smarthacki 13 budzik Alexa
Zobacz też: smarthacki – budzenie muzyką

Smarthacki! Moja nowa seria na blogu. Szybkie wrzutki ze smart lifehackami, czyli praktycznymi rozwiązaniami związanymi z mobilnymi urządzeniami, o których mogłeś nie wiedzieć, a mogą ułatwić ci korzystanie z codziennej elektroniki. Przeróżne ukryte funkcje, tryby, zastosowania, opcje, easter eggi lub narzędzia dostępne m.in. w smartfonie, zegarku, tablecie, smart głośniku/smart ekranie lub innych gadżetach codziennego użytku. Mam nadzieję, że się przydadzą.

W tym tygodniu w ramach smarthacków przygotowałem wskazówki dot. poprawnych prognoz pogody w iOS. Dossły mnie słuchy, że aktualność danych bywa w iPhone’ach zawodna, czego jeszcze co prawda nie doświadczyłem, ale na wszelki wypadek od razu skonfigurowałem system, by pokazywał poprawne informacje pogodowe.

Problem z pogodą w iOS (iPhone)

Zdarza się, że cześć funkcji smartfona nie działa idealnie lub coś się psuje. Apka Pogoda w iOS miewała już takie akcje, a niedawno nawet przestała funkcjonować całkowicie. Ja jednak nie o tym problemie. W tej chwili skupię się na mało aktualnych danych, które wskazuje natywna prognoza w iPhone’ach. Sporo osób bazuje na wskaźnikach w systemie, a nie z serwisów w przeglądarce i czasem może wprowadzić to w błąd. Są wydarzenia lub wyjścia, które wolimy jednak dopasować planami do pogody. Oczywiście prognozy prognozami – zawsze bierze się na nie jakieś poprawki, ale niekiedy źle wczytane dane potrafią popsuć nam szyki lub po prostu irytować.

Spore rozbieżności w aktualności odczytów względem rzeczywistości można ograniczyć (jeśli chcecie trzymać się apki iOS). Nie zawsze jest to wina iPhone’a, a pewnych ustawień (pomijam źródła danych, bo na te z symulacji po prostu nie mamy wpływu).

Jak ustawić możliwe aktualne dane pogodowe w iOS?

smarthacki 14 pogoda iOSOdkąd w iOS pojawiły się widgety, chętniej korzystamy z informacji pokazywanych w tych kontenerkach. Domyślna aplikacja pogodowa bazuje na lokalizacji, co oczywiste, więc jeśli telefon poprawnie odczyta położenie to i informacje będą dobre. Gdy problem z działaniem apki był zgłaszany przez więcej użytkowników, podpowiadano, by zajrzeć do ustawień oraz precyzji odświeżania. To droga, którą warto było sprawdzić, bo faktycznie niezależnie od sytuacji, zawsze poprawiała dokładność zbiorów. Aż dziwne, że ustawienia te trzeba wykonać ręcznie.

Jak poprawić ustawienie danych pogodowych w iOS? Proces łączy się z jednym, ale ważnym krokiem – ciągłej aktualizacji informacji na podstawie aktualnej lokalizacji. W ustawieniach aplikacji Pogoda w sekcji Położenie należy zaznaczyć Zawsze (Dokładne położenie jest zapewne odhaczone domyślnie).

Aplikacja bazuje na podstawie aktualnego położenia, ale można też zmienić miejsce pobierania danych ręcznie. Wskazujemy wtedy miejscowość. Jest to warty podjęcia krok, gdy wybieramy się do konkretnego miejsca i spędzimy w nim więcej czasu. W iOS 16 widzę te ustawienia m.in. w edycji widgetu.

Kiedyś widziałem jeszcze opcję odświeżania aplikacji w tle (programy aktualizują wtedy dane nawet, gdy nie są uruchomione, czyli działają w tle – mają regularniejsze odświeżanie informacji). W iOS ustawieniach ogólnych jest zakładka Odświeżanie w tle, ale w najnowszym systemie nie widzę na liście Pogody.

smarthacki 14 pogoda iOS (2)Ostatnie co jeszcze bym sprawdził w ustawieniach iOS to aktualizacja danych komórkowych dla aplikacji Pogoda. W sekcji z danymi komórkowymi jest lista programów, które pobierają dane przez Internet z masztów. Domyślnie większość ma dostęp, chyba, że manualnie je ograniczyliśmy lub nie daliśmy uprawnień. Zwykle następuje to w przypadku instalacji. Pogoda jest aplikacją natywną, ale warto dla pewności sprawdzić i te ustawienia.

Jak jeszcze rozwiązać problem błędów w prognozach pogody iPhone’a? Można oczywiście liczyć na działania Apple w tej sprawie (np. przez aktualizacje softu), ale uwagę lepiej skupić na aplikacjach third-party. Serwisy oferują swoje dane w postaci aplikacji, a często proponują też webowe narzędzia pogodowe. Nie będą tak szybkie, jak natywne rozwiązania giganta z Cupertino, ale mogą być pewniejsze.

Innym rozwiązaniem, powiedzmy ostatecznym, jest usunięcie lokalizacji na liście pogodowej i próba ich dodania od nowa. Jest szansa, że ich odświeżenie (najlepiej po restarcie telefonu) coś da. Wątpię, by konieczne było samo przeinstalowanie apki Pogoda, ale jak wszystko inne zawiedzie to spróbujcie i tego.