Evolve Mvmt
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #96 – Evolve Mvmt (fofo: evolvemvmt.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarna Mobile World Congress w Barcelonie zobaczymy zegarek OnePlus Watch 2 z Wear OS
  • Honor może w tym roku wprowadzić do polskiej oferty swoje liczne smart zegarki
  • zegarki Redmi Watch 4 i słuchawki Redmi Buds 5 Pro i Buds 5 wchodzą do globalnej sprzedaży
  • Apple wznowiło sprzedaż Apple Watchy Series 9 i Ultra 2 w USA po usunięciu trybu monitorowania saturacji (naruszającego patenty marki Masimo)
  • Apple Vision Pro mają korzystać z mocniejszego chipa M2 (z mocniejszych Macbooków Air)
  • Apple Vision Pro nie posiadają wsparcia UWB i Wi-Fi 6E | widać w informacjach Federalnej Komisji Łączności (urząd USA)

Co nowego zobaczył świat wearables w tym tygodniu?

  • JBL rozszerzyło ofertę słuchawek TWS kompatybilnych z etui nowej generacji (z ekranikiem)
  • Casio demonstruje nowego smart G-Shocka
  • Audio Technika z nowymi TWS w optymalnej cenie
  • smartwatche z Wear OS niczym myszka 3D
  • Samsung zwiastuje inteligentny pierścień Galaxy Ring
  • Apple z przewodnikiem dla gogli Vision Pro
  • Bose proponuje słuchawki TWS w otwartym formacie nietypowe klipsa (we współpracy z Kith)
  • JBL z nowymi słuchawkami TWS pod gaming (z dongle USB-C 2.4GHz)
  • Amazfit przedstawia smart aparat słuchowy Zepp Clarity Pixie
  • na CES pokazano wearable do walki z uderzeniami ciepła (Amira Terra)

1. Kolejne TWS od JBL ze „smart case”

Chyba rok temu JBL pokazał słuchawki TWS z etui wyposażonym w dotykowy ekranik. To rzadkie jeszcze, ale już stosowane rozwiązania rozszerzające użytkowanie prawdziwie bezprzewodowych „pchełek”. Na tegoroczne CES marka przywiozła kolejne modele z tego typu dodatkiem. Ze „smart case” skorzystają trzy odmiany.

JBL Live Beam 3
Live Beam 3 (foto: JBL)

Live Buds 3, Live Beam 3 oraz Live Flex 3 otrzymały adaptacyjną redukcję hałasów, wsparcie LDAC dla dźwięku High-Res, po sześć mikrofonów, bezprzewodowe ładowanie i Bluetooth z łącznością multi-point.

Modele różnią się głównie formatem. Live Flex 3 wyglądają bardziej klasycznie (bez wkładek z półotwartą konstrukcją), w Live Beam 3 już je widzę, natomiast Live Buds 3 są tymi najmniejszymi. Flexy mają nieco niższą odporność (IP54 vs IP55). Wewnątrz zastosowano inne przetworniki. Flexy 3 mają największe, bo 12 mm. W pozostałem dwójce są 10 mm. Inne są też czasy pracy (zależnie do aktywnego ANC). Live Beam 3 dysponują 12h pracy (+ 3 doładowania w etui) bez aktywnej redukcji szumów. W dwóch pozostałych jest 10 godzin. Wszystkie trzy modele wyceniono na niecałe 200 dolarów.

  • Plusy: „smart case” dla trzech różnych wariacji słuchawek TWS, wsparcie LDAC
  • Minusy: na ten moment ciężko się do czegoś przyczepić

2. Casio G-Shock GPR-H1000 jest smart [CES 2024]

Casio jest obecne w segmencie smart już od wielu lat. Pełnego smartwatcha dość dawno nie odświeżało, ale G-Shock są aktualizowane stosunkowo często. Na CES japońska firma przedstawiła kolejny wariant. G-Shock GPR-H1000 przypomina stylistycznie większość modeli z linii G-Shock. Ma „napompowaną” kopertę i spore gabaryty z uwagi na większą szczelność i wytrzymałość konstrukcji (do 200 metrów zanurzenia). Outdoorowy zegarek ma ukryte funkcje smart, tj. moduł GPS, czytnik tętna oraz funkcje sportowe. W środku algorytmy Polara, czyli rozwiązania trackera na licencji. Wearable śledzi spacery, trekking, bieg, jazdę rowerem, pływanie i wiele innych aktywności. W trakcie treningów do dyspozycji jest pomiar stref HR, obciążeń, danych biegowych itd. Oprogramowanie Polara będzie też służyło do analizy wypoczynku (sen) i regeneracji (Nightly Recharge).

Z uwagi na hybrydowy format czas pracy jest znacznie dłuższy od większości pełnych smartwatchy. Do tego jest też wsparcie doładowań energią słoneczną. Nie widzę ceny.

  • Plusy: wzmocniona, outdoorowa konstrukcja i algorytmy Polar
  • Minusy: spore gabaryty (ale zwiększona wytrzymałość)

3. Słuchawki Audio Technica ATH-TWX7 [CES 2024]

Najnowsza generacja słuchawek klasy True Wireless Stereo od Audio Technika miała swoją premierę w trakcie styczniowych targów CES 2024 w Las Vegas. Model ATH-TWX7 to propozycja z nieco wyższej półki (w końcu to Audio Technika). Najnowszy wyrób marki stawia na komfort użytkowania, odpowiednie brzmienie i jakość połączeń telefonicznych przy akceptowalnej cenie. Do tej pory hearables producenta były oferowane w różnych odmianach, ale brakowało jednego, bardziej kompleksowego wariantu w przystępniejszej cenie. Łączącego najlepsze cechy poszczególnych jednostek. AT-TWX7 wygląda na bardziej kompletny pod tym względem, ale nadal poniżej flagowych ATH-TWX9.

Na pokładzie jest aktywna, hybrydowa redukcja szumów (ANC), konstrukcję przypominającą w architekturze AirPody, 5.8 mm przetworniki z 24-bit/96 kHz LDAC i wygodne obsadzenie. Podwójny mikrofon MEMS ma skupiać się na przechwytywaniu głosu do poprawy komunikacji (dwa tryby: Natural i Noise-Reduction dla trudniejszych warunków). W słuchawkach udało się zaoferować długi czas działania na jednym ładowaniu – 6.5h z ANC i 7.5h z ANC. Nie zabraknie trybu transparentnego, Bluetooth z multiparowaniem. Wszystko w cenie 199$.

  • Plusy: niezły stosunek jakości do ceny (jest ANC, LDAC, flagowy przetwornik)
  • Minusy: do oceny przy bliższym kontakcie

4. WowMouse dla Wear OS (apka tygodnia)

Podczas CES firma Doublepoint zaprezentowała oprogramowanie na popularną platformę Wear OS dla wielu smart zegarków. WowMouse to aplikacja przemieniająca smartwatche w myszki 3D, czyli wskaźniki rozpoznające położenie gadżetu w przestrzeni. Ruchami rąk będziemy celować, a palcami zaznaczać (klikać). Software ma ułatwić kontrolę wielu różnych urządzeń, ale najciekawiej wygląda we współpracy z goglami VR. Gestowe rozwiązanie na nadgarstek jest bezpłatne, więc każdy może ocenić jego skuteczność na własnej ręce (przynajmniej posiadacze Galaxy Watch 4-6). Twórcy zbudowali wszystko na Bluetooth Human Interface Devices (HID), więc kompatybilność powinna być szeroka. Od Windowsów, przez Linuxy, aż pod macOS i iPadOS (ten nowszy z trybem myszki). Autorzy liczą na rozwój swojego softu przez licencje, dzięki którym developerzy aplikacji integrowaliby wskaźnik z gestami np. dla smart domu. W wolnej chwili spróbuję zerknąć na apkę.

  • Plusy: praktyczne wykorzystanie ubieralnej elektroniki
  • Minusy: rozwiązanie wymaga wdrożenia (tj. głębszego wsparcia w systemach)

5. Galaxy Ring – inteligentny pierścień Samsunga (zwiastun)

Styczniowe Galaxy Unpacked, na którym Samsung przedstawił nową generację smartfonów i algorytmy Sztucznej Inteligencji, było okazją do krótkiego zająknięcia się przez koreańskiego giganta na temat nowego wearable. Producent z Seulu opowiadał o nowych narzędziach analizy danych w ramach platformy Samsung Health, by na sam koniec bardzo króciutko zapowiedzieć inteligentny pierścień. Galaxy Ring był spodziewany na tym wydarzeniu, bo rynek spekulował o potencjalnej jego premierze już od kilku miesięcy. Samsung rzeczywiście wspomniał o gadżecie, ale jedyne co przedstawił do ogólne rendery projektu i zapowiedź wsparcia wybranych rozwiązań monitorowania ruchu i zdrowia.

Samsung Galaxy Ring
Galaxy Ring (foto: zrzut ekranu z Galaxy Unpacked)

Na ten moment nie do końca wiadomo, czego się w ogóle po Galaxy Ringu spodziewać. Część opinii zakłada, że w trackerze na palce znajdziemy większość z czujników i odczytów znanych z zegarków Galaxy Watch, ale w wersji bez ekranu. Inni twierdzą, że Samsung spróbuje dostarczyć w pierścieniu nieco odmienny zestaw analiz i funkcji. Mówi się też o współpracy całego ekosystemu, tj. telefonu, Ringa i smartwatchy. Na szczegóły trzeba będzie poczekać. Może d odbywających się pod koniec lutego targów Mobile World Congress w Barcelonie? Jedno jest pewne, Samsung chce się włączyć do walki o klienta w sekcji inteligentnej biżuterii. Przez swój globalny zasięg i potencjał na pewno obejmie prowadzenie w sprzedaży, ale czy w jakości oferty? W tej chwili przoduje tu Oura.

  • Plusy: alternatywny format wearable z czujnikami health & fitness (oraz wejście na rynek giganta, który może przyspieszyć rozwój i popularyzację inteligentnych pierścieni)
  • Minusy: mała wiedza i zakres informacji na temat ewentualnego potencjału gadżetu

6. Apple Vision Pro z nową prezentacją

Jak informowałem przed tygodniem, od 2 lutego Apple wprowadza na terenie USA sprzedaż swoich gogli dla rzeczywistości mieszanej. Jak zwykle łączy się to z większą promocją proponowanych przez amerykańskiego giganta rozwiązań. Spółka z Cupertino przygotowała 10-minutowy materiał prezentujący poszczególne funkcje headsetu Vision Pro. Przez cały styczeń do sieci będzie trafiać wiele ciekawostek na temat sprzętu. Przykładowo, powstaje baza filmów przygotowanych specjalnie pod Spatial Video i efekty 3D (ponad 150 tytułów na start dla Apple Immersive Video). Obiecane są tzw. Dynamic Apps i Environments dla systemu visionOS.

Załączam video z przewodnikiem i przekierowuję do oddzielnego artykułu na temat Apple Vision Pro. Przypomnę, że cennik sprzętu ma startować od 3500$. Jeśli chodzi o dostępność w kolejnych krajach to problemem są ponoć pewne trudności z produkcją urządzenia na bardziej masową skalę, a to utrudnia kampanię marketingową w ujęciu globalnym. To eksperymentalny dla marki projekt, więc może pozwolić sobie na nietypową formę wdrażania nowych technologii. Najważniejsze, by wpływały na rozwój segmentu VR/AR/

  • Plusy: nowa, silna marka w segmencie VR/AR/XR/MR (jakkolwiek określać tę kategorię), czyli konkretny wkład w ewentualne przyspieszenie rozwoju lub budowania kierunku w standaryzacji działu
  • Minusy: trudna dostępność (na razie tylko USA) i wysoki koszt

Czytaj więcej o: Apple Vision Pro


7. Słuchawki Bose Ultra Open Earbuds x Kith

Ostatnie kilkanaście miesięcy w segmencie słuchawek True Wireless Stereo to kilka przykładów modeli o mniej typowej, otwartej konstrukcji. Dział prawdziwie bezprzewodowych słuchawek jest niezwykle konkurencyjny, więc próba wyróżniania swoich modeli na tle rywali nie może dziwić. W grupie oryginalnie wyglądających hearables pojawi się propozycja od Bose. Ultra Open Earbuds przygotowano we współpracy z marką modową Kith. Jak już zauważyłem, mówimy o gadżecie, który nie zamyka nas przed hałasami otoczenia. Orientacja w terenie ma tu być łatwiejsza, bo nagłośnienie nie odcina nas o zewnętrznych warunków. W odróżnieniu o poprzedniej generacji otwartych słuchawek Bose mocowanie na uchu jest inne. Przypomina trochę ostatnią propozycję Huawei, ale w innym designie.

Nietypowej budowy format ma nawiązywać do biżuterii i stąd współpraca z lifestyle’owym Kith. Producent wyraźnie zaznacza, że chciał mocniej nawiązać do modowego akcesorium niż typowe wearable do audio. Marka podkreśliła, że ułożenie elektroniki nie przeszkadza w noszeniu okularów, czapki czy biżuterii. Przy okazji zaznaczono wyższy komfort noszenia przy dłuższym użytkowaniu. Faktycznie, otwarta konstrukcja ma swoje zalety i właściwie również spore grono odbiorów – szczególnie osób kładących nacisk na rozmowy.

Na razie znam mało szczegółów na temat Bose Ultra Open Earbuds, ale sądząc po nazwie i cenie (300$), specyfikacje powinny sprostać. Myślę, że uzyskamy ok. siedmiu godzin Bose Immersive Audio z efektami spatial audio, no i odpowiedniej jakość brzmienie ogółem. Premiera 22 stycznia na Kith.com.

  • Plusy: otwarta, alternatywna konstrukcja i modowy design
  • Minusy: ograniczona dostępność (oferta Kith)

8. Gamingowe słuchawki JBL Quantum TWS Air

JBL Quantum TWS Air
Quantum TWS Air (foto: JBL)

Podczas CES marka JBL przedstawiła jeszcze inne słuchawki klasy TWS. Model Quantum TWS Air to propozycja dla graczy. Jak się pewnie domyślacie, najważniejszą cechą modelu ma być możliwie mały lag w transmisji, czyli synchronizacji dźwięku z obrazem. W trackie grania przy bezprzewodowej łączności obie te warstwy muszą być możliwie blisko. W tym celu JBL proponuje coraz popularniejsze rozwiązanie do tego celu, czyli dongle na USB-C z radiem 2.4GHz. Bluetooth wciąż jest dostępny, ale służy bardziej do słuchania muzyki.

Co jeszcze oferują słuchawki JBL Quantum TWS Air (100€)?

  • dźwięk JBL QuantumSURROUND z przetwornikami 6.8 mm
  • tryb Ambient Aware do orientacji w otoczeniu
  • do 8h pracy na jednym ładowaniu (16h w etui)
  • technologie JBL Dual Source (jednoczesne połączenie z urządzeniem przez dongle USB-C 2.4GHz i źródło na Bluetooth – z szybkim przełączaniem
  • cztery mikrofony wspierające TalkThru dla rozmów bez zdejmowania słuchawek oraz w trybie zestawu słuchawkowego (połączeń telefonicznych)
  • współpraca z aplikacjami JBL QuantumENGINE (PC) i JBL Headphones App, gdzie można personalizować ustawienia dźwięku i ważnych funkcji słuchawek (np. EQ)
  • opcja szybkiego parowania Google Fast Pair (z Androidami)

Podsumowanie:

  • Plusy: niższy lag przez 2.4GHz
  • Minusy: raczej klasa średnia (w kwestiach audio)

9. Zepp Clarity Pixie – smart aparat słuchowy od Zepp Health

Zepp Clarity Pixie
Zepp Clarity Pixie (foto: clarity.zepp.com)

W poprzednim przeglądzie wearables uwagę nowości Amazfita na CES skupiłem na smart pierścieniu. Tymczasem, Zepp Health zapowiedziało w Las Vegas jeszcze jedno ubieralne cacko. Prężnie rozszerzająca ofertę marka dokłada do portfolio usług wsparcie inteligentnymi aparatami słuchowymi. Projekt Zepp Clarity Pixie przypomina konkurencyjne rozwiązana tej kategorii. To już trzecia wariacja urządzenia. Hearable jest malutkie i wykończone silikonem „medycznej jakości”. Słuchaweczki ważą ledwie po 1.1g i mają certyfikacje szczelności zgodną z IPX7.

W zakresie opcji jest wyciszanie otoczenia, wzmacnianie mowy, personalizowanie ustawień w aplikacji Zepp Clarity App i bezprzewodowe, nowoczesne ładowanie. Czas pracy określono na 17 godzin (przy 2.5h ładownia). Tego typu aparaty słuchowe są drogie, więc tu nie będzie inaczej. Amazfit przekonuje jednak, że 2000$ za zestaw pozwoli obniżyć próg cenowy urządzeń wyższej klasy. W ofercie wciąż jest Zepp Clarity One (1199$) i Omni (899$).

  • Plusy: przystępniejsza cena (w tej klasie)
  • Minusy: wciąż wysoki koszt

10. Amira Terra – wearable na menopauzę

Okazjonalnie, ale coraz częściej, w moich przeglądach wearables pojawiają się urządzenia wyspecjalizowane do konkretnej pracy w ubieralnym formacie. Na CES tego typu rozwiązanie przedstawiła firma Amira Health. Ich naręczny moduł Terra służy kobietom w fazie menopauzy, gdy organizm przechodzi pewne zmiany. W tym okresie ciało dostaje nocnych uderzeń ciepła, które ten konkretny gadżet ma zbijać.

jak to działa? Amira Terra wykorzystuje wiele czujników, które monitorują naturalny rytm w trakcie snu. Algorytmy Sztucznej Inteligencji (a jakże by inaczej!) przewidują uderzenia ciepła zanim nastąpią. W przeciągu sekund specjalna mata schładza się o 15 stopni, by skrócić momenty uderzeń ciepła i poprawić jakoś wypoczynku. System Terra wyceniono na 525$ (699$ w chwili startu sprzedaży).

  • Plusy: ciekawe wykorzystanie czujników
  • Minusy: spory wydatek zestawu (z pojemnikiem na zimną wodę)

11. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Galaxy Watch 4 testNa początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


12. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


13. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


14. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS