smart home 83 garmin Tacx NEO 3M Smart Trainer
Zobacz też: smart home tygodnia #83
– Garmin Tacx Neo 3M Smart Trainer (foto: garmin.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

 • IFTTT podsumowuje 2023 rok
 • Displace TV zapowiada dwa nowe bezprzewodowych telewizorów (CES 2024)
 • Stream Pillow to inteligentna poduszka do walki z chrapaniem (crowdfunding)
 • Birddy to inteligentna budka dla ptaków (crowdfunding)
 • FrazyBot to ekspres do kawy niczym zrobotyzowany barysta (CES 2024)
 • Eve Energy Outlet jest smart gniazdkiem zgodnym z Matter
 • Smart żarówki TP-Link Tapo L535E zgodne z Matter

1. IFTTT dodał w 2023 roku ponad 150 serwisów

IFTTT (If This Then That) to platforma, o której starcie pisałem niemal w tym samym czasie, w którym startował mój blog (a więc ponad dekadę temu). Wtedy w segmencie smart home był rewolucyjny, natomiast obecnie stale rozwija swoje możliwości przez kolejne kanały i akcje. Jakiś czas temu serwis ograniczył darmowe usługi i zaproponował plan premium. Z tego powodu liczba użytkowników ograniczyła się do największych fanów i osób, które faktycznie potrzebują połączeń między konkurencyjnymi systemami, aplikacjami i markami. W 2023 roku IFTTT dodało ponad150 kolejnych serwisów, dzięki którym budowanie akcji, scen i triggerów rozszerzyło swoje zakresy.

IFTTT
Sensor D-Link i MicroBot Push mają swoje kanały w serwisie IFTTT. Można stworzyć im zasadę współpracy.

 


2. Displace Mini i Flex to mniejsze modele bezprzewodowych TV (CES 2024)

W trakcie zeszłorocznych targów CES w Las Vegas na expo pojawił się nietypowy telewizor. Displace oferował swoje usługi w sposób niemal w pełni bezprzewodowy. Zasilany akumulatorem sprzęt postawił na odważny format, którego zalety były głównie estetyczne (brak przewodów). Marka powróci na styczniowe CES 2024 z dwoma nowymi wariacjami sprzętu – mniejszymi modelami Mini (27″) i Flex (55″).

Displace TV bezprzewodowy TV
Displace TV (foto: displace.tv)

O jednostkach będzie okazja napisać więcej w przyszłym miesiącu. Teraz możliwie skrótowo. Odmiana Flex przypomina obecny model, ale ma konstrukcje stojącą (potrzebny Displace Stand w cenie 499$ utrzymujący ekran i przy okazji ładujący wymienne baterie). Wyświetlacz to OLED z 4K. Podobnie jak wcześniej, do dyspozycji jest sterowanie gestami rąk, dotykiem oraz komendami głosowymi. Podpięcie do Wi-Fi 6E pozwoli na streaming treści. Pełne naładowanie baterii daje 6h czasu oglądania. Ultra wąskie ramki pozwalają na łączenie paneli w większy.
Myślę, że o wiele ciekawiej wygląda Displace mini. Jest bardziej kompaktowy, a więc łatwiejszy do przemieszczania. Pełna bezprzewodowość sprawdzi się tu znacznie lepiej. Ekran telewizora można szybko i łatwo przenieść do innego pomieszczenia, czy nawet zawiesić (w niemal dowolnym miejscu, gdzie jest na to szansa). Mini wyceniono na 2499$. Ma w zestawie dwie baterie. Nie widzę szczegółów na temat czasu pracy.


3. Stream Pillow – smart poduszka (crowdfunding)

Jak zwykle w moim przeglądzie znajdziecie trochę gadżetów z crowdfundingu. W tym tygodniu znalazłem dwa. Pierwszym z nich jest inteligentna poduszka od marki Stream. Nie pierwsza i zapewne nie ostatnia na rynku. O bardzo podobnych wynalazkach już zdarzało mi się pisać. Model z Kickstartera ma formę ortopedycznej odmiany z odpowiednim wypełnieniem (aby zaoferować kompleksowe możliwości). W środku sporo czujników i tryb masażu (pewnie przez wibracje). Generalnym celem połączenia poduszki z sensorami jest walka z chrapaniem oraz poprawa snu. Znajdziemy tutaj monitorowanie snu, ułożenia, delikatne wybudzanie, czy ćwiczenia oddechowe. Oczywiście ze współpracą z aplikacją na smartfon.

We wczesnej fazie crowdfundingu smart poduszka Stream Pillow kosztuje 139$ (to -35% finalnej ceny). Jeśli zbiórka się powiedzie to projekt powinien rozpocząć rozsyłkę pierwszych sztuk w okolicach kwietnia 2024 roku.

Znalezione na Kickstarterze


4. Birddy – inteligentny domek dla ptaków (crowdfunding)

Drugi z projektów jest kojarzony z domem, ale nie z jego wnętrzem a otoczeniem. Ogród też może być inteligentnym rozszerzeniem mieszkania, co zresztą wielokrotnie w przeglądach prezentowałem. Birddy to smart domek dla ptaków, który wyposażono w kamerkę do obserwacji wnętrza. Propozycja jest kierowana nie tylko do miłośników ptaków czy ornitologów, ale wszystkich chcących pomóc zwierzętom w „zadomowieniu” się bliżej nas. Budka ma solarne ładowanie, wbudowaną kamerkę, opcję streamingu, zapis time-lapse, system powiadomień o pojawieniu się ptaków, a nawet ich rozpoznawanie. Najtańszy etap zbierania wpłat pozwoli na zakup gadżetu w cenie 199$ (to – 33% finalnej propozycji 299$). Plan rozsyłki obejmuje koniec pierwszego kwartału 2024 roku.

Znalezione na Kicksterterze


5. FrazyBot – jak zrobotyzowany barysta (CES 2024)

Na wspomniane już wcześniej targi CES zmierza też marka Frazy, która chce tam pokazać ciekawe urządzenie AGD. FrazyBot ma być niczym zrobotyzowany barysta serwujący na ciepły napój. Bez sprzątania, bez martwienia się o higienę maszyny, czyli czynności, które musimy wykonać przy ekspresach ciśnieniowych. Czujecie czasem, że kawa podawana w kawiarni smakuje jakość lepiej? Być może z uwagi na jej serwowanie. FrazyBot – jak sama nazwa wskazuje – postara się wszystko zrobić za domownika. Dodam, że projekt pochodzi o tego samego startupu, który przygotował wspomniany wyżej telewizor Displace.

smart home 84 frazybot
FrazyBot (foto: Frazy)

Maszyna oferuje przygotowanie kawy, herbaty, ale i trunków alkoholowych (różnego rodzaju koktajli). Potrzebne są moduły do tego przygotowane dla głównej stacji bazowej. Jak się pewnie domyślacie, napoje będą przygotowywane w kapsułkach (Frazy HQ). Wszystko jak w automacie, czyli przy pomocy jednego przycisku. Najważniejsze w całości jest co innego. Abyśmy mieli pełen komfort, urządzenie będzie mieliło ziarenka, przygotowywało mleko, krem, karmel i wiele innych elementów poszczególnych kaw. To nie wszystko. Na koniec sprzęt sam się wyczyści i usunie brudy do specjalnego woreczka.

Jaki będzie koszt takiej wygody? FrazyBot wyceniono na prawie 4000$, a dodatkowe moduły na 2500$. Z kolei pakiety do przygotowania napojów mają kosztować między 3 a 8$. Najciekawiej wygląda opcja leasingu/najmu sprzętu. Tutaj miesięcznie musimy wydać 49$ (i 34$ za dodatkowe moduły).


6. Eve Energy Outlet jest smart gniazdkiem zgodnym z Matter

Eve ma kolejny smart moduł w ofercie inteligentnych urządzeń dla domu. Wiem, wiem, Energy Outlet proponuje gniazdka w amerykańskim standardzie, ale zwykle oferta producenta posiada też (czasem po prostu później) odmiany europejskie. Eve Energy Outlet wyróżni się zgodnością ze standardem Matter, a więc szerszą współpracą z przeróżnymi platformami współpracującymi z nową platformą. Eve jest z Matter od samego początku. Szkoda (dla klientów w USA), że wsparcie Matter dla gniazdka dopiero zmierza. Zaplanowane jest na luty 2024 roku. Wtedy gniazdko to ma być pierwszym na rynku z Matter przez Thread.

Mówimy o gniazdku ściennym, które będzie wymagało instalacji. Moim zdaniem to znacznie lepsza alternatywa dla gniazdek zewnętrznych, które nie są tak estetyczne jak te bardziej inwazyjne. Cena też jest stosunkowo atrakcyjna, bo niecałe 50$ brzmi ok. Co prawda, przy wymianie w całym domu może to już być pewien wydatek. Całość działa z apką Eve Energy App na iOS i z HomeKit oraz SmartThings (Samsung). Matter otworzy drogę do współpracy z Google Home i Amazon Alexa, ale tu niestety już bez monitorowania zużycia energii. Okazuje się, że wsparcie dla Matter nie będzie dawało pełnych opcji. Da to jednak sterowanie głosowe, harmonogramowanie, rutynowanie, no i automatyzację.

Jak zwykle przypomnę, że do współpracy z Matter potrzebny będzie jeszcze jakiś gadżet z trybem routingu przez Thread oraz kontroler z Matter (może to być np. HomePod Mini, nowszy Amazon Echo czy konkretny SmartThings Hub). 

To nie wszystko z informacji od Eve. Do sprzedaży wchodzi też nowa generacja Eve Light Switch (50$) – oczywiście z Matter-over-Thread, a poprzedni model ma otrzymać aktualizację dla tej zgodności. To w okolicach drugiego kwartału przyszłego roku. W ofercie pojawić ma się też Eve Blinds Collection, czyli rolety/zasłony korzystające z Eve MotionBlinds. Inteligentne żaluzje mają wejść do sprzedaży też w Europie (Niemcy) w lutym.


7. Smart żarówki TP-Link Tapo L535E zgodne z Matter

TP-Link wprowadza do sprzedaży w Polsce kolejną smart żarówkę z linii Tapo. Tym razem firma proponuje model L535E, której największą zaletą ma być kompatybilność ze standardem Matter. Myślę, że zalety tego rozwiązania przypominam tak często, że nie muszę ponownie o nich pisać (pojawiły się zresztą w podpunkcie wyżej).

Co oferuje inteligentna żarówka TP-Link Tapo L535E? W zasadzie wszystko co znamy z najważniejszych funkcji w konkurencyjnych modelach (nie licząc Matter, które jest jeszcze rzadkością w oświetleniu):

 • punktowe 1055 lumenów (ekwiwalent 75W)
 • dobór kolorów (zmianę jasności, temperatury)
 • harmonogramowanie i minutnik (do budowania planów, efektów i scen)
 • sterowanie głosowe (wsparcie Alexy, Siri i Asystenta Google)
 • zdalna kontrola (m.in. z aplikacji mobilnej na smartfony z iOS/Android)
 • tryb „Poza domem” (symulowanie obecności)
 • monitorowanie zużycia energii generowanej przez oświetlenie
 • niezależna praca (żarówka nie potrzebuje dodatkowego huba)
 • zgodność z Matter (współpraca z zewnętrznymi serwisami/platformami)

Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

8. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


9. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


10. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


11. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub