Mamy kolejny piątek, a więc czas na przegląd ostatnich siedmiu dni w najnowszych technologiach. Od ponad trzystu tygodni podsumowuję rynek i subiektywnie wybieram najciekawsze premiery i zapowiedzi. Blogową uwagę skupiam na przenośnych i ubieralnych urządzeniach, Internecie Rzeczy, smart domu, czy nowych rozwiązaniach. Wszystko w tematycznych sekcjach, z kilkoma kącikami ciekawostek i przekierowaniami do zestawień publikowanych w ciągu tygodnia. #TechMix vol. 327 to dziesiąty tydzień 2023 roku, a w nim m.in.:

  • TechMix 326 Gemini
    Zobacz też poprzedni #TechMix vol. 326
    Gemini (foto: ifdesign.com)

    jak wygląda rynek flip-phone’ów? Zrobiłem zestawienie składanych modeli na 2024

  • debiutuje iOS 17.4 ze zmianami na terenie UE
  • opublikowałem na blogu już 10 tysięcy artykułów!
  • debiutuje tańszy Nothing Phone (2a)
  • Hades na iOS jako exclusive w Netflix Games

Zapraszam do przeglądu ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 2-8.03.2024 roku, ale i poprzednich przeglądów (wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych).


1. #PstryknięteFonem

Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a że amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych smartfonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na Insta, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):

Zobacz więcej: cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #116

To nie wszystko w mojej fotograficznej sekcji. Właśnie skończyłem testy Honora 90, czyli smartfona z dwustumegapikselowym sensorem fotograficznym. Pierwszym tej rozdzielczości, który mogłem sprawdzić w dłuższym kontakcie.

Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


2. Wpis nr 10 tysięcy! (info tygodnia)

Michał Sitnik 10k

Zanim przejdę do konkretów małe wtrącenie (dodane tu później z pewnej okazji). W marcu 2024 roku na smartniej pojawił się dziesięciotysięczny artykuł. Tak! Post numer 10 000! Blog prowadzę już od ponad dekady, więc trochę się tego nazbierało. Co konkretnie? W 99,999% autorskie wpisy (chyba jeden z początków „kariery” był bardziej prasowy). Przez ten okres rozwinąłem na stronie kilka flagowych serii/cyklów i zbudowałem sporo technologicznych kategorii – o nich zaraz więcej.

W większości są to treści z segmentów nowych rodzajów urządzeń, które przez dziesięć ostatnich lat wyewoluowały w bardzo konkretne działy (no i weszły w końcu do rynkowego mainstreamu). Zachęcam do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami, które opisałem we wpisie numer 10 tysięcy.

Czytaj więcej: wpis numer 10k


Kącik liczb tygodnia:

  • 327 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
  • 1741 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (grubo ponad cztery lata)
  • 10006 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
  • 60Hz – z tak słabym odświeżaniem utknie iPhone SE 4 | wg kilku źródeł z Weibo
  • 10$ – na tyle Spotify wyceniło oddzielny pakiet na Audiobooki (wciąż z ograniczeniem do 15 godzin miesięcznie). Trochę kiepsko, bo Premium kosztuje 11$ i też oferuje 15h…
  • 2027 – dopiero w tym roku Apple planuje ekrany microLED w Apple Watchach Ultra (wynika z anulacji zamówienia w Osram dla trzeciej generacji zegarka)
  • 45 mm – taką (drugą) wersję koperty otrzyma Pixel Watch 3 (kolejny info na ten temat)
  • 7% – o tyle spadła sprzedaż smartfonów w Chinach (w pierwszych sześciu tygodniach 2024 roku). Sprzedaż Apple spadła o 24% (r/r), Oppo o 29%. | wg Counterpoint Research

  • 1.8 mld $ – taką karę chce nałożyć na Apple UE za blokowanie dostępu alternatywnym serwisom muzycznym (to trzecia największa kwota kary dla firmy technologicznej w historii)
  • 2023 – w tym roku MediaTek został liderem w dostawach mobilnych chipsetów
  • 5.03.2025 – do tego czasu będzie działać Windows Subsystem dla aplikacji Androida na Windows 11 (Microsoft wycofuje wsparcie)
  • 570/630€ – do takich kwot podrożeją Pixele 8a (7a startowały od 500€) | wg źródeł WinFuture.de
  • 800 MB/s – taką prędkość odczytu zaoferują karty microSD z SD Express od Samsunga (to 2-3x szybciej od kart UHS-II SD i szybciej nawet od SATA SSD
  • 11$ – do takiej kwoty Tidal obniża abonament i łączy HiFi Plus i HiFi w ogólny pakiet TIdal (zaoferuje wszystko co w Pro i pozwoli rywalizować z Apple Music). W ramach abonamentu jest Dolby Atmos, HiRes FLAC i bezstratna jakość oraz 100 mln utworów

