Apple Arcade - ekskluzywne gry dla systemów Apple
Zobacz też: Mobilne granie #57

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Wow! To już ponad pięćdziesiąte podsumowanie! Na początek szybki kącik informacji drobnych i trochę liczb:

  • Papers, please debiutuje na iOS i Androidzie
  • Vlave pracuje nad wsparciem dla Joy-Conów w Steam (pojawił w ostatniej beta)
  • z Apple Arcade ubyło 15 gier (pierwszy taki przypadek w tym serwisie)
  • ROG Phone 6 Pro został królem wydajności lipcowego rankingu AnTuTu (zdobył ponad 1.1 miliona punktów)
  • Nintendo Switch sprzedało się już w liczbie 111.08 mln sztuk | wg raportu Nintendo
  • sprzedaż Nintendo Switch spadała w Q2 2022 (względem Q1) aż o 23%
  • od kwietnia do czerwca Nintendo Switch sprzedało się w liczbie 3.43 mln sztuk
  • najlepiej sprzedawał się Nintendo Switch model OLED (1.52 mln), potem bazowe Nintendo Switch (1.32 mln). Najmniej sprzedano odmian Nintendo Switch Lite (0.59 mln)
  • Nintendo Switch Sports sprzedało się już w 4.84 mln sztuk (jedną kupiłem ja)

1. Logitech i Tencent z konsolką pod chmurę

Odkąd gry dostępne są w streamingu zacząłem lekko podważać sens istnienia coraz mocniejszych konsol, zwłaszcza tych przenośnych, jak i gamingowych smartfonów. Znacznie logiczniejszym wydaje się oferowanie urządzenia, które ma odpowiedni ekran i szybką łączność pod streaming. Byłem pewien, że w końcu któreś z marek to dostrzegą. Logitech wspólnie z Tencent zapowiedziały projekt mobilnej maszynki pod serwisy typu Xbox Cloud Gaming i NVIDIA GeForce Now, o których jak zwykle poczytacie na końcu w kąciku z chmurowymi nowościami.  

Hardware od Logitech G i softem Tencent ma dotrzeć na rynek jeszcze w tym roku, więc jest już pewnie w zaawansowanym stopniu realizacji. Nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, ale widnieje pod określeniem Logitech G Gaming Handheld. Nie będzie tak mocarny jak Steam Deck i jego bezpośredni rywale, ale nie będzie tego potrzebował. Zostanie zoptymalizowany pod strumieniowanie danych. Czekam!


2. Warhammer 40,000: Tacticus (zapowiedź tygodnia)

Warhammer 40,000 doczekało się już kilku cyfrowych wersji (to generalnie seria gier figurkowych), ale mobilnej do tej pory nie było. Niedawno zapowiadano, że turowa gra strategiczna pod tytułem Warhammer 40,000: Tacticus rozpoczęła otwarte beta testy. Teraz poznaliśmy również datę jej premiery. Tytuł ma zadebiutować na iOS oraz Androida już 15 sierpnia, czyli w tym tygodniu. Gra ma oferować zarówno tryb fabularny, jak i rywalizację multiplayer.


3. Retroid Pocket 3 z Androidem

Mobile gaming to nie tylko Nintendo, smartfony i coraz popularniejsze ostatnio PC-konsolki. Rynek oferuje też systemy do zabawy w tytuły retro oraz biblioteki dostępne w sklepiku na Androida. Retroid Pocket 3 to maszynka do gry w „lżejsze” produkcje. Nie musi być wyposażona w mocarne podzespoły, więc jest przystępna cenowo, a tytułów do gry nie zabraknie – szczególnie, że można tu uruchomić też granie chmurowe, m.in. przez Google Stadia. Trzecia generacja Retroid Pocket to kilka ulepszeń:

  • dotykowy ekran 4.7 cala (1334 x 750), 16:9, 60Hz (
  • chip: Unisoc T310 (cztery rdzenie: 3 x ARM Cortex-A55 CPU 1.8 GHz + ARM Cortex-A75 CPU 2 GHz i grafika PowerVR GE8300 (800 MHz)
  • konfiguracje: 2GB+32GB/ 3GB+32GB eMCP (o 50% więcej od poprzednika)
  • zestaw przycisków (nowością jest klikalny analog)
  • bateria 4000 mAh
  • łączność: WiFi 5 i Bluetooth 5.0
  • audio w stereo (2W) i portu słuchawkowy 3.5 mm
  • port micro HDMI z 720p (zewnętrzne ekrany, np. TV)
  • system: Android 11 (20-30% szybszy od poprzedniej wersji)
  • ceny Retroid Pocket 3 startują od 119$ (w przedsprzedaży)


4. Pokemon Scarlet i Violet na Nintendo Switch

Fani Pokemonów mają ostatnio okres obfity w premiery kolejnych tytułów tej serii. W minionym tygodniu odbyła się 20-minutowa prezentacja Pokemon Scarlet i Violet na Nintendo Switch. Następnej odmiany Poke’ów z otwartym światem. Demonstracja pokazuje gameplay, na którym zdradzono szczegóły dotyczące świata, w którym będziemy szukać stworków. Paldea będzie terenem otwartym, pozwoli na szybsze przemieszczanie się. Niektóre Pokemony pozwolą na latanie i pływanie. Oczywiście nie zabraknie walk z mistrzami Pokemonów. Dostępne będą trzy ścieżki fabularne oraz łapanie stworków w czteroosobowych zespołach. Jak zwykle przedpotopowa oprawa graficzna.


5. Lenovo Y700 Ultimate Edition

mobilne granie 58 Lenovo Y700 Ultimate EditionPrawie pół roku temu w Chinach przedstawiono gamingowy tablet Lenovo Y700. Teraz zapowiedziano jego specjalną wersję. Legion Y700 Ultimate Edition przeznaczono na rodzimy rynek, więc globalnie będzie w tej wersji ciężko dostępny (bazowiec chyba też nie jest łatwy do zdobycia). Co w nowym wydaniu takiego wyjątkowego? Zmianie uległa praktycznie tylko obudowa urządzenia. Z tyłu zastosowano zmieniający kolor materiał na pokryciu szkła. To nawiązanie do gamingowej sekcji lubującej się w doświetlaniu RGB (taka moda). Reszta specyfikacji bez zmian. Wszystkie znajdziecie w przekierowaniu do oddzielnego artykułu na temat Y700. Cena tabletu wyniesie 3699 juanów (ok. 550$). źródło

Czytaj więcej o: gamingowy tablet Lenovo Y700


6. Discord nadgania na Androidzie

Aplikacja Discord na Androida zawsze była w tyle za wersją na iOS, co bardzo denerwowało wielu użytkowników. Twórcy obiecują, że nowe funkcje będą przybywać do serwisu na obu platformach jednocześnie. Koniec z faworyzowaniem posiadaczy urządzeń Apple. W końcu software będzie oferował nowości w systemie Google na czas. Discord na Androida został przeprojektowany przy użyciu React Native. Obie aplikacje mają działać na tym samym kodzie, co ułatwi wdrażanie opcji jednocześnie. Aktualizacja Discorda na Androida powinna dotrzeć na smartfony w przeciągu najbliższych tygodni. Nowi użytkownicy mogą ją już pobrać.


7. ONEXPLAYER Mini Pro z 12th Gen Intel Core

One Netbook rozszerza ofertę modeli swoich PC-konsolek ONEXPLAYER Mini o wariant Pro. W odróżnieniu od wcześniej dostępnych wariacji tego przenośnego sprzętu do grania, zamiast Intel Core i7-1195G7 lub AMD Ryzen 7 5800U, na pokładzie będzie pracował procesor 12th Gen Intel Core. Dwunastordzeniowy chipset. Upgrade pojawił się też przy pamięci operacyjnej. Będzie szybsza, bo w standardzie LPDDR5-5200 RAM. Do tego usprawnienia w shoulderach. Ceny ONEXPLAYER Mini Pro startują od 1399$ (16 GB RAM i 1TB na dane).


8. Manager Mode w FIFA Mobile

Mobilnej edycji FIFA na smartfony szykuje się nowy tryb gry. Manager Mode – jak sama nazwa wskazuje – skupi się, nie na zręcznościowej akcji, a na strategii/taktyce, czyli kierowaniu drużyną bez bezpośredniego kontrolowania zawodników. Jest sporo fanów managerowania, więc nowa opcja od EA powinna ich zainteresować. Zmiany działań oczywiście z dostępnością w czasie rzeczywistym, czyli w trakcie meczu. Przy okazji aktualizacji w FIFA Mobile poprawie ulegnie gra bramkarzy i przybędzie trochę strojów drużyn narodowych. Od razu uczulę, Manager Mode nie zastąpi Football Managera. Nie będzie miało aż takiego stopnia zaawansowania (czyli ustalania programów treningowych, czy scoutingu). To raczej ciekawe uzupełnienie głównego trybu gry. 


9. Hindsight (premiera tygodnia)

Są gry i są GRY. Jedne i drugie mają swoich fanów. Jedni podchodzą do zabawy hardcore’owo, inni casualowo. Jeszcze innych przyciągają produkcje odbiegające od kanonów. Hindsight należy do takich pozycji. To bardzo oryginalna przygodówka od Annpurna. Tytuł artystyczny, lekko eksperymentalny, ale przyciągający. Fabuła opiera się o przeglądy wspomnień w trakcie eksploracji mieszkania po śmierci jednego z członków rodziny. Jeśli spodobał wam się Prune (pojawiła się w jednym z moich przeglądów) to HIndsight też powinno. Obie gry są autorstwa tego samego, niezależnego twórcy – Joela McDonalda. Grę w App Store wyceniono na ok. 24 zł.  Jest też dostępna na Nintendo Switch.


10. Mobilny WoW anulowany?

Nad mobilnym World of Warcraft Blizzard pracuje już od kilku lat, ale tytułu ani widu, ani słychu. Okazuje się, że plotki na temat porzucenia projektu przeniesienia gry na iOS oraz Androida są prawdziwe. Blizzard anulował realizację, więc fani tego kultowego MMORPG będą rozczarowani (chyba, że spodziewali się, że spin-off w wersji na mniejsze ekrany WoW nie będzie warty uwagi). Bloomberg podaje, że między Blizzarddem a NetEase było za dużo kwestii, szczególnie tych finansowych. Dziwne, bo obie marki przygotowały ostatnio chińską wersję WoWa i Diablo Immortal.

Nic nie zmienia się odnośnie Warcrafta w AR (a’la Pokemon Go) oraz Warcraft Arclight Rumble. Ten drugi tytuł ma zadebiutować jeszcze w tym roku. EDIT: rzecznik Blizzarda – Andrew Reynolds – przekazał serwisowi Engadget, że informacje o sporach finansowych między firmami nie są prawidziwe.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

NVIDIA podała w czwartek (jak zwykle zresztą) listę kolejnych tytułów w ramach aktualizacji bazy gier w usłudze GeForce Now. Pojawiły się zarówno tytuły dostępne od razu, jak i zapowiedzi na cały sierpień. Poniżej wylistuję tylko te pierwsze. Resztę znajdziecie pod linkiem w załączonym tweecie:

  • Retreat to Enen (nowość na Steam i Epic Games Store)
  • Asphalt 9: Legends (nowość na Steam)
  • Lost Light (nowość na Steam)
  • Camp Canyonwood (nowość na Steam)
  • Turbo Golf Racing (nowość na Steam)
  • Creeper World 4 (Steam)
  • Hardspace: Shipbreaker (Epic Games Store)
  • Strategic Mind: Blitzkrieg (Epic Games Store)
  • Strategic Mind: The Pacific (Epic Games Store)
  • Strategic Mind: Spectre of Communism (Epic Games Store)
  • Strategic Mind: Fight for Freedom (Epic Games Store)
  • Talisman: Digital Edition (Steam)
  • Video Horror Society (Steam i Epic Games Store)


12. Nowości na Xbox Game Pass

Microsoft też podał kilka nowości w ramach Xbox Cloud Gaming. Wymienię tylko pozycje dostępne w streamingu, bo to w przypadku zabawy mobilnej interesuje najbardziej. Amerykański gigant ppodał też listę tytułów, które w sierpniu opuszczą platformę. Zostało kilka dni, by ewentualnie dokończyć grę.

  • Ghost Recon Wildlands
  • Turbo Golf Racing 
  • Two Point Campus
  • Cooking Simulator

Te gry 15 sierpnia wypadają z usługi Xbox Cloud Gaming:

  • Boyfriend Dungeon
  • Curse of the Dead Gods
  • Library of Ruina
  • Starmancer
  • Train Sim World 2


13. Amazing Bomberman w Apple Arcade

Apple usunął właśnie z Apple Arcade aż piętnaście tytułów, ale platforma zyskuje kolejne. W serwisie pojawi się Bomberman (szczerze polecam zabawę w trybie multi dowolnego tytułu tej serii. Amazing Bomberman będzie posiadało tryb sieciowy, bez którego w tym formacie rozgrywki ani rusz. W walce na bomby będzie mogło wziąć udział czterech graczy. Tylu starczy, bawiłem się w trybie ośmiu Bombermanów na planszy, ale panował wtedy już istny chaos. Nowością w grze mają być zmieniające się w rytm muzyki elementy na planszy. Utrudnią (uatrakcyjnią) i odświeżą walkę.

Podam jeszcze listę gier, które zniknęły z katalogu Apple Arcade. Jest ich aż piętnaście i jest to pierwszy tak duży ubytek pozycji z tej platformy (ma prawie 3 lata). Sądzę, że podobne działania z wygasającymi kontraktami z developerami gier będą się powtarzać, bo Apple ocenia też, czy jest sens utrzymywania tytułów w swojej bazie. Tak dzieje się na wielu platformach i to zarówno gamingowych, jak i VOD.

  • Projection: First Light
  • Lifeslide
  • Various Daylife
  • EarthNight
  • Atone: Heart of the Elder Tree
  • Over the Alps
  • Dread Nautical
  • Cardpocalypse
  • Towaga: Among Shadows
  • Dead End Job
  • Don’t Bug Me!
  • Spelldrifter
  • Spidersaurs
  • Explottens
  • BattleSky Brigade: Harpooner