smart home 92 DOACE C1
Zobacz też: smart home tygodnia #92 – DOACE C1 (foto: Kickstarter)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • Aqara ze smart zamkiem U200 (pierwszym z Matter przez Thread i kluczami Apple Home Key)
  • Samsung Knox dla smart TV koreańskiej marki (modele 2024)
  • Doom na smart kosiarkach Husqvarna!
  • debiutuje odkurzacz ręczny odkurzacz Dyson V15s Detect Submarine (4 w 1)
  • system HyperOS od Xiaomi ma uwzględnić integrację ze smart home
  • Brane Audio z przełomową technologią Repel-Attract-Driver (R.A.D.) dla przenośnych głośników (mniejsze konstrukcje z głębokiem basem)

1. Aqara U200 – kolejny smart zamek (crowdfunding)

Aqara ma coraz bogatszą rodzinę smart urządzeń dla domu. Do tego niedrogich. Właśnie tym przyciąga klientów. Oferuje wystarczające standardy za rozsądniejsze pieniądze. To sprawdzona strategia. Niedawno chiński producent uruchomił crowdfundingową kampanię na Kickstarterze, w której promuje inteligentny zamek do drzwi. U200 stylistycznie przypomina mi mojego Linusa od Yale. Model wyróżni się kompatybilnością Matter-over-Thread, co uczyni go pierwszym tego typu w Europie ze wsparciem kluczy Home Key.

 W zestawie, oprócz wirtualnych kluczy i zdalnego dostępu, klawiatura z PINami oraz czytnikiem NFC. Jest również czytnik palca z szybką reakcją na kontakt (już w pół sekundy). W fazie zbiórki cena startuje już od 209$, a więc w bardzo atrakcyjnej ofercie. Jeśli kampania się powiedzie to urządzenie ma dotrzeć do pierwszych fundatorów już w kwietniu. Aqara U200 debiutowało na wrześniowych targach IFA w Berlinie, więc dość dawno temu. Z rozwiązań wartych odnotowania jest jeszcze sterowanie głosowe i możliwość wykorzystania fizycznych kluczy.

Zgodność z Matter umożliwi wpięcie w systemy różnych platform, m.in. z Alexą, Google Home, czy Apple Domem. Do pełnego działa będzie w tym wypadku niezbędny hub (powinien być kompatybilny z nadchodzącym Aqara Hub M3. Upgradem ma być funkcja automatycznego ryglowania/otwierania. Z kolei klucze Apple Home Key będą wymagały certyfikacji Apple, na którą marka czeka. Opcja powinna dotrzeć wraz z jakąś aktualizacją softu. Właśnie Home Key i Matter przez Thread mają wzbudzać największe zainteresowanie. Thread ma być meshem solidniejszym od Wi-Fi. Zamiast mostka wystarczy jakiś boarder router (w tym wypadku np. wspomniany Aqara Hub M3).

Znalezione na Kickstarterze


2. Samsung z ochroną Knox dla Smart TV (2024)

Samsung Knox jest obecny na rynku już od chyba dekady. To dodatkowe zabezpieczenia instalowane na sprzęcie koreańskiej marki, których zadaniem jest większa ochrona użytkowników. Framework dotrze teraz do inteligentnych telewizorów koreańskiej marki. Platforma otrzymała niezbędne certyfikaty (CC) potwierdzające odpowiedni stopień zabezpieczeń dla produktów IT.


CC zatwierdziło Knox w trzech elementach:

  • Tizen OS Monitoring (analizowanie potencjalnych ataków w czasie rzeczywistym)
  • Phishing Website Blocking (czyli ochrona przed wyłudzeniami)
  • ochronę danych osobowych (gwarancja prywatności przez Knox Vault)

Generalnie chodzi o pokazanie, że sprzęt Samsunga (tu Smart TV z 2024 roku) będą jako element sieci bezpieczniejszym ogniwem. Nie wszystkich to jeszcze dzisiaj obchodzi, ale powinno, bo ataki mogą odbywać się również przez telewizory (jeśli nie uważamy).


3. Nie chcesz zagrać w Dooma na smart kosiarce Husqvarny?

Od już jakiejś dekady Doom stał się pewnego rodzaju wskaźnikiem (benchmarkiem?) potencjału współczesnej elektroniki. Trochę humorystycznym oczywiście 🙂 Grę odpalano na wielu dziwacznych sprzętach: pralce, mikrofalówce, lodówce, a nawet przycisku klawiatury (z ekranem), a nawet ekraniku aparatu fotograficznego. Co powiecie na kosiarkę? Firma Husqvarna pokazała, że można! Jedna z najpopularniejszych strzelanek świata została uruchomiona na modelach serii Automower Nera, czyli tych nowszych, o których niedawno zresztą pisałem. Sterować będziemy obrotowym pokrętłem (jego naciśnięcie posłuży do strzału).


4. Odkurzacz Dyson V15s Detect Submarine

smart home 93 dyson V15s Detect Submarine
Dyson V15s Detect Submarine (foto: ze strony dyson.pl – nie od agencji PR)

W lutym zadebiutował jeden z ciekawszych odkurzaczy ręcznych Dysona. Model Dyson V15s Detect Submarine jest oczywiście bezprzewodowy (jak już wszystkie nowe modele oferty brytyjskiej marki). W najnowszej propozycji dostarczono funkcję aktywnego mycia podłóg twardych na mokro. Oprócz tego jest duża moc ssanie, specjalna szczotka Fluffy Optic z podświetleniem wskazującym kurze, a także elektroszczotka Digital Motorbar radząca sobie z włosami (nie plącze ich).

Co ważne, sprzęt myje powierzchnie cały czas czystą wodą. Już kiedyś szerzej opisywałem model linii V15, ten nowy został odpowiednio wzbogacony. Teraz odkurzacz oferuje sprzątanie 4 w 1. Z trybem Extraction Plate będzie odpowiednio dozował wodę, by nie było jej nadmiaru w trakcie sprzątania. Oprócz tego wysoka skuteczność filtracji przy odkurzaniu. W sklepie Dysona model wyceniono na prawie 4300 zł.


5. Tablet Xiaomi z HyperOS

Stosunkowo rzadko piszę tu o tabletach, ale zdarza się, że jakiś model wyraźnie kieruje część swoich funkcji typowo pod potrzeby smart home. Marka Xiaomi w ostatnim czasie przygotowała zmiany swojej platformy dla większości oferowanych urządzeń (z nowej linii). System Android otrzymał odświeżoną nakładkę, która teraz nazywa się HyperOS. Platforma ta ma obejmować mnóstwo sprzętu, od smartfonów, przez tablety, aż po samochody. Dzięki temu integrować lepiej je we wspólnym ekosystemie. Chiński gigant obiecał, że najnowszy Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 pozwoli kontrolować pracę inteligentnych urządzeń domowych. Na ten moment nie do końca wiem, co z poziomu ekranu będzie do wykonania, ale wierzę, że tablet przekształcimy w coś w rodzaju kontrolera dla smart domu. System powinien umożliwić zdalne sterowanie, ale też rozszerzanie pracy innych urządzeń, m.in. z systemem Windows. Na razie tyle z informacji. Czekam na więcej konkretów.


6. Brane Audio z Repel-Attract-Driver (R.A.D.)

Dla tego głośnika musiałem przestudiować „Żelazne prawo Hofmana” (Hoffman’s Iron Law), o którego zasadach dotąd nie słyszałem, ale nigdy nie zgłębiałem też specjalnie głęboko elementów akustyki. Twórca koncepcji zauważył trzy podstawowe prawa jakimi muszą kierować się konstruktorzy głośników. Ich generalna zależność polega na tym, że rozmiar obudowy ma znaczenie dla umieszczonych wewnątrz przetworników. Żeby głośnik wybrzmiał basem z mniejszej konstrukcji musi mieć odpowiednie wzmocnienie. Przepraszam za pewne uproszczenia, ale nie chcę wchodzić zbytnio w detale. W skrócie Hoffman zaznaczył, że inżynierowie mogą uzyskać różne efekty, ale ze zdolnością wykorzystania tylko dwóch z trzech praw (to trzecie idzie na kompromis).

Brane X Smart Speaker
Brane X Smart Speaker (foto: Brane Audio)

Inżynierowie z Brane Audio zbudowali głośnik Brane X Smart Speaker, który przeczy Żelaznym Prawom Hoffmana. Twórcy przekonują, że ich technologie to największy przełom w ponad stuletnie historii audio. Okazuje się, że można uzyskać świetny dźwięk w kompaktowym wydaniu przenośnego głośnika. Sekretnym składnikiem głośnika jest technologia Repel-Attract-Driver (R.A.D.). Wykorzystuje trwałe magnesy eliminujące wewnętrzne siły powietrza. R.A.D. zmniejsza konstrukcję oraz pobór mocy normalnego subwoofera aż dziesięciokrotnie! Kompaktowy głośnik od Brane Audio ma działać do dwunastu godzin na baterii. Według producenta Brane X Smart Speaker ma być pierwszym na świecie głośnikiem tych rozmiarów, który pozwoli na odsłuch każdego typu muzyki w wierniejszy dla gatunku sposób. Nie będzie tanio, ale być może za wyższą jakość warto dopłacić (600$). Zakładam oczywiście, że twórcy mówią prawdę o jakości dźwięku.

Dopiszę jeszcze na sam koniec, że Brane X Smart Speaker oferuje Bluetooth, szczelność zgodną z normą IP57, wbudowaną Alexę oraz integrację ze Spotify.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

7. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub