smart home tygodnia 65 telly tv
Zobacz też: smart home tygodnia #65 – Telly (foto: freetelly.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • LG Labs proponuje nietypowy ekspres do kawy DUOBO
  • Dasung chce zaoferować pierwszy na rynku monitor z kolorowym E-Ink
  • Homey Pro drugiej generacji to jeszcze inteligentniejszy hub do smart domu (zgodny ze standardami Matter i Thread)
  • budżetowa kamerka Wyze Battery Cam Pro da rejestrację 2K
  • Nebula Mars 3 to outdoorowy smart projektor i nie tylko
  • Nomvdic L500 ma być najmniejszym projektorem z laserowym RGB
  • Asystent Google ma skorzystać z rozwiązań Barda, by podnieść inteligencję

1. DUOBO od LG Labs – nietypowy ekspres do kawy (crowdfunding)

LG Electronics zaprojektowało bardzo nietypową maszynę do kawy. DUOBO jest na tyle innowacyjne, że koreański producent postanowił uruchomić kampanię crowdfundingową na Kickstarterze. Wyrób jest eksperymentalny, więc potrzebuje zbiórki funduszy i ocenę poziomu zainteresowania. Jeśli wierzyć twórcom, robot (zresztą wygląda jak robot) umożliwi jeszcze większą personalizację smakową, której do tej pory nie udawało się osiągać w domowych warunkach. Nietypowy ma być podwójny system ekstrakcji, więc szersze opcje dopasowania preferencji. Aplikacja mobilna na smartfony ułatwi dobranie temperatur i ciśnienia pod własne potrzeby (ale jest też zintegrowany ekranik). Maszyna jest kompatybilna z popularnymi kapsułkami innych producentów.

  • Cena w crowdfundingu: od 399$ (-50% z finalnych 799$)
  • Premiera: grudzień 2023
  • Wyróżnienie za: unikatowy system i design
  • Znalezione na Kickstarterze

2. Dasung Paperlike Color – pierwszy kolorowy monitor E Ink

Nie jestem pewien, ale chyba marka Dasung była pierwszą, która zaproponowała monitor w technologii e-papieru. Teraz firma powraca z nowym modelem. Paperlike Color, jak sama nazwa wskazuje, będzie kolorowy! Oczywiście pierwszy na rynku z barwami w E Ink. Czytniki książek, tablety i notatniki z kolorowym e-tuszem pojawiają się już od kilku lat, ale tego typu monitorów raczej nie spotkacie. Dasung skorzysta z rozwiązań Kaleido 3, więc ekran z 25.3 cala będzie oferował filtr dający 4096 kolorów (zwykłe panele E Ink proponują zwykle szesnaście odcieni szarości).

Zapotrzebowanie na e-papierowe monitory jest na pewno niskie, ale skoro E Ink daje już coraz lepsze wyświetlacze, to warto zacząć specjalizować się w dostawie oryginalnej elektroniki. Monitory w takim formacie są przeznaczone do specyficznej pracy. Mają swoje ograniczenia (ale i zalety), co przyciągnie raczej wąskie grono odbiorców. Nie zabraknie to oświetlenia, ale zewnętrznego, więc powinno mniej męczyć wzrok. Głębia kolorów będzie słaba (i lekko poszarzała), rozdzielczość i odświeżanie dużo niższe, a to nie pozwoli wygodnie odczytywać wszystkich rodzajów materiałów.

Dasung podaje, że ekran w Paperlike Color ma 3200 x 1800, co powinno dać jakieś 145 ppi (małą gęstość pikseli na cal), o ile to parametry trybu kolorowego. Wygląda mi raczej na specyfikację przy wyświetlaniu czarno-białym. Z pozostałych parametrów warto jeszcze dopisać o obecności portów HDMI, DisplayPort, USB-C oraz wsparciu protokołów transmisji Miracast i AirPlay. Panel można obrócić o 90 stopni, dzięki czemu wygodniej będzie czytać dokumenty. Aha, są też wbudowane głośniczki stereo. Na razie nie podano ceny ani dostępności. Wiadomo jednak, że sprzedaż zostanie uruchomiona w ramach crowdfundingu. Zapowiedziano też wariacje z zakrzywionym ekranem (4000R).


3. Homey Pro wchodzi do sprzedaży (jest zgodność z Matter)

Niemal rok temu holenderski producent rozwiązań smart home ogłosił przygotowania drugiej generacji kompleksowego huba dla inteligentnego domu – Home Pro. Urządzenie jest o tyle ciekawe, że chce łączyć sieci, platformy i asystentów głosowych różnych producentów, by zaoferować kontrolę i automatyzację smart domu z jednego miejsca. Sprzęt miał wejść do sprzedaży pod koniec zeszłego roku, ale dopiero teraz otwarto ofertę dla Europy, czy Stanów Zjednoczonych.

Homey Pro (2023) to w zasadzie piąta odmiana smart hubu tej marki. Najwszechstronniejsza, przynajmniej na papierze. Otrzymała 1.5x większy zasięg Zigbee i Z-Wave, 4x większy dla komunikacji IR (podczerwonej), 1.2x większa dla 433MHz, a procesor jest nawet 3.5x szybszy (czterordzeniowy 1.8GHz). Jest też łączność 868MHz oraz Bluetooth LE. Do tego dwa razy więcej pamięci operacyjnej (2 GB RAM) i przestrzeni na dane (8 GB). Największą zaletą będzie jednak współpraca z Matter (również jako kontroler) oraz zgodność z Thread (jako routery rozszerzające). Część z tych elementów zostanie uruchomiona później.

Dzięki tak szerokim możliwościom Homey obiecuje wsparcie dla ponad 50 tysięcy smart urządzeń (ponad tysiąca różnych marek), które można ze sobą łączyć, m.in. skryptami HomeyScript. Do tego Local Port Forwarding, Local API Keys, SSH Access oraz Local USB Backups Hub. Hub wyceniono na 399$.


4. Wyze Battery Cam Pro z 2K

Wyze ma kolejny budżetowy gadżet do smart domu. Nowa kamerka Wyze Batery Cam Pro to pierwsza tego producenta z wymienną baterią (czyżby już gotowość do nowych unijnych wymogów?). Do tego wyposażona w kilka fajnych elementów. Ok. sto dolarów to może nie kwota, do której Wyze Labs przyzwyczaiło, ale nadal nie jest to dużo (zwłaszcza na pakiet funkcji, które proponuje.

Wyze Battery Cam Pro potrafi nagrywać obraz 2K w sposób ciągły (24 godziny na dobę) z zapisem na kartę pamięci microSD. Oczywiście możemy wymusić rejestrację wyłącznie po wykryciu ruchu. Ciągłe nagrywanie to spore obciążenie dla baterii, ale dzięki temu, że jest wymienna, można szybko wydłużyć działanie kolejną. Opcjonalnie (30$) dostępna jest opcja z panelem solarnym. Za dodatkową opłatą jest jeszcze chmura w subskrypcji Wyze Cam Plus, gdzie zachowywane są ostatnie dwa tygodnie nagrań.

Obraz powinien wyglądać nieźle, bo wspiera 2K z HDR, kolorowe night vision oraz 134 stopnie pola widzenia. Do dyspozycji jest dwuzakresowe Wi-Fi (2.4 oraz 5 GHz), a więc Wyze Base Station staje się zbędne. Poprawiono również detekcję ruchu. Ma rzadziej uruchamiać fałszywe alarmy. Co jeszcze ciekawego? Nie zabrakło dwustronnego audio do komunikacji, syreny, czy lekkiego doświetlenia. Integracja z Alexą lub Google Home pozwoli uruchomić pogląd widoku na smart ekranie lub TV.


5. Nebula Mars 3 – mobilny rzutnik z Full HD

Teraz dwa ciekawe projektory. Pierwszy jest przenośny. Anker zaprezentował kolejny model serii Nebula, która powstała właśnie z myślą o kinie plenerowym. Model Mars 3 to wręcz hub rozrywki. Oferuje jakość 1080p, a więc raczej standardową, ale w mobilnym wydaniu. Urządzenie funkcjonuje również jako bank energii, czy lampa. Idealny na kemping?

Nebula Mars 3 to rzutnik DLP. Maksymalna przekątna obrazu to aż 200 cali, co w terenie się sprawdzi, bo przestrzenie większe. Za jakość (kontrast, ostrość i kolorystykę) odpowiadać mają algorytmy AI. 300 ANSI lumenów to niewiele, ale zakładam, że kino kojarzymy z klimatem wieczornym. LEDowy projektor jest w stanie podnieść jasność do 1000 ANSi lumenów, ale tylko w trybie gniazdkowym. Na baterii sprzęt wytrzyma nawet 5 godzin, ale w tryb eko. Standardowo będzie to seans 2h.

Anker obiecuje automatyczną korekcję wielkości obrazu, ostrości i keystone. 2GB RAM, czterordzeniowy procesor i 16 GB na dane, a do tego dwuzakresowe Wi-Fi oraz Android TV to specyfikacje, które wystarczą dla uruchamiania aplikacji typu smart TV. W razie czego jest HDMI i porty USB (np. do filmów z pendrive’a). Są też wbudowane głośniczki z Dolby (40W), ale alternatywnie jest AUX. Z kolei Bluetooth 5.1 uruchomi gadżet w trybie głośnika. Oczywiście wszystko z certyfikacją szczelności. IPX3 powinien zapewnić odporność w razie gorszych warunków (i ucieczkę z elektroniką). Cena? Anker Nebula Mars 3 wyceniono na 1099$.


6. Nomvdic L500 – najmniejszy z potrójnym laserem

Drugi z projektorów dzisiejszego zestawienia nie jest przenośny, ale jest kompaktowy. Nomvdic w modelu L500 zaproponował najmniejszy na rynku model rzutnika z potrójnym laserem. W poprzednik roku marka przygotowała model z głośnikami Harman Kardon. W tym roku powróciło do crowdfundingu z jednostką z laserem RGB o niewielkich gabarytach. Oczywiście, jak na technologie, które oferuje.

Nomvdic L500 wytrzyma 20 tysięcy godzin pracy, rzuci obraz o przekątnej 180 cali w rozdzielczości 1080p ze wsparciem HDR10 oraz HLG. Kolorystyka będzie na bogato. Producent zapewnia 100% BT.2020. Co prawda, tylko w 650 ANSI lumenach. Podobnie jak wcześniej wymieniony model Anker, w L500 też pracują algorytmy AI do odpowiedniego wyświetlania obrazu. Czujnik ToF ułatwi ustawienia AF, keystone i dopasowanie narożników. Na pokładzie są wszystkie niezbędne standardy: HDMi 2.0, Wi-Fi ac, Bluetooth, jack 3.5 mm oraz aplikacje do streamingu serwisów VOD.

Za wrażenia dźwiękowe odpowiedzialne będą głośniki Harman Kardon. Cena identyczna do Ankera, ale w fazie crowdfundingu są zniżki. Model można zamawiać już od 649$.

  • Cena w crowdfundingu: od 649$ (finalnie 1099$)
  • Premiera: wrzesień 2023
  • Wyróżnienie za: kompaktowość i audio od Harman Kardon
  • Znalezione na Kickstarterze

7. Asystent Google z Bardem

smart home tygodnia 35 google home matter
foto: Google

Jest okazja do ponarzekania na Asystenta Google 😉 Jasne, jako jeden z nielicznych na naszym rynku oferuje wsparcie języka polskiego, ale nie jest ono idealne. Właściwie nikt nie oczekuje idealnego, bo o to trudno nawet po angielsku, ale pewne minimum model rozmów mógłby reprezentować lepiej. Do tego brakuje naszego języka na urządzeniach smart home. Google zdaje sobie sprawę, że ich asystent głosowy wymaga dopracowania, więc ogłosiło, że projekt będzie wkrótce korzystał z nowych elementów Barda (niedawno dotarł do Polski).

AI ma doładować Asystenta Google. Amerykański gigant już opracowuje algorytmy dla urządzeń mobilnych. Nowy model asystenta powinien podnieść swoją „inteligencję”, czyli zacząć uwzględniać rozwiązania przypominające chatboty odpowiadające na pytania. Te również nie są jeszcze na odpowiednim poziomie (odpowiedzi odbiegają często od rzeczywistości), ale również inteligentny dom powinien na tym skorzystać. Kiedy? Na razie zakomunikowane prace nad projektem.


8. Cync Smart Hexagon Panels od GE Lighting

W styczniu GE Lighting (General Electric) na targach CES 2023 w Las Vegas zapowiadało projekt konkurencyjnych dla Nanoleaf paneli ściennych z LEDowymi efektami świetlnymi. W końcu Cync Smart Hexagon Panels wkraczają na rynek. Podobnie do lidera branży nowe sześciokąty oferują różne tryby świecenia, dekoracji oraz funkcji dla gamerów. Zestawy mają po 7 lub 10 elementów (180 mm w szerokości i 17.5 mm grubości). Każdy z 16 milionami kolorów. Są oczywiście extendery z kontrolerami do rozszerzania o kolejnych 20 sztuk. Moduły korzystają z łączności Wi-Fi 2.4GHz, ale można je też parować ze smartfonową apką przez Bluetooth. Z poziomu telefonu ustawimy efekty, okresy świecenia, tryby pracy itd. Są też gotowe template’y.


Jest też synchro z muzyką, a także kontrola przy użyciu Asystenta Google lub Alexy. GE wyceniło zestawy na 150 i 190$ (odpowiednio 7 i 10 elementów).


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

9. iPhone ze StandBy jak smart ekran

Apple StandBy
Apple StandBy (foto: apple.com)

We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


10. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


11. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


12. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub