Smarthacki! Moja nowa seria na blogu. Szybkie wrzutki ze smart lifehackami, czyli praktycznymi rozwiązaniami związanymi z mobilnymi urządzeniami, o których mogłeś nie wiedzieć, a mogą ułatwić ci korzystanie z codziennej elektroniki. Przeróżne ukryte funkcje, tryby, zastosowania, opcje, easter eggi lub narzędzia dostępne m.in. w smartfonie, zegarku, tablecie, smart głośniku/smart ekranie lub innych gadżetach codziennego użytku. Mam nadzieję, że się przydadzą.
W tym tygodniu smarthack związany z bezpieczeństwem naszego wzroku. W iOS 17 pojawiła się funkcja Screen Distance, czyli Odległość od ekranu. W jaki sposób pomoże ochronić oczy i jak ją ustawić? Działa w iPhone’ach i iPadach z Face ID.
Screen Distance, czyli Odległość od ekranu
Producenci smartfonów i wydawcy systemów operacyjnych już kilka lat temu zauważyli, że spędzamy przed ekranem zbyt dużo czasu. Dla sprzedaży aplikacji i usług w mobilnych sklepikach to dobre, ale dla naszego zdrowia – niekoniecznie. Narażone są nie tylko szyjne odcinki kręgosłupa, ale też oczy. Dlatego jakiś czas temu pojawiły się funkcje monitorujące czas spędzony przez telefonem. W iOS Screen Time (Czas przed ekranem), a w Androidach Digital Wellbeing. Obie starają się ograniczać kontakt z elektroniką, a więc i samym ekranem. To fajne narzędzia, o ile się do nich stosujemy (wskazują godziny przy smartfonie i dokładniejsze statystyki, które apki zajmują nas najdłużej).
Długi czas spędzany przed ekranem telefonu wpływa też na wzrok. Szczególnie młodych ludzi. Sporo badań (nawet nie muszę chyba linkować do źródeł) wskazuje wzrost krótkowzroczności współczesnego społeczeństwa. Skupiamy wzrok na wyświetlaczach smartfonów, tabletów i laptopów, co prowadzi do wady wzroku. Producenci gadżetów chcą spróbować walczyć i z tym zjawiskiem (w końcu problemy wynikające z użytkowania ich urządzeń wpływają negatywnie na postrzeganie marek). Apple w iOS 17 przygotowało funkcję Screen Distance, czyli Odległość od ekranu, która wskaże zbyt bliski kontakt oczu z ekranem telefonu.
Jak działa Screen Distance?
W iOS jest już kilka rozwiązań, które próbują dbać o wzrok. Obok wspomnianego już Screen Time jest jeszcze Dark Mode/Night Mode/Night Shift (ciemniejsze odcienie do ograniczenia jasności wyświetlacza w nocnych warunkach), czy automatyczne przyciemnianie (do podobnego celu), a także True Tone, które zmiękczają (ocieplają) barwy. Wszystkie łącznie ochronią wzrok przez niekorzystnymi warunkami. Teraz dojdzie do tego jeszcze Screen Distance.
Jak to wszystko działa? Apple wykorzystało czujniki z przodu telefonu. Smartfon wykryje odległość oczu od wyświetlacza i przy dłuższym skupieniu wskaże na ekranie ostrzeżenie. Będzie jak „pajączek” na plecach, który podpowiadał o nie garbieniu się. Będziemy mogli odsunąć się od wyświetlacza, by nie męczyć wzroku ostrzeniem skupienia. Zalecana odległość oczu od ekranu to 30 cm. Komunikat informuje o zaleceniu, co może być w niektórych sytuacjach denerwujące, ale finalnie całość ma chronić nasz wzrok przez jego zniszczeniem. Myślę, że najlepiej wszystko sprawdzi się u dzieciaków, które potrzebują upominania.
Jak ustawić w iPhone’ach/iPadach Screen Distance?
Odległość od ekranu jest częścią Screen Time (Czasu przed ekranem), więc jej aktywację znajdziemy w tej części ustawień systemu. Zarówno w iOS i iPad OS Czas przed ekranem znajdziemy w głównych ustawieniach. Głębiej pojawi się „Odległość od ekranu”. Wystarczy wejść i przeklikać kilka komunikatów. W trybie Family Sharing całość ustawi się na kontach dzieci poniżej 13 lat automatycznie. To wszystko. Na koniec podpowiem jeszcze, że warto w iOS ustawić zoom ekranu (powiększy treści), a to nie zmusi aż tak do zbliżania oczu do ekranu (powiększy m.in. czcionki powiadomień itd.).