Przewidywałem, że taka maszynka w końcu powstanie. Wielokrotnie dawałem znać na blogu, że mobilny gadżet do chmurowego grania to znacznie ciekawsza alternatywa dla doładowanych hardware’owo urządzeń. Szczególnie w dobie streamingu. Logitech jako pierwszy buduje propozycje specjalnie pod grę przez serwery lub sieć Wi-Fi. Logitech G Cloud Gaming Handheld będzie miała IMO naśladowców.

Logitech G Cloud Gaming Handheld z Androidem

Obecnie dostęp do bogatych katalogów gier w streamingu oferuje kilka platform. Co tydzień zresztą przypominam w cyklu mobilne granie o najnowszych aktualizacjach, m.in. w GeForce Now, czy Google Stadia. Zdalnie można pograć też m.in. przez Xbox Cloud Gaming. Takich serwisów będzie przybywać.

Logitech G Cloud Gaming Handheld konsola do streamingu

Logitech G Cloud Gaming Handheld to przenośne urządzenie zaprojektowane specjalnie pod taką grę. Z minimalnymi specyfikacjami, które pociągną zabawę w chmurze. Tu nie potrzeba wiele, choć jakieś parametry są niezbędne. Sprzęt działa na Androidzie 11, więc jest też dostęp do tytułów z Google Play. Na razie większość z nich nie jest wymagająca sprzętowo. To oznacza, że ogólna baza pozycji (aplikacje na Androida + platformy streamingowe) jest całkiem pokaźna.

Logitech G Cloud Gaming Handheld – kompaktowa jak trzeba

Brak potrzeby inwestowania w wydajne podzespoły pozwolił zachować kompaktowe gabaryty. Rzecz jasna, mniejsze i lżejsze  od konkurentów (choć nie bezpośrednich). Mniejszy pobór mocy to też dłuższa zabawa. Na jednym ładowaniu nawet 12 godzin.

Projekt powstał we współpracy z kilkoma markami, by był dopracowany pod streaming. Logitech zbudował konstrukcję razem z Tencent i w partnerstwie z Microsoftem i NVIDIA. W przypadku tych dwóch ostatnich marek głównie pod wymienione już wyżej serwisy chmurowe.

Logitech G Cloud Gaming Handheld bez 5G

Gdzie jest haczyk? Jest jedna wada. Logitech nie przewidział modemu 5G, a szybki net przy chmurze to podstawa. Wychodzi na to, że projekt jest mobilny, ale nie do końca. To najdziwniejsza z wiadomości dot. modelu. Trochę nawet psująca ogólną ocenę. Jest mobilnie, ale bardziej „kanapowo”. Chyba, że podepniemy się do hotspota telefonu. Niby zawsze mamy go ze sobą… W każdym razie, trzeba troszkę pokombinować.

Logitech G Cloud Gaming Handheld – specyfikacje

Logitech G Cloud Gaming Handheld posiada lekkie specyfikacje. Ekran o przekątnej 7 cali (1080p z 60Hz) i jasnością 450 nitów. Oczywiście multidotykowy, by poradzić sobie z pozycjami na Androida.

Na pokładzie jest Snapdragon 720G, co do obsługi chmury powinno wystarczyć (i większości gier z Google Play). W zanadrzu jest też preinstalowana apka Steam Link, czyli szansa na streaming zdalny z PC. Jeśli w mieszkaniu mamy silny sygnał Wi-Fi to gra powinna być wygodna. Logitech oferuje obsługę łączności 2.4 oraz 5GHz.

Logitech G Cloud Gaming Handheld za 300$

Jak widać, nie wszystko jest w Logitech idealne, ale wyczuwam, że projekt wziąć jest eksperymentalny. Widzę pewne braki, ale kierunek jest słuszny. Podobnych „zabawek” będzie przybywać, a naturalnym następstwem będzie przejęcie roli streamingowego mobile gamingu przez smartfony z wygodnymi adapterami/kontrolerami. Już takie powstają. Logitech G Cloud Gaming Handheld wyróżnia się na ich tle pełną niezależnością i dedykowanym formatem.

Logitech G Cloud Gaming Handheld zadebiutuje 18 października. Na początek wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, gdzie maszynkę wyceniono na 300$ (w przedsprzedaży, bo widzę na stronie finalną cenę na poziomie 350$).

źródło