wearables 87 toy story galaxy buds FE
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #87 – Galaxy Buds FE z etui Toy Story (foto: Samsung Korea)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarApple uruchamia nagrywanie spatial video przez iPhone’y 15 (dla gogli Vision Pro). Na razie w ramach drugiej bety iOS 17.2
  • Samsung wróci z opaską Galaxy Fit 3 (tracker fitness będzie nieco większy) | wg przecieków
  • Oura pozwała Ultrahuman za naruszenie patentów przy budowie smart pierścienia
  • zegarek OnePlus Watch 2 ma otrzymać system Wear OS
  • rynek wearables w Indiach urósł w Q3 2023 aż o 30% (to kolejny kwartał z wysokimi wzrostami) | wg IDC

1. Garmin Descent Mk3 (smartwatch dla nurka)

Garmin oferuje nie tylko typowe zegarki sportowe, ale i wyspecjalizowane odmiany dla konkretnego odbiorcy. W jednej kategorii amerykańska firma proponuje odmiany dla nurków. Seria Descent ma kolejnego przedstawiciela. Mk3 (Mark III) otrzymała system wymiany komunikatów między nurkami, ekran AMOLED i sporo rozwiązań z Fenixów 7. Część z funkcji uzyskamy dopiero przez sparowanie z nadajnikiem/odbiornikiem.

Garmin Descend Mk3 ma być dostępny w dwóch wielkościach – 43 i 51 mm. Obie oczywiście z wytrzymałością do 200 metrów zanurzenia. Większy z duetu działa nawet 48h na jednym ładowaniu w trybie nurka. Wspomniany już panel AMOLED to nowość w tej rodzinie urządzeń. Jest to już kolejna propozycja Garmina z ekranem w tej technologii (najwięcej jest Forerunnerów, ale ostatnio dołączyły też Vivoactive 5, stylowy MARQ (Gen 2), Epix Pro (Gen 2) oraz golfowy Approach S70). Producentowi udało się też dostarczyć współpracę z sonarami Garmin SubWave, ale tylko w tym większym (Mk3i).

  • Plusy: ekran AMOLED, komunikator między nurkami, specjalistyczne opcje ważne przy schodzeniu pod wodę, sporo funkcji Fenixów 7 (m.in. latarka i tryby sportowe)
  • Minusy: wysokie ceny. Descent Mk3 wyceniono na 1200$, a Mk3i aż na 1600$ (należy pamiętać, że dodatkowym kosztem jest transmiter Descent T2 to kolejne 500$

2. Circular Ring Slim (wearable tygodnia)

Od kilku miesięcy zwracam uwagę na większy ruch w dziale inteligentnych pierścieni. Propozycji wciąż jest niewiele, ale widać już rywalizację (Oura niedawno oskarżyło Ultrahuman o naruszenie patentów). Na rynek planuje wejść też Samsung (przecieki o styczniowej demonstracji własnego ringa). Dzisiaj chciałbym pokazać kolejną wariację modelu od Circular. Jego Ring Slim ma być najbardziej kompaktowym na rynku. Wearable waży ledwie 2 gramy i ma tylko 2.2 mm w profilu. Dla porównania, Oura Ring 3 Horizon ma ok. 4-6 g i 2.55 mm. Z kolei Circular Ring Pro – 4g i 2.75 mm. Niby niewielkie różnice, ale każde odchudzenie gadżetu na palec mają znaczenie.

Najważniejsze, że zmniejszenie gabarytów nie wpłynie na funkcjonalności. Slim wciąż ma dysponować trzyosiowym czujnikiem aktywności, czujnikami temperatury, PPG oraz LED do monitorowania częstotliwości oddechu, HRV, saturacji oraz pracy serca ogółem. Na jednym ładowaniu gadżet wytrzyma do pięciu dni całodobowych analiz. Przycisk z Pro zastąpiono haptyczną kontrolą, co zapewne pozwoliło zmniejszyć konstrukcję. Pierścień ma też skorzystać z dobrodziejstw asystenta AI (Kira+). Ma on wspomagać w rozumienia mierzonych danych. Całe szczęście (w odróżnieniu od Oura) dostępne opcje nie będą oferowane w płatnym abonamencie. Ring Slim wyceniono na 275$ (w przedsprzedaży do 15 grudnia nawet za 245$).

  • Plusy: smuklejszy profil (przy zachowaniu tych samych funkcji + kilka nowych)
  • Minusy: wciąż stosunkowo wysoka cena (nie licząc przedsprzedażowej)

3. vivo Watch 3 (smartwatch tygodnia)

wearables 88 vivo watch 3
vivo Watch 3 (foto: vivo.com.cn)

Vivo przy okazji prezentacji flagowej serii smartfonów serii X100 pokazało swój nowy smartwatch. Stylistycznie przypomina troszkę Pixel Watche, ale pracuje na zupełnie innym systemie. Chińska marka forsuje swój własny BlueOS, który już wcześniej chyba proponowała w innych wearables (o ile się nie mylę). W nowym zegarku będzie dopracowany. Jest lżejszy od platform Apple i Google, a to wpłynie na czas pracy gadżetu.

Vivo Watch 3 ma być oferowany w wersji unisex (46.1 mm), ale w różnym wykończeniu i paskach. Efektownie wygląda okrągły wyświetlacz AMOLED 1.43″ (466 x 466) z trybem Always-On Display. Funkcje obsłużymy dotykowo lub przy pomocy obrotowej koronki i przycisku. BlueOS ma dysponować niezbędnymi aplikacjami, funkcjami, trackerem fitness, asystentem Jovi, no i oczywiście bazą tarczek. Wyróżniłbym 8-kanałowy czytnik pracy serca i 16-kanałowy monitor saturacji. Jest też śledzenie snu i trener biegu.

  • Plusy: ekran AMOLED z Always-On, niezbędne funkcje, czas pracy nawet 8 dni (3 dni przy użytkowaniu wszystkich dostępnych rozwiązań i monitoringu ruchu/zdrowia). Wariant z kartą eSIM. Stosunkowo atrakcyjna cena – ok. 140€ za model bazowy lub ok. 180€ za ten z LTE
  • Minusy: ciężka dostępność na polskim rynku, system BlueOS nie jest tak zaawansowany jak Wear OS (Google) czy watchOS (Apple)

4. Cypress MEMS (najciekawsza zapowiedź na 2024)

W ostatnim przeglądzie nowości wearables przedstawiałem projekt słuchawek Creative, które jako pierwsze wykorzystały rozwiązania xMEMS. Firma obecna ze swoimi technologiami głównie w smartfonach ma teraz konkrety dla słuchawek klasy TWS, czyli tych najmniejszych, prawdziwie bezprzewodowych modeli. Cypress MEMS to nowe cewki, dzięki którym poprawi się jakość dźwięku (z jeszcze szerszą „sceną”). Przetworniki mają bazować na modulacji ultrasonicznej, wzbogacającej brzmienie. Skorzysta na tym bas, m.in. dzięki silniejszemu ciśnieniu. Odwzorowanie audio ma być precyzyjniejsze (jest 20 Hz i 140 dB). Także aktywna redukcja szumów będzie efektywniejsza. Do tego brak wyraźnego wzrostu zużycia mocy, czy opóźnienia.

Brzmi dobrze? Silikonowe odmiany mają zastąpić standard magnetyczny – twórcy obiecują, że również w budżetowych odmianach słuchawek. Kiedy dokładnie? Prototypy są już w rękach partnerów, a prezentacja ma się odbyć w trakcie styczniowych CES 2024 w Las Vegas. Produkcja masowa jest przewidziana na jesień 2024 roku, więc realnie przewidując, pierwsze słuchawki mogą zadebiutować pod koniec przyszłego roku.

  • Plusy: wierniejsze odwzorowanie dźwięków, szersza scena, lepsze ANC (także w budżetowych TWS)
  • Minusy: pierwsze modele słuchawek dopiero pod koniec 2024 roku

5. OnePlus Watch 2 z Wear OS (przeciek tygodnia)

OnePlus ma w ofercie już kilka zegarków, a przynajmniej dwa kojarzę. Okrągłego Watcha i tańszego (z kopertą w stylu Apple) Nord Watcha. Teraz przecieki wskazują na drugą generację tego pierwszego, ale z nowym systemem operacyjnym. Wszystko wskazuje, że firma spróbuje sił w dziale modeli działających na platformie Wear OS. Urządzenie będzie lekko przeprojektowane (wewnętrznie bardziej, bo z dostosowaniem do softu Google). @OnLeaks i MySmartPrice (oraz Max Jambor) zapewniają, że nowy smartwatch otrzyma najnowszego Wear OS 4, dwa przyciski, ekranik 1.43″ i chip Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1. Procesor ten nie jest aż tak mocny jak W5+ w Pixel Watchach 2, ale nadal należy do aktualnej generacji układów dla wearables. Dzięki temu gadżet może być przystępniejszy cenowo.

OnePlus Watch 2 może być kolejnym z chińskich modeli po Xiaomi Watch 2 Pro, który skorzysta z system Wear OS. Wygląda na to, że zaufanie do zegarkowego oprogramowania Google wzrasta. Rendery nowego urządzenia wyciekły do sieci, więc premiera chyba tuż za rogiem. Myślę, że zegarek może zadebiutować 12 stycznia, gdy przewidywana jest prezentacja OnePlusa 12. W Chinach premiera może nastąpić nawet przed końcem roku.

  • Plusy: kolejny chiński zegarek działający na platformie Wear OS, chip Snapdragon W5
  • Minusy: trochę szkoda, że OnePlus nie postawił na mocniejszego W5+

6. Vuzix Ultralite S AR Smart Glasses (na CES 2024)

Vuzix Corporation to jedna z bardziej rozpoznawalnych w branży marek, które stawiają na wearables w postaci okularów i gogli w technologii Augmented Reality. Mają już ładnych kilka lat doświadczenia, których efekty chcą pokazać w najnowszym projekcie Ultralite S AR Glasses. Sportowe okulary mają zadebiutować na styczniowych targach CES 2024 w Las Vegas. Urządzenie ma przedstawić rozwiązania Ultralite OEM Platform, czyli być niejako produktem referencyjnym dla partnerów chcących wykorzystać platformę. Warto już w tej chwili zauważyć, że Ultralite S zostały zauważone przez CES 2024 Innovation Awards w kategorii Wearable Technologies and Sports & Fitness. To dwudziesty rok z rzędu, kiedy to Vizux otrzymuje wyróżnienie na CES.

Okulary są oczywiście smart i proponują zestaw rozwiązań dla osób aktywnych (sport & fitness). Dość istotne, że w kompaktowym wydaniu. Mowa o funkcjach dostępnych przed okiem i z bezprzewodową komunikacją ze smartfonem lub smartwatchem. Chodzi o dane, powiadomienia i komunikaty wyświetlające się w komfortowym w trakcie jazdy/aktywności formacie. Wyświetlacze z zaawansowaną optyką falowodową i micro-LED z technologiami Vuzix Incognito redukującymi wady falowodów. Panel HUD (heads-up display) ma przy okazji podnieść bezpieczeństwo w trakcie ruchu (zakładając, że powiadomienia i wiadomości nie będą zajmować naszej uwagi zbyt intensywnie).

  • Plusy: nowy rodzaj wyświetlacza i zestaw funkcji sterowanych z poziomu wearable
  • Minusy: wciąż bardzo niszowa konstrukcja (choć już chętnie implementująca AR/HUD)

7. Niedrogie Oppo Enco Air3i

Oppo już trochę przesadza z tymi wariacjami słuchawek TWS. Zaczynam się gubić w ich ofercie. Co chwila jakieś nowe modele. Tym razem debiutuję Enco Air3i. Należą do tańszych, ale dysponują niezłym zakresem funkcji. Przede wszystkim jest redukcja szumów w zestawie słuchawkowym ze wsparciem Sztucznej Inteligencji, a to już sporo w półce cenowej do 250 zł. Co jeszcze? Zerknijcie w wylistowany przeze mnie wykaz najciekawszych specyfikacji. Wadą na pewno jest brak wkładek, czyli otwarta konstrukcja, która nie ma dodatkowo pasywnego tłumienia.

Oppo Enco Air3i
Oppo Enco Air3i (foto: Oppo)

Oppo Enco Air3i mają dobrze brzmieć, łączyć się przez prawie najnowszy protokół Bluetooth i dysponować efektami symulującymi dźwięki przestrzenne. Generalnie jednak jest budżetowo, więc nie oczekujcie cudów.

  • 13.4 mm przetworniki tytanowe (co podbije basy – ma być głębszy)
  • odtwarzanie w zakresie 20 Hz – 20 KHz
  • funkcje Enco Life (lepszy bas) i Oppo Alive (efekty przestrzenne)
  • tryb zestawu słuchawkowego ze wzmacnianiem głosu (AI pomaga w odseparowywaniu od szumu otoczenia).
  • łączność przez Bluetooth 5.3
  • wsparcie kodeków AAC i SBC
  • szczelność zgodna z normą IPX4
  • dotykowy system sterowania
  • czas pracy: 5.5h na jednym ładowaniu i do 35h (z etui)

Krótkie podsumowanie:

  • Plusy: całkiem niezły stosunek oferowanych funkcji do ceny
  • Minusy: otwarta konstrukcja (brak pasywnym wkładek)

8. Google wycofuje urządzenia Fitbit z wielu krajów (z Polski też)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2
 Fitbit Sense 2

A teraz mało przyjemna informacja dla polskiego rynku. Google przekazało, że w prawie 30 krajach (w tym naszym) wycofuje ze sprzedaży urządzenia Fitbit. W 2021 roku amerykański gigant przejął speców od sportowych trackerów (ok. 2.1 mld $) i zegarków, a teraz ograniczy ich sprzedaż w wybranych regionach świata. Gdy firma nabywała Fitbit zobowiązała się na zwiększenie dostępności wearables, a tymczasem dochodzi do zjawiska odwrotnego. Przynajmniej na ten moment.

Większość know how Google wykorzystał do wdrożenia nowych funkcji do swoich Pixeli, ale tych w Polsce nie oferuje… Podobno jednak wycofanie Fitbitów jest związane właśnie z chęcią dostosowania działalności w zakresie lepszej dostępności Pixeli. Czy to krok ku wejściu z Pixelami i na nasz rynek? Chciałbym, ale raczej wątpię by między tymi działaniami był związek.. Po nowych zmianach Fitbit będzie dostępny tylko w 23 krajach (tam gdzie Pixele). Całe szczęście, że posiadacze obecnych gadżetów Fitbit będą mieli zapewnienie aktualizacji i wsparcie obsługi klienta.


9. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


10. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


11. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


12. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)