mobilne granie 108 aya neo kun
Zobacz też: Mobilne granie #108 – Aya Neo Kun (foto: Indiegogo)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGAYN zwiastuje na Indiegogo PC-konsolkę Odin 2
  • Samba de Amigo w Apple Arcade i Nintendo Switch tego samego dnia
  • Nintendo Switch goni w sprzedaży PS2
  • Ayaneo Pocket Air trafia na Indiegogo
  • debiutuje Monster Hunter Now na iOS i Androida
  • Lenovo Legion Go to nowy rywal Steam Decka?
  • chmurowa Razer Edge trafia do Europy
  • ONEXFLY na Indiegogo już 10 sierpnia!
  • na rynek wchodzi też ONEXPLAYER 2 Pro
  • Unpacking zmierza na iOS i Androida
  • Cut the Rope Daily w Netflix Games
  • co nowego w streamigu?

1. AYN Odin 2 ze Snapdragonem

Pierwsza generacja konsolki Odin od AYN zrobiła trochę szumu. Maszynka kompaktowa, a do tego z racjonalnie dopasowanym wnętrzem, niezłą ceną oraz procesorem ARM dla softu na Androidzie. Pora na następcę. Producent zapowiada drugą generację na Indiegogo. Niebawem w crowdfuningu ruszy zbiórka funduszy (głównie przedpremierowych zamówień), dzięki której możliwe będzie tańsze nabycie gadżetu. Na ten moment nie wiadomo za wiele na temat jednostki. Widać podobną konstrukcję, wewnątrz której znajdą się mocniejsze podzespoły. Na pierwszym materiałach promocyjnych widać logotyp Snapdragona, więc sprzęt będzie pracował na uładzie Qualcomm.

Znalezione na Indiegogo


2. Już 129,5 miliona Nintendo Switch

Nintendo w ostatnim raporcie finansowym pochwaliło się rekordowymi przychodami w drugim kwartale 2023 roku. Świetne wyniki są zapewne efektem kinowego hitu Super Mario Bros., ale i bardzo dobrej sprzedaży The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, która debiutowała ledwie w maju. Od tego czasu japoński gigant wykręcił wynik 18.51 mln kopii tej gry. Dodatkowo dołożył 1.67 mln Mario Kart 8 Deluxe. Prawdopodobnie dzięki regularnym aktualizacjom tras w ramach specjalnego pakietu 48 torów.

Nintendo Switch (model OLED)
Nintendo Switch model OLED (foto: Nintendo)

Przedstawiono też wyniki sprzedaży Nintendo Switch asfafs. Konsola ma już ponad sześć lat i stale wysokie zainteresowanie. W drugim kwartale roku sprzedano 3.91 mln sztuk konsoli, a znaczną część puli stanowiły modele z ekranem OLED (2.83 mln). Łącznie sprzęt dotarł już do prawie 130 milionów klientów. Do lidera zestawienia, czyli PS2, brakuje jeszcze sporo, ale jest szansa, że gadżet dogoni konsolę Sony (155 mln). Switch musi najpierw przebić sprzedaż Nintendo DS, które dzierży drugą lokatę z wynikiem 154 mln sztuk. Niby wszystko w zasięgu, ale czy Nintendo utrzyma sprzedaż? Sony wydawało kolejne ulepszenia PS2 (nowe wersje konsoli), więc Nintendo wariantem Pro mogłoby zdeklasować lidera rankingu sprzedaży.


3. Ayaneo Pocket Air z Androidem

O tej maszynce już na blogu pisałem i to wielokrotnie. AYA zapowiadało model Pocket Air z Androidem już w styczniu. To pierwsza maszynka producenta na platformie Google i rywal bardziej dla urządzeń pod chmurę, czyli Logitech G Cloud i Razer Edge, niż bezpośrednio dla PC-konsolek. Właśnie ogłoszono start kampanii na Indiegogo. Crowdfunding ruszy już niedługo. Link do zbiórki już działa, więc można zapisywać się do newslettera, dzięki któremu będziemy mieli szansę na wcześniejszy zakup gadżetu w niższej cenie. Przypomnę, Pocket Air to pierwszy z modeli tej marki na Androidze. Wcześniej celowano wyłącznie w fanów gier klasy PC (Windows).

Wyróżnikiem urządzenia ma być retro stylistyka nawiązująca do dawnych konsol Nintendo. Specyfikacje są już określone. Poniżej wybrane (te najważniejsze):

  • ekran AMOLED 5.5 cala (1920 x 1080)
  • chip: MediaTek Dimensity 1200
  • dwa analogowe joye (+ komplet niezbędnych przycisków)
  • wygodny grip i kompaktowe wymiary (224 x 89.5 x 17 mm)
  • Android 12 z launcherem AYA Home i apką AYA Space
  • aplikacja Cloud Game Database do rozpoznawania gier na urządzeniu (pobierania okładek i aranżacja biblioteki, by zaoferować wygodniejsze menu)
  • motorek wibracyjny
  • bateria 7450 mAh
  • aktywne chłodzenie klasy ”x86-level”
  • łączność i porty: WiFi 6, Bluetooth 5.2, audio jack 3.5 mm, slot na karty microSD, USB 3.2 Gen 2 Type-C i drugi USB-C tylko do ładowania baterii

Znaleziono na Indiegogo


4. Monster Hunter Now na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Niantic cały czas pracuje nad tytułami AR dla smartfonów. Część z eksperymentów się nie przebija, mimo, że bazuje na podobnym schemacie zabawy. Gry terenowe, czyli te wymagające aktywności, są stosunkowo świeże i twórcy dopiero uczą się formatu. Najnowszy pomysł na grę w technologii Rzeczywistości Rozszerzonej to wykorzystanie serii Monster Hunter. Wraz z Capcom opracowano wersję AR gry z podtytułem Now. Świat fantasy i polowania na potwory mamy zobaczyć na tle współczesnego świata (realnej warstwy). Gracze mają skorzystać z trybu kooperacji (walka ze stworami we czwórkę) i uproszczonego systemu działań. Dopasowanego pod dotykowe ekrany telefonów. Premierę ustalono na 14 września 2023 roku. Od 25 kwietnia trwały beta testy Monster Hunter Now. W przedsprzedaży oczywiście z bonusami.


5. Lenovo Legion Go – czyżby kolejna PC-konsolka?

Czyżby kolejna marka z linią gamingowych produktów „pchała się” do segmentu PC-konsolek? Lenovo wycofało się niedawno z działu smartfonów do grania (ale tablety Legiona utrzymuje), co byś może był wiązane z planami na wprowadzanie na rynek maszynki do grania na Windowsie. Lenovo Legion Go to według przecieków bezpośredni rywal dla Steam Decka i ASUSa ROG Ally. Windows Central donosi, że chińska marka spróbuje sił z własną odmianą handhelda.

Pierwsze informacje wskazują, że Legion Go będzie wyposażony w 8-calowy ekran, procesor AMD (nowy Phoenix), no i oczywiście Windowsa. To oczywiście nieoficjalne wieści, ale podejrzewam, że bliskie rzeczywistości. Jeśli dobrze pamiętam, były kiedyś kroki Lenovo ku sekcji chmurowych konsolek (podobnych do Logitech G Cloud), ale rzekomy Legion Play ustąpi pierwszeństwa PC-konsolce.


6. Razer Edge w Europie

Apropos chmurowych konsolek. Razer dość niespodziewanie wkroczył ze swoich Edge na europejski rynek. Gadżet ma format, który uznaję w tej chwili za najbardziej przyszłościowy w kategorii przenośnych systemów do grania. PC-konsolki to dość drogie i ciężkie urządzenia (mam na myśli ich specyfikacje), natomiast urządzenia uruchamiające tytuły przez chmurę nie wymagają mocarnych parametrów. Cloud gaming ma swój potencjał. Co prawda, potrzebuje stabilnego i szybkiego łącza, ale tendencje idą w kierunku komunikacji radzącej sobie ze streamingiem (także w 5G). Razer Edge to generalnie tablet z Androidem z boczkami (kontrolerami) przypominającymi Kishi V2 Pro do smartfonów.

Czytaj więcej o: Razer Edge


7. ONEXFLY w crowdfundingu (Indiegogo)

Kolejny sprzęt od One Netbook zbliża się do oficjalnej premiery, przynajmniej w procesie przedsprzedaży w ramach crowdfundingu na Indiegogo, gdzie podobne gadżety są chętnie oferowane potencjalnym klientom. ONEXFLY zapowiadano już jesienią zeszłego roku. PC-konsolka już 10 sierpnia rozpocznie zbiórkę i zamówienia na różne swoje konfiguracje. Do wyboru będą modele od entry-level (16 GB RAM i 512 GB na dane za 739$), aż po high-endowce (64 GB RAM i 4TB na dane za 1299$).

Początkowo planowano ekran 6 cali, a pojawi się panel IPS LCD 7″ (FHD) z odświeżaniem 120Hz. Większość rozwiązań zapowiadanych dziewięć miesięcy temu też będzie ciekawsza niż w pierwotnych planach. Do dyspozycji będzie procesor AMD Ryzen 7 7840U z Radeonem 780M, do 16 GB RAM i do 512 GB na dane. Tu również joysticki będą podświetlane. Audio płynące z głośniczków stereo otrzyma tuning Harman Kardon.

ONEXFLY miał być gadżetem bardziej budżetowym, ale chyba zmieniono podejście. Wkrótce ruszy zbiórka w crowdfundingu, a tam na pewno będzie szansa na tańszy zakup. Trzeba śledzić temat. Gdy tylko kampania ruszy, na pewno pojawi się o niej komunikat w moim gamingowym przeglądzie.

Znaleziono na Indiegogo


8. ONEXPLAYER 2 Pro już dostępny

ONEXFLY to nie jedyny sprzęt One Netbook, który w ostatnim czasie przyciąga wzrok. Od pierwszego sierpnia na stronie producenta można już zamawiać ONEXPLAYER 2 Pro, czyli jedną z ciekawszych konstrukcji klasy PC-konsolek w całym segmencie. Marka proponuje gadżet 5 w 1, czyli handhelda z odpinanymi w stylu Switch kontrolerami (można je połączyć w jeden większy w trybie gry z TV). Ekran można wykorzystać też jak tablecik, laptop (z dodatkową klawiaturką), no i całość również jak mobilną konsolkę lub z ekranem urządzenia jako monitora dla przenośnych padzików.

ONEXPLAYER 2 Pro
ONEXPLAYER 2 Pro (foto: One Netbook)

Poniżej skrócona lista najważniejszych cech ONEXPLAYER 2 Pro (wyglądającego od zewnątrz bardzo podobnie do wcześniej wydanego ONEXPLAYER 2):

  • ekran: IPS LCD 8.4″ (2560 x 1600)
  • chip: AMD Ryzen 7 7840U (rdzenie Zen 4 CPU i RDNA 3)
  • konfiguracje: od 32 GB RAM (LPDDR5X)/1TB (PCIe Gen 4)
  • odpinane kontrolery (pięć trybów zabawy)
  • bateria: 65.5 Wh
  • 6-osiowy motorek wibracyjny
  • porty i łączność:  40 Gbps USB4, USB 3.1 Type-C, USB 3.0 Type-A, jack 3.5mm, microSD, Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.2
  • aktywne chłodzenie (wiatraczek)
  • cennik: od 1399$ (w pre-orderach 1159$)

9. Unpacking na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

Unpacking to dziwna „gra”, ale rozrost tej grupy tytułów już nikogo dziwi (nomen omen). Są pozycje, które mają przede wszystkim relaksować. Ta propozycja do takich należy. Właśnie ogłoszono, że pod koniec miesiąca zadebiutuje na iOS i Androida, zarówno na smartfony, jak i tablety. Premiera Unpacking odbyła się w listopadzie 2021 roku (PC i konsole) i wciągnęła sporą rzeszę graczy. Myślę, że podobnie będzie z mobilnymi platformami. Nasze zadanie jest proste. Otwieramy przesyłki i dekorujemy/wyposażamy nimi mieszkanie. To prosta gierka logiczna, w której musimy po prostu prawidłowo się przeprowadzić/rozpakować. Przy okazji tych czynności widzimy wątek fabularny, tj. poznajemy życie głównej bohaterki. Grę wyceniono na ok. 50 zł.


10. Infinix GT 10 Pro (gaming w budżecie)

Infinix jest obecny w Polsce od niedawna. Jeśli dobrze kojarzę, od drugiej połowy zeszłego roku. Nie wszystkie modele ich telefonów są u nas dostępne, ale każdy nowozapowiedziany jest potencjalnie kandydatem do sprzedaży i w naszym kraju. Czy tak będzie z Infinixem GT 10 Pro? Budżetowy gamingowiec, bo tak plasuje go producent, ma ciekawe specyfikacje.

Infinix chciał pokazać, że fani mobilnego grania nie muszą wydawać milionów monet, by uzyskać zadowalające efekty. GT 10 Pro powstał z myślą o grach. Proponowanym możliwościom daleko do topowych smartfonów pod gaming (Red Magic, ROG Phone, czy Black Shark), ale cenowo jest atrakcyjniej. Oto, co model ma „pod maską” (wiele podobieństw z Infinix Note 30 Pro):

  • chip: MediaTek Dimensity 8050 (6 nm) – 4+4 Cortex-A78 i A55 (główny rdzeń 3.0GHz) oraz dziewięcioma rdzeniami dla grafiki Mali-G77
  • pamięć: 8 GB RAM (LPDDR4X) + 256 GB na dane (UFS 3.1) i slot na microSD (do 1 TB) – karta raczej nie do odpalania gier, ale już nagrania video ze streamingu można tak zapisać. 8 GB dodatkowej RAM wirtualnie jest zaletą, ale chyba też nie pomoże w graniu, bo to wolniejsza pamięć
  • ekran: AMOLED 6.67″ (2400 x 1080) z odświeżaniem 60/90/120H
  • czułość (próbkowanie): 360Hz przy kontakcie dwóch palców z ekranem
  • ściemnianie panelu z 1920Hz (PWM), 10-bit (kolorystyka) i 900 nitów jasności (w szczycie)
  • czytnik palca zintegrowany z wyświetlaczem
  • bateria: 5000 mAh z trybem bypass, czyli przekazywaniem pełnej mocy przy ładowaniu przewodowym (USB Power Delivery 3.0) z pominięciem akumulatora. Ograniczenie zbędnego przegrzewania, ale zabaw jest „na łańcuchu”, a przecież nie o to chyba chodzi w przenośnym graniu.
  • szybkie ładowanie 45W (ale nie bardzo szybkie)
  • audio: głośniczki stereo oraz port słuchawkowy jack 3,5 mm
  • silniczek wibracyjny z efekteami 4D (z hapctic feedback)
  • „ceberpunkowy” design z efektami LED
  • fotografia: 108 mpx (aparat główny) + 2x 2 mega i 32 mpx na froncie
  • system: Android 13 z nakładką Pure XOS 13 (bez zbędnego bloatware’u)
  • cena Infinixa GT 10 Pro: ok. 240-250$

Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu dziesięć pozycji. Zapowiedziano też tytuły na cały sierpień, ale ja jak zwykle skupiam się wyłącznie na bieżącym okresie. Po raz pierwsze w streamingu GFN znajdą się gry od Bethesda.

  • F1 Manager 2023 (nowość na Steam)
  • Bloons TD 6 (nowość na Epic Games Store)
  • Bloons TD Battles 2 (Steam)
  • Brick Rigs (Steam)
  • Demonologist (Steam)
  • Empires of the Undergrowth (Steam)
  • Stardeus (Steam)
  • The Talos Principle (Steam)
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge (Steam)
  • Yet Another Zombie Survivors (Steam)


12. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Początek sierpnia to kolejne tytuły w Xbox Game Pass (wszystkie pięć dodanych do katalogu są/będą dostępne w streamingu, czyli w ramach Xbox Cloud Gaming). Szczególnie polecam Limbo!

  • A Short Hike
  • Broforce Forever
  • Limbo (od 9 sierpnia)
  • Airborne Kingdom (od 10 sierpnia)
  • Everspace 2 (od 15 sierpnia)


13. Samba de Amigo w Apple Arcade (i na Switche)

W lutym Nintendo zapowiedziało Samba de Amigo na Nintendo Switch. Teraz tytuł jest zwiastowany również na iOS w ramach serwisu Apple Arcade. Jeszcze w sierpniu subskrybenci gamingowej platformy giganta z Cupertino będą mogli sprawdzić pierwszy story mode w tej rytmicznej grze muzycznej. Klasyk od Segi zadebiutuje na Switchu i iOS tego samego dnia. Jesienią pojawi się również port VR dla Meta Questów. Nowa Samba de Amigo ma zaoferować 40 muzycznych hitów oraz kawałki specjalnie dla serwisu Apple. Wszystkie trzy wymienione pozycje będą się zatem w jakiś sposób różniły. Wersję dla Apple Arcade nazwano Samba de Amigo: Party-To-Go, na Switcha – Samba de Amigo: Party Central, a na Meta Quest – po prostuSamba de Amigo. Premiera 29 sierpnia.


14. Cut the Rope Daily w Netflix Games (zapowiedź)

Cut the Rope debiutowało na telefonach i tabletach w 2010 roku i praktycznie z miejsca stało się hitem (pomogła świeżość mobilnych systemów operacyjnych i dotykowe sterowanie). Jeśli mnie pamięć nie myli to przeszedłem wszystkie dostępne części i dodatki, bo faktycznie łamigłówki wciągały. Teraz na iOS i Androidy w ramach katalogu Netflix Games zmierza jej ciekawa wariacja. Cut the Rope Daily to po prostu codziennie udostępniane levele do przejścia. Mamy ograniczony czas na przejście kolejnych poziomów, jak zresztą wszyscy inni, bo aktualizacje są dla każdego te same.


15. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W najbliższym czasie w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis zyska:

  • PGA Tour 2K23
  • Dreams
  • Death’s Door 


16. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023