Mobilne granie 71
Zobacz też: Mobilne granie #71

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Michał Sitnik Nintendo Switch IGWow! To już ponad siedemdziesiąte podsumowanie! W tym tygodniu podsumowanie wyników Nintendo, kolejne przenośne konsolki (ciągle powstaje coś nowego!) oraz następne premiery i nowości w chmurowych katalogach gier, w które pogramy na mobilnych urządzeniach. To na początek trochę liczb potwierdzających wzrosty zainteresowania mobile gamingiem:

  • 52% – takie udziały w zarobkach z gier mobilnych ma Activision Blizzard (wyniki finansowe potwierdzają trend z kolejnych kwartałów). W Q3 2022 ponownie segment mobilny wygenerował wydawcy więcej pieniędzy niż wszystkie pozostałe (PC i konsole razem wzięte). 932 mln $ to zarobki na gra na sprzęt mobilny. Zyski r/r wzrosły aż o 14%!
  • top 5 z gier w Google Play wygenerowało w miesiąc przychody w okolicach 130 mln $ | wg analiz SafeBettingSites
  • 19 mln – tyle Switchów planuje sprzedać w całym 2022 roku marka Nintendo. To o dwa mniej od wcześniejszych planów, ale i tak bardzo dobry wynik. Japoński gigant wygeneruje ponad 11 miliardów dolarów przychodów, natomiast zysk operacyjny wyniesie prawie 3.5 mld$.
  • 6.68 mln – tyle Nintendo Switch sprzedano w trzecim kwartale roku (w tym 3.53 mln sztuk to wariant Switch model OLED, 2.23 mln to edycja standard, a 0.92 mln to Switch Lite)
  • 114.33 mln – to łączna sprzedaż konsol Nintendo Switch (jeszcze 40 mln do najlepiej sprzedającej się konsolki Nintendo DS)

1. Wreckfest Mobile na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Wreckfest debiutowało cztery lata temu. Od 15 listopada jest dostępny także na mobajlu.  „Ścigałka” przypomina trochę Destruction Derby, czyli jazdę z demolowaniem rywali w trakcie pojedynków na szosie. Oczywiście z opcją gry wieloosobowej. HandyGames oferuje oczywiście współczesne opcje, których gracze w dzisiejszych czasach pożądają – personalizowanie pojazdów oraz ich upgrade. Tytuł w wersji na iOS oraz Androida będzie nieco gorszy graficznie od swojego pierwowzoru, ale nie wygląda, by zgubił jakieś tryby rozgrywki, a to zdecydowanie ważniejsze. Wreckfest Mobile wyceniono na ok. 50 zł


2. Retroid Pocket 3+ z Androidem 11

Retroid Pocket 3 plusAndroida kojarzymy głównie ze smartfonami i tabletami, ale system Google można wykorzystać znacznie szerzej. Pojawiają się na tej platformie również przenośne konsole. Retroid ma ich kilka. Niedawno zupgrade’ował trzecią generacje maszynki serii Pocket debiutującą latem tego roku. Retroid Pocket 3+ za 149$ (o 30 więcej od bazowego modelu) ma, rzecz jasna, kilka ulepszeń. Ten sam ekran, ale mocniejszy chip Unisoc T618 i lepszą grafikę, więcej pamięci oraz pojemniejszą baterię.

Oba urządzenia oferują HDMI z wyjściem 720p na większe ekrany, głośniki stereo i dotykowy wyświetlacz, Wi-Fi 5 i Bluetooth 5, czy slot na karty microSD oraz Androida 11 na pokładzie.


3. Pimax Portal – konsolka i zestaw VR w jednym

Pimax kojarzę z kilku różnych generacji gogli VR. Marka chce się teraz bardziej wyróżnić na tle pozostałych producentów headsetów do wirtualnej rzeczywistości i proponuje projekt Portal. To hybrydowy zestaw VR, w którym przenośna konsolka z Androidem przekształca się w gogle z odpinanymi w stylu Joy-Conów kontrolerami ruchu. Praktyczne połączenie kilku urządzeń w nietypowy zestaw, ale bazujący już na kilku znanych koncepcjach. Opcjonalne akcesoria pomogą przekonstruować gadżet, by rozszerzyć zakres jego gamingowych możliwości. Grać można klasycznie (mobilnie), w trybie VR oraz ze stacją dokująca w trybie „stacjonarnym”. Taki kombajn łączący cechy Nintendo Switch i nieobecnych już Daydream/Cardboard.

Pimax Portal trafi niebawem na platformę Kickstarter. Ceny mają startować od 299$. Niezłe są specyfikacje maszynki. Ekran 4K QLED z odświeżaniem 144Hz, chip Qualcomm XR2 (tak jak w Meta Quest 2), czy 8 GB RAM i 128 GB na dane w edycji entry-level). Pytanie, co z tytułami VR. Żeby to wszystko miało sens, musi być jakiś konkretniejszy katalog z grami. O tym dowiemy się, gdy wystartuje crowdfundingowa kampania.


4. Romancing SaGa na iOS i Androida (przedsprzedaż)

1 grudnia na mobilnych platformach będzie można pograć w Romancing SaGa: Minstrel Song Remastered. Odświeżonej wersji japońskiego RPG – serii znanej już sprzed kilku dekad. Ruszyła właśnie przedsprzedaż tytułu. W tej fazie twórcy proponują za grę niecałe 150 zł.

Pozycja trafi zarówno na iOS oraz Androida, jak i na Nintendo Switch. Oryginalny tytuł debiutował w 1992 roku (na SNES), a teraz będzie wydany przez Square Enix jako zremasterowany klasyk (bazujący na Minstrel Song – wcześniejszej aktualizacji z 2005 roku). Romancing SaGa wyróżniało się możliwością wielokrotnego przechodzenia gry z uwagi na otwartość świata i decyzyjność w kwestiach pokonywania poszczególnych przeszkód.


5. Nintendo Indie World z 9 listopada

Uwielbiam prezentacje Indie World na Nintendo Switch. Japoński gigant promuje niezależne, oryginalne produkcje, które nie są może hitami sprzedaży, ale wzbogacają katalog gier o bardzo konkretne pozycje. Podczas ostatniej 25-minutowej demonstracji zapowiedziano interesujące gry. Część z nich od razu trafiła do sklepiku. Poniżej krótka lista najnowszych propozycji, ale najlepiej obejrzeć sobie całe Nintendo Indie World Showcase.

  • Rogue Legacy 2 (znane z Xboxów) – już dostępna (118 zł)
  • Venba (gotowanie, ale z nutką przygodówki) – wiosna 2023
  • Little to the Left (gra logiczna ze sporą bazą łamigłówek) – już dostępna (ok. 70 zł)
  • Blanc (przygodówka co-op) – 14 lutego 2023
  • Have a Nice Death (roguelike akcji 2D) – 22 marca 2023 (ok. 118 zł)
  • Sports Story (rozwinięcie Golf Story, ale inne dyscypliny) – grudzień 2022


6. Red Magic 7S x Infinite Lagrange (gamingowy smartfon)

mobilne granie 72 red magic 7sChińskie smartfony do grania bardzo często zyskują specjalne edycje. Z najnowszym Red Magic 7S od ZTE jest podobnie. Nubia proponuje serię Infinite Lagrange nawiązującą akcesoriami i opakowaniem do popularnej strategii. W komplecie zewnętrzne chłodzenie i specjalna obudowa ładowarki w srebrnym motywie. Jak to zwykle bywa z propozycjami od azjatyckich marek, dostępność wyłącznie w Państwie Środka. W aplikacji Infinite Lagrange można pokusić się o wzięcie udziału w konkursie, w którym jednostka jest do wygrania. Specyfikacje maszynki są dokładnie te same.

Czytaj więcej o: Red Magic 7S i 7S Pro


7. OPUS: Echo of Starsong na iOS (przedsprzedaż)

OPUS: Echo of Starsong mobilnie jest już dostępne na Switchu, ale pora na edycje na smartfonowe platformy. Na początek system iOS. W App Store uszyła przedsprzedaż tej przygodówki sf. Chyba najważniejszą uwagą w przypadku tej edycji serii OPUS jest fakt jej niemal bezpośredniego przeniesienia z PC/konsol na przenośny sprzęt. Poprzednie części od SIGONO był tworzone głównie z myślą o dotykowych, mniejszych ekranach. Tym razem mamy do czynienia bardziej z portem, co IMO jest dobrą informacją. Premierę ustalono na 17 listopada, czyli lada dzień. Preordery wyceniono na niecałe 45 zł.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Jak wygląda cotygodniowa aktualizacja w ramach GFN Thursday? NVIDIA dodała do swojego chmurowego katalogu dziesięć tytułów. Jest też DLC do Dying Light 2. GeForce NOW zyskał w zeszłym tygodniu:

  • The Unliving (nowość na Steam)
  • A LIttle to the Left (nowość na Steam)
  • Alba: A Wildlife Adventure (bezpłatnie w Epic Games w dniach 10-17.11)
  • Shadow Tactics: Blades of the Shogun (bezpłatnie w Epic Games w dniach 10-17.11)
  • Yum Yum Cookstar (nowość na Steam)
  • Guns, Gore and Cannoli 2 (Steam)
  • Heads Will Roll: Downfall (Steam)
  • Hidden Through Time (Steam)
  • The Legend of Tianding (Steam)
  • Railgrade (Epic Games)


9. Football Manager 2023 Touch w Apple Arcade

Na początku miesiąca Apple przedstawiło plany poszerzenia bazy swojego gamingowego serwisu o cztery pozycje. Teraz, z tygodnia na tydzień sukcesywnie aktualizuje Apple Arcade. W ostatnich dniach do katalogu dodano Football Manager 2023 Touch, czyli menedżera drużyn piłkarskich od SEGA. Gra ma oczywiście zaktualizowane statystyki i dane z najnowszego sezonu, więc zabawa w prowadzenie klubu będzie aktualniejsza. Edycja Touch to coś pomiędzy Football Managerem i uproszczonym Football Managerem Mobile (60 zł).


10. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W ramach PS Plus od 15 listopada serwis zyska:

  • The Elder Scrolls 5: Skyrim – Special Edition (PS4 i PS5)
  • Rainbow Six Siege (PS4 i PS5)
  • Kingdom Hearts HD 1.5 + 2.5 ReMIX (PS4) – debiut
  • Kingdom Hearts 2.8 Final Chapter Prologue (PS4) – debiut
  • Kingdom Hearts 3 (PS4) – debiut
  • Kingdom Hearts: Melody of Memory (PS4) – debiut
  • Oddworld: Soulstorm – Enhanced Edition (PS4 i PS5)
  • The Division 2 (PS4)
  • Ghost Recon Breakpoint (PS4)
  • Chorus (PS4 i PS5)
  • What Remains of Edith Finch (PS4)
  • The Gardens Between (PS4 i PS5)
  • Earth Defense Force: World Brothers (PS4)
  • Earth Defense Force: Iron Rain (PS4)
  • Onee Chanbara Origin (PS4)

Warto sprawdzić, co ciekawego zaoferuje Sony w ramach pakietów Extra i Premium (gdzie jest opcja streamingu).


11. Koniec Google Stadia (startują zwroty)

Niestety serwis RIP. Już kilka tygodni temu Google zapowiedziało styczniowe zakończenie projektu chmury Stadia. W związku z tym do tego czasu nie pojawią się już żadne ciekawe zapowiedzi dla katalogu serwisu. Na kanałach społecznościowych usługi uruchomiono instrukcję zwrotów m.in. za urządzenia do gry – gamepady (Stadia Controller) i moduły do streamingu (również wersji Founder’s Edition i Premiere Edition). Google zapewnia, że dokona zwrotów do 18 stycznia. Podobnie zresztą w ramach softu.