeżył swoje słuchawki TWS, a teraz ma dla nich ciekawą aktualizację. Pierwsza z nowych opcji odnosi się do sterowania. Dotykowy system gestów otrzymał wspar

Amazon Echo Buds 3
Amazon Echo Buds 3 (foto: amazon.com)

cie szybkiego uruchamiania playlist. Potrójnym stuknięciem (lub dłuższym przytrzymaniem) aktywujemy konkretną listę utworów. Wygląda na to, że tryb ten współpracuje z większością znanych serwisów streamingowych. Playlistę można też wywołać komendą Alexy.

Druga z nowości jest bardziej interesująca. Pozwala lepiej spersonalizować ustawienia dźwięku. Użytkownik może dostosować poszczególne częstotliwości zależnie od warunków, w których funkcjonuje. W aplikacji Alexy dostosujemy też głośność i zakresy audio dla obu stron (co przyda się jeśli na jedno ucho słyszymy lepiej lub gorzej). Możliwe będzie podpicie efektów. Te możliwości uda się ustawić też w poprzedniej (drugiej) generacji

  • Plusy: możliwość głębszych ustawień audio
  • Minusy: szkoda, że część tylko dla najnowszej generacji

3. YogiFi Smart Ring (crowdfunding)

To może jeszcze jeden inteligentny pierścień? Większy ruch w dziale smart ringów widać też w crowdfundingu. Na Kickstarterze znalazłem model YogiFi, który skupi się na monitorowaniu zdrowia, fitness i wellness. Autorzy przekonują, że gadżet z sensorami na palec ma być sportowym kompanem i trenerem samopoczucia. Według nich ma być też najinteligentniejszym (i najlżejszym) w swojej kategorii. W opisie widzę całodobowe pomiary HR i HRV, jakości snu, spalonych kalorii, kroków, saturacji, temperatury czy stresu. Dane mają posłużyć do bardziej holistycznej i spersonalizowanej rekomendacji w ramach poprawy ogólnego funkcjonowania. Opis nie brzmi jakoś unikatowo, więc może algorytmy są inteligentniejsze od konkurencji? Trudno w tej chwili oceniać. Marketing rządzi się swoimi prawami. Producent chwali się, że ma szerszy zakres monitoringu w trybie 24/h, ale też planami na przyszłość: ciśnienie krwi, Echokardiografię (tzw. echo serca), rozpoznawanie tempa jedzenia i palenia (na podstawie gestów).

Pierścień waży tylko 2.2 grama i ma otwartą konstrukcję, dzięki której noszenie elektroniki ma być wygodniejsze. Podoba mi się LEDowy wskaźnik na obudowie. Ułatwi nieco rozumienie odczytów. Jeśli zbiórka się powiedzie to pierwsze sztuki mają dotrzeć do fundatorów na początku przyszłego roku. Przewagą nad rywalami może być bezpośrednia integracja pierścienia ze smart matą do ćwiczeń, którą wcześniej firma już zrealizowała. To ciekawe, nietypowe combo.

  • Plusy: atrakcyjniejsza cena od rywali (od 149$ – finalnie 249$), stylowy design (na renderach)
  • Minusy: nieznana marka (+ ryzyko crowdfundingu)

Znalezione na Kickstarterze


4. Pokemonowe etui dla Galaxy Buds trafiają do Europy

Jakiś czas temu Samsung wprowadził na koreańskim rynku efektowne etui w motywach Pokemon do swoich słuchawek TWS. Teraz i europejskie Galaxy Buds zyskają transporterek do ładowania gadżetu w kształcie Pokeballi. Tematyczne edycje w trzech odmianach zadebiutują na Starym Kontynencie od Hiszpanii. Producent proponuje akcesoria w odmianach: Ultraball, Greatball i Masterball. Nie ma zatem tej najpopularniejszej i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnej.

Etui na etui (bo tak faktycznie to wygląda) pasuje do wielu odmian słuchawek klasy True Wireless Stereo od Samsunga. Mowa o praktycznie wszystkich dostępnych modelach: Galaxy Buds Live, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds2, Galaxy Buds2 Pro oraz najprzystępniejszymi (z najnowszej serii) Galaxy Buds FE. Kule wyceniono na niecałe 40 euro. Na razie nie wiem nic o szerszej dostępności tej wersji etui, ale nawet jeśli nie znajdzie się w polskim sklepie internetowym Samsunga to o zakup powinno być dużo łatwiej niż importowanie z Korei.


5. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


6. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


7. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


8. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)