Master & Dynamic MW75 Neuro
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #93 – MW75 Neuro (foto: neurable.io)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatar12-13.01.2024 Apple może wznowić sprzedaż Apple Watchów Series 9 i Ultra 2 (trwają przygotowania, choć wszystko zależy od decyzji amerykańskich urzędów)
  • 8.3% – takie spadki odnotował rynek okularów/gogli AR/VR w 2023 roku | wg IDC
  • 46.4% – takie wyniki wzrostowe ma odnotować rynek headsetów AR/VR w 2024 | wg IDC
  • kilka źródeł podaje, że Fossil rezygnuje z produkcji smart zegarków z Wear OS (prawdopodobnie nie pojawi się seria Fossil Gen 7 – IMO marka koncentrowała uwagę za bardzo na samej estetyce)

1. Retro Gaming Watch (wearable tygodnia)

Crowdfundingowe platformy służą właśnie do takich celów! Retro Gaming Watch może nie jest niezbędnym do życia gadżetem, ale efektownym projektem dla miłośników old-schoolowego grania. Przykłady miniaturowych konsolek w breloczkowym wydaniu już na blogu prezentowałem (w gamingowej serii wpisów było ich chyba nawet z kilka). Ta konkretna z Kickstartera jest wyjątkowa, bo przygotowana w formie zegarka. Ma otwierany ekranik przypominający konstrukcyjnie Game Boya SP (czyli Advance w zamykanej wersji).

Urządzonko można nosić na nadgarstku jak zegarek i korzystać ze smart funkcji w trybie smartwatcha. Po zdjęciu z ręki wszystko staje się malutką konsolką do retro grania. Z emulatorami na pokładzie i raczej prostymi tytułami (8 i 16-bit), która poradzą sobie z niewielkich wyświetlaczem LCD 1.54″ (320 x 320, 60 Hz). Być może nie będzie to wygodna zabawka, ale gadżetem jest pełną gębą. Czas gry określono na 2-4 godziny lub dwie doby w trybie zegarka. Zależnie od kwoty zbiórki Retro Gaming Watch może zyskać dodatkowe podzespoły, np. czytnik tętna, czy kamerkę.

  • Plusy: coś odbiegającego od większości wearables
  • Minusy: miniaturowy, chyba niezbyt wygodny format zabawy

2. Co ze sprzedażą nowych Apple Watchów w USA?

Apple Watch Ultra 2
Apple Watch Ultra 2 (foto: apple.com)

W poprzednim przeglądzie zwracałem uwagę na problem Apple na amerykańskim rynku i ban na najnowsze generacje zegarków Apple Watch. Już wcześniej (od 2021 roku) wiadome było, że nowe generacje ich smartwatchy mogą naruszyć patenty jednej z firm, która specjalizowała się w algorytmach analizujących saturację. Komisję Handlu Międzynarodowego (ITC) nakazała wstrzymanie sprzedaży.

Apple udało się jednak tymczasowo wstrzymać te działania dzięki apelacji w sądzie. Apple Watch 9 i Watch Ultra 2 mogą być w USA sprzedawane do 10 stycznia. 12 lub 13 stycznia może nastąpić ostateczna decyzja sądu. Przypomnę, że Apple opracowuje aktualizację watchOS, by usunąć ewentualne naruszenia, ale z jej udostępnieniem czeka do finalnego zdania ITC.

  • Plusy: Apple poczuje (może) sprawiedliwość (zwłaszcza, że wojuje po sądach z każdym kim może)
  • Minusy: utrudniony zakup zegarka w USA

Czytaj więcej o: Apple Watch Series 9Apple Watch Ultra 2


3. OnePlus Buds 3 z podwójnym przetwornikiem

OnePlus Buds 3
OnePlus Buds 3 (foto: OnePlus na Weibo)

4 stycznia odbędzie się chińska prezentacja smartfonów OnePlus Ace 3 (globalnie 12R trzy tygodnie później), przy okazji której producent ma zaprezentować też słuchawki klasy TWS. Na portalu Weibo zdradzono nawet kilka szczegółów na ich temat. Hearables przypominają stylistycznie droższe OnePlus Buds Pro 2, co zapewne będzie miało też związek z możliwościami audio. OnePlus w modelu Buds 3 chce dostarczyć elementy wyróżniające model na tle konkurencji w pięciu głównych aspektach: akustykę audio, bas, wokal i odwzorowanie dźwięku przestrzennego. Generalnie oferując efektowne specyfikacje True Wireless Stereo za niższą kwotę – „flagowy dźwięk” w dobrej cenie. Jakiej konkretnie? Tego dowiemy się na początku stycznia.

OnePlus Buds 3 mają posiadać część flagowych parametrów:

  • podwójne przetworniki (zajmujące się innymi zakresami dźwięku) – jak w Buds Pro
  • nową generację odszumiania (dźwięku oraz głosu przy połączeniach)
  • wsparcie dźwięku spatial audio (przestrzennego stereo)
  • dopasowanie dźwięku do słuchu użytkownika

Wstępne podsumowanie:

  • Plusy: flagowe parametry dźwięku w niższej cenie
  • Minusy: poczekam do pełnych specyfikacji

4. Nie będzie Fossilów Gen 7 z Wear OS?

Test Fossil Q Explorist HR icoMam złą wiadomość dla fanów smart zegarków w modowym wydaniu. Z kilku źródeł (przecieków) wynika, że Fossil nie zamierza kontynuować rozwoju wearbles z Wear OS. Kiedy sporo producentów elektroniki powraca lub zauważa nowe rozwiązania i poprawki platformy Google w wersji 3.x i 4.0, Fossil Group woli wycofać się ze współpracy. Miałem dwa smartwatche Fossila, ale zadowolony byłem tylko z Q Explorist (po aktualizacjach zaczął trochę mulić). Sport nie radził sobie z systemem Google’a. Późniejsze propozycje Fossila były eleganckie i coraz lepiej wyposażane, ale firma musiała skupiać się na rozwoju soft samodzielnie. Obecnie Google działa z partnerami głębiej, więc dziwi mnie trochę rzekome porzucenie klientów celujących w modowe opcje.

Według ludzi będących blisko pracowników Fossil, marka nie zamierza wydać zegarków Gen 7 z Wear OS. Mijają już ponad dwa lata od premiery poprzednika, więc teoretycznie to odpowiedni czas na aktualizację. Nie pojawiały się na temat następcy nawet żadne plotki. Na stronie marki widzę wyprzedaż modeli Gen 6, ale trudno określić powody. Może producent postawi na inny software? A może zaskoczy najnowszym Wear OS 4?

  • Plusy: nie ma plusów takiej sytuacji
  • Minusy: zabraknie bardziej stylowych zegarków z Wear OS

5. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Galaxy Watch 4 testNa początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


6. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


7. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


8. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS