smart home 78 Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde
Zobacz też: smart home tygodnia #78 – Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde (foto: Dyson)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • moja relacja z targów Audio/Video Show 2023
  • Psync Genie S to kamerka wykorzystująca narzędzia GPT?
  • IKEA z trzema nowymi czujnikami dla bramki Dirigera (zapewne zgodne z Matter)
  • Bang & Olufsen odświeżył
  • Transparent Turntable to przezroczysty, minimalistyczny w designie gramofon
  • Ruark R810 to stylowy smart radiogram

1. Foto-relacja z Audio/Video Show 2023

audio video show 2023 Michał Sitnik
Sennheisery HE-1 za 272 tysiące zł

Te targi zapowiadałem w piątkowym TechMiksie, czyli dzień po poprzednim przeglądzie smartdomowych nowości. W sobotę byłem na wystawie Audio/Video Show 2023. Zrobiłem też krótką foto-relację. To już moja czwarta lub piąta edycja tego wydarzenia. Niestety, jak już od lat, rozwiązań smart home tam nie znajdziemy, a przynajmniej nie tych stricte, bo sporo współczesnej elektroniki stara się uwzględniać przynajmniej sterowanie przy użyciu asystentów głosowych. Nie jest to zatem do końca oferta pod moje główne zainteresowania, ale oferująca sprzęt pokrewny.

Jak było w tym roku? Jak zwykle rekordowo. Organizatorzy przygotowali rekordową liczbę „eksponatów”, rekordową liczbę wystawców oraz rekordowo drogi sprzęt. Słuchałem muzyki na słuchawkach Sennheisera za 272 tysiące złotych, a najdroższe zestawy audio wyceniano na aż 8 milionów złotych. To najdroższe sprzęt tej kategorii zaprezentowany w naszym kraju. BTW: impreza obchodziła w tym roku 25-lecie. Stała się pierwszą tak dużą w Polsce, drugą w Europie i trzecią globalnie.

Czytaj więcej o: foto-relacja z Audio/Video Show 2023


2. Psync Genie S – kamerka z GPT

Pewnie się powtórzę, ale muszę. Oferta kamerek do monitoringu wnętrza jest dziś tak szeroka i bogata w modele, że naprawdę trudno o powiem świeżości. Firmie Psync Labs to się jednak udało. Ich nowy model Genie S chce wprowadzić rozwiązania do rejestracji obrazu na nowy poziom. W jaki sposób? Przez jeszcze głębszą analizę video przy użyciu widzenia komputerowego oraz generatywnego AI. Obecnie GPT jest wdrażane niemal wszędzie, a wiele marek eksperymentuje z algorytmami. Tym razem ich potencjał ma posłużyć w ochronie mienia.

Producent proponuje monitoring, który prześle nam na telefon opis tego, co dzieje się w kadrze obiektywu. Warto tu nadmienić, że obrotowego i to w sporym zakresie kątowym. Oprogramowanie ma rozpoznawać sytuację i ją nam referować. Dość ciekawe, prawda? Specyfikacje urządzenia przypominają wielu konkurentów, ale różnicą ma być właśnie software. Sensor ma 5 mega (2K), cztery diody LED, mikrofonik i głośniczek. Nietypowa jest jednak konstrukcja. Kształt po zamknięciu (dezaktywacji) jest zamknięty w kostkę. Dopiero po otwarciu główka zaczyna nagrywać. Inteligencja urządzenia polega też na gotowości do zapisu nagrań, które ciężko uchwycić z zaskoczenia, a odbywają się w domowych warunkach.

Psync Genie S
Psync Genie S (foto: Psync Labs)

ViewSay (korzystające z GPT) jako dodatek jest niestety płatne, a kosztuje 7$ miesięcznie (99 centów w okresie próbnym, a sama kamerka jednorazowo 35$). Ma rozpoznawać obiekty, wydarzenia, a potem proponować ich przegląd w chronologicznej linii czasu. Zapewne całość będzie się jeszcze uczyć, jak większość narzędzi AI, ale już wersji beta brzmi ciekawie. Trochę drogawo i strasznawo, ale ciekawie. Nie wiadomo, co w przyszłości taki strażnik wychwyci, czego się nauczy i co będzie w stanie po analizach życia rodzinnego wywnioskować (przewidzieć). Co za czasy!


3. Trzy nowe czujniki IKEA (Parasoll, Vallhorn i Badring)

Co pewien czas IKEA rozszerza katalog swoich inteligentnych modułów. Na początku 2024 roku na terenie Danii zadebiutują trzy nowe sensory. Wszystkie posłużą do ochrony wnętrza lub poprawy bezpieczeństwa (biorąc pod uwagę czujnik zalania). Żaden nie będzie rewolucyjny, bo podobne już na rynku są oferowane przez mnóstwo marek. Różnicą będzie zapewne integracja z obecnym ekosystemem szwedzkiego giganta. Zakładam, że będą częścią sieci przez bramkę IKEA Dirigera i protokołu Zigbee 3.0. Zapewne ze współpracą z Google Home, Apple HomeKit i Amazon Alexa poprzez standard Matter. Zanim rozwiązania wejdą na inne rynki, pełne specyfikacje zostaną pewnie opublikowane.

IKEA PARASOLL VALLHORN
Czujniki IKEA (foto: IKEA vis smartapfel.de)

IKEA Parasoll (czujniki drzwi i okien) – sensor do wykrywania zdarzeń związanych z otwarciem/naruszeniem okien lub drzwi. System powiadomi o nieupoważnionych wejściach itd. Baterie AAA powinny wytrzymać ok. 3 lata pracy. Cena ma wynieść ok. 10€.

IKEA Vallhorn (czujnik ruchu) – typowa czujka reagująca na ruch w odpowiednim zasięgu. Będzie wykrywać obecność lub działać jak wyzwalacz (trigger) akcji, które automatycznie uruchomią scenę lub ostrzeżenie na smartfon. Zgodność z certyfikatem IP44 pozwoli na działanie również na zewnątrz. Tu również cena powinna oscylować w granicach 10€.

IKEA Badring (czujnik zalania/wycieku) – ten czujnik posłuży do pilnowania wnętrza przed zalaniem. Do instalacji w miejscach narażonych na wodę, m.in. w kotłowniach itd. Najczęściej stosowany przy pralkach. Wykrywając wilgoć poinformuje wiadomością na smartfon. Ma umożliwić szybszą reakcję na ewentualną awarię. Cena jeszcze nieznana, a i prognoza premiery późniejsza, bo raczej początek drugiego kwartału 2024 roku.


4. Bang & Olufsen Beosound A5 Spaced Aluminium

Lubię pisać na swoim blogu o głośnikach Bang & Olufsen. To wyższa półka zarówno technologicznie, jak i stylistycznie. Duński producent przykłada się do jednego i drugiego. Zawsze z wysokiej klasy wykończeniem. Najnowszą propozycją będzie Beosound A5 w specjalnej odmianie Spaced Aluminium. W środku bez zmian natomiast na zewnątrz z nową opcją kolorystyki. Sprzęt częściowo dopracowany ręcznie w Struer w fabryce Factory 5, co pewnie ma znaczenie także dla ceny. Firma jak zwykle podkreśla detale. Sam grill został określony „work of art”, bo składa się z 3500 aluminiowych dysków, które układem sprawiają wrażenie pływającego frontu. Michael Henriksson (Vice President of Product Marketing w B&O) zapewnia, że mają wystarczające doświadczenie w eksperymentach z zaokrąglonymi wzornictwem, by dostarczyć efektowny design.


Oczywiście kształty „siatki” z uwzględnieniem dźwięku. Optyczna iluzja pływającej powierzchni to jedno, ale audio musi wybrzmieć. Bardziej unikatowy Beosound A5 Spaced Aluminium dołącza w ofercie do opcji Nordic Weave i Dark Oak (oba z kwietnia), ale pod względem audio od nich nie odstaje. To wciąż wariant, który wypełnia lukę między głośnikami przenośnymi a sprzętem domowym. Łączy ich cechy. Ma pośrednie rozmiary, ale potencjał zadowalający w obu obszarach. Dla przypomnienia, obudowa ma certyfikację IP65, czas pracy z ponad 12 godzinami na jednym ładowaniu, a także moduł do bezprzewodowego ładowania smartfona (i apkę do obsługi multimediów).

Bang & Olufsen zapowiada też nowe funkcje software’owe dla linii Beosound A5. Użytkownicy otrzymają automatyczne parowanie dla stereo oraz tryb Fluid Sweet Spot, czyli optymalizację dźwięku do pozycji słuchacza. Podam jeszcze cennik. Każda z trzech wymienionych odmian głośnika jest inaczej wyceniana. Najtańsza (ale wcale nie tania) jest Nordic Weave za 1099$. Potem Dark Oak za 1299$ i na końcu najdroższa Spaced Aluminium za aż 1499$.


5. Transparent Turntable – przezroczysty gramofon

smart home 79 Transparent Turntable
Transparent Turntable

Na targach Audio/Video Show widziałem wiele nowoczesnych gramofonów, także z elementami przezroczystymi, ale takiego jak Transparent Turntable jeszcze chyba nie. Zestaw wygląda obłędnie, bo nie tylko transparentnie, ale i z estetycznym minimalizmem. Zarówno sam adapter do płyt, jak i głośnik, który nadaje brzmienie jest przezroczysty. Kolejne arcydzieło w tym przeglądzie.

Koncepcję zaproponowano już ponad dekadę temu, gdy szwedzki startup wszedł z projektem na Kickstarter (kampania crowdfundingowa). Niemal cała przezroczysta forma jest szklana (tam gdzie było to możliwe). Pozwoliło to na odsłonięcie komponentów oraz gabaryty urządzenia. Technologicznie też jest nieźle, bo 33/45 obrotów na minutę ma jedynie 1% wahania w prędkości. Jest też przydatny auto-stop. Do dyspozycji przewodowe i bezprzewodowe połączenie (Bluetooth 5.0). Transparent Turntable wyceniono na 1300$. Podoba wam się?


6. Ruark R810 – stylowy radiogram

To nie koniec efektownych smart rozwiązań w dzisiejszym przeglądzie. Ruark specjalizuje się w produkcji radiogramów i ma kolejny dobrze wyglądający model. R810 też jest minimalistyczny w stylistyce, no i oczywiście inteligentnie wyposażony. Inaczej bym o nim tu nie pisał. Radiogramy to specyficzne propozycje, na które trzeba mieć w domu miejsce (dość konkretne, by odpowiednio służyły). Im w urządzeniu/mebelku, więcej funkcji, tym większy sens praktycznego wykorzystania. W systemie Ruark R810 zaoferowano funkcje streamingu, a więc przystosowanie do współczesnej ery.

Ruark R810
Nowoczesny radiogram Ruark R810 (foto: ruarkaudio.com)

Kojarzę wcześniejszy audiofilski Ruark R7 MK3 i R410, ale R810 wygląda znacznie lepiej, no i jest flagowcem w tej kategorii oferty producenta. Wciąż ma charakter konsoli, ale IMHO w efektowniejszym wydaniu. Rzekłbym nawet, że w formie sztuki nowoczesnej. W cenie 3000£ oczekiwałbym konkretów. Ten modernistyczny już jest, a warto pamiętać, że tego typu wyposażenie nawet bez elektroniki swoje kosztuje. W konsolsce zmieszczono system audio 4.1 Class A-B ze wzmacniaczem 180W. Nie potrzeba podpinać subwoofera (jak w R410), bo ten został już wbudowany. Na froncie 4-calowy ekranik TFT z RotoDial. Nie ma odtwarzacza CD, ale opcja jego podłączenia istnieje. Stereo RCA phono input pozwoli na uruchomienie muzyki z fizycznych nośników.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

7. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub