Samsung należy do liderów sprzedaży składanych smartfonów. Ma cztery generacje Galaxy Folda i cztery generacje Galaxy Flipa. Nietypowej konstrukcji telefony rozwija już od kilku ładnych lat, ale temat giętkich wyświetlaczy od Samsung Display dotyczy nie tylko konstrukcji składanych w pół. Dział R&D koreańskiego producenta co pewien czas chwali się prototypami jeszcze bardziej unikatowych formatów, np. ze zwijanymi lub rolowanymi panelami. Na targi CES 2023 w Las Vegas firma przywiozła hybrydowy pokaz swoich możliwości.

Samsung Flex Hybrid OLED

Samsung Flex Hybrid OLED Slidable SoloNowe rozwiązanie łączy cechy składanego i zwijanego urządzenia, a więc oferującego zmianę powierzchni wyświetlacza w dwojaki sposób. Samsung przez Flex Hybrid OLED chcę pokazać, że przyszłe urządzenia mobilne nie będą może bardziej kieszonkowe, ale dostarczą znacznie większy obszar roboczy. Marka przekazuje, że nowy mechanizm pojawi się w zarówno w smartfonach, jak i tabletach i laptopach.

Pierwszy projekt – Flex Slidable Solo – z lewej strony się składa, a z drugiej rozwija. Samsung chciał pewnie pokazać, że potrafi zaimplementować obie technologie w jednym wynalazku. Taka konstrukcja da użytkownikowi sporą elastyczność w dostosowaniu przekątnej do konkretnych potrzeb. Składany fragment ma 10.5 cala w proporcjach 4:3, ale po rozsunięciu rozszerzymy go do nawet 12.4″ (16:9). Drugi pomysł to Flex Slidable Duet z dwustronnie rozwijanymi bokami. Tutaj 13-14 cali rozwiniemy do aż 17.3″. Kiedy to wszystko trafi do sprzedaży? Tego nie wiem, ale do mainstreamu najwcześniej za kilka lat. Na razie aktualne „składaki” nie są jeszcze zbyt powszechne.

To oczywiście nie jest pierwszy taki concept Samsunga. Swoje podobne gadżety prezentowały też inne marki, co potwierdza, że ogólne zainteresowanie składaną elektroniką wykazuje coraz więcej producentów.

źródło