Snapdragon W5 i W5+ Gen 1O tym układzie sporo się mówiło. Smartwatche Wear OS potrzebowały rewolucji i być może w końcu do niej dojdzie. Qualcomm przedstawił następców Snadpragonów Wear 4100 i 4100+. Podobnie, jak miało to miejsce z chipami do smartfonów, zmieniono im nazewnictwo. Snapdragon W5 i W5+ Gen 1 są wydajniejsze i oszczędniejsze. W tej chwili debiutuje system Wear OS 3.0, który wymaga minimum SD 4100, ale na horyzoncie są już jednostki przygotowane specjalnie pod serię W5.

Co zmienią Snapdragony W5 i W5+ Gen 1

Qualcomm przekazał, że chip przygotowywano od trzech lat i został zaprojektowany specjalnie pod wearables (nawet dla smart okularów). Wcześniejsze układy były modyfikacjami chipsetów do smartfonów. Teraz całość opracowano m.in. pod smartwatche. Co się zmieni? Sporo! Przede wszystkim W5+ to układ w litografii 4nm (poprzednik chyba 22nm), a to zagwarantuje dwa razy lepszą wydajność przy znacznie niższym (o 50%) zużyciu energii. Zegarki powinny obsługiwać mocniejsze aplikacje i działać przy tym dłużej. Moduł będzie też mniejszy, a to odchudzi zegarki lub pozwoli na zastosowanie większych bateryjek.

Snapdragon W5 i W5+ Gen 1 – kiedy?

Snapdragon W5 będzie słabszy, ale głównie o brak koprocesora AON (rodzaj lżejszego trybu działania przy wybranych operacjach). W5+ Gen 1 to cztery rdzenie Cortex A53 i jeden Cortex M55 (250MHz). A702 GPU ma 1 GHz, a więc znacznie szybszy od poprzednika z 320MHz). Także pamięć operacyjna przyspieszy – jest w standardzie LPDDR4 (2133 Mhz). Nie zabraknie też czegoś na wzór NPU. U55 będzie stosował Uczenie Maszynowe. Oczywiście będzie też wsparcie najnowszego Bluetooth 5.3 oraz trybów Deep Sleep i Hibernate, a więc oszczędzania energii. Na to zegarki Wear OS bardzo cierpiały. Modem LTE również będzie zaktualizowany (zużyje mniej energii).

Debiut? Snapdragon W5+ Gen 1 ma pojawić się już w sierpniu. Pierwszym smartwatchem z tym układem ma być Oppo Watch 3. Także Mobvoi zwiastuje flagowca z tym chipem. Generalnie w najbliższym czasie jest aż 25 modeli różnych producentów. Idealnie na start platformy Wear OS 3.0.