Niektórzy pewnie wiedzą, że amatorsko interesuje się też fotografią. Mam lustrzankę Nikona, ale tak starą, że nie będę się chwalił modelem 😉 . Ważne, że mogę w niej wymienić obiektyw i bawić się pewnymi ustawieniami (wielu mi brakuje, ale nie jestem jeszcze na takim poziomie, by sensem było inwestowanie w coś lepszego). Od dość dawna promuję na blogu też fotografię mobilną, czyli pochodną tego tematu. Piszę o akcesoriach, aplikacjach fotograficznych, nowościach w obiektywach telefonów, nowych właściwościach sensorów, matryc, czy wszelkich ulepszeń ich dotyczących.

Galeria #PstryknieteFonem

Nie wszyscy się jeszcze orientują, że obecnie swoją pomoc przy dopracowywaniu optyki w smartfonach oferują Leica, Zeiss, czy ostatnio nawet Hasselblad. To potwierdza tylko, że granice między kompaktami i smartfonami będą się powoli zacierały.

Google Photos Cinematic
Zobacz też: Google Zdjęcia z efektem Cinamatic 3D

Postanowiłem uatrakcyjnić blog własnymi pracami, którymi będę dzielił się głównie w swoich kanałach społecznościowych. Zaczynam mini cykl #PstryknieteFonem. Fotki będą pojawiać się głównie na Instagramie, ale trafią też na fejsa i Twittera. Chcę przy tej okazji zainteresować Was kreatywnym wykorzystywaniem swoich kieszonkowych kamerek, a także móc testować większą ilość przystawek fotograficznych. Dzięki nim zwiększę efekty pstrykanych ujęć.

Mam też nadzieję, że moja baza wpisów w ramach tagów: „fotografia” i „aparat fotograficzny” rozwiną się o jeszcze więcej konkretów. Z czasem chciałbym też organizować jakieś mini konkursiki fotograficzne. Większość zdjęć będę opatrzał komentarzem dotyczącym podstawowych ustawień aparatu (w trybie pro wiele smartfonów ma już dość sporo manualnie regulowanych parametrów). Część pozostawię algorytmom (liczyć się będzie ujęcie i pomysł na kadr). Będę też określał nazwy zastosowanych akcesoriów, filtrów (jeśli zdecyduję się je dodać), a także modeli smartfonów. W ten sposób będzie mi też łatwiej weryfikować punktację i ranking telefonów w ramach ocen DxOMark Mobile.

Mobile Photography Awards 2020
Zobacz też: wygrane zdjęcia konkursu mobilnej fotografii Mobile Photography Awards 2020

W AppStore i Google Play jest sporo kreatywnych aplikacji fotograficznych, więc i o tym będzie pewnie szerzej. Zacznę publikować mini poradniki, prowadzić wywiady z innymi twórcami (zaawansowanymi w tematach) i generalnie poszerzać wiedzę o mobilnej fotografii.

Na początek poglądowe foto ze startu serii (na samej górze). Zostało wykonane praktycznie przy całkowitym zaciemnieniu i w trybie nocnym smartfona Xiaomi Mi 10T Lite 5G. Kolejne prace będę dodawał sukcesywnie (wybrane i najciekawsze zdjęcia). Zachęcam do śledzenia kanału Smartniej na Instagramie, gdzie będą publikowane jako pierwsze. Dopiero się rozkręca!