mobilne granie 109 Ayaneo Pocket Air
Zobacz też: Mobilne granie #109 – Ayaneo Pocket Air (foto: ayaneo)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGEA Sports FC Mobile już 26 września
  • Netflix Games z apką przemieniającą smartfon w kontroler do gier na ekranach TV
  • Valve rozpoczyna sprzedaż odnawianych Steam Decków
  • Onexfly w dobę zebrał w crowdfundingu 20x więcej środków niż planował One Netbook
  • Final Fantasy VII Ever Crisis zmierza na iOS i Androida
  • jest więcej info o androidowej maszynce Odin drugiej generacji od AYN
  • Winlator pozwoli uruchomić gry z Windowsa na Androidach (m.in. smartfonach i tabletach)
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Vinícius twarzą EA Sports FC Mobile

Od tego roku „FIFA” od Electronic Arts przeszła jedną ze znaczniejszych zmian w całej swojej karierze. Gra nie będzie już sygnowana akronimem światowej organizacji futbolu. EA Sports FC 24, bo taką teraz nosi nazwę, miała być początkowo darmowa, ale coś nie pykło i jest znaaaacznie droższa od poprzednich iteracji 😂  Koncepcja miała bazować na dostępie free-to-play z elementami mikropłatności, ale ostatecznie zwyciężył tradycyjny schemat (czytaj: kasa, kasa, kasa!). Wraz z nową odsłoną serii pojawi się też jej mobilna odmiana.

EA Sports FC Mobile zadebiutuje 26 września, czyli na kilka dni przed premierą właściwego FC 24. Dla posiadaczy FIFA Mobile tytuł będzie dostępny jako bezpłatna aktualizacja. Na okładce Vinícius Jr. – jedna z twarzy nowej serii. Jak się pewnie domyślacie, tempo rozgrywki oraz mechanika gry będzie dopasowana do mobilnych urządzeń, by sprostać możliwościom dotykowych ekranów. Na szczęście są zmiany. W grze zobaczymy style biegania charakterystyczne dla poszczególnych zawodników, czy podejścia do karnych. Odtwarzane będą też „cieszynki”. Odświeżono system strzałów, dryblingi, czy agresywne wślizgi.


2. Odnawiane Steam Decki o 20% tańsze

Sprzedaż odnawianych urządzeń to nic nadzwyczajnego. Producenci elektroniki lubią przywracać do życia zwracany sprzęt, który nie posiadał wyraźnych braków. Jest on oficjalnie sprawdzany, ewentualnie poprawiany i sprzedawany w niższej cenie. Z certyfikacją i gwarancją od samej marki. Taką propozycję posiada m.in. Apple. Teraz podobną strategię zaoferuje Valve. Odświeżane (tzw. „refurbished”) Steam Decki mają być o ok. 20% tańsze od „nówek”. Dostępność powinna dotyczyć wybranych rynków i będzie oczywiście ograniczona. Jeśli chodzi o wady odnawianych jednostek to mają one dotyczyć jedynie warstwy zewnętrznej, czyli obudowy. Proces renowacji dot. pełnego resetu, aktualizację softu oraz ocenę stanu wnętrza.

Cennik dot. wszystkich trzech odmian PC-konsolki:

  • Steam Deck (64GB) – 319$ (nówka za 399$)
  • Steam Deck (256GB_ – 419$ (nówka za 529$)
  • Steam Deck (512GB – 519$ (nówka za 649$)

Czytaj więcej o: Steam Deck


3. ONEXFLY w crowdfundingu

Już w poprzednim przeglądzie zaznaczałem, że lada moment ruszy kampania ONEXFLY na Indiegogo. Crowdfunding ruszył 10 sierpnia i już pierwszego dnia 20-krotnie przekroczyła kwotę, którą One Netbook założył jako minimum. Ponad 200 000$ w 24 godziny od uruchomienia zbiórki to gwarancja, że pierwsze partie sprzętu dotrą do zamawiających we wrześniu. ONEXFLY miał być gadżetem bardziej budżetowym, ale od jesieni zeszłego roku sporo się zmieniło.

Dla szybkiego przypomnienia, do wyboru będą modele od entry-level (16 GB RAM i 512 GB na dane za 739$), aż po high-endowce (64 GB RAM i 4TB na dane za 1299$).

Początkowo planowano ekran 6 cali, a pojawi się panel IPS LCD 7″ (FHD) z odświeżaniem 120Hz. Większość rozwiązań zapowiadanych dziewięć miesięcy temu też będzie ciekawsza niż w pierwotnych planach. Do dyspozycji będzie procesor AMD Ryzen 7 7840U z Radeonem 780M, do 16 GB RAM i do 512 GB na dane. Tu również joysticki będą podświetlane. Audio płynące z głośniczków stereo otrzyma tuning Harman Kardon.

Znalezione na Indiegogo


4. Final Fantasy VII Ever Crisis na iOS i Androida

Kolejna odsłona serii Final Fantasy zmierza na mobilne platformy. Historia gier w tym wydaniu nie jest może długa, ale trochę burzliwa. Już w 2021 roku Square Enix zapowiadało dwa tytuły popularnego na całym świecie RPG’a. The First Soldier już był mobilnie dostępny, ale dość szybko zniknął ze sklepików. 7 września do App Store i Google Play trafi Ever Crisis, czyli druga z nowych pozycji.

O Final Fantasy VII Ever Crisis już w przeglądach pisałem, ale szybko przypomnę kilka szczegółów na temat tego tytułu. Square Enix wpadło na pomysł realizacji remake’u, ale w alternatywnej wersji wydarzeń. To nie konsolowy Final Fantasy VII Remake. Mobilna odmiana będzie nawiązywała estetycznie do oryginału sprzed lat. Również mechanika gry będzie bardziej turowa. Fabuła ma uwzględnić wątki poboczne. Pojawią się też uzupełnienia historii oraz opcja zabawy w trybie kooperacyjnym.

Załączam zwiastun sprzed dwóch miesięcy, gdy wydawca przedstawił grę podczas Summer Game Fest 2023. Nowy Final Fantasy będzie zapewne darmowy, więc spodziewajcie się wewnętrznych mikropłatności. W prerejestracji zarezerwujecie dodatki i bonusy. Będę dostępne wraz z premierą gry.


5. Cooler Master z własnym chłodzeniem do smartfonów

Gamingowe smartfony są zwykle odpowiednio podrasowane lub oferują lepsze chłodzenie, by wydłużyć wydajną rozgrywkę. Często w takich jednostkach proponowane są oba te elementy. Prawie wszyscy producenci specjalizujący się telefonach do grania oferują też opcjonalne moduły z aktywnym chłodzeniem. Zbijanie temperatury umożliwia grę na wyższych obrotach, więc hardcore’owi gracze dokupują wszelkie akcesoria, które mogą w tym pomóc. Swoją wersję przystawki chłodzącej pokazał Cooler Master, którego znamy głównie z podobnych modułów do komputerów.

Cooler Master Cryo Phone Cooler

Cooler Master Cryo Phone Cooler przypomina rozwiązania wspomnianych marek od gamingowych Androidów, m.in. Asusa czy Razera. Urządzenie kosztuje 30$ i posiada wiatraczek oraz chłodzenie termoelektryczne. Jest też doświetlenie RGB, no bo wiecie, gamerzy się w tym lubują (jakoś efekty LEDów przylgnęły do segmentu z grami). Wiatraczek Cryo Phone Cooler zaoferuje 4200 obrotów na minutę, więc całkiem niezły owiew. Klips akcesorium pozwoli na zapięcie wokół smartfonów od 67 do 88 mm. W zestawie jest aplikacja mobilna, w której ustawimy prędkość wiatraczka, czy efekty świetlne.


6. AYN Odin 2 (kolejne informacje).

Zbliża się start crowdfundingowej kampanii konsolki AYN Odin 2, o której już na blogu wspominałem. Model ten jest jednym z nielicznych z Androidem, choć w ostatnim czasie pojawią się zbiórki trzech podobnych gadżetów. W tej chwili większym zainteresowaniem cieszą się modele z Windowsem/Linuxem na pokładzie. Urządzenia korzystające z platformy Google wcale nie muszą być gorsze. Owszem, uruchomią natywnie lżejsze gry, ale mogą też służyć do zabawy chmurowej. Tego typu jednostki są wygodniejsze właśnie pod streaming. Do tego przystępniejsze cenowo.

Jeszcze przed startem akcji znane są poszczególne parametry maszynki. AYN dozuje je na swoich kanałach społecznościowych. Odin 2 ma być dostępna w konfiguracjach 8GB/128GB, 12GB/256GB lub 16GB/512GB. To pierwsza ma na Indiegogo startować od 299$. Na platformie X (do niedawna Twitter) pokazano też pięć opcji kolorystycznych i wygląd gadżetu. Przypomina poprzednika. Dysponuje kompletem przycisków oraz dodatkowymi czterema do obsługi Androida. Dźwiękiem zajmą się dwa frontowe głośniczki dla stereo. Obliczeniami zajmie się jakiś Snapdragon, ale nie wiadomo jaki konkretnie.

Podobnie do Odin pierwszej generacji, w Odin 2 również będzie aktywne chłodzenie. W konstrukcji widać spory wlot powietrza na tyle i mniejsze wyloty z przodu. „Klimatyzowanie” powinno być efektywne. U góry widzę chyba czytnik palca w przycisku uruchamiania sprzętu. Nie powinno zabraknąć stacji dokującej. Spodziewam się portu słuchawkowego i USB. Poprzednik posiadał mini HDMI i Wi-Fi 5 oraz Bluetooth 5.0, więc i to minimum powinno być obecne (jak nie w wyższym standardzie).


7. Winlator – gry z Windows na Androidzie

Zaczynamy przyzwyczajać się do przenośnych konsolek z Windowsem na pokładzie, ale i te androidowe dają radę. Te drugie służą również do streamingu, co je mocno ratuje z uwagi na słabsze parametry hardware’u. Gamingowe smartfony pokazują jednak, że w topowych wariacjach mocy im nie brakuje. Co powiecie na możliwość uruchomienia gier z „windy” w systemie Android? Takie możliwości proponuje Winlator. To kolejna alternatywa dla serwisów chmurowych typu GeForce Now, aplikacji Moonlight, czy Remote Play w Steam.

Winlator pojawił się na GitHubie, gdzie bazuje na licencji MIT. Upraszcza Wine lub Box, dając szansę na grę w ulubione tytuły z PC na smartfonie lub tablecie (ewentualnie innym urządzeniu z Androidem). Powyżej widać efekt. Twórca (BrunoSX) pokazuje The Elder Scrolls IV: Oblivion w najlepszych ustawieniach. Tak wiem, to tytuł sprzed ponad piętnastu lat, ale i wtedy powstawały grywalne pozycje, które można odświeżyć. Inni użytkownicy odpalili Hitmana 2, Deus Ex, czy Mass Effect 2, więc grać się da. Nieco gorzej ze sterowaniem, bo widzę wirtualne przyciski. Zakładam, że obsługa kontrolera jest w drodze. Domyślam się też, że gry nie chodzą perfekcyjnie, co trzeba po prostu uwzględnić z uwagi na charakter całego projektu.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu naprawdę pokaźny pakiet pozycji. Zwykle jest ich od kilku do dziesięciu, a w drugim tygodniu sierpnia do katalogu dołącza aż 21 pozycji! Część z nich to nowości:

  • I Am Future (nowość na Steam)
  • Atlas Fallen (nowość na Steam)
  • Orwell: Keeping an Eye on You (bezpłatnie na Epic Games Store)
  • Sengoku Dynasty (nowość na Steam)
  • Tales & Tactics (nowość na Steam)
  • Aliens: Dark Descent (Epic Games Store)
  • Doom Eternal (Steam)
  • LEGO Brawls (Epic Games Store)
  • Quake (Steam i Epic Games Store)
  • Session Skate Sim (Epic Games Store)
  • Smalland: Survive the Wilds (Epic Games Store)
  • Superhot (Epic Games Store)
  • Terra Invicta (Epic Games Store)
  • Ultimate KovaaK’s Challenge
  • Wall World (Steam)
  • Wild West Dynasty (Epic Games Store)
  • Wolfenstein: The New Order (Steam i Epic Games Store)
  • Wolfenstein: Youngblood (Steam)
  • Wolfenstein II: The New Colossus (Steam)
  • WRECKFEST (Epic Games Store)
  • Xenonauts 2 (Epic Games Store)


9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Drugi tydzień sierpnia to dwie kolejne pozycje w Xbox Game Pass (obie dostępne również w streamingu, czyli Xbox Cloud Gaming):

  • Airborne Kingdom to city builder z eksploracją terenu, ale obsadzony w środowisku fantasy (budujemy latającą metropolię)
  • Quake II to „kontynuacja” jednej z popularniejszych strzelanek. W nowej odsłonie gra zmieniła charakter (nazwa została jedynie „przeciągnięta” z poprzednika z uwagi na problemy z rejestracją nowego tytułu)


10. Nekograms w Apple Arcade

Apple Arcade rozbudowuje katalog gier, ale coraz częściej uwzględniając tytuły, które już do App Store trafił. Zaprzeczając tym samym pierwotnej koncepcji, tj. bibliotece nowych, unikatowych pozycji wyróżniających serwis na tle konkurencji. Nekograms to przykład już znanej gry, przynajmniej w środowisku fanów tytułów logicznych. Zabawa polega tu na znalezieniu odpowiedniego układu kocyków/poduszek dla kotów znajdujących się na „planszy”. Każdy musi znaleźć wygodne miejsce, co wymaga od nas rozruszania szarych komórek, gdyż zwierzaki przesuwają się tylko w osi poziomej, a kocyki tej pionowej. W sumie do rozwiązania 120 poziomów i tryb Endless Mode z losowymi wyzwaniami.


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W drugim tygodniu sierpnia w ramach PS Plus Sony promuje sporo kolejnych pozycji. Będą dostępne od dzisiaj, tj. 15 sierpnia:

  • Sea of Stars | PS4, PS5
  • Moving Out 2 | PS4, PS5
  • Destiny 2: The Witch Queen | PS4, PS5
  • Lost Judgment | PS4, PS5
  • Destroy All Humans 2 Reprobed | PS4, PS5
  • Lost Judgment | PS4, PS5
  • Destroy All Humans 2 Reprobed | PS4, PS5
  • Two Point Hospital: Jumbo Edition | PS4
  • Source of Madness | PS4, PS5
  • Cursed to Golf | PS4, PS5
  • Dreams | PS4
  • PJ Masks: Heroes of the Night | PS4, PS5
  • Hotel Transylvania: Scary-Tale Adventures | PS4, PS5
  • Lawn Mowing Simulator: Landmark Edition | PS4, PS5
  • Spellforce III Reforced | PS4
  • Midnight Fight Express | PS4


12. Netflix Game Controller dla Netflix Games

Netflix Game Controller
Netflix Game Controller (foto: App Store)

Netflix sukcesywnie rozbudowuje katalog swojego serwisu z mobilnymi grami (a jakościowo wyprzedza Apple Arcade), o czym zresztą informuje w cotygodniowych przeglądach mobilnego grania. Teraz w ramach usług w App Store zadebiutowała aplikacja, ale nie z grą, a z kontrolerem do zabawy na TV. Apka na iOS i iPadOS przemieni iPhone’a lub iPada w „padzik” z wirtualnymi przyciskami.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy pojawi się wersja Netflix Game Controller na Androidy. Przypomnę, że biblioteka gier Netflix Games oferuje już ponad 50 pozycji (w cenie abonamentu VOD).


13. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023