smart home 103 dyson wash g1
Zobacz też: smart home tygodnia #103
Dyson Wash G1 (foto: Dyson)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. BTW: to już kolejny z moich cyklów, które dobiły niedawno do setnego wydania! 

 • nowe API Google dla developerów third-party pod platformę Home (otwarcie serwisu zaoferuje nowe typy automatyzacji i mini scen w oparciu o integrację z usługami innych aplikacji)
 • Eve w końcu z natywnym wsparciem Androidów (plan na jesień)
 • HoloBike – stacjonarny rower z imersyjnym treningiem (crowdfunding)
 • Tado X to nowa seria ekosystemu do smart kontroli ogrzewania (ze wsparciem Matter)
 • Sonos Ace to pierwsze słuchawki tej marki
 • AnkerWork S600 to zaawansowana stacja do smartfona (crowdfunding)
 • Google zapowiada nowości dla Android TV
 • głośniczek Sonos Roam 2 z kilkoma ulepszeniami

1. Google Home z nowym API – otwarcie na third-party

W zeszłym tygodniu odbyły się konferencje Google I/O dla developerów. Dzięki nim poznaliśmy kierunki rozwoju wielu systemów amerykańskiego giganta. Nowe pomysły na aktualizację przedstawiono też w ramach platformy dla inteligentnego domu. Google otwiera Home dla developerów rozwiązań third-party, co oznacza przyspieszenie rozbudowy całej aplikacji. W tej chwili z serwisu korzysta już ok. 600 milionów użytkowników, natomiast otwarcie go mogłoby zainteresować kolejne miliony. Jaki jest na to pomysł?

Google jest już częścią standardu Matter, który umożliwia ciekawsze integracje Google Home z obcymi platformami. Nowe API „wpuści” do systemu jeszcze więcej możliwości. Przy okazji chroniąc też dane samych użytkowników budowanych sieci. Integracje mają rozwinąć smartfdomowe rozwiązania. Chodzi o możliwość uruchamiania akcji w Google Home np. z aplikacji obcego serwisu. Podano oczywiście przykłady. Apka dostarczająca jedzenie mogłaby na chwilę przed dostawą uruchomić oświetlenie przed naszym domem, by dostawca bezpieczniej dotarł do celu (lub go zlokalizował). Apka sportowa przy starcie domowego treningu lepiej przystosować warunki w pomieszczeniu, itd. Zobaczymy jak to będzie działać. Takie opcje automatyzacji brzmią ciekawie. Google było krytykowane za ograniczanie automatyzacji w Home. W 2019 zakończyło program Works With Nest, który pozwalał firmom na integrowanie swoich urządzeń/usług z serwisem.

Generalnie jest to bardzo ciekawe rozwinięcie Internetu Rzeczy, a Google już pracuje z partnerami nad budową możliwie praktycznych funkcji. W trakcie Google I/O zapowiedziano też przekształcanie smart telewizorów w huby z Google Home, by serwis był obsługiwany wygodnie z dużego ekranu. Domownicy będę mogli sterować swoim mieszkaniem przez kompatybilne urządzenia z Chromecast with Google TV oraz telewizory z Google TV pracującym na najnowszym Androidzie 14 (lub nowszym). W zeszłym tygodniu


2. Aplikacja Eve zmierza na Androida

Jednym z pierwszych chętnych na integrację z Google Home będzie Eve Systems, które w końcu zaoferuje swoje możliwości użytkownikom systemów Android. Do tej pory producent skupiał uwagę na iOS. Teraz platforma ma powiązać swoje zdolności z serwisem amerykańskiego giganta m.in. przez wspomniane wyżej API oraz standard Matter. Twórcy ekosystemu przekazali, że dojdzie do tego w okolicach jesieni. Funkcje znane z apki na iPhone’a powinny się zatem pojawić również na Androidach.


Natywan aplikacja na Androida była wyczekiwana od lat. Matter i nowe API mają zdecydowanie ułatwić połączenie software’ów. W końcu Eve nie będzie już kojarzone wyłącznie z Apple HomeKit (dla Apple Dom). Aktualne połączenie Eve z Google Home przez Matter ogranicza kontrolę do podstawowych funkcji. Apka na Androida otworzy pełen pakiet rozwiązań oferowanych przez Eve. Część z opcji będzie wychodzić też poza ograniczenia Matter w ostatniej aktualizacji 1.3. Zakładam też, że (jak w przypadku Matter) nie będzie potrzebny specjalny kontroler Matter. Oznacza to znaczne rozszerzenie dostępności ekosystemu Eve. Korzyść dla samej marki, ale i potencjalnych klientów.


3. HoloBike – imersyjny trening kolarski w domu (crowdfunding)

Stosunkowo częstym zapytaniem przy okazji pojawiania się nowych technologii i rozwiązań jest praktyczność ich wykorzystania. Nowe koncepcje pojawiają się na kolejnych targach i expo, starając się demonstrować tam referencyjne właściwości. Projekty to jedno, a realne produkty, to drugie. Załączam przykład zastosowania tzw. holo-ekranu, czyli panelu z głębią wywoływaną specjalistycznymi warstwami wizualizacji obrazu. Nie pierwszy raz na blogu piszę o wyświetlaczach z holograficznymi efektami. Na Kickstarterze znalazłem ciekawy przykład wykorzystania takiego rozwiązania. HoloBike to rower stacjonarny z panelem wyświetlającym trasę, widoki i krajobrazy w sposób holograficzny. Sportowych maszyn z wirtualizacją przejazdów w celach treningowych jest już sporo, ale żaden nie wprowadza aż takiej imersji w domowych warunkach.

Symulowanie otoczenia przy dłuższym zaangażowaniu na swoje znaczenie. Lider rynku (chyba lider) – firma Zwift – proponuje wirtualne trasy do trenowania z innymi, co na pewno uatrakcyjnia aktywność. HoloBike chce dodać warstwę 3D z większą imersją. Wiadomo, stacjonarna jazda to nie to samo co plener, ale zawsze można podnieść poziom treningu o coś nowego. Tutaj twórcy przygotowują rozszerzenie rzeczywistości o „teleport” w bardziej imersyjne trasy. Mają oferować większą głębię i rozdzielczość 4K na 27-calowym ekranie. Oczywiści w przygotowaniu są nagrania tras z całego globu. Sam rower ma też dysponować odpowiednim odwzorowaniem wybranych warunków: podjazdów, zmian przerzutek. To wszystko w możliwie kompaktowym formacie. Nie każdego będzie niestety stać na taką maszynę.

 • Cena w crowdfundingu: od 2599$ (-400$ ceny finalnej)
 • Premiera: grudzień 2024
 • Wyróżnienie za: efekty holografii w dość praktycznym zastosowaniu
 • Znalezione na Kickstarterze

4. Tado X i wsparcie Matter (Europa)

Do Europy (wybranych krajów) zmierza nowa linia produktów marki Tado. Od razu z myślą o standardzie Matter. Seria Tado X ma wykorzystać zalety wspomnianego protokołu i być łatwiejsza w konfiguracji i instalacji. Tak przynajmniej obiecuje producent. System ma pracować natywnie dla sieci mesh z wykorzystaniem Thread. Ma być jedną z pierwszych (obok produktów Nest od Google), która dostarczy takie wsparcie systemowi kontroli ciepła w mieszkaniu zgodnym z Matter. Przypomnę, że Tado znane jest z kontrolerów, sterowników i termostatów w inteligentnym formacie.


Całość ma zatem oferować możliwie prostą opcję wdrożenia inteligentnej kontroli domu/mieszkania jeśli chodzi o sprawy związane z ogrzewaniem wnętrza. X ma współpracować z bolierami, kurkami do grzejników, czy nawet ogrzewaniem podłogowym. Zwykle wprowadzanie takich systemów do naszych wnętrz wiąże się z harmonogramowaniem pracy, automatyzacją działania oraz oszczędnością (związaną z tymi działaniami). Nowa seria to pięć konkretnych urządzeń plus kilka dodatków:

 • Smart Thermostat X with Bridge X Starter Kit  (za ok. 200€)
 • Smart Radiator Thermostat X with Bridge X Starter Kit (za ok. 160€)
 • Smart Radiator Thermostat X (za ok. 100€ za sztukę lub 370€ za cztery)
 • Wireless Temperature Sensor X  (za ok. 100€)
 • Heat Pump Optimizer X (za ok. 250€) – działa też jako router krańcowy Thread i współpracuje z pompami od Atlantic, Vaillant, Saunier Duval czy Fujitsu
 • Bridge X (za ok. 70€)
 • Smart Thermostat X (za ok. 135€)
smart home 104 tado x
Tado X (foto: tado.com)

Łącznie będzie to zatem spory wydatek, ale nie trzeba wszystkiego wdrażać jednocześnie. Bridge X to opcjonalny mostek funkcjonujący jako tzw. border router z Thread (poszerzający zasięg całej sieci i działający jako taki punkt – jeśli w domu nie działa żaden inny, np. w postaci jakiegoś smart huba od Amazona, Apple, czy Google). Szkoda, że Tado część swoich usług związanych z inteligentnym zarządzaniem energią oferuje w dodatkowo płatnej opcji. Wymienione urządzenia oferują nowe ekraniki. Tado X obiecuje też współpracę z platformami Amazon Alexa, Google Home i Apple Dom, więc będzie sterowanie przy pomocy asystentów głosowych.

Warto na koniec dopisać, że Tado X nie będzie współpracowało z wcześniejszymi urządzeniami Tado. Będzie jednak opcja komunikacji z obcymi urządzeniami zgodnymi z Matter.


5. Słuchawki Sonos Ace – pierwsze tej marki

Sonos to prekursor inteligentnych sieci audio dla domu. Od lat rozwijający ekosystem głośników i rozwiązań do obsługi multiroomych rozwiązań. Od zeszłego roku spekulowało się o nowym produkcje w ofercie marki, mianowicie o słuchawkach. Przecieki okazały się prawdą. Długo wyczekiwane wokółuszne słuchawki wkraczają do sprzedaży. Spodziewałem się, że Sonos Ace będą mocno zintegrowane z funkcjami głośników producenta, ale niestety tak nie jest.

Ace to po prostu stylowe, dobrze brzmiące słuchawki. Liczyłem, że w ramach przeglądu smart home będę mógł tu napisać coś więcej. Sonor oferuje model z Bluetooth, który wchodzi w interakcję z wybranymi głośnikami marki. Mowa o słuchawkowym systemie prywatnego kina domowego. Chodzi o łatwe i szybkie uruchomienie (m.in. przez konfiguracje w apce Sonos) dźwięku z soundbara do słuchawek. Na początek współpraca z modelem Sonos Arc, ale Sonos Beam i Beam 2 oraz Sonor Ray też będą wspierane. Sonos chce dostarczyć efekty kinowe w bardziej osobistym wydaniu, a więc bez hałasowania po domu.

wearables 115 Sonos Ace
Sonos Ace (foto: sonos.com)

Technologie TrueCinema pozwolą „przenieść” ustawienia z Arc i wykorzystają rozwiązania spatial audio w ramach Dolby Atmos. Najlepsze dopasowanie dźwięku przestrzennego do pozycji, w której się znajdujemy w pomieszczeniu w połączeniu z imersyjnym śledzeniem ruchu głowy (przez słuchawki). Spatial Audio oferuje już coraz więcej producentów. Transmisja między soundbarem a słuchawkami Ace odbywać się będzie przez Wi-Fi. Jeśli treści z TV nie będą strumieniowane z Atmos, wtedy będą upscalowane do wirtualnego 7.1.4.

Od strony audio słuchawki wspierają Bluetooth z opcją bezstratnej transmisji. Jest też pełne ANC (aktywna redukcja szumów). W sumie osiem mikrofonów, z czego sześć wykorzystanych do odszumiania. W trybie Bluetooth odsłuch ma trwać nawet 30 godzin, natomiast w trybie Wi-Fi (z soundbarem Arc) ma to być „kilka nocy filmowych”. Słuchawki Sonos Ace wyceniono na 450$ (u nas 2149 zł).


6. AnkerWork S600 – zaawansowana stacja do smartfona (crowdfunding)

Stacji dokujących do smartfonów jest mnóstwo. Od prostych, przez rozwinięte o dodatkowe elementy, aż po takie bardziej zaawansowane. Twrócy AnkerWork S600 twierdzą, że ich model będzie pełnym dopełnieniem smartfona. Rzeczywiście jest tu znacznie więcej od przeciętnej oferty docków. Generalnie mówimy o głośniku 360°, obrotowym uchwycie na telefon z regulacją kąta przechylenia, filtr AI do prowadzenia rozmów telefonicznych przy użyciu poczwórnego mikrofonu (z rozpoznawaniem głosu), ładowarkę w standardzie Qi2 oraz spory bank energii w przenośnym (choć nie specjalnie kompaktowym) wydaniu.

 • Cena w crowdfundingu: od 113% (-37% z finalnych 180$)
 • Premiera: maj 2024
 • Wyróżnienie za: integrację wielu rozwiązań w jednej stacji dokującej
 • Znalezione na Kickstarterze

7. Nowości dla Android TV/Google TV (wieści z Google I/O)

W trakcie Google I/O poświęcono trochę czasu także poprawkom dla Android TV. Inteligentne telewizory mają zyskać kilka rozwiązań. Amerykański gigant będzie aktualizował platformę do wersji bazującej na Androidzie 14. Podobnie, jak w przypadku zegarkowego Wear OS 5, tu również wdrażana jest lepsza optymalizacja pracy dla mniejszego zużycia energii. W końcu Android TV uwzględni tryb PiP (picture-in-picture), o którym w ramach Android TV słyszę już od dłuższego czasu. Podgląd obrazu w mniejszym okienku to w smart TV powinna być podstawa!

PiP to nie tylko możliwość oglądania video (np. spotkań sportowych) w trakcie przeglądania innych treści na ekranie telewizora, ale też możliwość obserwacji komunikatów z podłączonych kamerek (od dzwonków do drzwi, po monitoring w pokoju dziecka), czy prowadzenia video rozmów w trakcie oglądania TV. W takim okienku mogą się też wyświetlać treści z aplikacji fitness czy tych monitorujących zdrowie. Tu widzę przypadki połączenia oglądania video z obserwacją odczytów w trakcie treningu.

Na razie trudno przewidywać, które modele telewizorów (lub przystawek TV) uwzględnią aktualizację. Nie będzie można używać dwóch aplikacji z multimediami jednocześnie, ale i tak, możliwość wyświetlania transmisji z jednej i jakichś danych/widoku z drugiej, to już coś (czego dlugo brakowało). Google obiecuje też ulepszenia w wydajności systemu i szybsze uruchamianie (najgorszą z wad platformy…).


8. Sonos Roam 2 z kilkoma ulepszeniami

Słuchawki Ace to nie jedyny nowy produkt w ofercie marki Sonos. W tym samym czasie producent przedstawił również odświeżoną wersję przenośnego głośniczka Roam. Względem modelu z 2021 roku druga generacja nie zmieni się hardware’owo, ale zyska kilka poprawek. Pojawią się oddzielne przyciski „power” i „Bluetooth”, co poprzednio irytowało. Wielofunkcyjność przycisku miała sens, ale nie nie była szczególnie wygodna. Powodowała przypadkowe przełączanie w poszczególne tryby.

Także konfiguracja będzie prostsza niż wcześniej. Nie trzeba już będzie łączyć głośniczka z Wi-Fi, by potem dodać gadżet do Bluetooth. Największą wadą tego rozwiązania był brak szybkiego dostępu do funkcji audio zaraz po zakupie urządzenia. Przecież właśnie po to głośniki z przenośne, by można ich było natychmiast używać. Widzę też nieco inne kolorystycznie logo na obudowie. Wszędzie indziej specyfikacje się pokrywają. Głośnik działa przez 10 godzin, jest certyfikowany z IP67 i posiada automatyczny tryb Trueplay z funkcją dostrajania audio do pomieszczenia. W Polsce Sonos Roam 2 wyceniono na 849 zł.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

9. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


10. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


11. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


12. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub