mobilne granie 101 AYN Loki Max
Zobacz też: Mobilne granie #101 – AYN Loki Max (foto: AYN)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGtrylogia Ace Attorney na Switche
  • Mr. Run and Jump (Atari) również na Switche
  • nowy Assassin’s Creed na iOS i Androida
  • AOKZOE A2 to kolejna PC-konsolka zmierzająca na rynek (niebawem start kampanii w crowdfundingu)
  • także ONEXFLY od One Netbook rozpocznie niebawem zbiórkę finansową w crowdfundingu
  • debiutuje retro konsolka Anbernic RG Nano (w miniaturowym formacie breloczka)
  • Apple Arcade zaktualizowane o Jet Dragon
  • nowości chmurowe w serwisach: GeForce Now, Xbox Cloud Gaming i w Play Station Plus

1. Apollo Justice: Ace Attorney Trilogy na Switch

Seria Ace Attorney rozpoczęła swoją udaną karierę już na Game Boyach Advance. Potem trafiała też Nintendo DS, by ostatecznie wyjść też na platformy stacjonarne. Capcom nie ominął też Switcha. Podczas Summer Game Fest zapowiedziano Apollo Justice (ze wspomnianego DS) na aktualną generację konsoli japońskiego giganta. Tytuł zadebiutuje w ramach szerszej premiery obejmującej też PC, PS4 i Xbox One.

Apollo Justice: Ace Attorney pojawi się w ramach trylogii razem z Phoenix Wright: Ace Attorney — Dual Destinies oraz Phoenix Wright: Ace Attorney — Spirit of Justice. Na te gry dla wymienionych urządzeń czekano długo. Wcześniejsze tytuły serii debiutowały w 2019. Wszystkie pozycje z trylogii mają otrzymać lepszą grafikę (i rozdzielczość). Wciąż tylko w sześciu językach, ale również z audio. Nie podano jeszcze daty premiery, ale mowa jest o wczesnym 2024 roku.


2. Assassin’s Creed Codename Jade na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

Summer Game Fest to mnóstwo zapowiedzi gier, także tych na platformy mobilne. Ubisoft skorzystał z wydarzenia i przedstawił nowy tytuł serii Assassin’s Creed. Opublikowano pierwszy zwiastun, w którym widać już pewne elementy gameplayu. Codename Jade ma być grą akcji z rozwiązaniami RPG. Pod względem rozgrywki ma oczywiście przypominać pierwowzory z konsol i PC. Pierwsze informacje od wydawcy wskazują na możliwości dostosowywania wyglądu postaci. Na załączonych materiałach widać fabułę obsadzoną w czasach starożytnych Chin. W tej chwili nie zdradzono jeszcze daty premiery, ale wkrótce mają rozpocząć się beta testy. Nowy Assasin ma być darmowy, ale z wewnętrznymi mikropłatnościami.


3. Mr. Run and Jump dla Atari 2600/VCS także na Switche

Moje pierwsze doświadczenia z grami sięgają wczesnych lat 90tych, gdy tata uruchamiał gry na Commodore. Potem był już głównie PC i sprzęt przenośny (Game Boye). Nie trzeba być znawcą sprzęt do grania, by wiedzieć, czym jest Atari. To urządzenia „przedpotopowe”, ale o wielkiej wartości. Kto jeszcze ma, ten jest w posiadaniu historycznej maszynki. Gry na tę platformę nie są wydawane już od 1990 roku, ale w 2023 producent zrobi wyjątek dla Mr. Run and Jump. 

Ten platformer 2D ma czerpać z klasyków tamtych czasów, ale nawiązywać też do współczesnych tytułów. Atari będzie oferować cartridge z instrukcją w pudełkowym wydaniu. Cart będzie wyprodukowany w nowszej technologii, by zapobiegać niszczeniu pinów. Mr. Run and Jump w fizycznej wersji zadebiutuje 31 lipca w cenie 60$. O grze w dziale mobile gamingu piszę nieprzypadkowo, bo developer udostępni ją również m.in. na Nintendo Switch. Będzie oczywiście znacznie bardziej zaawansowana graficznie. Szkoda, że klasyczna edycja nie uwzględnia w cenie dostępu do nowszego wydania… Aha, oprócz Atari 2600 cartridge uruchomimy na nowszym VCS.


4. AOKZOE A2 z Ryzen 7 7840U (crowdfunding)

Sam się dziwię, że praktycznie w każdym moim przeglądzie, a więc tydzień w tydzień, pojawia się informacja o jakiejś nowej przenośnej konsolce do grania. Mobile gaming ma swoje wady i zalety, ale odkąd prowadzę serię (co jest akurat zbiegiem okoliczności), wyraźnie przyspieszył. Na rynek trafiają nowe maszynki, a regularnie zapowiadane są kolejne handheldy. Wkrótce na Indiegogo, a więc w crowdfundingu, pojawi się kolejny sprzęt.

mobilne granie 102 AOKZOE A2
AOKZOE A2 (foto: AOKZOE z Indiegogo)

AOKZOE A2 rozszerzy ofertę marki o sprzęt z AMD Ryzen 7 7840U, a więc ten sam, który zaproponowano w niedawnym A1 Pro. W odróżnieniu od tego wariantu ekran zmniejszy się o jeden cal do 7″ (panel IPS LCD z 1920 x 1200). Więcej szczegółów na temat tej maszynki pojawi się dopiero w chwili startu crowdfundingowej kampanii, ale można być pewnym przycisków z efektem halla i joyami z podświetleniem RGP. Oczekuje się też baterii z ok. 48 Wh i ładowaniem 65W z technologią GaN.

AOKZOE nie podało jeszcze cennika dla A2. Można jednak spróbować odnieść wyceny do A1 Pro, które startowało od 799$ (we wczesnej fazie zbiórki). Sądzę, że będzie podobnie.

Znalezione na: Indiegogo (zapowiedź)


5. Anbernic RG Nano trafia na rynek

O tym gadżecie pisałem już kilka razy, ale napiszę jeszcze jeden. Anbernic RG Nano, czyli maleńka retro konsolka wielkości breloczka trafia na rynek. 15 czerwca chińska marka uruchomiła sprzedaż gadżetu mierzącego ledwie 71 x 43 x 17mm. To oczywiście najmniejszy w historii tego producenta model do grania w klasyczne tytuły. Waży lekko ponad 150 gramów. Został wyceniony na ok. 66$.

W środku proste podzespoły, ale wystarczające do uruchomienia pozycji z NES/SNES, GBA, czy nawet PS1. Na .154″ ekraniku IPS LCD (240 x 240) ciężko o komfortową zabawę, ale maniakom i tak się spodoba. Procesor z rdzeniem ARM Cortex-A7 (1.2 GHz) i pamięcią DDR2 64 MB nie brzmi spektakularnie, ale naprawdę więcej nie potrzeba. Anbernic proponuje też funkcję zegarka oraz odtwarzacza muzycznego. Nie ma co prawda portu słuchawkowego 3.5 mm, ale można zastosować adapter dla USB-C lub skorzystać z wbudowanego głośniczka.

Bateria 1050 mAh LiPo ma wystarczyć na dwie i pół godziny gry. Zabawkę traktuję raczej w formie ciekawostki, ale muszę przyznać, że tego typu urządzonka mogą już formować oddzielną kategorię. Obok Anbernic RG Nano na rynku znajdziecie podobne: FunKey S, Arduboy Mini, czy Thumby oraz PocketStar. O niektórych nawet na blogu informowałem.


6. ASUS ROG Ally ogólnodostępny

Jako lekko ponad miesiąc temu ASUS uruchomił przedsprzedaż swojego nowego mobilnego urządzenia do grania. PC-konsolka ROG Ally (startująca od 700$) jest już dostępna oficjalnie, przynajmniej na stronach asus.com i w wybranych sklepach, z którymi marka współpracuje (kanały dystrybucji).

Wydarzenie ważne z uwagi na wielkość tajwańskiej marki. Obok Valve to jedna z jeszcze nielicznych firm, które odważniej wkraczają w świat poważniejszego mobile gamingu. W ostatnich latach pojawiło się całkiem sporo maszynek do zabawy w tytuły klasy PC, ale są to producenci o jeszcze mało znanych logotypach. W tej chwili koniami pociągowymi są Steam Deck i właśnie ROG Ally, przynajmniej w ogólnej promocji niszowego działu mocnych handheldów. Nie wiadomo jeszcze, jak rozwinie się ta kategoria, ani jak wyewoluuje, ale na pewno rozkręci przenośną rozrywkę.

Czytaj więcej o: ASUS ROG Ally


7. ONEXFLY od One Netbook

One Netbook szykuje się startu sprzedaży swojego kolejnego handhelda. ONEXFLY był już zapowiadany pod koniec zeszłego roku, a więc wiele miesięcy temu. Wystartowała właśnie strona zwiastująca zbiórkę funduszy na Indiegogo, gdzie już wkrótce będzie można rezerwować swoje zamówienia. Wrzucam informacje teraz, bo to dobry moment do przyszykowania się na spore zniżki.

ONEXFLY One Netbook
ONEXFLY (foto: One Netbook z Indiegogo)

ONEXFLY może przypominać wyżej wymienione AOKZOE A2, a to dlatego, że ta twórcy tego drugiego urządzenia są związani partnersko z marką One Netbook. Możliwe, że właśnie dlatego część zeszłorocznych specyfikacji zbliży się do parametrów A2. Planowano ekran 6 cali, a pojawi się panel IPS LCD 7″ (FHD) z odświeżaniem 120Hz. Większość rozwiązań zapowiadanych dziewięć miesięcy temu też będzie ciekawsza, co akurat cieszy. Do dyspozycji będzie procesor AMD Ryzen 7 7840U z Radeonem 780M, do 16 GB RAM i do 512 GB na dane. Tu również joysticki będą podświetlane. Audio płynące z głośniczków stereo otrzyma tuning Harman Kardon.

ONEXFLY miał być gadżetem bardziej budżetowym, ale chyba zmieniono plany. Wątpię, by był przystępniejszy cenowo od ROG Ally lub nawet Steam Decka. Część obrazków

Znalezione na: Indiegogo (zapowiedź)


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu tylko dwie pozycje, ale wśród nich jest Age of Empires IV!

  • Dordogne (nowość na Steam)
  • Age of Empires IV: Anniversary Edition (Steam)


9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

W Xbox Game Pass, ale również w jego streamingowej części, czyli Xbox Cloud Gaming, także pojawiła się gra z listy powyżej. Dordogne (zadebiutowało też na Switchu) to przygodówka w efektownej, akwarelowej stylistyce, w której wcielamy się w Mimi.  Jej postać uda się w podróż przez dziecięce wspomnienia. W sumie cała fabuła obejmuje dwie płaszczyzny czasowe. To pozycja indie typu point-and-click z elementami logicznymi.


10. Jet Dragon w Apple Arcade

W zeszły piątek (16 czerwca) Apple zaktualizowało swój subskrypcyjny serwis do grania o Jet Dragon. Już pewnie sama nazwa podpowie, że to połączenie racera z elementami fantasy. Jeśli dodam tu, że przygotowali ją twórcy The Legend of Zelda: Link’s Awakening to pewnie zainteresowanie wzrośnie. Ścigamy się smokami, które oczywiście rozwijamy (niczym tuning w pojazdach), a zamiast kierowców są jeźdźcy. Każdy oczywiście z wyjątkowymi cechami, by odróżnić „style jazdy”.


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W czerwcu Sony w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) przypomina o nowościach. Tym razem ich nie wymieniam, bo widać je na załączonym poście:


12. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023