3. Najciekawsze flip-phone’y tygodnia (zestawienie tygodnia)

składane smartfony flip phone 2024 razr 40 ultra
RAZR 40 Ultra (foto: Motorola.com)

Obiecywałem, że odświeżę zestawienie składanych smartfonów i tak też w końcu uczyniłem. W odróżnieniu do poprzedniego przeglądu foldable, tym razem uwagę skupiłem na mniejszych konstrukcjach – tzw. flip-phone’ach. Zestawiłem najciekawsze ze składanych telefonów, które można obecnie kupić na rynku. Listę podzieliłem na dwie grupy, bo w tym roku zaczęła krystalizować się sekcja tańszych „składaków”. Na liście jest sporo modeli z poprzedniego roku, ale z czasem będę je aktualizował o generacje debiutujące w 2024 roku. Lista jest całkiem długa. Niestety, nie wszystkie propozycje kupimy w Polsce, a szkoda. Najważniejsze z propozycji jednak u nas są. Nie pokusiłem się o wybranie najlepszego ze składanych smartfonów, ale przy każdym wymieniłem najciekawsze cechy.

Czytaj więcej o: najciekawsze składane smartfony (flip-phone’y) 2024 roku

4. MoodCapture wykryje depresję (aplikacja tygodnia)

Algorytmy to potęga. Wystarczą dane wsadowe, a odpowiednie narzędzia przemielą informacje i zasugerują wyniki. Jeśli dodamy do tego potencjał Sztucznej Inteligencji (i ogólny potencjał uczenia/trenowania) to efekty mogą być bardzo ciekawe. Nie pierwszy raz piszę o rozwiązaniach, które na podstawie danych „diagnozują” i podpowiadają, co można zdziałać. Naukowcy z Dartmouth College w New Hampshire zaprojektowali apkę MoodCapture, która przez analizę twarzy rozpozna oznaki depresji. Koncepcja jest stosunkowo prosta: odblokowując smartfon detekcją twarzy software będzie wykonywał wiele ujęć przez kamerkę, by ocenić ekspresję oraz warunki otoczenia, w których się znajdujemy. Algorytmy AI przeanalizują zdjęcia, korelując dane z obrazu.


Zadaniem MoodCapture jest nie tylko stwierdzenie, że nasze samopoczucie się pogarsza, ale też sugerując działania wpływające na jego poprawę. Celem jest oczywiście wskazanie trendu, ale bez jego pogarszania przytłaczającymi ostrzeżeniami. AI wytrenowano na grupie 177 osób (5 kategorii), u których wcześniej wykryto wyraźną depresję. Przez 90 lat telefony badanych wykonywały zdjęcia i zapisywały informacje z 8-punktowych testów Patient Health Questionnaire. Grupa badawcza znała tylko ogólne cele badania, by nie wpływało to na efekt uczenia Sztucznej Inteligencji (nie maskowali emocji). Około 125 tysięcy zdjęć pozwoliło na wychwycenie wzorców (pozycja głowy, ruchy oczu, kierunek wzroku, czy sztywność mięśni twarzy). Oprócz tego analizowany był też wpływ wspomnianego otoczenia (warunki świetlne, czy obecność innych osób w tle).

Wytrenowane AI doszło do 75% skuteczności w wykrywaniu oznak depresji, ale twórcy mają nadzieję, że w przeciągu pięciu lat wskaźnik ten wzrośnie do przynajmniej 90%. Aplikacje w stylu MoodCapture mogą w niedalekiej przyszłości pomagać w szybkich diagnozach, które pomagałyby zwiększać samoświadomość pewnych spraw. To wszystko jest bardzo wrażliwe i właśnie z tego powodu wymaga kolejnych, jeszcze szerszych badań. Ogromną korzyścią z budowania modeli danych jest szukanie wzorców specyficznych zmian w ekspresji danych, co może pomóc w trenowaniu jeszcze precyzyjniejszych narzędzi. Wszystko po prostu przy okazji codziennej czynności jaką jest zerkanie do telefonu.

źródło: Dartmouth College


Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:

Nie sposób napisać o wszystkich premierach tygodnia, zwłaszcza w tygodniu wielkich targów elektroniki użytkowej. Od trzysetnego TechMixa lista będzie rozwijana o wyjątkowe cechy wybranych przeze mnie urządzeń (w nawiasach). Same nazwy nie muszą wiele mówić, a z jakiejś uwagi na tej liście sprzęt się znalazł. O wybranych jednostkach nieco więcej w przeglądzie najciekawszych premier targów IFA (link podałem kilka podpunktów wyżej).

  • iOS 17.4 ze zmianami na terenie UE
  • system watchOS 10.4 dla Apple Watchów (głównie poprawki błędów)
  • Nothing Phone (2a) – tańsza odmiana drugiej generacji
  • smartfon Samsung Galaxy F15 z baterią 6000 mAh (Indie)
  • smartfon Realme 12 5G – najbardziej bazowy z nowej rodziny dwunastej generacji, ale z sensorem 108 mps oraz Dynamic Button (Indie)
  • słuchawki Nothing CMF Buds i Neckband Pro z ANC (wybrane regiony)
  • 1Password z passkey dotarł na Androidy (był już na iOS i webowo)
  • nowa oferta kolorystyczna akcesoriów (iPhone) i pasków (Apple Watch) – kolekcja wiosna 2024
  • PRZECIEK: Microsoft planuje tablety Surface Pro 10 z ekranami OLED i modele Surface Laptop 6 z ARM (na wiosenną prezentację w ramach większej aktualizacji Windows 11 z AI | wg Windows Central
  • PRZECIEK: składany Vivo X Fold3 Pro otrzyma lepszą certyfikację szczelności (prezentacja modeli vivo X Fold3 i X Fold3 Pro pod koniec marca) | wg Panda is Bald (na Weibo)
  • ZAPOWIEDŹ: 11 marca w Indiach premiera Galaxy A55 i A35
  • ZAPOWIEDŹ: 14 marca prezentacja ASUSa Zenfone 11 Ultra (i pewnie zegarka VivoWatch 6)


5. Nothing Phone (2a) (smartfon tygodnia)

5 marca firma Carla Peia (ex OnePlus) z siedzibą w Londynie przedstawiła swój trzeci smartfon. Tym razem, idąc drogą podobną do Google, debiutuje Android w przystępniejszej cenie, a więc i z nieco „lżejszymi” parametrami. Wciąż jednak z charakterystycznym, choć uproszczonym, designem półprzezroczystej obudowy. Nothing Phone (2a) to model przypominający najbardziej charakterystyczne cechy dwóch ostatnich propozycji, ale z pewnymi kompromisami. Nadal w ciemnej lub jasnej edycji i z transparentnymi „pleckami”, ale już z mniej efektownymi LEDami. Doświetleniowe paski Glyph z programowalnymi funkcjami są tylko trzy (sporo mniej diodek).

Co jeszcze poświęcono? W środku nie widać cewki indukcyjnej służącej do bezprzewodowego ładowania. Wciąż są dwa sensory, ale inaczej obsadzone. Od początku Nothing stawiał na nietypowy wygląd i chcąc go utrzymać, a jednocześnie obniżając koszty, musiał wymyślić coś przyciągającego oko. Postawił na centralnie obsadzony duet obiektywów, który ułatwia promocje (marketingowe akcje podkreślające ten moduł trwają od kilkunastu dni). Producentowi udało się też zachęcić MediaTek do przystosowania chipa Dimensity 7200 Pro pod tę konkretną architekturę telefonu. Poniżej najważniejsze specyfikacje Nothing Phone (2a):

  • ekran: AMOLED 6.78″ (1084 x 2412), 10-bit, 30-120Hz i jasnością 1300 nitów
  • chip: MediaTek Dimensity 7200 Pro (customowy 2.8GHz)
  • trzy paski LEDowe Glyph na tyle obudowy (nadal programowalne)
  • pamięć: 8/128 lub 12/256 GB
  • foto: 50 mpx z f/1.88 i OIS + 50 mpx (ultra wide)
  • selfie: 32 mega z f/2.2
  • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 45W
  • system: Android 14 z charakterystyczną nakładką Nothing OS 2.5
  • cena Nothing Phone (2a): 329/379€ (zależnie od konfiguracji)

Czytaj więcej o: smartfony tygodnia #112

6. Historia wearables Samsunga (wearable tygodnia)

W dziale wearables będzie nietypowo. Nie ma żadnej ciekawej premiery, ale jest interesująca infografika. Samsung wprowadzi w tym roku swój najmniejszy ubieralny gadżet w historii, a tę ma już 25-letnią! Koreańska marka przygotowała chronologiczne wydania swoich noszonych wynalazków. Począwszy od 1999 roku, kiedy to zaprezentowano pierwszy watch-phone w komercyjnym wydaniu (SPH-WP10). Na sporym obrazku możecie przejrzeć większość inteligentnych zegarków i słuchawek, które miały swoje premiery w poszczególnych latach. Ciekawa podróż, szczególnie, gdy przez ponad dekadę śledziło się (i opisywało) praktycznie każdy z przedstawionych gadżetów.

Czytaj więcej o: wearables tygodnia #103


Kącik ciekawostek tygodnia:

  • Google rozważa implementację trybu Watch Unlock w zegarkach Pixel Watch 3 (szybkie logowanie przy użyciu chipów Ultra Wide Band, które pojawią się w wearables) | wg 9to5Google
  • seria Galaxy S25 od Samsunga ma oferować chip Exynos w każdym modelu (tak przynajmniej wynika z przecieków na temat przyszłorocznej konstrukcji smartfonów)
  • Apple będzie jednak kontynuować progresywne, webowe aplikacje dla ekranu Home Screen w iOS (początkowo zadeklarowało, że europejski DMA wymusza zmianę)
  • Xiaomi 15 i OnePlus 13 otrzymają ultrasoniczne czytniki palca pod ekranem | wg źródeł z Weibo
  • niedawna aktualizacja jednego z pluginów nakładki MIUI blokowała dostęp do smartfonów Xiaomi/Poco/Redmi (jedyną opcją poradzenia sobie z tzw. bootloopem był factory reset) – poważna wtopa!
  • rendery iPhone’a SE 4 potwierdzają design 14. generacji z notchem w ekranie
  • europejskie DMA spowoduje, że Apple ułatwi migrację danych na Androidy (do jesieni 2025) – wynika z dokumentacji związanej z aktem na terenie Unii Europejskiej
  • Instagram pozwala już edytować DM po wysyłce, przypinać chaty

  • vivo X Fold3 Pro ma być pierwszym „składakiem” ze Snapdragonem 8 Gen 3 (i niezłym zestawem fotograficznym: 50 mpx  50 mpx + 64 mpx w peryskopie) | wg Digital Chat Station
  • RCS w Google Wiadomości są blokowane na rootowanych telefonach
  • Bose przygotowuje technologię wykrywającą wpływ woskowiny na dźwięk ze słuchawek (marka opatentowała ciekawe rozwiązania mające sygnalizować problem)
  • szykuje się nowy rysik Apple Pencil (być może z wiosenną prezentacją iPadów) | wg Grumana
  • Google (śladem Apple) wprowadza na terenie UE opłaty dla developerów, którzy przekierowują użytkowników do zewnętrznych systemów płatności | efekt DMA w UE
  • Apple zbanowało konto developerskie Epic w związku z „naruszeniami” zasad (DMA EU) – czyżby kolejna runda wojny między firmami? Komisja Europejska sprawdzi zasadność.
  • aplikacja Twitcha ma niebawem przejść pierwsze większe zmiany od 2019 roku | podał Dan Clancy (CEO)
  • składany Oppo Find N5 Flip anulowany? | przecieki miałyby potwierdzać lutowe doniesienia

7. Segway Navimow i Series z AI (smart home tygodnia)

Oferta Segwaya to już od dawna nie tylko żyroskopowe UTO (Urządzenia Transportu Osobistego), ale też elektryczne hulajnogi i inne podobne pojazdy ułatwiające przemieszczanie się. Nie każdy wie, że producent sprzedaje też roboty koszące trawę. Ich smart kosiarka chce się wyróżnić algorytmami Sztucznej Inteligencji do mapowania przestrzeni. Navimow i Series otrzyma asystenta AI, który poradzi sobie z pozycjonowaniem sprzętu na naszym trawniku. Nie potrzebuje fizycznie oznaczanych granic, by precyzyjnie poruszać się wyłącznie po murawie. Od 2021 Segwaye korzystają z nawigacji satelitarnej. Nowe i Series zastosują AI oraz aplikację do wyznaczania mapy. Możliwe będzie oznaczenie stref, po których kosiarka nie będzie mogła jeździć.

Najnowsza wersja Exact Fusion Locating System połączy Real-time kinematic positioning (RTK) przez GNSS z dokładnością do do centymetra z kamerką wyposażoną w widzenie komputerowe w 140-stopniowym polu widzenia. Wspólnie mają radzić sobie z oceną pozycji. Oprogramowanie VisionFence ominie nawet przeszkody (w bazie ponad 30 obiektów). Do tego sposób poruszania się kosiarki będzie nietypowy, bo zygzakowaty. Łączność 4G do zdalnej obsługi będzie opcjonalna. Kosiarkę Navimow i Series przedstawiono na styczniowych targach CES w Las Vegas. Wyceniono ją na 999$ (1299$ z mocniejszą baterią).

Czytaj więcej o: smart home tygodnia #94

8. Hades w Netflix Games (gaming tygodnia):

Netflix Games rośnie w siłę. Może troszkę przesadzam, ale względem serwisów bezpośrednich rywali sprawa katalogu gier wygląda lepiej. 19 marca na iOS (przez platformę amerykańskiego giganta) dotrze Hades. Będzie to exclusive w mobilnym segmencie. Klasyczny dungeon crawler otrzyma szeroką personalizację sterowania dotykowego, czyli odpowiednie przystosowanie do typu rozgrywki jaką tytuł reprezentuje. Z Undeworld będziemy uciekać Zagreusem, czyli synem tytułowego Hadesa. Po drodze z randomowo napotkanymi przeciwnikami. Pozycja oczywiście roguelite. Zgon oznacza utratę większości zebranym podczas szarży zasobów. Wraz z kolejnymi poziomami zyskamy stałe upgrade’y pomagające dotrzeć na szczyt Olimpu. Interakcja z innymi charakterami pozwoli zbierać ulepszenia od mieszkańców góry.

Wersja na Androida? Na razie nie ma o tym mowy. Gra zadebiutuje rok później niż pierwotnie planowano, ale tłumaczono to koniecznością dopieszczenia produkcji pod dotykowe ekrany. Nie zabraknie współpracy z gamepadami z Bluetooth oraz trybu 60 fps i chmurowych zapisów stanu gry.

Zobacz też: mobilne granie #139

9. Minimal Phone (crowdfudning tygodnia)

techmix 321 minimal phone
Minimal Phone (foto: tryminimal.com)

Smartfony mają swój ugruntowany format już od około piętnastu lat. Różnią się detalami, technologiami i specyfikacjami, ale mniej więcej bazują na tej samej konstrukcji. Czasem pojawiają się odmiany, które wyróżniają swoją budowę na tle pozostałej oferty. Minimal Phone chce zaoferować Androida z klawiaturą i ekranem E Ink. To nie pierwszy telefon z klawiaturką i nie pierwszy z e-papierowym wyświetlaczem, ale chyba pierwszy próbujący łączyć te dwa elementy. Twórca ma niebawem uruchomić crowdfundingową kampanię dla swojego projektu z QWERTY. Panel ten ma być kwadratowy, więc nie wszystkie aplikacje/treści będą przystosowane do tradycyjnego odczytu. Producent zmodyfikuje system Google pod rozwiązania E Ink. Korzyść z nich to przede wszystkim lepsza czytelność wybranych materiałów w ostrym słońcu oraz dłuższy czas pracy. Bateria 4000 mAh przy E Ink ma dać nawet 4 dni działania.

Ekranik ma być dotykowy, komunikator wspierać RCS, łączność obejmować sieci typowych nadajników oraz Wi-Fi/Bluetooth, a wśród standardów też kamerka. Ciekawe czy na pokładzie będą usługi Google. W tej chwili nie wiadomo zbyt wiele na temat minimalistycznego telefonu. W lutym powinny pojawić się konkrety. Smartfon z e-tuszowym panelem będzie miał swoje ograniczenia (słabe odświeżanie, inne proporcje), ale być może znajdzie zwolenników. Urządzenie rozpoczęło właśnie crowdfundingową kampanię na Indiegogo, gdzie startuje od 350$. Plany realizacji obejmują sierpień.

10. HTC Vive XR Elite (testy tygodnia)

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR.

Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!