mobilne granie 100 anbernic rg nano
Zobacz też: Mobilne granie #100 – Anbernic RG Nano (foto: Anbernic.com)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGczy gogle Apple Vision Pro pozwolą na grę?
  • Apple ogłosiło zwycięskie gry w ramach Apple Design Awards
  • na Nintendo Switch pojawi się sequel 1-2-Switch
  • One Netbook z nową PC-konsolką ONEXPLAYER 2 Pro
  • Final Fantasy VII Ever Crisis na iOS i Androida
  • Netflix Gamex z nowościami na lato
  • Sonic Superstars pojawi się też na Switchach
  • AYN Loki Max zaczyna trafiać do pierwszych klientów
  • nowości w streamingowych serwisach

1. Railbound wygrało Apple Design Awards

WWDC to nie tylko nowości i zapowiedzi systemów, ale i mała „gala” Apple Design Awards, na której gigant z Cupertino przedstawia wygranych konkursu na najciekawsze gry i aplikacje ze sklepiku App Store. W tym roku wśród zwycięzców znalazła się polska produkcja Railbound. W konkursie wyróżniane są tytuły wnoszące coś innowacyjnego, pomysłowego i ogólnie unikatowego. W jednej z sześciu kategorii (zawsze jedna gra i jedna apka) zauważono grę logiczną o psach podróżujących po świecie pociągami. Apple nagrodziło pozycję w ramach kategorii Interakcje. Tytuł zachwycił prostotą, a więc równocześnie intuicyjnością. Railbound kosztuje niecałe 30 zł. Nagroda w Apple Design Awards na pewno przyniesie polskiemu developerowi sporo pobrań.

Jak temat wyglądał w pozostałych sześciu kategoriach?

  • Inclusivity – stitch.
  • Delight and Fun – Afterplace
  • Social Impact – Endling
  • Visuals and Graphics – Resident Evil Village
  • Innovation – Marvel Snap

2. Everybody 1-2-Switch! na Nintendo Switch (zapowiedź tygodnia)

Na sprzęt Nintendo zawsze było więcej gier familijnych i wieloosobowych, ale to z uwagi na specyfikę platformy. Gry imprezowe są lubiane, bo zabawa w większym gronie zawsze wyzwala więcej reakcji. 30 czerwca do grupy tej kategorii na Nintendo Switch dołączy sequel 1-2 Switch. W pierwszej odsłonie dostępnych było prawie 30 mini gier, które obsłużymy Joy-Conami lub smartfonami. W Everybody 1-2-Switch! (30$, czyli taniej od poprzednika za 50$) będzie pewnie podobnie, z tym że biblioteka gier nowa.


3. Apple Vision Pro z Apple Arcade

Apple Vision Pro
Apple Vision Pro (foto: apple.com)

Apple przedstawiło w końcu swój projekt gogli dla Rzeczywistości Rozszerzonej i sporo oczekujących na headset liczyło oczywiście na gry. Przed premierą nie wiedziano jeszcze, jakiego typu okulary zaproponuje gigant z Cupertino. Największe szanse były na tytuły w AR. Okazało się, że o grach dla Apple Vision Pro za wiele nie powiedziano.

Gogle posiadają tryb AR, są „mobilne” (niezależne), ale jedyne gry w jakie będzie można na tym sprzęcie pograć to te z serwisu Apple Arcade w trybie monitora. Nie będą to zatem tytuły dedykowane goglom. Przynajmniej nie na początku. Apple zapowiedziało, że baza będzie liczyć sto tytułów, ale podejrzewam, że temat gamingu będzie tu jeszcze rozwijany. Vision Pro to zupełnie nowy sprzęt Apple i planowany dopiero na 2024 rok. Trzeba chyba cierpliwie poczekać na kolejne wieści. Zdziwiłbym się, gdyby nie dało się uruchomić innych gier z App Store. Wystarczyć ma gamepad Bluetooth, jak przy Apple TV.

Gry AR/VR w prawdziwym wydaniu na pewno się pojawią. Apple udostępni developerom narzędzia i API dla gestów. Przypomnę, że małym problemem jest tu brak fizycznych kontrolerów.

Czytaj więcej o: Apple Vision Pro


4. ONEXPLAYER 2 Pro z Ryzen 7 7840U

Kolejny tydzień, kolejna PC-konsolka. One Netbook dodaje to swojej oferty nową odmianę z serii ONEXPLAYER. Tym razem z AMD Ryzen 7 7840U na pokładzie. ONEXPLAYER 2 Pro otrzymało spory ekran o przekątnej 8.4 cala, odpinane w stylu Nintendo Switch kontrolery, Windowsa, nawet do 64 B RAM (LPDDR5X) i nawet do 4 TB na dane (PCIe 4.0 NVMe). Oczywiście największy upgrade to wspomniany już wyżej procesor. Bazowy model pracuje na Ryzenie 7 6800U (8 rdzeni Zen 3+ i 12 jednostek RDNA 2 w ramach grafiki Radeon 680M). W Pro mamy 8 rdzeni Zen 4 i 12 jednostek RDNA 3 w Radeon 780M.

Chip przypomina Z1 Extreme w ASUS ROG Ally, no i jest wydajniejszy od AMD Aerith w Steam Decku. Ten sam układ oferują ją GPD, AYA i AOKZOE w swoich konkurencyjnych konsolkach. ONEXPLAYER 2 Pro ma przewagę nad większością rywali w postaci wyświetlacza. Ma wyższą rozdzielczość (2560 x 1600) oraz wsparcie rysików (do 4096 poziomów nacisku). Dzięki odpinanym kontrolerom maszynkę można przekształcić w mini tablet z Windowsem i podpinaną magnetycznie klawiaturką. To bardzo ciekawa koncepcja, choć ekran w tej formie stosunkowo mały.

Jeśli chodzi o baterię to zaoferowano 65.5 Wh z ładowaniem 100W (ładowarka GaN). Na razie nie przedstawiono międzynarodowej ceny. Póki co, chiński producent pojawił się na jakimś rodzimym evencie z fioletową odmianą ONEXPLAYER 2 PRO EVA Limited Edition. W najbliższych tygodniach/miesiącach pojawi się pewnie więcej wieści na temat gadżetu.


5. Final Fantasy VII Ever Crisis (na iOS i Androida)

O nowym RPGu z serii Final Fantasy na mobile już się mówiło, ale tym razem Square Enix ujawniło więcej informacji na temat nadchodzącego tytułu (chyba w ramach Summer Game Festu). Pierwsza z gier nowego duetu już zadebiutowała na telefonach (z App Store szybko wyparowała). Final Fantasy VII Ever Crisis dopiero zmierza na iOS i Androida, ale ruszyła prerejestracja.

Wydawca zdradził, że:

  • będzie to remake, ale alternatywny) Final Fantasy VII, tj. przygotowany specjalnie dla mobilnych urządzeń
  • mechanika i wygląd tytułu nawiąże do pierwszej edycji (a nie Final Fantasy VII Remake)
  • rozgrywka będzie typowo turowa (bardziej klasyczna)
  • fabuła ma obejmować wydarzenia także z gier pobocznych (m.in. Crisis Core z PSP)
  • pojawią się nowe wątki (uzupełniające historię Final Fantasy)
  • pojawi się dodatkowy tryb kooperacyjny

6. Sonic Superstars także na Nintendo Switch

Miniony tydzień z racji Summer Game Fest obfitował w ciekawe zapowiedzi. Wyróżniłem nowego Sonica, czyli maskotki Sega Genesis. Niebawem na PC i konsole (także Nintendo Switch) pojawi się nowa wersja platformówki w odświeżonym wydaniu. Sonic Superstars ma przypomnieć o czasach świetności 16-bitowego pierwowzoru w nowoczesnej oprawie graficznej, ale z zachowaniem charakterystycznej mechaniki, czyli ultra szybkiego pokonywania „trasy”. Nadal w dwuwymiarowej stylistyce, ale z efektami 3D. Pierwszy zwiastun nawiązał do oryginału z 1991 roku, by na podzielonym ekranie pokazała nadchodzące udoskonalenia. W „obsadzie” oczywiście komplet znanych bohaterów: Tails, Knuckles i Amy Rose.


7. DLC dla TMNT: Shredder’s Revenge

Kilka tygodni temu zadebiutowała kolejna część Wojowniczych Żółwi Ninja – Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge. Niebawem dotrze DLC, w którym w grze pojawi się królik Usagi Yojimbo (z Miyamoto Usagi). Tribute Games i wydawca Dotemu obiecują też nowy tryb gry przetrwania. Pojawią się też portale przenoszące do XVII-wiecznej Japonii (roninów) i możliwość zmiany kolorów żółwi (odcieni ich zieleni). Wszystko widać zresztą na zwiastunie Dimension Shellshock DLC. Info w zapowiedzi zwiastuje więcej nowych charakterów, ale z nazwy wymienono tylko jednego. Przypomnę, że w Shredder’s Revenge pogramy na Switchach oraz iOS w ramach platformy Netflix. Nie podano jeszcze ceny rozszerzenia. Zakładam, że będzie płatne.


8. Rocksmith+ na iOS (to nie do końca gra, ale…)

Coraz częściej do mojego zestawienia dołączam podpunkty, które nieco odróżniają się od pozostałych. Wciąż jednak w jakiś sposób związane z grami. Rocksmith+ to może nie do końca gra, ale rodzaj nauki gry na gitarze, w którym znajdziemy elementy gamifikacji – bo tak postrzegam wizualne narzędzia pomagające pociągać za struny instrumentu (zamiast kontrolera). Ubisoft wydał nową aplikację na iOS i określa ją jako edukacyjną (Rocksmith debiutował jako gra, więc tym bardziej warto o niej tutaj przypomnieć). Kilka miesięcy tytuł pojawił się na PC, a teraz zadebiutował na iOS i Androidzie (9 czerwca).

Oprócz elektryków będzie można nauczyć się gry na gitarach akustycznych. W bibliotece coraz więcej utworów, ale też inny system opłaty. Abonament (ok. 60 zł) da nam dostęp do całego katalogu, ale będzie wymagał comiesięcznych opłat. Fajnie, że jest siedmiodniowy okres próbny, by zapoznać się z możliwościami aplikacji.


9. AYN Loki Max (trafia do klientów)

PC-konsolkę AYN Loki Max zapowiadano już około roku temu jako jedną z wariacji maszynek z Windowsem na pokładzie. Pierwsi gracze w końcu otrzymują sprzęt do swoich rąk – głównie modele demonstracyjne dla recenzentów. Obecnie oczy graczy skierowane są raczej na jednostki z Ryzen 7 7840U, ale sami widzicie, ile trwa proces budowania mobilnego sprzętu do grania w tej świeżej kategorii (świeżej szczególnie w zeszłym roku, bo teraz producentom nieco łatwiej o realizację hardware’u).

AYN Loki Max to urządzenie z 6-calowym ekranem IPS LCD (1920 x 1080), chipem AMD Ryzen 7 6800U, 16 GB RAM (LPDDR5-6400), 512 GB na dane (512GB M.2 2230 PCIe NVMe SSD) i baterią 46.2 Wh. Nie zabraknie joyów z efektem halla, głośników stereo i wygodnego uchwytu całego urządzenia. Sprzęt jest nieco większy od GPD Win 4 czy AYA Neo Air Plus, ale mniejsze od ROG Ally, czy Steam Decka. Klienci zaczęli już otrzymywać informacje o wysyłce konsolek, więc niebawem zaczną one trafiać do pierwszych zamawiających.

AYN Loki Max to pierwszy z modeli całej rodziny, którą producent obiecywał już w zeszłym roku. Na rynek mają trafić jeszcze:


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

Drugi tydzień czerwca to kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu tylko dwie pozycje. Obie to nowości w Steam:

  • Amnesia: The Bunker (nowość na Steam)
  • Harmony: The Fall of Reverie (nowość na Steam)


11. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft co kilka dni promuje nowe tytuły w ramach Xbox Game Pass. W streamingu, czyli Xbox Cloud Gaming, lista jest zwykle nieco węższa, ale coraz częściej nadąża za aktualizacją bazy. W minionym tygodniu wyróżniłbym dwie pozycje:

  • Amnesia: The Bunker (survival horror – czwarta odsłona serii Amnesia, w której francuski żołnierz szuka ucieczki z tytułowej bunkra)
  • Hypnospace Outlaw (symulacja osadzona w końcówce poprzedniego millenium, ale alternatywnej rzeczywistości ówczesnego Internetu (Hypnospace), którego użytkownicy odwiedzają we śnie)


12. Czerwcowe nowości w Apple Arcade

Po okazałym i nietypowym maju Apple powraca do cotygodniowego odświeżania swojego serwisu z grami tylko o jeden tytuł. W czerwcu do katalogu Apple Arcade przybyły lub przybędą: Jet Dragon, Retro Bowl Plus, Retro Goal Plus i Millionaire Trivia: TV Game Plus. Wracamy zatem do aktualizacji niespecjalnie przyciągającymi pozycjami (nie znaczy, że niewartymi uwagi, ale sami wiecie…):


13. Letnie nowości w Netflix Games (Summer Game Fest)

Na Summer Game Fest zabrakło wielu gigantów, ale to miejsce zagospodarowały inne marki. Imprezę do promocji swojego (wciąż świeżego) serwisu wykorzystał Netflix. W ramach swojej platformy ogłosił kilka nowych tytułów, które poszerzą bibliotekę już do ponad sześćdziesięciu pozycji.

Na iOS i Androida w ramach abonamentu jeszcze tego lata pojawią się:

  • Oxenfree II – sequel świetnego horroru przygodowego (12 lipca)
  • The Queen’s Gambit Chess – szachy w motywach serialu (25 lipca)
  • Cut the Rope Daily – nowa wersja gry logicznej z codziennymi aktualizacjami (1 sierpnia)
  • Lego Legacy: Heroes Unboxed – RPG (jeszcze bez daty premiery)
  • Paper Trail – gra logiczna (jeszcze bez daty premiery)

14. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023