Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.
Czym w ogóle jest crowdfunding?
Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).
Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.
1. FemTek – menstrualny pierścień
W ostatnim czasie informowałem na blogu o aktywacji czujników temperatury w Galaxy Watch 5 w celach monitorowania owulacji, ale na rynku podobne funkcje oferuje kilka innych smartwatchy. Są też inteligentne pierścienie z takimi rozwiązaniami, np. Oura Ring. Na Kickstarterze znalazłem bezpośredniego konkurenta tego ostatniego. FemTek analizuje cykle menstruacyjne. Basal Body Ring pomogą monitorować ważne dla kobiet informacje. Odczyty mają być zbierane głównie przez noc. Algorytmy mają bazować na konkretnych danych, by podnieść skuteczność analiz.
- Cena w crowdfundingu: od 299$ (AU), czyli -20$ finalnej ceny
- Premiera: maj 2023
- Wyróżnienie za: wyspecjalizowane funkcje dla wearable na palec
- Znalezione na: Kickstarterze
2. Focush – smart asystent do pracy
Praca zdalna i ogólnie w domowych warunkach nie należy do najłatwiejszych. Motywacja do działań spada, bo we własnym mieszkaniu sporo rzeczy rozprasza. Wiem to z własnego doświadczenia. Walczę z tym, by nie rozwlekać zbytnio działań na cały dostępny dzień. Jest sporo aplikacji do poprawy produktywności, ale twórcy Focush uważają, że smartfon lepiej odłożyć, bo on też nie sprzyja pracy. Urządzenie to jest inteligentnym asystentem pracy, którego głównym zadaniem jest pilnowanie naszej uwagi i koncentracji na zadaniach. Aplikacja na telefon w zestawie jest, ale służy głównie do późniejszego przeglądu efektów.
- Cena w crowdfundingu: od 169$ (to -23% z finalnych 219$)
- Premiera: czerwiec 2023
- Wyróżnienie za: moduł z apką, która nie odwraca uwagi (służy do podsumowań)
- Znaleziono na Kickstarterze
3. Iris – inteligentny pierścień dla zdrowia
Inteligentne pierścienie weszły na rynek już kilka lat temu. Już nawet są marki, które się w tym specjalizują oferując kolejne generacje wearable na palec. Rośnie im konkurencja. Widać to szczególnie na crowdfundingowych platformach. Na Kickstaterze znalazłem kolejny projekt smart pierścienia. Twórcy Iris uważają nawet, że ich nadchodzący wyrób będzie jednym z „najsmartniejszych” i najsmuklejszym z dotychczas proponowanych w tym świeżym jeszcze segmencie. Model postawi na samoświadomość, a więc temat wellness, fitness i zdrowia. Ma zbierać sporo konkretnych danych i oferować biżuteryjny design. Do tego pomiary z medycznym poziomem jakości. Sam sensor do odczytów będzie opatentowany (ma mieć rekordowo małe rozmiary, co sprzyja miniaturyzacji i stylistyce).
- Cena w crowdfundingu: od 149$, czyli o 25% mniej niż planowane 199$
- Premiera: grudzień 2023
- Wyróżnienie za: opatentowany sensor dla zdrowia w pierścieniowym wydaniu
- Znalezione na Kickstaterze
4. Znie Lite – generator fal dla lepszego snu
Na moim blogu mogliście poczytać o mnóstwie przeróżnych rozwiązań do monitorowania snu, jego poprawy, czy pomagających zasypiać. Mimo bardzo wielu propozycji, w tym segmencie wciąż jest jeszcze coś do zaoferowania. Znie Lite to ciekawe urządzenie z generatorem konkretnych częstotliwości (Extremely Low Frequencies) przyjaznych relaksacji. Przygotowuje umysł (synchronizując mózg – 7.83Hz lub 12Hz), a więc i ciało do spania. Uspokaja i wprowadza w odpowiedni stan. Poprzez stymulacje bez użytku żadnych dodatkowych akcesoriów ma redukować stres i bezsenność. Tak przynajmniej twierdzą twórcy wynalazku.
