Zestawy czujników do budowy domowej, nowoczesnej sieci Internetu Rzeczy to coraz częstsza grupa gadżetów do zakupu. Wiele z nich stara się dostarczyć nam nowe możliwości w obsłudze domowych urządzeń, ale i codziennych elementów mieszkania. AngelBlocks to kolejny z nich, pozwalający na łatwą modyfikację wszelakich przedmiotów, sprawiając iż mogą one stać się częścią inteligentnej komunikacji ze smartfonem. Na takie możliwości pozwalają już niektóre tagi NFC lub iBeacony. Ich celem jest współpraca z telefonicznymi aplikacjami lub wysyłanie powiadomień na smartfon oraz komunikowanie się ze sobą.

W komplecie AngelBlocks znajdziemy, nie tylko czujniki takie jak sensor temperatury, ruchu, analizy roślin itp. ale i akcesoria do zamków do drzwi, domowych zabezpieczeń, czy przepływu wody. Producent ma nadzieję na przygotowanie kompleksowego narzędzia o charakterze typu open source. Podobnie jak konkurencja, tutaj także będziemy korzystać z huba i łączyć do niego kolejne elementy w rozsądnej cenie (porównując do innych). System jest inteligentny – uczy się w podobny sposób do termostatu Nest, czyli poznaje nasze przyzwyczajenia i dostosowuje niektóre akcje do życia domowników.

Każda z części komunikuje się AngelGate, czyli mózgiem, który przetwarza zbierane dane od czujników i może połączyć je z siecią. Nie wykorzystują jednak do komunikowania się ze sobą Internetu. Wgrano Linuxowy serwer webowy – dużo bezpieczniejszy (już trafiam na informacje na temat ataków na “nowoczesne domy”). Wszystko działa na typowej zasadzie powiązań “jeśli coś… wtedy akcja”. Przykładowo, jeśli do huba dotrą dane z sensorów, np. na temat konkretnej wilgotności powietrza, temperatury i innych, wtedy aktywowane mogą być automatycznie odpowiedzi w postaci innych podpiętych urządzeń, ale i notyfikacji na smartfon.

Kolejnym elementem zestawu są AngelTags – znaczniki, które przypominają w działaniu komplet OCHO Pad, o którym pisałem wczoraj. To rodzaj tagów mający śledzić lokalizację przedmiotów, ale i mieszkańców lub zwierząt. Te również uczestniczą w całym systemie i mogą być wiązane w akcje. Przykładowo, podjechanie samochodem pod bramę garażową uaktywni jej otwarcie. Oprócz tego tagi można obsługiwać manualnie – działają jak mini pilociki. Myślę, że małą wadą jest brak bezpośredniej współpracy ze standardami takimi jak Zigbee czy ZWave, które umożliwiają współpracę z wieloma działającymi już na rynku inteligentnymi urządzeniami (np. WeMo lub Philips Hue).

Można to jednak osiągnąć przez dodanie specjalnego mostka AngelBridge – umożliwi on wtedy współpracę oraz integrację z powyższymi zestawami, ale także i hubami typu Ninja Sphere, Insteon itp. Zasięg transmisji jest całkiem spory: kilkaset metrów wewnątrz, do nawet 2 mil na zewnątrz. Jak widać na filmiku, w działaniu można wykorzystać też smart watche (tutaj konkretnie Pebble). Oprogramowanie działa przez przeglądarkę – dostępne w tej formie na smartfony i tablety.

Na załączonym niżej video materiale możecie prześledzić niektóre z akcji jakie AgnelBlocks umożliwia, np. aktywację oświetlenia przy przechodzeniu obok czujników ruchu. Rozwiązanie pojawiło się na Kickstarterze, gdzie będzie poszukiwało wsparcia w kampanii. Przedsprzedaż umożliwi zakup zestawów, najtańszy w cenie 149 dolarów (AngelGate+ ilka AngelBlocks). Jeśli uda się osiągnąć założony próg finansowy, zestaw trafi na rynek w sierpniu.

 źródło: Kickstarter