Mobilne granie 18
Zobacz też: mobilne granie #18

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z koeli najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nasz czas. Okazjonalnie będę podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie ciekawostki ze świata retro.

Liczby tygodnia – dzisiaj o Nintendo

  • 38.74 mln – tyle kopii gry Mario Kart 8 Deluxe sprzedało Nintendo na Switcha (wyprzedziło ogólną liczbę sprzedanych “sztuk” Mario Kart na Nintendo Wii) | wg wyników finansowych podanych przez japoński koncern 
  • 3.83 mln – tyle Switchów sprzedano w Q3 2021 (vs 6.86 mln w Q3 2020) – spora strata
  • 20xx – w tym roku Nintendo ma wprowadzić do sprzedaży nową generację konsol (dobrze czytacie – “xx” oznacza, że nie podano konkretnego roku, więc w najgorszym przypadku może to być i 2099 😉 ) | z informacji dla inwestorów
  • 92.87 – tyle konsol Nintendo Switch sprzedało już globalnie Nintendo (stan na Q3 2021). To blisko pobicia konsoli Nintendo Wii | wg wyników finansowych Nintendo.

1. Następca Switcha nieprędko

Zanim Nintendo wprowadziło do sprzedaży (w zeszłym miesiącu) konsolkę Switch w edycji OLED, spekulowano na temat pojawienia się mocniejszego modelu Pro. Taki niestety się nie pojawił. Firma zawsze stawiała bardziej na grywalność niż mocarne specyfikacje techniczne swoich platform, ale również fani marki zawsze liczą po cichu, że nowy sprzęt będzie w końcu konkurencyjny wobec urządzeń Sony i Microsoftu. Przy okazji prezentacji wyników finansowych zapytano Shuntaro Furukawę o przyszłość w tej kwestii. Przekazał wprost, że w tej chwili trwają jedynie wewnętrze dyskusje na temat koncepcji, co jasno oznacza, że w tej chwili Nintendo skupi się na Switchu. Furakawa zapewnił też, że Switch jest dopiero w połowie swojego cyklu życia, więc może minąć kilka lat, nim zobaczymy następcę. Nie skreśla to wcale planów wprowadzenia wspomnianego Switch Pro z 4K.

Nintendo Switch (model OLED)
Nintendo Switch model OLED

2. Edycja smartfona OnePlus Nord 2 x Pac-Man

OnePlus kontynuuje promocję swoich urządzeń przez specjalne ich edycje. Niebawem zadebiutuje smart zegarek OnePlus Watch w motywach Harry’ego Pottera (na początek Indie), a chińska marka już planuje smartfon w malowaniu Pac-Man. Model OnePlus Nord 2 X Pac-Man Edition nie został jeszcze pokazany, ale już zapowiedziany. Powinien ujrzeć światło dzienne w najbliższych miesiącach. Telefon ma kosztować 529€ i świecić w ciemności. Oczywiście z software’owym dopieszczeniem z Pac-Manem w roli głównej (m.in. easter eggami w UI). Jest też ogłoszony konkurs: pac-man.oneplus.com Gracze z najlepszymi wynikami wygrają jeden z trzech modeli limitowanej serii z dołączonymi słuchawkami OnePlus Buds Z. Zabawa trwa do 10 listopada.

3. Google Best of Play 2021

Powoli zbliża się koniec roku, a to zawsze czas podsumowań i wyróżnień w wielu kategoriach – od kina, aż po aplikacje. Jeszcze w listopadzie Google ogłosi zwycięzców Best of Play, czyli najlepszych aplikacji na Androida. System ten ma dostęp do ponad 2.7 mln programów (wg Statista), ale większość z nich to niezbyt wartościowe propozycje. Jest tego duuużo, za dużo! Każdy konkurs to zawsze szansa na wybranie najlepszych i najciekawszych aplikacji danego roku.

W ramach Google Play Best of Awards oceniane są gry, apki, książki i inne. W tym roku głosowanie na propozycje potrwa do 17 listopada. Ogłoszenie wyników ostatniego dnia miesiąca.

4. Problemy z produkcją Nintendo Switch OLED

Nintendo Switch (model OLED)Ledwie wystartowała sprzedaż Nintendo Switch model OLED, a już japoński gigant musi zrobić korekty w jej produkcji (oraz dwóch pozostałych wariantów tej rodzinki konsolek). Po udanym okresie w trakcie pandemii, producent szykuje się na gorsze kwartały. Produkcję Switchów obcięto o 20% i to mimo nadchodzącego okresu świątecznego. Do marca 2022 producent chciał sprzedać ok. 30 milionów sztuk swoich urządzeń, ale realne plany zakładają aż o 6 milionów konsol mniej. Oczywiście wpływ na zmiany ma też problem z produkcja chipów, na który cierpi wielu konkurentów z praktycznie każdej branży elektroniki.

Przypomnę jeszcze, że w trzecim kwartale sprzedało się znacznie mniej Switchów niż w analogicznym okresie zeszłego roku (co widać po liczbach z sekcji na samej górze mojego podsumowania).

źródło informacji: Nikkei

5. Gry Netflixa na iOS – w jakim modelu?

W zeszłym tygodniu zadebiutował serwis gamingowy (choć bazę pięciu tytułów ciężko uznać na serwis) Netflix Games. Na razie wyłącznie w aplikacji na Androida. Tej samej, w której oglądamy filmy i seriale udostępnianej biblioteki. Zaczynają się plotki na temat sposobu ich udostępniania na system iOS. Aktualnie panuje konflikt między wieloma platformami i Apple z powodu konieczności uiszczania prowizji, więc Netflix jest chyba zmuszony do wprowadzania gier jako oddzielne aplikacje. Nie będą mogły funkcjonować jak w modelu androidowym. Mark Gurman (Bloomberg) twierdzi, że widział kod aplikacji potwierdzający zastosowanie takiej strategii. Na razie Netflix przekazuje, że “iOS is on the way”.

6. Update 2.0 dla Animal Crossing już jest

Obiecany, darmowy update do Animal Crossing pojawił się wcześniej, niż się spodziewałem. Nintendo obiecywało listopadową premierę, ale chyba mało kto liczył na początek miesiąca. Jeden z większych i za razem ostatnich aktualizacji do serii New Horizon na Switcha to sporo nowych elementów do jednej z popularniejszej gier na konsolkę Nintendo ostatniego czasu (ponad 34 mln kopii) – druga gra po Mario Kart na listach sprzedaży dla Switch. Niebawem do darmowego update’u dołączy też płatny DLC – Happy Home Paradise za 25$.

7. Pokémon Trading Card Game Live dopiero w 2022

Jeszcze w tym roku na mobajlu miał pojawić się kolejny tytuł z serii Pokemon. Karciane Trading Card Game Live w wirtualnym formacie. Twórcy przekazali na Twitterze, że dojdzie do małej obsuwki i gracze muszą uzbroić się w cierpliwość do 2022 roku. Na szczęście w sklepikach na iOS oraz Androida jest jeszcze Pokémon TCG Online, którą nowy tytuł ma finalnie zastąpić (będzie możliwość migracji pewnych danych baz pomiędzy grami). Kiedy dojdzie do premiery? Nie sprecyzowano.

8. FarmVille 3 (premiera tygodnia)

W minionym tygodniu swoją premierę na mobilnych platformach miała trzecia odsłona FarmVille. Pierwszy tytuł pojawił się ponad dekadę temu (na Facebooku) i nadal ma swoich wiernych fanów (m.in. na iOS oraz Androidzie). W FarmVille 3 wprowadzono troszkę zmian, by budowanie farmy i współpraca z innymi graczami przyciągnęła nowe grono graczy (nazwijmy je nowszym pokoleniem). Oczywiście nie zapomniano zachować modelu znanego z poprzednich części serii.