- Cena w crowdfundingu: od 72$ (-27% finalnych 99$)
- Premiera: czerwiec 2023
- Wyróżnienie za:
- Znalezione na: Kickstarterze
5. DomyFan – przenośny ekran
Też rozszerzacie w domu swoje stanowisko „pracy” dodatkowym ekranem? Drugi wyświetlacz zwiększa możliwości, a czasem jest wręcz niezbędne. Może właśnie dlatego segment monitorów oferuje dziś coraz ciekawsze rozwiązania (Samsung i LG mają tu kilka nietypowych propozycji). W ostatnich latach pojawiło się też kilka startupów, które oferuję panele zwiększające nie tylko przestrzeń roboczą, ale też tryby pracy, m.in. przez dotykowe właściwości. DomyFan to przykład kolejnego. Ma ultra panoramiczne proporcje (16:7), 12.3 cala w przekątnej, multidotykową obsługę oraz rozdzielczość 1920 x 860 (IPS LCD). Od podobnych jednostek różni się wbudowanym głośnikiem stereo. Format bardzo nietypowy, ale dzięki mobilnemu charakterowi ma sporo zalet.
Oczywiście z szeregiem portów: wyjście HDMI, 2x USB 3.1 Type C (także do ładowania, transferu danych, czy peryferiów). Uda się podpiąć konsolę, smartfon, czy inny sprzęt, ale trzeba będzie poszukać kolejnego źródła zasilania.
- Cena w crowdfundingu: ceny startują od zniżek 50% finalnych 259$.
- Premiera: kwiecień 2023
- Wyróżnienie za:
- Znalezione na Kickstarterze
6. Matrix – modułowa, bezprzewodowa ładowarka
Ładowarek bezprzewodowych na rynku jest bez liku, ale co powiecie na odmianę modułową o bardziej uniwersalnym zakresie użytkowania? Matrix to w zasadzie mini ekosystem ładowania. Wspiera standard Qi i MagSafe (Apple) i ładuje z mocą 15W. Właściwie to współpracuje niemal z większością dostępnych urządzeń z odpowiednią kompatybilnością. Nie zabrakło pewnego mocowania (m.in. samochodowego i stacji na biurko) oraz przenośnego banku energii. Oczywiście wszystkie elementy łącznie będą kosztowały, ale wszystko można rozbudować z czasem.
- Cena w crowdfundingu: od 180$ (-35% finalnej ceny) za cały zestaw (poszczególne elementy można rezerwować też oddzielnie)
- Premiera: marzec 2023
- Wyróżnienie za: uniwersalny, modułowy format bezprzewodowej ładowarki
- Znalezione na Kicksterterze
7. DearBuds PE – osuszacz do zwierzęcych uszu
Jakiś czas temu dzięki wsparciu akceleratora projektów Samsunga powstały „słuchawki” Deadbuds SE, których zadaniem było osuszanie uszu. Teraz twórcy przygotowali kolejne urządzenie, które korzysta z tej technologii, ale z przeznaczeniem dla zwierząt. DearBuds PE pokazały swoje możliwości podczas styczniowych targów CES w Las Vegas, a teraz stały się tematem zbiórki funduszy w crowdfundingowej kampanii. To pierwszy taki gadżet dla psa i kota do higieny uszu. Jest oferowany zwłaszcza po myciu, pływaniu czy spacerach. Moduł jest bezinwazyjny. Nie emituje też dźwięków.
- Cena w crowdfundingu: od 129$ (-44% finalnej ceny)
- Premiera: sierpień 2023
- Wyróżnienie za: wyspecjalizowany dla zwierzaków gadżet
- Znalezione na: Kickstarterze
8. Oryn – spersonalizowane wzmocnienie AirPodów
AirPody są drogie, ale nie oferują dźwięku wysokiej jakości. Zależnie od modelu starają się dysponować odpowiednim brzmieniem, ale według mojego odbioru, pod względem audio nie należą do grupy tych najlepszych. Niedawno w iOS pojawiła się opcja dopasowania kanałów na podstawie audiogramu, by poprawić odbiór dźwięku przez AirPods. Oryn to projekt, który ma pozwolić przeprowadzić dwuminutowy test, a potem wrzucić go do apki Apple Zdrowie i wykorzystać przy kalibracji słuchawek Apple. Twórca po pięciu latach pracy w branży urządzeń do poprawy słuchu przygotował narzędzie dla użytkowników AirPodów chcących spersonalizować ustawienia swoich hearables. Zarówno dla muzyki, ale i połączeń telefonicznych, czy trybu transparantnego. System współpracuje z modelami AirPod Pro (dowolnej generacji), AirPods Max (dowolnej generacji), AirPods (od drugiej generacji), ale też Beats Solo Pro, Powerbeats Pro, Powerbeats i Earpods. Wymaga iOS w wersji minimum 14.3.
- Cena w crowdfundingu: od 49€
- Premiera: kwiecień 2024
- Wyróżnienie za: personalizowanie audio w AirPodach
- Znalezione na: Kickstarterze
9. Dasung Link – e-tuszowy „monitor” dla smartfona
Markę Dasung kojarzę z produkcji e-tuszowych paneli w niszowym formacie. Teraz firma demonstruje pierwszy na świecie „monitor” do smartfonów. Dasung Link to oryginalne podejście do tematu wyświetlania zawartości telefonu. Już lata temu powstawały Androidy z dodatkowym e-papierem na „pleckach”, ale temat nie zażarł. Chińska firma proponuje więc zewnętrzny panel z bezprzewodową komunikacją. Innymi słowy. Smartfon możemy pozostawić w kieszeni, a w razie chęci poczytania książek (lub aplikacji) sięgamy po 6.7-calowego Linka i mirrorujemy treści. W sprzedaży mają być modele dla iOS i Androida oraz wariant przewodowy. Z podświetleniem, dotykową warstwą, czy dopasowaniem szybkości odświeżania.
- Cena w crowdfundingu: jeszcze nie jest znana
- Premiera: jeszcze przed startem
- Wyróżnienie za: nietypowe rozwiązanie dla smartfonów
- Znalezione na: Indiegogo
10. MyCanoe Solo 2 – kajak origami
Temu projektowi dość daleko do mobajlu w wydaniu jaki promuję na blogu, ale z mobilnością ma wiele wspólnego. MyCanoe Solo 2 to lekki, składany w stylu origami kajak, który nie sprawi problemu w transporcie. Tradycyjne kajaki (nie licząc tych pompowanych) mają zwykle słuszne gabaryty. Solo 2 jest przy nich niczym transformer. O pierwszym modelu MyCanoe świat usłyszał już ze sześć lat temu. Obecny projekt jest jeszcze mniejszy i jeszcze lżejszy od poprzednika. W złożonej wersji zajmie 108 x 28 x 46 cm, natomiast w gotowej do użytku – niecałe 291 cm. Proces składania ma zająć tylko dwie minuty. Całość waży niecałe 9 kg i udźwignie osobę o wadze do 136 kg. Spokojnie zmieści się w bagażniku samochodu, nie trzeba go brać na relingi lub wypożyczać przyczepki.
- Cena w crowdfundingu: od 469$ (z finalnych 699$)
- Premiera: maj 2023
- Wyróżnienie za: składanie kajaku w stylu origami
- Znalezione na: Kickstarterze
11. Abxylute – konsolka do mobile gamingu
Początek 2023 roku zdaje się potwierdzać moją teorię o nowym trendzie chmurowych konsolek. Projekt Abxylute ma być bezpośrednią konkurencją dla Logitech G Cloud i Razer Edge, czyli maszynek do odpalania gier w streamingu. Najtańszą z całego trio. 250$ (w crowdfundingu nawet od 200$) to o 50 dolców mniej od propozycji Logitech i aż o 150 dolarów mniej od Razer. Ten ostatni jest najdroższy, bo jako jedyny dysponuje ekranem AMOLED i to w 144Hz. Wszystkie działają na Androidzie.
Abxylute bliżej do modelu od Logitech. Startup przygotował sprzęt z ekranem 7 cali z 1080p i 60Hz (jak w G Cloud). Na pokładzie MediaTek MT8365 (Genio 350) z Mali-G52 (rywale ze Snapdragonami i GPU Adreno). Do tego 4 GB RAM i 64 GB na dane (z microSD). Niższy od konkurentów koszt to zapewne wina procesora. Ma tylko cztery rdzenie 2GHz. Jest też WiFi 5 i Bluetooth 5.1. Do strumieniowania z serwisów NVIDIA GeForce Now, Xbox Game Pass Ultimate, czy Amazon Luna to jednak wystarczy. Natywne gry na Androida mogą mieć problem.
- Cena w crowdfundingu: od 200$ (finalnie 250$)
- Premiera: kampania czeka na start
- Wyróżnienie za: chmurowe podejście i niższe koszty hardware’u
- Wkrótce na: Kickstarterze
Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: