Wczoraj pisałem o aplikacji Binah.ai, która chce mierzyć ciśnienie krwi przez kamerkę smartfona. Bez potrzeby stosowania żadnego wearable. Technologia ciekawa, ale sądzę, że w najbliższym czasie będziemy jednak obserwować wdrażanie takich pomiarów przy pomocy naręcznych czujników. Na targach CES 2022 pojawiła się taka bransoletka. Aktiia ma monitorować ciśnienie z nadgarstka całodobowo.

Aktiia – całodobowy ciśnieniomierz

Aktiia naręczny ciśnieniomierzO tym, jaką przewagę mają całodobowe badania nad okresowymi zrozumie chyba każdy. Ciągły zapis pomiarów to możliwość zbudowania profilu z konkretnymi wynikami i trendami. Okazjonalne analizy są ważne, ale jeśli nie robimy ich regularnie (z jakimś konkretnym interwałem) to nie dają pełne obrazu sytuacji. W dodatku zakładanie rękawa kilkanaście razy dziennie może być frustrujące. Twórcy Aktiia przekonują, że ich rozwiązanie jest wystarczająco dokładne i przy tym wygodne.

Bransoletka z czujnikami monitorującymi ciśnienie tętnicze w sposób całodobowy brzmi znacznie lepiej od mało mobilnego ciśnieniomierza (chociaż są i takie smart o bardziej kompaktowych kształtach – zobaczcie w powiązaniach pod wpisem). Na rynku nie ma zbyt wielu propozycji. Jedne nie wyglądają zbyt profesjonalnie (jak w Galaxy Watchach, które okresowo kalibruje się przy użyciu normalnego ciśnieniomierza), inne z kolei są albo niedostępne (Huawei Watch D tylko w Chinach i czeka na certyfikacje) albo bardzo drogie – jak Omron (i też trudno dostępne).

Kolejny tracker na liście zawsze zwróci uwagę. Tym bardziej, że w wybranych krajach Europy jest dostępny już od zeszłego roku. Mowa o Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Francji, Irlandii oraz Włochach. Głośniej o projekcie, gdyż pokazał się na targach w Las Vegas.

Aktiia naręczny ciśnieniomierz

Aktiia – jak działa naręczny ciśnieniomierz?

W bransoletce Aktiia nie ma nic odkrywczego. Do pomiarów ciśnienia wykorzystywane są te same czujniki, które znamy ze współczesnych zegarków i trackerów aktywności. Fotopletyzmografia (PPG) przy użyciu światła bada zmiany w przepływie krwi (zielone diody). Odbicie światła jest rejestrowane przez fotodiody i potem poddawane analizom. W ten sam sposób mierzone jest m.in. tętno. Wyżej wspominałem, że zegarek Samsunga też wykorzystuje do tego PPG i jeszcze ustala wzorce przez kalibrację, więc czym odróżni się Aktiia bez tego dodatkowego kroku?

Zapewne chodzi o algorytmy. Tutaj pozostaje już zawierzyć twórcom oraz certyfikacjom. Na stronie podano, że Aktiia jest wsparta aż 15-letnim doświadczeniem w badaniach (+ ponad milion odczytów, na których bazuje przetwarzanie i analiza).

Aktiia z aplikacją, ale bez ekranu

Trochę szkoda, że Aktiia nie posiada własnego wyświetlacza. Taki panelik przydałby się do natychmiastowej oceny sytuacji, co dla nadciśnieniowców może mieć znaczenie. Na szczęście jest aplikacja na smartfony. Autorzy doszli do wniosku, że ciągły zapis na wykresach będzie wystarczający, a nawet przydatniejszy, bo można się będzie nim podzielić z lekarzem. Przewagą naręcznego ciśnieniomierza nad zwykłym jest pełna automatyka oraz monitorowanie nie tylko za dnia, ale i w nocy. W sumie bransoletka wykona tygodniowo 70-150 badań i to niezależnie od pozycji ciała, a ta przecież przy normalnych pomiarach jest bardzo ważna (podobnie jak chyba ręka, na której zakładany jest rękaw).

Cenowo nie jest źle. 200 funtów to koszt zbliżony do smartwatcha lub bardziej zaawansowanej bransoletki fitness. Do dyspozycji jest tylko jeden przekaz, ale w tym formacie niszowy. Karierę zrobią urządzenia wielofunkcyjne z wbudowanym trybem ciśnieniomierza. Chciałbym ten moduł generalnie zbadać. Ocenić jego jakość, tym bardziej, że pytacie mnie w mailach o podobne urządzenia. Ostatnio o zegarek Omron, który ciężko kupić, a jest w sprzedaży od ładnych kilku lat.

źródło