Mobilne granie 26 przegląd mobile gamingu
Zobacz też: mobilne granie #26

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Liczby tygodnia: benchmarki AnTuTu

Ranking AnTuTu to ciekawy wyznacznik potencjału poszczególnych smartfonów. Software pozwalający na benchmarki, czyli ocenę wydajności urządzeń. Jeszcze pod koniec 2021 roku udało się przetestować dwa telefony z Androidem. Pierwszy raz na tablicy wyników pojawiło się aż siedem cyfr. Oznacza to, że liczby zaczęły przekraczać milion punktów. O jakich telefonach mówimy? O dwóch wyposażony w Snapdragona 8 Gen 1 z grafiką Adreno 730. Dla graczy oznacza to tylko jedno – znów odczujemy poprawkę. Jak wyraźną i jak flagowy chip Qualcomm wypadnie na tle MediaTeków? W styczniu 2022 sporo premier. Szybko się dowiemy.

  • 1025215 – to rekordowy wynik w rankingu nadchodzącego Realme GT 2 Pro
  • 1070033 – to kolejny rekordowy wynik Xiaomi 12 Pro
  • 41% – o tyle lepsze efekty wydajności ma Xiaomi 12 Pro względem poprzedniej generacji (temperatura nie przekroczyła 48 stopni!)

1. Problemy z dostawami Nintendo Switch w 2022

Nintendo Switch (model OLED)Switch stanie się niebawem najlepiej sprzedającą się konsolą Nintendo w całej historii japońskiej marki. Połączenie przenośnego charakteru ze stacjonarnym graniem z odpinanymi kontrolerami ruchu okazało się strzałem w dziesiątkę. Gadżet schodzi ze sklepowych półek jak ciepłe bułeczki. W 2022 roku z dostępnością urządzenia może być jednak problem. Nie dość, że popyt jest wysoki to jeszcze trwają braki w dostawach podzespołów, czyli produkcji Switchów. Shuntaro Furukawa jeszcze w grudniu 2021 poinformował, że w 2022 może być problem z zakupem konsoli. Zwykle takie info działa w oczywisty sposób – ludzie pożądają towaru bardziej.


2. ONEXPLAYER Mini – mniejszy, ale grubszy

W 2022 roku Nintendo będzie musiał odeprzeć liczniejsze ataki. Nie tylko od Valve i jego Steam Deck, ale też sprzętu OYO i serii konsolek ONEPLAYER. Wspominany już przeze mnie wariant Mini tej ostatniej będzie zbliżony gabarytami do Switcha. Z przekątną ekranu 7 cali. ONEPLAYER Mini będzie też lżejszy od podstawowego brata marki One Netbook, ale przez to nieco grubszy. Generalnie wygodniejszy. Przypomnę szybko najważniejsze specyfikacje przenośnego komputerka do grania:

  • dotykowy ekran (1920 x 1200) 7 cali
  • procesor: Intel Core i7-1195G7
  • 16 GB RAM
  • przestrzeń na dane: od 512 GB do 1TB PCIe 3.0 x3 NVMe
  • porty: 2x USB4 Type-C, USB 3.0 Type-A, port słuchawkowy 3.5 mm
  • audio: głośniczki stereo
  • bateria: 10455 mAh
  • łączność: WiFi 6 i Bluetooth 5.0


3. Exynos 2200 z RDNA 2 od AMD (zwiastun tygodnia):

Samsung zaczyna dudnić w bębny! 11 stycznia pokaże przełom w gamingowych możliwościach. Exynos 2220 ma być wspomagany GPU od AMD. Układ wesprze grafika RDNA 2 (architektura podobna jak w Xboxach Series X, PlayStation 5 i kartach graficznych serii RX 6000). Flagowe smartfony Galaxy nie będą aż tak wydajne jak wspomniane systemy, ale mają wyraźnie podnieść moce obliczeniowe w przenośnym wydaniu. Czy w końcu wersje smartofnów z Exynosami pokonają odpowiedniki ze Snapdragonami? W kolejnym przeglądzie tygodnie będzie już pewnie co napisać.


4. Lenovo Legion Y90 (zapowiedź tygodnia)

Lenovo ma już kilkuletnie doświadczenie w wydawaniu gamingowych smartfonów z linii Legion. Już w pierwszych dniach stycznia prezentuję kolejna generację Androida do grania. Zmienia się trochę nazewnictwo, choć wciąż w ramach serii Legion. Nowy Lenovo Legion Y90 będzie posiadał kilka specyfikacji poprzednika, m.in. chłodzenie fizycznym wentylatorem na pleckach. Umożliwi grę przy 120 fps przez dłuższy czas. Poniżej kilka najważniejszych parametrów (nie wszystkie jeszcze są znane, zrobię update, gdy tylko telefon zostanie zademonstrowany oficjalnie):

  • ekran: AMOLED (E4) 6.92 cala, odświeżanie 144Hz, próbkowanie 720Hz, HDR
  • aktywne chłodzenie fizycznym wentylatorem (powietrze)


5. Smart Game Boy (retro tygodnia):

Zakłada się, że pierwszy smartfon z prawdziwego zdarzenia wprowadziło na rynek Apple. Przynajmniej w mainstreamowym formacie, który zaczął wyznaczać trendy i rewolucjonizować mobilne urządzenia. Wcześniej swoją erę miały PDA. A jeszcze wcześniej? Najpopularniejszymi kieszonkowymi gadżetami były Game Boye. Służyły głównie do grania. Liam Robertson (“gamingowy historyk”) odkrył informacje o PageBoy – przystawce do Game Boya z kolorowym ekranem, która pozwalałaby na surfowanie po sieci (czytanie newsów, komunikatów pogodowych, a nawet chatowanie). Game Boy mógł być pierwszym smartfonem?


6. Gry P2E zakazane w Korei Południowej

Współczesny dostęp do gier wykorzystuje nieco inne modele zabawy niż kiedyś (nadal jednak można kupić pojedynczą grę i cieszyć się grą na swoim urządzeniu). Coraz popularniejszy staje się wariant freemium, czyli bezpłatnej instalacji, ale z mikropłatnościami wewnątrz gry. Tryb free-to-play zaczyna mieć jednak konkurenta. Play-to-earn (P2E) to propozycja zarabiania na grze (z użyciem tokenów NFT). Nie wszędzie ten typ rozliczeń jest mile widziany. W Korei Południowej go zakazano. Tamtejszy rząd (konkretnie Komisja ds. Gier w Ministerstwie Kultury) nakazał usunięcie takich tytułów ze sklepików Google Play i App Store. Powód? P2E wiąże się ze spekulacjami. Warto dodać, że nagrody pieniężne w grach na terenie Korei Południowej nie mogą przekraczać 10 tys. wonów (coś ponad 8$).


7. Chmurowe nowości w GeForce Now

Na koniec aktualizacje bibliotek najpopularniejszych serwisów z grami z chmurowym dostępem. Pod koniec roku nie widziałem update’u w Xbox Game Pass, Apple Arcade i Google Stadia. Tylko NVIDIA dorzuciła do swoich zasobów coś nowego. Siedem pozycji w ramach czwartkowych serii. Do GFN dołączyły:

  • BattleBeasts (Steam)
  • Moving Out (Epic Games Store)
  • NARAKA: BLADEPOINT (Epic Games Store)
  • Operencia: The Stolen Sun (Steam)
  • PC Building Simulator (Epic Games Store)
  • Salt and Sanctuary (Epic Games Store)
  • Wargroove (Steam)

Cloud gaming przez GeFore Now jest dostępny m.in. na Androidach i iOS (tutaj przez przeglądarkę Safari).