smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphone
Zobacz też: smarthacki – maksymalny zoom w aparacie iPhone’a

Smarthacki! Moja nowa seria na blogu. Szybkie wrzutki ze smart lifehackami, czyli praktycznymi rozwiązaniami związanymi z mobilnymi urządzeniami, o których mogłeś nie wiedzieć, a mogą ułatwić ci korzystanie z codziennej elektroniki. Przeróżne ukryte funkcje, tryby, zastosowania, opcje, easter eggi lub narzędzia dostępne m.in. w smartfonie, zegarku, tablecie, smart głośniku/smart ekranie lub innych gadżetach codziennego użytku. Mam nadzieję, że się przydadzą.

W tym tygodniu smarthack połączony z oficjalnym poradnikiem Apple, w którym pokazano, jak wykorzystać asystentkę Siri we współpracy z wyszukiwarką utworów Shazam.

Apple kupiło Shazam w 2018 roku

Na początek trochę historii, całkiem niedawnej. W 2018 roku Apple postanowiło przejąć serwis Shazam, by zintegrować jego możliwości z własnym ekosystemem muzycznym. Obecnie bazuje na katalogu Apple Music, ale kiedyś miał zapewne pomóc w rozpoznawaniu utworów w celu szybszych zakupów przez katalog iTunes. Gigant z Cupertino wydał aż 400 milionów dolarów, by Shazam stał się częścią systemu iOS. Po przejęciu nie jest już oddzielna aplikacją. Pozbyto się też reklam. No i najważniejsze – jest współpraca z Siri. Ciekawostka: w 2016 roku Shazam przekroczył miliard pobrań. Nie radził sobie jednak finansowo, więc sprzedaż była logiczna.

Rozpoznawanie muzyki Shazam komendą Siri

smarthacki siri shazamShazam można aktywować ręcznie, czyli dotykiem palca przez centrum kontroli iOS. Jest jednak wygodniejsza forma – komendą Siri. Niestety wciąż bez wsparcia języka polskiego. Polecenia są jednak bardzo proste, więc w dzisiejszych czasach użycie innego języka do wywołania usług asystentki nie powinno być większą niedogodnością. Jasne, w naszym języku byłoby przyjemniejsze, ale… nie jesteśmy widocznie dla Apple zbyt ważni.

Aby rozpoznać utwór lecący w tle, wystarczy zapytać: „Hey Siri, Shazam this song” lub „Hey Siri, what’s the name of this song?”. iPhone/iPad musi być oczywiście podpięty do sieci (korzysta też z usług lokalizacji). Telefon szybko rozpozna artystę i tytuł piosenki. Zapisze je w historii wyszukiwania i pozwoli na jej uruchomienie na platformie Apple Music. Identyfikację powiązano z serwisem nieprzypadkowo. Chcemy przecież poznać autora utworu, by posłuchać kawałka lub zapoznać się z jego dyskografią. Ewentualnie dodać piosenkę do playlisty.

W załączeniu poradnik z kanału wsparcia technicznego Apple na YouTube, w którym firma opowiada o funkcji: