smart home 81 Xiaomi Multi Function Camping Lantern
Zobacz też: smart home tygodnia #81 – Xiaomi Multi Function Camping Lantern (foto: Xiaomi)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • smart zamek Nuki Smart Lock (4th gen) z Matter przez Thread
  • nowy stylowy głośnik Bang & Olufsen Beolab 8
  • zegarki z Wear OS zyskały nowe opcje dla Google Home
  • MUBI aplikacją roku na Apple TV (App Store Awards 2023)
  • SoonNooz Mini to przenośny komputer z odpinanym głośnikiem
  • ViewSonic M10 wprowadza kompaktowy projektor z potrójnym laserem
  • K3 od Kwumsy to mechaniczna klawiatura z dotykowym, odginanym ekranem

1. Czwarta generacja smart zamka Nuki Smart Lock

Na rynek wkroczyła już czwarta generacja smart zamków Nuki. Pasuje do europejskich standardów, więc tym bardziej warto im się przyjrzeć. Zdaje się, że Nuki Smart Lock (4th gen) to pierwszy inteligentny zamek z Matter przez Thread. Austriacki producent jako pierwszy na Starym Kontynencie wdraża nowy standard w tej grupie smartdomowym produktów. Nie jest potrzebny żaden mostek by urządzenie komunikowało się z innymi platformami i serwisami współpracującymi z Matter.

W ofercie są dwie odmiany zamka. Bazowa za 169€ (ta wymaga mostka do połączenia z Wi-Fi) i Pro za 279€ (z wyższej jakości materiałów i wbudowanym Wi-Fi). Obok wsparcia Thread (mesh przez IP dla smart home) nowością jest też dłuższa praca na baterii (+30%, tj. do 6 miesięcy), pewniejsza komunikacja i szybsza łączność przez Bluetooth. Matter to z kolei szansa na łatwiejsze budowanie smart sieci i lokalna kontrola.

Matter-over-Thread pozwala na szybkie podłączenie zamka przy użycia kontrolera Matter z Thread. Musimy oczywiście taki w domu posiadać, np. jakiś współpracujący z Apple Dom czy Google Home. Wsparcie z kontrolerami działającymi z Alexą i SmartThings od Samsunga też niedługo będzie możliwe. Nuki daje zatem opcje Matter i Wi-Fi. Twórcy uważają, że w tej chwili lepiej oferować obie opcje. Wciąż jest też bezpośrednia integracja z Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Home i Home Assistant, czy Home Bridge. Sporo możliwości. Aktualizacja do Matter 1.2 pojawi się we wczesnym 2024 roku.

Czego zabrakło? Na razie nie ma zgodności z Home Key od Apple. Wszystkie pozostałe standardy widzę: automatyczne ryglowanie, zdalny dostęp (wirtualne klucze).


2. Bang & Olufsen Beolab 8

O tej marce lubię pisać. Bang & Olufsen robi elektroniczne dzieła sztuki. Tak odbieram ich ofertę. Kolejnym oryginalnie i efektownie wyglądającą propozycją jest głośnik Beolab 8. To mniejsza, ale doniośle brzmiąca konstrukcja. Nie tylko dobrze wygląda, ale też odpowiednio gra. Duńska firma zaoferowała w nim technologie dopasowania dźwięku do akustyki pomieszczenia. Może być też częścią kina domowego lub zestawu stereo. B&O zapewnia, że są metody na połączenie modelu z urządzeniami marki nawet z 1984 roku. Samodzielnie grający też ma cieszyć dobrym basem, szczególnie jak na te gabaryty.

Wewnątrz Beolab 8 jest głośnik do wysokich tonów (16 mm), średniotonowy (3″) i do niskich tonów (5.25″). Producent oczywiście odpowiednio wyważył tony. Adaptacyjne dopasowanie i kompensacja pomieszczenia podrasują efekty. W końcu brzmienie jest inne od wielkości pokoju. Podobają mi się rozwiązania ultraszerokopasmowego dostosowania miejsca najlepszego odsłuchu („sweet spot”). Tutaj potrzebny będzie do ustawień smartfon z aplikacją Bang & Olufsen. Głośnik zlokalizuje telefon i dostroi audio.

B&O Beolab 8 działa przez Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.3, więc stosunkowo najnowsze protokoły. Przez Powerlink połączymy głośnik z telewizorami marki i systemami audio sprzed wieków. Stylistycznie wszystko na topie. Widać fragmenty kuli, cylindra, a opcjonalnie są drewniane listwy (obok materiału). Firma mówi tez o grze świateł i cieni spod obudowy, więc całość będzie elementem dekorującym wnętrze. Nie widzę tylko polskiego cennika. Ten amerykański proponuje 6598$ za wariant z drewnianymi wstawkami lub 5498$ za materiałowy.


3. Update Wear OS dla Google Home

Kiedyś Wear OS (i Android Wear) nie otrzymywały zbyt wielu aktualizacji. Odkąd Google oferuje system w wersji 3.0 lub nowszej (aktualnie 4.x) sytuacja jest zgoła odmienna. Platforma otrzymuje częste update’y, a użytkownicy mogą czuć wsparcie w rozwoju softu (i ich urządzeń). W najnowszej aktualizacji skupiono się na kilku mniejszych poprawkach. Twórcy zapewniają, że z poziomu nadgarstka obsłużymy więcej urządzeń smart home w apce Google Home (w tym m.in. grupy żarówek/lampek). Na małym ekraniku uruchomimy też (lub dezaktywujemy) scenę obecności w domu. Innymi słowy, włączymy sceny i działania, które przypisaliśmy do wyjścia lub wejścia do mieszkania. Zawsze to szybki dostęp do ważnej i powtarzalnej automatyzacji. Zegarki z Wear OS zyskają też Assistant Routines (asystenta do rutyn) i skrót do niego na tarczkach.

Your favorite Google apps are now better than ever on #WearOS! Here’s what’s new:
– Google Assistant support for your daily routines
– More smart device controls with Google Home
– Easily set your Google Home status to Home or Away

Learn more → https://t.co/CUV2HxXVmY pic.twitter.com/4Tgryl4vmn

— Wear OS by Google (@WearOSbyGoogle) November 30, 2023


4. MUBI aplikacją roku na Apple TV (App Store Awards 2023)

W zeszłym tygodniu Apple przedstawiło zwycięzców App Store Awards 2023, czyli aplikacji roku na urządzenia Apple. Wśród kategorii była ta związana pośrednio ze smart home, a konkretniej z boxem Apple TV (służy nie tylko do multimediów, ale jako hub dla inteligentnego domu). Gigant z Cupertino stara się wyróżniać najlepsze aplikacje od strony użytkowej, pomysłowej i jakościowej. Programem roku na Apple TV wybrano MUBI. To serwis dostępny tez w Polsce. Cechuje się wyselekcjonowaną bazą tytułów raczej dla koneserów. To chyba właśnie z tego powodu został wyróżniony.


5. SoonMooz Mini – przenośny mini PC z odpinanymi głośnikami

Współczesne komputery muszą walczyć o uwagę klienta. Konkurencja jest spora, a do pracy w terenie wybieramy raczej laptopy. Klasa mini PC jest alternatywą, ale w nieco innej kategorii. Chińskie SoonNooz zaprojektowało ciekawy sprzęt z tego segmentu. Mini ma retro obudową i nietypowe kształty. Do tego konstrukcja oferuje odpinane głośniki Bluetooth – również w oryginalnym designie. Sprzęt waży 1.5 kg i ma nawet klasyczny pasek na ramię. W środku procesor 11th-Gen Intel Core i7 z grafikąIris Xe. Będą też odmiany Intel N100 i AMD Ryzen z pamięcią DDR5 i SSD.

SoonNooz Mini

„Desktop” ma wbudowaną baterię LiPo 6000 mAh, co pozwoli na około dwie godziny mobilnej pracy. Odpinany głośnik powinien też działać niezależnie. W elektronice widzę porty USB-C (zasilanie), HDMI, USB-A, a także Ethernet. Jest oczywiście łączność bezprzewodowa (Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.1). Maszynka działa na Windowsie 11. Soon Mini został startuje w Chinach od 1499 juanów. Na amerykańskim Amazonie od 599$.


6. ViewSonic M10 – kompaktowy projektor z potrójnym laserem

Laserowe projektory z potrójną wiązką nie są dziś niczym nowym, ale wciąż ograniczonym raczej do droższych i większych modeli (premium). ViewSonic proponuje model M10, który posiada takie technologie w bardziej kompaktowym wydaniu. Urządzenie ma atrakcyjne parametry. Wspiera treści w HDR/HLG i odtwarza dźwięk przy pomocy głośników Harman Kardon.

Według marki ich nowy projekt przedefiniowuje segment kompaktowych projektorów. Już sama obecność laserów RGB ma o tym świadczyć, a to nie wszystko. Wydaje się, że pozostałe specyfikacje idą w parze z laserowym wyświetlaniem obrazu. Brakuje tylko wbudowanego smart TV, no i ceny. Bez tego trudno M10 ocenić.

  • obraz Full HD (1080p) w maksymalnej przekątnej do 180 cali (ale z kilku metrów). Z rozsądnej odległości poniżej 3 metrów jest 100 cali (to i tak nieźle)
  • przestrzeń barw: 100% BT.2020
  • nawet 2200 lumenów jasności (lepsze efekty raczej w zaciemnieniu)
  • czujniki ToF dla autofocusa i korekcji keystone
  • łączność Wi-Fi (screen mirroring), HDMI 2.0 i USB-c
  • audio: 7-W Harman Kardon Cube (lub zewnętrznie przez Bluetooth 4.2)
  • gabaryty: 202 x 165 x 92 mm (wymaga zasilania przewodowego)

7. Kwumsy K3 – mechaniczna klawiatura z dotykowym ekranem

W przeglądzie nie może zabraknąć czegoś z crowdfundingu (co prawda już zakończonego, ale widzę dostępność w normalnej sprzedaży). W tym tygodniu natrafiłem na nietypową klawiaturę. Kwumsy K3 to model z mechanicznymi przyciskami, ale i odginanym panelem dotykowym o przekątnej 13 cali, który rozwinie peryferium o dodatkowe funkcje. Docelowo ma to być narzędzie podnoszące produktywność.

Za 369 dolarów otrzymujemy 82 mechanicznie działające przyciski, 13-calowy wyświetlacz na klawiaturą QWERTY. Tym razem z regulowanym kątem ułożenia (wcześniejsze modele marki nie posiadały takiej opcji). Urządzenie ma też kilka dodatkowych umiejętności. Jest stacją dokującą z USB (dwa porty TypeC, dwa USB 3.0 Type-A i czytnik kart SD). Jest nawet slot M.2 2280, czyli opcja dodania pamięci SSD. To nie wszystko. Udało się też znaleźć miejsce na głośniczki stereo. Całość ze wsparciem passthrough 60W, czyli współpracę z lżejszymi PC i laptopami bez oddzielnego kabelka łączącego sprzęty.

Sama klawiatura ma podświetlenie RGB (20 różnych efektów). Panel IPS LCD ma 60Hz, 1920 x 720 pikseli, 300 nitów jasności i multidotykową warstwę. Zgina się aż do 90 stopni. To spory gadżet, ale z konkretnymi bajerami.

Znalezione na Kickstarterze


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

8. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


9. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


10. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


11. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub