smart home 82 nuki smart lock 4
Zobacz też: smart home tygodnia #82 – Nuki Smart Lock 4 gen (foto: nuki.io)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • UBPet V10 to robot sprzątający o sile ssania 22000Pa (crowdfunding)
  • Somvai to inteligentna stacja do poprawy produktywności przez optymalne zarządzanie snem i drzemkami. Wykorzystująca czujniki, AI oraz smart narzędzia (crowdfunding).
  • Looking Glass Go to mała fotoramka dla zdjęć 3D bez specjalnych okularów
  • co nowego w tvOS 17.2 dla Apple TV i HomePod 17.2 dla smart głośników?
  • Garmin Tacx Neo 3M to domowy smart trener dla kolarzy

1. UBPet V10 z siłą 20000 Pa (crowdfunding)

W tym tygodniu przegląd ciekawych informacji na temat smart domu rozpocznę od crowdfundingu. Znalazłem tam trzy projekty. Pierwszym z nich jest robot sprzątający UBPet V10. Na pierwszy rzut oka niczym nie różniący się od masy innych autonomicznie poruszających się odkurzaczy. Twórcy urządzenia zapewniają jednak, że to jedyny poważny konkurent dla Dysona, w który dysponuje podobną siłą ssana. 22000 Pa to naprawdę niezły ciąg. Producent (UBTECH) zapewnia odpowiednie sprzątanie dywanów, zbieranie włosów, cichą pracę, nawigację LDS (z LiDAR i omijaniem przeszkód), no i oczywiście aplikację. Nazwa sugeruje, że to najlepsze AGD dla posiadaczy czworonogów. Nie wspomniano tylko, czy jest wykrywanie „niespodzianek”, jak w topowych Roombach.

UBPet V10 ma stosunkowo kompaktowe gabaryty, co ma znaczenie przy poruszaniu się pod i między meblami. We wczesnej fazie kampanii sprzęt jest oferowany za 349$. To aż 50% zniżki od finalnej ceny. Jeśli zbiórka się powiedzie to urządzenia trafią do pierwszych klientów w lutym 2024 roku.

Znalezione na Kickstarterze


2. Somvai – stacja do poprawy produktywności (crowdfunding)

Drugim projektem z crowdfundingu, który pasuję do kategorii smart home jest Somvai. Nietypowa, ciekawie wyglądają stacja, która ma pomagać w poprawie odpoczynku i regeneracji, a co za tym idzie, także produktywności wynikającej z odpowiedniego wysypiania się. Widziałem już kilka podobnych wynalazków, a przynajmniej starających się inteligentnie dostarczać wsparcie dla podnoszenia samopoczucia. Koniec końców, wszystko i tak zależy od nas samych. Somvai to tylko narzędzie. Może jednak pomóc. Jak konkretnie?

Autorzy rozwiązania przekonują, że ich urządzenie będzie optymalizowało najlepsze okresy dla snu, a nawet drzemek, by organizm był w pełni gotowy do pracy i skupienia. Nasz organizm lepiej funkcjonuje, gdy jest wypoczęty, więc zadaniem Somvai ma być spersonalizowane wskazywanie, kiedy i jak długo dać głowie odsapnąć (na podstawie harmonogramu naszej pracy). Maszynka ma radar z AI (monitorujący nasze ciało), analizy cykli snu (i ich optymalizację), ćwiczenia oddechowe, inteligentne zarządzanie drzemkami oraz generator białego i brązowego szumu. Brzmi kompleksowo. Macie problemy ze skupieniem i snem? Być może to będzie rozwiązanie. Cena? Somvai startuje od 135$, czyli prawie połowy finalnej ceny (269$). Realizacja w czerwcu 2024.

Znalezione na Kickstarterze


3. Looking Glass Go to mini ramka do zdjęć 3D (crowdfunding)

Crowdfundingową sekcję domknę najmniej praktycznym, ale najefektowniejszym z gadżetów dla domu. Okres kina 3D nie trwał długo. Był efektowny, ale męczący (i być może niekorzystny dla wzroku). Mimo wszystko, temat trójwymiarowego obrazu cały czas istnieje. Jest niszowy, ale istnieje. Najczęściej w goglach VR. Są jednak firmy, które proponują technologie wyświetlania obrazu bez użycia specjalnych okularów w formie ekranów holograficznych. Looking Glass ma kilka takich modeli. Większych lub mniejszych. Teraz proponuje edycję Go, czyli kieszonkowy panel do prezentacji zdjęć w 3D.

Looking Glass Go ma ekran o przekątnej sześciu cali (1440 x 2560), na którym można oglądać trójwymiarowe zdjęcia wykonane smartfonem. Nie jest to tania cyfrowa ramka, ale o wiele efektowniejsza od wszystkich pozostałych. Optyczne rozwiązania pozwalają na obserwacje obrazów z różnych kątów (zakres 58 stopni). Żeby wykonać smartfonem odpowiednie fotki kompatybilne z panelem Go potrzebujemy specjalnych aplikacji. Przy użyciu Luma AI (iOS/Android) uda się przygotować zdjęcia w specjalnym formacie. Alternatywnie jest jeszcze soft od Looking Glass, który pomoże przekształcić zdjęcia w „hologramy”. Na razie tego typu ramki służą wyłącznie do zdjęć, ale producent ma w zanadrzu rozwiązanie Looking Glass Liteforms, które łączy możliwości ChatGPT i obrazowanie 3D, a więc szansę na zbudowanie wirtualnych postaci w 3D, które w sposób interaktywny mogłyby się z nami komunikować (jak avatary z inteligentnym chatbotem). Może to sposób to tworzenia „twarzy” dla smart asystentów głosowych z AI?

  • Cena w crowdfundingu: od 279$ (finalna cena 360$)
  • Premiera: czerwiec 2024
  • Wyróżnienie za: efekty 3D bez użycia okularów
  • Znaleziono na: Kickstarterze

4. tvOS 17.2 dla Apple TV i HomePod 17.2 dla smart głośników

Już ładnych kilka miesięcy temu Apple udostępniło aktualizację tvOS 17 dla Apple TV i HomePod 17 dla smart głośników. Teraz rozwija ją o kilka kolejnych funkcjonalności. Systemy tvOS 17.2 i HomePod 17.2 zawierają ogólne poprawki dla wydajności i stabilności, ale też parę nowych rozwiązań (część zniknęła!). Największą różnicą będzie przeprojektowany wygląd aplikacji TV. Jest w niej boczny pasek dla różnych treści, czy wsparcie odtwarzania filmów 3D w formacie Spatial Video (główne przeznaczenie to okularów Vision Pro). Pisałem o tych nagraniach w przeglądzie fotograficznych nowości.

tvOS 17.2
tvOS 17.2 (foto: apple.com)

tvOS 17.2 usuwa z widoku aplikacje iTunes Movies i TV Shows, ale to efekt już dawno zmienionych trendów w streamingu treści (karty dwóch wymienionych sekcji przekierują po prostu do sklepiku). Update uwzględnił też odpowiadanie na połączenia FaceTime na ekranie telewizora (zapewne w nowym tandemie z podpiętym iPhonem i jego kamerką). Ważna kwestia, aktualizacja 17.2 dotyczy wyłącznie modeli Apple TV 4. generacji (i Apple TV HD) oraz Apple TV 4K (1. i 2. gen).

HomePod 17.2 objął z kolei wszystkie modele głośników Apple. a więc większe HomePoda i HomePoda drugiej generacji oraz HomePoda Mini. Tu pojawił się głównie tryb wzmacniania dialogów, gdy głośnik jest sparowany z przystawką telewizyjną Apple TV 4K. Oprócz tego optymalizacja oprogramowania, czyli poprawki błędów i stabilności.


5. Garmin Tacx Neo 3M – domowy smart trener dla kolarzy

smart home 83 garmin Tacx NEO 3M Smart Trainer
Garmin Tacx NEO 3M Smart Trainer (foto: garmin.com)

We współczesnych mieszkaniach coraz częściej znajduje się miejsce dla domowych mini siłowni. Temat podkręciła ostatnia pandemia, ale już wcześniej sportowcy mieli całkiem spory wybór maszyn i rozwiązań ułatwiających im trening we własnym M. Garmin przygotował swój kolejny ciekawy sprzęt do analizowania aktywności. Tacx Neo 3M to smart trener dla kolarza. Rowerek stacjonarny, a właściwie zestaw przekształcający jednoślad w inteligentną maszynę do ćwiczenia w domowych warunkach.

Zima to pora roku, w której jazda jest teoretycznie możliwa (ja regularnie widzę rowerzystów poruszających się po śniegu), ale zaawansowany kolarze raczej unikają wyjść z wąskimi oponami na niedogodne, trudne warunki. Pozostaje trening na siłowni lub w domu. Dzisiaj nie jest o to trudno. Są platformy do „jazdy” w ciepełku. Nowa maszyna Garmina ma dać precyzję w odwzorowaniu treningu oraz wsparcie inteligentnego trenera do utrzymywania tempa i celów. Tacx Neo 3M ma system oceny ruchu w wielu kierunkach i magnetyczny motorek. Producent zapewnia, że podobnych technologii nie oferuje żaden konkurent na rynku. Po więcej szczegółów wolę przekierować na stronę Garmina.

Szkoda, że stylowy uchwyt na tablet nie jest częścią zestawu. Apka Tacx Training podnosi oczywiście imersję przez video. Nie zastąpi wielkiego ekranu, ale pozwoli na rywalizację w wirtualnych grupach i trasach. Jest też wsparcie TrainerRoad i Zwift. Stację połączymy z tabletem lub smartfonem przez Bluetooth, natomiast jest też ANT+. Zakładam, że jest też współpraca ze smartwatchami Garmina. Tacx Neo 3M nie będzie tani. Został wyceniony na niecałe 2000$ (a jest jeszcze płatna subskrypcja premium).


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

7. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub