mobilne granie 105 red magic tablet
Zobacz też: Mobilne granie #105 – Red Magic tablet (foto: redmagic.com)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGjuż 18 lipca Red Magic 8S Pro globalnie!
  • AYA Neo Air 1S zadebiutowała w crowdfuningu
  • pojawiło się demo Pikmin 4 na Nintendo Switch
  • 28 lipca premiera Disney Illusion Island na Switch
  • GPD Win4 (2023) dotarł na Indiegogo
  • Super Pocket to retro konsolki z tytułami Capcom i Taito
  • Return to Monkey Island na iOS i Androida
  • Meteorish TJD T10 to handheld z ekranem 10 cali!
  • ROG Ally się przegrzewają i mogą niszczyć microSD (będzie update dla chłodzenia)
  • kolejny przegląd streamingowych nowości

1. AYA Neo Air 1S na Indiegogo

To trzeci tydzień z AYA Neo Air 1S w moich zestawieniach, ale tym razem nie będę już się o tej konsolce rozpisywał. Chciałem tylko przypomnieć (bo poprzedni nie dałem przekierowania) o starcie crowdfundingowej zbiórki dla tej maszynki. Jest szansa na zakup sprzętu ze znacznymi zniżkami. Cennik startuje od 799$, a to minus sto dolców z finalnej ceny. Producent obiecuje wysyłkę urządzeń jeszcze w sierpniu, ale lepiej weźcie poprawkę na te informacje.

Znalezione na Indiegogo


2. Return to Monkey Island na iOS i Androida (zapowiedź)

19 września zadebiutował Return to Monkey Island debiutowało m.in. na Nintendo Switchach. Teraz kontynuacja klasycznej i kultowej przygodówki, której pierwszy tytuł miał premierę już ponad trzy dekady temu zmierza na iOS oraz Androida. Jeszcze w lipcu, ale pod jego koniec, tytuł pojawi się na mobilnych platformach. W przedsprzedaży gra jest oferowana za ok. 50 zł.

W nowej odsłonie klasycznej gry głównym bohaterem wciąż jest Guybrush Threepwood. Oczywiście w charakterystycznej oprawie graficznej (ale nieco podrasowanej) i nadal z typowym dla serii poziomem humoru. Twórcy przystosowali interfejs pod dotykowe ekrany smartfonów. Przypomnę na koniec, że do najnowszej produkcji powrócił sam Ron Gilbert, a pomógł mu w przygotowaniu scenariusza Dave Grossman.


3. Blaze Super Pocket z arcade’owymi klasykami Taito i Capcom

Obiecywałem, że między grami na smartfony i PC-konsolkami w moich przeglądach będą pojawiać się też projekty retro. Oldschool wciąż jest w modzie, a maszynek do odpalania klasyków chyba nawet więcej niż tych z Windowsem i Androidem. Wciąż powstają „zabawki” dostarczające frajdę poprzedniej epoki. Super Pocket od Blaze pozwoli sprawdzić dawne tytuły od Capcom i Taito. Dwie edycję gadżetu powstały w ramach nowej marki od Blaze – HyperMegaTech (a nie Evercade). Będę dostępne międzynarodowo już w październiku.

Pierwsze dwie wariacje będą malowane w motywach wspomnianych Taito i Capcom. Obie w tej samej konstrukcji, czyli z pełnym zestawem przycisków niezbędnych do obsługi arcade’owych pozycji (część z shoulderów jest na tyle obudowy). Ekrany IPS LCD w Super Pocket mają tylko 2.8 cala, ale to w zupełności wystarczy dla rozdzielczości starszych gier. Na pokładzie biblioteki licencjonowane zestawy gier, ale jest też slot na cartridge Evercade. Jest ich 45 z listą ponad 400 tytułów. Urządzenia wyceniono na 59€.

  • Super Pocket Capcom Edition Super Pocket (12): „1942” „1943”. „1944: The Loop Master”, „Bionic Commando”. „Captain Commando”. „Final Fight”. „Forgotten Worlds”. „Ghouls 'n Ghosts”, konsolową wersje „Mega Man”, „Street Fighter II’: Hyper Fighting”, „Strider” oraz „Wolf of the Battlefield: MERC”
  • Super Pocket Taito Edition Super Pocket (17): „Bubble Bobble”, „Cadash”, „Chack’n Pop”, „Don Doko Don”, „Elevator Action”, „The Fairyland Story”, „Football Champ”, „Growl”, „Kiki Kaikai”, „The Legend of Kage”, „Liquid Kids”, „The New Zealand Story”, „Operation Wolf”, „Rastan”, „Space Invaders”, konolową wersję „Space Invaders ’91” oraz „Volfied”

4. Przegrzewający się ROG Ally niszczy karty microSD?

ASUS ROG Ally
ASUS ROG Ally (foto: asus.com)

Nowe urządzenia zawsze są narażone na niespodziewane błędy, awarie i luki. To norma w cyklu życia każdego świeżego produktu. Na etapie wieku dziecięcego jest ich oczywiście więcej. ASUS przyznał właśnie, że jego najnowszy ROG Ally nie ominął tego typu problemów. Grzejący się sprzęt może uszkadzać czytnik kart, a także same microSD, które w nim siedzą. Klienci, którym ta przypadłość zniszczyła sprzęt mogą liczyć na naprawy. Tajwański producent planuje aktualizację, która podkręci chłodzenie. Pewnie wiatraczek będzie pracował głośniej, ale to mniejszy problem.

Czytaj więcej o: ASUS ROG Ally


5. Bugsnax na iOS i iPadOS

Kolejna gra z dobrym przyjęciem na innych platformach pojawiła się w App Store dla iPhone’ów i iPadów. Bugsnax debiutowało w 2020 roku, a teraz trafiło na iOS oraz iPadOS. To już kolejna produkcja Young Horses, która zebrała pozytywne oceny. Jest przygodową grą akcji z elementami logicznymi. Główny bohater poszukuje zaginionej badaczki, a po drodze musi polować na tytułowe Bugsnaxy (hybrydy robaków i jedzonka). Ich konsumowanie wywołuje mutacje, a te wpływają na dalszą część zabawy. Brzmi dziwnie, ale wraz z postępem gry rozumiemy sens podejścia.


6. Demo Pikmin 4 na Nintendo Switch

21 lipca premiera Pikmin 4 na Nintendo Switch, ale jeszcze przed debiutem gra została udostępniona na konsolki japońskiego giganta. Oczywiście w ograniczonej wersji demonstracyjnej. W czwartej odsłonie lubianej serii z uroczymy ufoludkami zobaczymy kilka rozwinięć dla tej strategiczno-logicznej pozycji od Shigeru Miyamoto.


7. Disney Illusion Island na Nintendo Switch (28 lipca)

Tydzień później, czyli 28 lipca na Nintendo Switch zobaczymy Disney Illusion Island. Wyspa Iluzji od Dlala Studios to dwuwymiarowy platformer z elementami logiczno-zręcznościowymi. Disney Interactive obiecuje zabawę w kooperacji, czyli to co lubimy najbardziej. Oczywiście wyprawa na Monoth (tajemniczą wyspę) obejmie najpopularniejszych bohaterów amerykańskiego studia. Myszkę Miki wesprą Kaczor Donald, Minnie, czy Goofy.


8. GPD Win 4 (2023) już na Indiegogo

Dwa tygodnie temu zapowiadałem premierę nowej edycji PC-konsolki GPD Win 4. Sprzęt trafił właśnie na Indiegogo, gdzie można go rezerwować za znacznymi zniżkami. Cennik w crowdfundingu startuje od 700$, a kończy się na 1300$ (zależnie od konfiguracji). Finalnie ceny podskoczą do 830-1500$.

mobilne granie 104 GPD Win 4 2023
GPD Win 4 2023 (foto: GPD)

Win 4 (2023) utrzymał swój charakterystyczny design (a’la PlayStation Vita z wysuwaną klawiaturką), ale w środku zyskał kilka ulepszeń. Sprzęt ma dotrzeć na rynek w sierpniu tego roku i zaoferować szybszy procesor i grafikę oraz opcjonalne rozszerzanie pamięci (RAM i ROM).

Zaktualizowana wariacja otrzymała chip AMD Ryzen 7 7840U chip, do 64GB RAM (LPDDR5x-7500) i nawet 4TB na dane PCIe 4.0. Jest też slot na M.2 2280. Pojawił się też port Oculink wspierający transfer 63 Gbps, czyli możliwość podłączenia zewnętrznego docka dla karty graficznej (jak GPD G1 eGPU). Żeby pomieścić ten moduł konieczne było pozbycie się USB-A. Reszta parametrów pozostała bez zmian. Nadal wyróżnikiem będzie opcjonalny moduł dla 4G LTE (100$), czego brakuje wielu bezpośrednim rywalom. Nie zabraknie też stacji dokującej (90$).

Znaleziono na Indiegogo


9. Meteorish TJD T10 z 10-calowym ekranem!

mobilne granie 106 meteorish TJD T10
Meteorish TJD T10 (foto: meteorish.com)

Współczesne handheldy otrzymują ekrany w przekątnej ok. 6 do 8.4 cala. Meteorish TJD T10 to projekt przenośnej konsoli, która spróbuje przebić tę barierę. Panel tego urządzenia ma aż 10.1″ i zapewne z tego powodu cała konstrukcja ma nietypowej budowy kontrolery boczne. Tak duży wyświetlacz musi mieć odpowiednio wygodne dla rąk zestawy przycisków.

Firma jest odważna nie tylko w budowie sprzętu, ale i jego malowaniu. Na razie widać głównie rendery, ale podano też specyfikacje maszynki. Szczerze mówiąc, cała propozycja wygląd lekko podejrzanie, ale może wstrzymam się z oceną do planowanej kampanii w crowdfundingu. Parametry TJD T10 mają być następujące:

  • ekran: IPS LCD 10.1″ (1920 x 1200)
  • chip: AMD Ryzen 5 7640U lub Ryzen 7 7840U
  • pamięć operacyjna: 16GB, 32GB lub 64GB LPDDR5x
  • przestrzeń na dane:  M.2 2280 PCIe 4.0 od 512GB do 4TB SSD
  • bateria z 60 Wh i ładowaniem 100W
  • joye i przyciski z efektem Halla
  • czytnik kart microSD
  • audio: głośniki stereo (2W) i port słuchawkowy 3.5 mm
  • łączność: WiFi 6E, Bluetooth 5.2
  • porty: 2x USB4 Type-C (40 Gbps) i 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A

Cennik ma startować od 599$ (do 1099$ za mocniejszą konfigurację), a wydajniejsze odmiany mają kosztować od 899 do aż 1499$.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. Tym razem NVIDIA dodała do chmurowego katalogu tylko dwie pozycje. Tylko ta pierwsza to nowość:

  • Jagged Alliance 3 (Steam)
  • Dragon’s Dogma: Dark Arisen (Steam)


9. Serwis Antstream Arcade w Xbox Cloud Gaming

Zwykle wrzucam tu nowości, które Microsoft dodaje do katalogu Xbox Game Pass i streamingowego Xbox Cloud Gaming. W tym tygodniu do bazy dołączyły tytuły z Antstream Arcade (choć nie jestem pewien, czy wszędzie). To serwis chmurowy z ponad tysiącem retro pozycji! To pierwszy taki manewr w obrębie serwisu Xboxa. Wszystkie ponad 1300 gier mają być dostępne bez potrzeby doinstalowywania czegokolwiek. Zagramy przez chmurę. Każdego tygodnia ma być dostarczany kolejny zastrzyk pozycji. Antstream Arcade był dotąd dostępny na Macach, PC, Linux, Android TV, Firestick, czy telewizorach Samsunga. Teraz trafi w końcu na konsole. Jedną z atrakcji serwisu są modyfikacje pozwalające na mini gry wewnątrz klasycznych gier, co poszerza zabawę. Gracze będą mogli uczestniczyć w turniejach.

Usługa nie będzie bezpośrednią częścią Xbox Game Pass. Antstream Arcade ma kosztować 30$ w rocznym planie lub w jednorazowej opłacie80$ z dostępem na zawsze.


10. Stardew Valley w Apple Arcade

21 lipca do serwisu Apple Arcade dotrze Stardew Valley. Gra była już obecna na iOS, więc teraz stanie się po prostu częścią katalogu na abonament. Tytuł przypomina rozgrywką Harvest Moon. Zajmujemy się wiejską farmą. Dbamy o gospodarstwo, rozwijamy obszar i bierzemy udział w lokalnej społeczności.


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W lipcu PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis to m.in.:

  • It Takes Two
  • Sniper Elite 5
  • Undertale
  • Twisted Metal


12. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023