smart home tygodnia 66 dasung paperlike color
Zobacz też: smart home tygodnia #66 – Dasung Paperlike Color (foto: Dasung)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • Wyze app 2.44, czyli nowy update dla urządzeń Wyze
  • nadchodzi Sonos Move 2 (jest konkretny updgrade!)
  • Alexa też otrzyma generatywne odpowiedzi
  • Hydroponic Garden Tower to domowa smart „wieża” dla przypraw
  • Roborock dołącza do CSA (będzie zgodny z Matter)
  • LG prezentuje bezprzewodowy OLED TV z linii M

1. Nowy update apki Wyze (2.44)

Wyze, o którym wspominałem w zeszłym przeglądzie tygodnia przy okazji prezentacji nowej kamerki ze Battery Cam Pro, przygotowało aktualizację aplikacji dla swojej platformy. Update dotyczy głównie włączenia nowego urządzenia do smart sieci (wsparcie i integracja z innymi modułami), ale też kilku innych elementów. Wśród nowości pojawił się ciemny motyw przy livestreamingu i stronach Event Detail, a także widok PiP dla kamerek pro floodlight i battery cam. Nie zabrakło likwidacji błędów, które zgłaszali użytkownicy serwisu.


2. Sonos Move 2 na horyzoncie

Niedawno Sonos przedstawił nowe głośniki Era 100 i Era 300. The Verge przekonuje, że już niebawem w ofercie marki pojawi się druga generacja przenośnego Move. Serwis dotarł nawet do pierwszych informacji na temat modelu. Sprzęt ma być dostępny w różnych kolorach, m.in. w zieleni z obrazkach dodanego w poniższym poście. Poprzednik debiutował w 2019 roku i był jednym z nielicznych w mobilnym wydaniu, które dawały pełen potencjał łączenia się z inteligentnymi sieciami audio.

Sonos Move 2 ma grać w stereo, co jest spory upgradem względem pierwszej generacji (grającej tylko mono). Skorzysta na tym jakość dźwięku. Lepiej wyglądać będzie też czas pracy na jednym ładowaniu. Według przecieków akumulator w głośniku wytrzyma całą dobę! Wcześniej radził sobie przez ok. dziesięć godzin. Sprzęt ma wspierać protokoły Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 6. Przez port USB-C będzie można korzystać z line-in, ale potrzebny będzie adapter. Certyfikacja szczelności się nie zmieni (norma IP56 daje jednak wciąż radę).

Co jeszcze? Zmieni się nieco układ przycisków kontroli i odpinany moduł zasilający w stacji bazowej. Wciąż nie będzie opcji Asystenta Google, ale Alexa i autorski asystent głosowy Sonosa są. Premiera Sonos Move 2 przewidywana jest we wrześniu. Cena ma podskoczyć o 50$ i wynieść 449$. To tyle co Era 300 ze spatial audio, ale tutaj wyceniana jest mobilność. Jeśli lubicie posłuchać muzy na zewnątrz, np. w ogrodzie, to Move znacznie ułatwi korzystanie z systemu Sonos.


3. Alexa też generatywnie

smarthacki 13 budzik AlexaW poprzednim tygodniu pisałem wam o planach Google na wzmocnienie możliwości ich asystenta głosowego rozwiązaniami Barda, czyli pewnego rodzaju rywala dla ChatGPT. Teraz także CEO Amazona – Andy Jassy – zapowiedział, że i Alexa skorzysta na generatywnej Sztucznej Inteligencji. Asystentka głosowa giganta z Seattle również ma rozszerzyć swoje możliwości o AI, która lepiej komunikuje się z użytkownikiem w formie chatbota zwracającego konkretniejsze odpowiedzi.

Mowa oczywiście o wynikach podobnych do tych od OpenAI, gdzie algorytmy na podstawie wiedzy z sieci są w stanie wygenerować tekst, obraz, czy inne efekty. Już pod koniec zeszłego roku, gdy GPT się rozpędzało, wiadome było, że gigancie technologii stosunkowo szybko zainteresują się tymi technologiami (niektórzy już je nawet mieli). Najbardziej zależałoby mi na asystentach głosowych, którzy w bardziej naturalny sposób „rozmawiają” z użytkownikiem. Kiedyś pewnie AI będzie w rozmowach przewyższać międzyludzkie konwersacje. Trochę creepy, jak w filmie „Her”.


4. Hydroponics Gardem Tower (crowdfunding)

Na rynku jest już sporo inteligentnych „ogródków” i mini szklarni przystosowanych do domowych warunków. Czujniki i systemy monitorowania są coraz inteligentniejsze. Najwięcej takich smart rozwiązań pojawia się w crowdfundingu, gdzie znalazłem zresztą kolejne podobne. Nutraponics Gardem Tower to jeden z większych, jak zresztą sugeruje nazwa AGD (bo do takich można je chyba zaliczyć). Ma pomieścić naprawdę wiele przypraw i małych roślinek, które z czasem nadadzą się do konsumpcji.

Wieża pomieści nawet sto roślinek, ale niestety zajmie sporo miejsca. Coś za coś. Jeśli zależy wam na zdrowej żywności z własnego „ogródka” to musicie pójść na kompromis. Urządzenie, podobnie do innych automatów (np. od LG – też go chyba na blogu pokazywałem), niemal samodzielnie zadba o nawadnianie i odżywianie zieleni. Różnica jest jednak taka, że nie potrzebujemy żadnych wkładów, za które trzeba dodatkowo bulić (nie są tanie). Wystarczą własne nasiona. Trzeba tylko pamiętać o uzupełnianiu zbiorników z wodę i minerałami. LEDowe doświetlenie wspomoże wzrost. Pomocna będzie aplikacja mobilna, z poziomu której można też sterować i kontrolować urządzenie.

Jeśli zbiórka się powiedzieć to Nutraponics Gardem Tower trafi do pierwszych klientów na przełomie października i listopada. Najtańszy moduł (bez LED i z trzema poziomami) startuje w crowdfundingu od 399$, natomiast ten z pięcioma i doświetleniem – od 899$ (699$ bez LED).

Znalezione na Indiegogo


5. Roborock dołącza do CSA (czyli Matter)

Connectivity Standards Alliance (CSA) wita kolejnego członka – chińską markę Roborock, czyli jednego z bezpośrednich rywali iRobota. Firma specjalizująca się produkcji zaawansowanych robotów sprzątających będzie tym samym kolejnym producentem, który jest zainteresowany standardem Matter.


Roborock jest jedną z trzynastu marek, które CSA przedstawiło w zeszłym tygodniu jako nowych na jej liście partnerów. Co prawda, na razie na liście ośmiu kategorii Matter brakuje odkurzaczy, ale prawdopodobnie niebawem się to zmieni. Na razie są tu: oświetlenie, termostaty/HVAC, rolety/żaluzje, czujniki ruchu, urządzenia streamingowe i smart TV, lodówki, smart zamki, gniazdka elektryczny, czy przełączniki (światła).

Razem z trzynastoma nowymi markami CSA zrzesza już ponad 600 członków. Każdy z nich może oferować rozwiązania Matter, a więc lepszą kompatybilność z innymi sieciami, serwisami i platformami.


6. LG SIGNATURE OLED M (model 97M3) – bezprzewodowy smart TV (97″)

Zwykle na TV trzeba znaleźć odpowiednie miejsce. Bardzo często to właśnie usytuowanie ekranu determinuje dalsze wyposażenie i układ mebli. Telewizory są większe, więc nieco trudniej wygodnie je rozstawić (nawet mimo uchwytów ściennych z ruchomym ramieniem). LG proponuje całkowicie bezprzewodowy TV o 97-calowej przekątnej! LG SIGNATURE OLED M (model 97M3) to kolejny z linii tych wyższej jakości (dział premium), który czymś się wyróżni.

LG SIGNATURE OLED M 97

Model zadebiutuje w Korei Południowej, ale jeszcze w tym roku powinien dotrzeć też do Europy. Ekran telewizora ma swój „mózg” na zewnątrz. Zero Connect Box pozwala na przesyłanie obrazu 4K z efektami 120Hz panelu i Dolby Vision. Oczywiście z dźwiękiem odpowiedniego standard – Dolby Atmos. Dzięki temu sam TV został pozbawiony jakichkolwiek przewodów. Dodatkowe urządzenia podłączamy do zewnętrznego modułu (peryferia zgodna z HDMI 2.1, USB, RF, LAN, and Bluetooth). Bezprzewodowa transmisja przerasta nawet WiFi 6E.

Wszystko w jakościowym wykończeniu i z ewentualnymi opcjami 83- i 77-cali. Ciekawe, od jakiej kwoty będzie startował cennik. Domyślam się, że próg wejścia będzie wysoki.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

7. iPhone ze StandBy jak smart ekran

Apple StandBy
Apple StandBy (foto: apple.com)

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub