Najlepszy Crowdfunding 83
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 83

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“.

1. Aya Neo – konsolka z AMD Ryzen

Kiedyś przenośne konsole produkowały tylko wielkie marki. Zminiaturyzowanie wszystkiego do odpowiednich rozmiarów to jedno, ale wsparcie platformą – drugie. Dzisiaj skonstruowanie względnie mobilnego gadżetu do grania jest łatwiejsze. AYA Neo to przenośny komputer w kształcie wygodnej kieszonsolki. Wyposażony w AMD Ryzen 5 4500U Renoir, grafikę AMD Radeon Vega 6, 7-calowy ekran dotykowy oraz dość ciekawą cenę 699$ (dostępne we wczesnej fazie zbiórki). To bezpośredni rywal dla GPD Win 3 z Intel Tiger Lake.

Wyróżnienie za: możliwość gry w Cyberpunka 2077 w mobilnym wydaniu

Czytaj więcej na: Indiegogo

2. Luislight L300 – magnetycznie mocowana lampka

Lampki rowerowe mają coraz ciekawsze rozwiązania, niekiedy nawet smart. Luislight L300 nie ma w sobie inteligentnych opcji, ale została zbudowana z ciekawych materiałów. Wykonana z włókna węglowego jest lekka i wytrzymała, a do tego mocowania magnetycznie, czyli szybko. W każdej chwili moduł można szybko wypiąć i zabrać ze sobą. Podczas jazdy ma trzymać się kierownicy stabilnie nawet w trudnym terenie. Uruchamia się automatycznie po zamocowaniu na uchwycie kierownicy (i wyłącza po zdjęciu). W trybie mocnym daje 300 lumenów jasności przez 4.5h. W lżejszym już 200 lumenów, co wydłuży pracę dwa razy.

Wyróżnienie za: magnetyczne, stabilne mocowanie lampki

Czytaj więcej na: Kickstarterze

3. InkPlate 10 z recyclingu

Czasem w crowdfundingu spotykam dziwniejsze projekty. InkPlate to e-papierowy ekran z modułem WiFi, który powstaje ze starych części innych czytników. Koncepcja obejmuje recycling sprzętu, więc ma w sobie coś ponad tradycyjną ofertę. Jakiś czas temu twórcy przygotowali 6-calową odmianę, a teraz w kampanii bierze udział większa wariacja – InkPlate 10. Ma wyższą rozdzielczość, szybsze odświeżanie i trochę nowych funkcji. Ma służyć (jest open source) do tworzenia ramek, paneli ściennych, informacyjnych lub nawet własnego czytnika książek. Brakuje dotykowej warstwy. Obudowa drukowana w 3D jest opcjonalna.

Wyróżnienie za: ekologiczne podejście do tematu

Czytaj więcej na: Crowd Supply

4. E-Knee – egzostabilizator kolanowy

Od prawie dekady noszę podczas aktywności sportowej stabilizator na kolanie. Dość poważne uszkodzenie więzadeł, więc nie chcę ryzykować. Nie przechodzę obojętnie obok nietypowych rozwiązań w tym segmencie, zwłaszcza, gdy pokazują się na crowdfundingowych portalach. E-Knee to projekt zahaczający o egzoszkielet. Zresztą przygotowany przez firmę C-EXO, która w tej dziedzinie się specjalizuje. Ich stabilizator kolanowy jest smart. Automatycznie dopasowuje się przez pięć poduszek powietrznych (jedna wokół kolana i po dwie od góry i dołu) do wykrywanych ruchów. Maksymalizując stabilizację. Niebawem urządzenie pojawi się na Kickstarterze.

Wyróżnienie za: wykorzystanie czujników do wsparcia stabilizacji kolana

Czytaj więcej o: jeszcze przed startem kampanii na Kickstarterze

5. Polar Plug – podgrzewane rączki kierownicy

Uwierzcie lub nie, ale może z godzinę temu wróciłem z roweru na tym całym śniegu. Ciężko się jedzie, no i zimno. W takie trasy bez jakiegoś podgrzewania to nie ma w ogóle co wyjeżdżać. Znalazłem na Kickstarterze podgrzewane rączki do rowerowej kierownicy. To rozwiązanie nie tyle na zimę, co po prostu na chłodniejsze pory, gdy nie wystarcza rękawiczka. Polar Plug jest kompatybilny z większością kierownic. Cylindryczne moduly wtykamy do środka. Będą grzać. Osiągną nawet 100-105º C, co od zewnątrz da efekt dochodzący do 40º C w 15 minut od aktywacji.  Jedno ładowanie (2h) wystarczy ok. 5 godzin pracy.

Wyróżnienie za: podgrzewanie przez modyfikację rączek

Czytaj więcej na: Kickstarterze

6. Canon PowerShot PICK z AI

Pamiętacie Google Clips? Taką zawieszaną na szyi kamerkę, co sama pstrykała fotki? Canon PowerShot PICK to jej odpowiednik, ale w nieco innym wydaniu. Kamerka jest bardziej stacjonarna (choć można ją też używać mobilnie). Jej wbudowane algorytmy AI mają rozpoznawać twarze i uśmiechy i wykonywać ujęcia samodzielnie. Jak osobisty fotograf. Obiektyw jest ruchomy, a główka obrotowa, więc można też nagrywać filmiki z opcją podążania za naszą sylwetką.

Wyróżnienie za: zrobotyzowanie fotografa w mobilnym formacie

Czytaj więcej o: Canon PowerShot PICK

7. CyberShoes dla Oculus Quest

CyberShoes już na smartniej przedstawiałem. Twórcy tej „bieżni” w postaci nakładek na zwykłe buty/stopy wystartowali niedawno z nowym, bezprzewodowym modelem specjalnie dla gogli Oculus Quest (pierwszej i drugiej generacji). Moduł do headsety śledzi ruchy i pozwala na poruszanie się postaci. Oczywiście we wszystkim uczestniczą nogi, ale na siedząco. Hoker chyba w zestawie? Jeśli nie to warto zaopatrzyć się w wygodne, obrotowe i stabilne krzesełko. Poprzednie CyberShoes łączyły się przewodowo z goglami na SteamVR.

Wyróżnienie za: dodanie kolejnej imersji do VR

Czytaj więcej na: Indiegogo 

8. Oyo – elektryczny rower hydrauliczny

Cały czas pojawiają się nowe odmiany rowerów elektrycznych. Większość się nie wyróżnia, ale te w crowdfundingu zwykle mają coś ciekawego. Oyo jest nietypowy. Oferuje hydrauliczne przełożenia, tj. prawie nieskończone wsparcie przerzutek płynnie zmienianych zależnie od wyczuwanej mocy, prędkości i kadencji. Na postoju cały mechanizm schodzi do minimum, by szybko wystartować. Potem samodzielnie zmienia „przerzutki” adekwatnie do wyczuwanej sytuacji. By się nie męczyć lub jechać szybciej. 250W silniczek wspiera w pedałowaniu. O co możemy się martwić? To nietypowa konstrukcja, więc mogą być wycieki, a więc sytuacje niespotykane przy konwencjonalnych jednośladach. Twórcy (BC Bikes) dają jednak trzy lata gwarancji. Myślę też, że przekazywanie mocy nie będzie tak natychmiastowe jak przy rowerach na łańcuch. To raczej propozycja do jazdy miejskiej i rekreacyjnej.

Wyróżnienie za: hydrauliczną i automatyczną „przekładnię”

Czytaj więcej na: Indiegogo

9. TorchONE – kask na każdy sezon

W tym zestawieniu sporo rowerowych wstawek. Tak się przypadkowo złożyło. Na koniec o kasku. TorchONE jest modułowy, tzn. przynajmniej w ramach światełek. LEDy są odpinane z przedniej i tylnej części, by służyć tylko kiedy trzeba. Odciążą głowę zbędnym balastem. Dadzą też większy przewiew. Taka przynajmniej była główna idea pomysłu. Szkoda, że nie sprecyzowano ile diod jest w odpinanych elementach oraz jaką jasność dają. Na pewno zwiększą naszą widoczność podczas jazdy. Mają typowe tryby świecenia (łącznie z pulsacyjnym). Panele są zakrzywiany, więc obejmują też boki. To także zwiększy zakres widoczności na drodze. Trzeba będzie tylko pamiętać o ładowaniu.

Wyróżnienie za: zdejmowany z kasku system lampek

Czytaj więcej na: Kickstarterze


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: