Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.
- Joybee K2 Mower to smart kosiarka z RTK i SLAM (crowdfunding)
- Xiaomi SU7 to pierwszy elektryk chińskiego giganta
- LG proponuje mobilnego robocika z AI
- LG MyView to smart monitory z webOS 23
- LG CineBeam Qube – nietypowy projektor
- nowe smart lodówki Samsunga na CES 2024 (Bespoke 4-Door Flex Refrigerator with AI Family Hub+ zyskają lepsze widzenie komputerowe Vision AI)
- LG zapowiada serię telewizorów QNED na CES 2024
- LG z pierwszym na rynku monitorem OLED Dual-Hz 480/240Hz
1. Joybee K2 Mower – inteligentny robot koszący (crowdfunding)
Smart kosiarki przechodzą ten sam proces adaptacji, co kiedyś odpowiedniki odkurzające mieszkania. Na początku drogie i dla większości domów niedostępne, a teraz coraz powszechniejsze i oferowane przez wielu różnych producentów. Co prawda, roboty do trawników nawet w crowdfundingu są droższe od odkurzaczy, ale to z uwagi na bardziej zaawansowane rozwiązania. Wydaje się jednak, że za niedługo koszty też spadną i tego typu urządzenia będą przystępniejsze cenowo. W tej chwili najlepiej kierować wzrok na Kickstartera, gdzie niemal w każdym kwartale pojawia się jakiś ciekawy model. Joybee K2 Mower wygląda nieźle. Ma wszystkie niezbędne rozwiązania potrzebne do prawidłowego, samodzielnego skoczenia trawy w ogródku.
Twórcy podkreślają zastosowanie połączenia nawigacji RTK z VSLAM. Pierwsza używa nawigacji satelitarnej w czasie rzeczywistym i to z dokładnością do centymetrów, natomiast druga uzupełnia ją lokalną obserwacją terenu i omijaniem przeszkód (jak roboty sprzątające). Przy słabszym sygnale z satelitów kosiarka skorzysta z tego drugiego. System kamer 3D ToF wysuwanych z robota ma pilnować granic i poruszać się wyłącznie po murawie. Granice wyznaczają markery. W zestawie jest oczywiście aplikacja do zdalnej obsługi. Sprzęt radzi sobie z wniesieniami, nawet 2000 m2 koszenia na jednym ładowaniu i ma też detektor deszczu, by przerwać pracę (jest odporny na wodę, ale chodzi o samo koszenie mokrej trawy).
- Cena w crowdfundingu: od 999$ (aż -60% z planowanych 2499$)
- Premiera: kwiecień 2024
- Wyróżnienie za: komplet technologii niezbędnych do autonomicznego koszenia
- Znalezione na Kickstarterze
2. Xiaomi SU7 – elektryczny pojazd z Chin
To może nie bezpośrednio smart dom, ale związek jest. Nowe autko Xiaomi przez garaż wiąże się z domem. SU7 to zapowiadana już od dłuższego czasu linia elektryków chińskiej marki. Gigant z Państwa Środka ma wysokie aspiracje do rywalizacji z największymi, a moment jest idealny. Rynek motoryzacyjny się mocno zmienia, co pokazują problemy niemieckich marek, które są daleko w tyle za Teslą (i konkurentami właśnie z Chin). Nie kibicuję żadnej ze stron, ale niemiecka samochody od lat traciły na jakości i już dawno odwróciłem od nich wzrok.
Xiaomi SU7 wygląda nieźle, ale zarówno z przodu, jak i z tyłu inspiruje się innymi pojazdami (co akurat chińskie marki uwielbiają robić). Zaproponowano go w trzech kolorach i dwóch odmianach. Bazowej SU7 i SU7 Max z podwójnym silnikiem. Pojazd w podstawowej wersji ma zaoferować 299 koni mechanicznych, 400 Nm i 5.28s do setki. Maksymalnie rozpędzi się do 210 km/h, natomiast zasięg na jednym ładowaniu to prawie 670 km (przy konkretnych warunkach oczywiście).
Podwójny motor w SU7 Max to 673 koni (495 kW) i szczytowy moment aż 838 Nm. Tu do setki wystarczy 2.78s, czyli lepiej od Taycana Turbo i Tesli Model S (ale nie modelu Plaid). Od konkurencji auto odróżni się najniższym na świecie oporem (Cd 0.195). Oczywiście jest tryb szybkiego ładowania baterii 800V Qilin Battery od CATL (101 kWh). W 5 minut marka obiecuje nawet 220 km, natomiast kwadrans to już nawet 510 km. Tu podano wyniki dla Maxa, natomiast o bazowcu nie wspomniano. Ciekawe też, jak z żywotnością ogniw.
Xiaomi SU7 ma być smart. Komputer pokładowy pracuje na chipie Qualcomm Snapdragon 8295. Wnętrze wyposażono w 16-calowy ekran z rozdzielczością 3K. Inteligentne jest sterowanie pojazdem. Panują na tym dwa procesory Nvidia Orin X o łącznej mocy 508 TOPS. Lei Jun (CEO Xiaomi) przekazał na koniec prezentacji, że jego firma chce być w top 5 globalnego rynku motoryzacyjnego za 15-20 lat. Do 2024 chce być znacznie wyżej jeśli chodzi o pojazdy inteligentne. Nie podano najważniejszych informacji. Ile kosztować będzie SU7 i kiedy trafi na rynek.
3. Robo-asystent z AI od LG (zapowiedź targów CES)
W drugim tygodniu stycznia rozpoczynają się targi CES w Las Vegas. Na expo będzie mnóstwo firm ze świata technologii. Pokażą nowe generacje swoich urządzeń, ale też projekty koncepcyjne. LG zapowiada ciekawy gadżet dla domu. „Smart home AI agent” ma być inteligentnym asystentem w mobilnym wydaniu. Mobilny, czyli ruchomym. W odróżnieniu od Alexy, Siri, czy Asystenta Google, będzie w stanie przemieszczać się po mieszkaniu. Robocik ma monitorować dom, m.in. ostrzegać o nietypowych sytuacjach, ale też typowych dla pustego domu zjawisk, np. pilnowania czworonoga. Nie zabraknie tu też typowych dla asystentów AI funkcji, czyli odpowiadania na pytania, czy podawania ważnych informacji. Kamerka ma rozpoznawać domowników, ich głosy, a nawet emocje. Oczywiście z opcją angażowania w interakcji. Zakładam, że koreańska marka chce dać chatbotowi jakiś rodzaj osobowości i kształt.
Wbudowane czujniki ułatwią gadżetowi poruszanie się po mieszkaniu, czy monitoring panujących wewnątrz warunków (temperatura, jakość powietrza etc.). Niestety nie widzę żadnych informacji, czy robocik integruje się z platformami smart home. Zdziwiłbym się, gdyby LG to pominęło. Taki asystent powinien reagować na komendy. To nie pierwszy smart strażnik dla domu w podobnym wydaniu. LG jest jednak marką, która może takie „zabawki” upowszechnić. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Prototyp pokaże swój potencjał na wspomnianych CES.
4. Monitory LG MyView 4K z webOS
Teraz sporo wieści od LG. Koreańska firma jako jedna z pierwszych zdradziła więcej informacji na temat nowości, które przedstawić na CES w Las Vegas. Kilka przeglądów temu pokazałem na blogu monitor LG z webOS, który nie potrzebował w zasadzie podpięcia do PC. Producent ma kolejne ekrany z tym systemem. Seria MyView ma wbudowane funkcje smart TV. 32-calowy model otrzymał rozdzielczość 4K. To bezpośredni konkurent dla rodzimego rywala, czyli Samsunga, który też proponuje smart monitory (modele M8 z Tizen). LG oferuje swój wariant w atrakcyjnych specyfikacjach.
LG MyView to w sumie trzy opcje dla wyświetlacza o przekątnej 32 cale. 32SR85U, 32SR83U i 32SR70U różnią się detalami. Wszystkie posiadają proporcje 16:9, rozdzielczość 4K (3840 x 2160), panel IPS, wsparcie HDR10 i pokrycie DCI-P3 w 95%. Na pokładzie jest platforma webOS 23 z aplikacjami VOD oraz programami biurowymi (m.in. Microsoft 365). Jest też zgodność z łącznością AirPlay 2 oraz Miracast, a także Wi-Fi i Bluetooth. Co zatem różni poszczególne jednostki? 70U ma 350 nitów jasności (pozostałe 400). Najdroższy z modeli ma węższe obramowanie.
MyView przypominają serię Smart Monitor, o której pisałem, ale nie widzę nic o łączności ze sprzętem Internetu Rzeczy przez LG ThinQ Home Hub, która w tamtych monitorach jest obecna. Mam dziwne wrażenie, że mówimy o bardzo zbliżonych wariacjach (jeśli nie tych samych?).
5. LG CineBeam Qube (CES 2024)
Na CES 2024 zobaczymy też oryginalnej konstrukcji projektor od LG. Kojarzycie nietypowy model Samsunga? No to CineBeam Qube jest chyba odpowiedzią na Freestyle’a. Nowy projekt LG przyciąga wzrok designem. Estetyka jest minimalistyczna, a więc atrakcyjna. Prostota w konstrukcji zawsze przyciąga. Bryła jest prosta, ale technologie w niej ukryte zaawansowane. Producent zapewnia, że sprzęt będzie łatwy w przenoszeniu. Lekki i wygodny, zwłaszcza dzięki rączce. Ma to być najmniejszy projektor 4K na rynku. Wygeneruje obraz o maksymalnej przekątnej 120 cali. Źródłem będzie laser RGB. Treści mają być wyświetlane w kontraście 450000:1, dając aż 154% pokrycia DCI-P3. Oczywiście z funkcjami smart. System webOS 6.0 da dostęp do większości aplikacji streamingowych.
LG zaoferowało w projektorze CineBeam Qube także elementy wzmacniania dekoru świetlnego. Mapowanie przestrzeni z dopasowaniem efektów do wnętrza. Brzmi ciekawie, zwłaszcza przy szerszym wykorzystaniu gadżetu (poza kinem i grami). Urządzenie ma dysponować też automatycznym dopasowaniem jasności, która uprzyjemni oglądanie treści. To element znany z high-endowych projektorów. Na razie tyle o tym gadżecie. Więcej już na targach CES 2024.
6. Smart telewizory LG QNED (CES 2024)
W Las Vegas zobaczymy też nową rodzinę smart telewizorów od LG. Koreańczycy wyrobili sobie markę w sekcji OLED, ale na 2024 roku chcą dostarczyć technologie QNED, czyli tzw. kropki kwantowe (jak w QLED) i NanoCell. Ciekłokrystaliczne modele z dopracowaniem mają oczywiście poprawić jakość obrazu. Szczególnie jeśli chodzi o kolorystykę. Nowa linia TV wykorzysta kilka z już oferowanych technologii (Dynamic Tone Mapping Pro i AI Sound Pro), ale też nowy procesor Alfa 8 AI. Ma poprawić przetwarzanie obrazu, czyli finalnie efekty wyświetlane na matrycy.
Ciekawe mogą prezentować się modele telewizorów QNED z mini-LED z wielostrefowym podświetleniem. Mniejsze diody pozwolą na lepsze zarządzanie światłem, czyli również kontrastu. Precision Dimming ma panować nad podświetleniem, a więc lepiej odwzorowywać barwy przez odpowiednie ściemnianie. W modelu LG QNED90 będzie funkcja Million Grey Scale wpływająca na kontrast. Wszystkie z propozycji mają być do tego bardzo smukłe, a więc atrakcyjne konstrukcyjnie. LG ma przygotowane mnóstwo przekątnych: 43, 50, 55, 65, 75, 86, a nawet 98″. Pewnie za kilka dni (CES startuje 6 stycznia) LG przedstawi cennik i dostępność.
7. LG UltraGear OLED – gamingowy monitor (CES 2024)
Nie koniec nowości od LG. Na CES firma chce też zaprezentować możliwości gamingowego monitora. 32-calowy UltraGear OLED (32GS95UE) ma dwa tryby płynności między którymi gracze przełączą się natychmiastowo. Ekran proponuje 480Hz w HD i 240Hz w 4K. Tryb „Dual-Hz” ma być do dyspozycji przez przycisk klawiatury lub kontrolera. To prawdopodobnie pierwszy taki wyświetlacz z dwoma najlepszymi aktualnie częstotliwościami dla obu wymienionych rozdzielczości. Pierwszy np. dla strzelanek, a drugi dla gier, w których liczy się oprawa graficzna. Podoba mi się też .03-milisekunsowy czas reakcji (GtG, czyli Grey-to-Grey), który niskie smużenie i redukcja artefaktów pozostawianych przez poprzednie klatki obrazu. Dobrze wygląda też jakość HDR. Osiąga 98.5% DCI-P3 przy 400 nitach jasności).
Gamingowy monitor UltraGear OLED (32GS95UE) posiada też wbudowane głośniki z DTS Virtual:X oraz kompatybilność z G-Sync. Warto zauważyć też smukłą ramkę wokół panelu. Cennik i dostępność poznamy pewnie w Las Vegas. Oprócz tego konkretnego modelu LG odświeżyło też pozostałą ofertę UltraGearów. W sprzedaży pojaw się 34- i 39-calowy OLED z ultra wide 21:9 i zakrzywieniem 800R oraz 240Hz. To pierwsze panoramiczne jednostki koreańskiej marki i pierwsze z zakrzywieniem i takim odświeżaniem dla tego formatu. W przypadku obu jest zgodność z G-Sync, FreeSync Premium Pro i DisplayHDR True Black 400.
8. Bespoke 4-Door Flex Refrigerator with AI Family Hub+ z nowym Vision AI
Inteligentne lodówki Samsunga są na rynku już od wielu lat. Mają już kilka generacji i sporo ulepszeń. W 2024 roku koreański gigant chce zaoferować Family Hub w odmianie Bespoke z ulepszeniami AI. Rozwiązania Sztucznej Inteligencji mają w najbliższym czasie poszerzać zakres możliwości wielu urządzeń. Jak się okazuje, lodówek również. Samsung 2024 Bespoke 4-Door Flex Refrigerator with AI Family Hub+ to generalnie kolejna wariacja smart propozycji do kuchni. Tym razem wewnętrzna kamerka śledząca produkty ma pełniej wykorzystać planowany już dawniej potencjał, czyli dopasowanie przepisów do posiadanych w lodówce składników.
Samsung Electronics To Showcase How Enhanced AI and Connectivity Enable Expansive Kitchen Experiences at CES 2024https://t.co/28o8xM1mAC
— Samsung Electronics (@Samsung) December 27, 2023
Platforma ma proponować dania na podstawie zawartości lodówki, by wykorzystywać produkty i urozmaicać domowe menu. 32-calowy wyświetlacz z dotykowym panelem będzie dysponować aplikacjami i programami już wcześniej dostępnymi w Tizen. Będzie nawet TikTok i YouTube, więc dobrze zlokalizowane drzwiczki lodówki pozwolą na korzystanie z funkcji znanych ze smartfonów. Samsung Food połączymy z Samsung Health, więc teoretycznie sprzęt pomoże stosować odpowiednią do treningu dietę. “Image to Recipe” ma zyskać lepsze widzenie komputerowe z AI do generowania przepisów na podstawie obrazu. Nie zabraknie personalizowania menu pod własne potrzeby.
Vision AI od Samsunga będzie miało oczywiście pewne ograniczenia. Algorytmy zidentyfikują do 33 pozycji i raczej tych podstawowych. Daty ważności możemy logować na ekranie Family Hub manualnie. Dzięki temu system przypomni o nich powiadomieniami. Tegoroczna linia lodówek ma lepiej integrować rozwiązania Internet of Things. Sprzęt powinien łączyć się ze smart AGD koreańskiej marki, m.in. kuchenkami z AI, czy nowym Anyplace Induction Cooktop, no i ekosystemem z Samsung Food.
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
9. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki 🙂 pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
10. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
11. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
12. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub