Czerwiec to już tradycyjnie miesiąc poświęcony Worldwide Developer Conference, czyli kilkudniowemu eventowi Apple poświęconemu nowościom systemowym z Cupertino. W przeciągu kilku dni amerykańska spółka przedstawia plany związane z aktualizacjami wszystkich swoich najważniejszych systemów operacyjnych. W 2024 roku ekosystem dla urządzeń Apple znów otrzyma zastrzyk nowości. Tegoroczny keynote w kaliforniejskim Apple Park, czyli prezentacja główna na temat najważniejszych nowości, koncentrowała się m.in. wokół rozwiązań AI. Algorytmy Sztucznej Inteligencji są wdrażane przez wszystkich rywali marki, więc Apple

Apple WWDC 2024
foto: apple.com

Co ciekawego przedstawiono w dniach 10-14 czerwca ? Najwięcej w pierwszym dniu konferencji. W kolejnych Apple szkoliło lub udostępniało kolejne, bardziej szczegółowe od strony developerskiej informacje na temat swoich kolejnych generacji systemów. Podsumowałem najważniejsze i najciekawsze wieści z WWDC 2024. Przeglądem objąłem wszystkie systemy, którym na blogu poświęcam czas, tj.: iOS, iPadOS, watchOS, tvOS, HomePod OS oraz visionOS.


WWDC 2024: iOS 18 z Apple Intelligence (AI)

Apple przespało moment wielkiego boomu na generatywne narzędzia AI. Duże modele językowe (LLM) rozpoczęły karierę pod koniec 2022 roku, a dziś są wdrażane przez wszystkich gigantów elektroniki i świata technologii. Amerykański gigant na pewno opracowywał też jakieś własne, ale został chyba zaskoczony nagłym rozwojem narzędzi. Z tej racji firma postanowiła oprzeć swoje rozwiązania na popularnych modelach ChatGPT od OpenAI. To rozsądny krok, choć pokazujący braki we własnym dziale R&D. W iOS 18 Apple proponuje jeden z większych update’ów ostatnich lat. Ich AI będzie, rzecz jasna, „inna” – chociażby w rozszerzeniu skrótu…

Pozytywną informacją jest oparcie funkcji Apple Intelligence z AI na pracy on-device, czyli bezpośrednio na urządzeniach Apple. Sprzęt marki dysponuje odpowiednimi mocami obliczeniowymi, by zagwarantować prywatność analiz i oferować chmurowe przetwarzanie wyłącznie części z opcji.

Negatywną informacją jest z kolei praca Apple Intelligence jedynie na iPhone’ach 15 Pro lub nowszych, a więc wyposażonych w układy A17 Pro. Mocno ogranicza to dostępność AI od Apple, choć zwykle jest to przy okazji sprytny model napędzający sprzedaż urządzeń (dając powód do upgrade’u telefonów wśród klientów). Apple zaoferuje oczywiście kilka funkcji generatywnej AI, które znamy z Androidów, ale Sztuczną Inteligencję zintegruje też ze swoimi aplikacjami i poszczególnymi funkcjami iOS. Trzeba od razu dodać, że AI od Apple w iOS 18 będzie dostępne w wersji beta. Na razie wyłącznie w języku angielskim.

Apple Intelligence obejmie podsumowania na stronach internetowych, treściach naszych notatek, wiadomości, czy powiadomień. Będzie też służyć przy odpowiadaniu na maile i testy, automatycznie tłumaczyć treści, czy nawet generować podsumowana z nagrań dźwiękowych.

Asystentka Siri będzie inteligentniejsza

Od miesięcy spekulowało się, że dzięki nowym właściwościom AI zyska też asystentka Siri. Ma być inteligentniejsza w działaniu. Precyzyjniejsza w obsłudze, kontroli funkcji i aplikacji systemu iOS. Na początek Siri z AI ma podnieść jakość usług w aplikacjach systemowych Apple. Ma rozumieć ich zawartość, by w sposób bardziej spersonalizowany oferować swoje usługi użytkownikowi (ponad 100 akcji bazujących na naszej aktywności w systemie). Dopiero od przyszłego roku na współpracy z wirtualnym pomocnikiem skorzystają apki third-party.

Interakcja z Siri będzie łatwiejsza przez słuchawki AirPods Pro. W trybie Siri Interactions wystarczy kiwnięcie lub potrząśnięcie głową podczas komunikacji z asystentką, co będzie wygodniejsze w trakcie obsługi w miejscach publicznych.

iOS 18

Najciekawsze z nowych funkcji w iOS 18:

Nie sposób wymienić wszystkich ulepszeń systemu dla iPhone’ów, więc wymienię tylko najciekawsze nowości w iOS 18:

  • możliwość blokowania dostępu (z wykorzystaniem Face ID/Touch ID) poszczególnych aplikacji – na wzór blokady folderów zdjęć i notatek, które oferowane są już od jakiegoś czasu. W końcu będziemy mogli utrudnić otwieranie aplikacji przed wścibskimi osobami. Na razie tych natywnych (systemowych), ale z podejście powinno dotrzeć też do aplikacji zewnętrznych. Lock the App docenią rodzice, którzy będą lepiej kontrolować zawartość urządzeń
  • możliwe będzie nawet ukrywanie nazwy aplikacji na ekranie głównym
  • tryb ciemny w ramach ikonek aplikacji (zwiększając spójność w ochronie wzroku), Tu również na początek apki natywne, ale na 100% developerzy otrzymają API pod własne zestawy – inaczej cała idea nie miałaby sensu
  • Apple Intelligence umożliwi generowanie spersonalizowanych Genmoji (na bazie tekstu).
  • Image Playground pozwoli na generatywne tworzenie obrazów
  • w rolce aparatu wykorzystamy narzędzia do usuwania niechcianych obiektów (tryb Cleanup na wzór Magic Eraser od Google), pojawi się też nowa organizacja naszych zdjęć (z szybszym wyszukiwaniem konkretnych ujęć naszego katalogu). Pojawi się automatyka w organizowaniu, kolekcje i grupowanie.
  • ekran Home Screen zyska opcje dowolnego aranżowania ikon oraz edycję kolorystyki
  • w Control Center zobaczymy nowy interfejs w ramach dostosowywania przycisków skrótów i wielu stron. Jego estetyka przypomina trochę Material You na Androidach. Personalizacja układów będzie przydatna
  • ulepszeniom poddano widget obsługujący odtwarzacz muzyczny
  • panel dla Apple Dom (smart home) również zyskał nowe rozwiązania
  • widok ustawień otrzyma lepszą organizację i nawigację
  • w apce Wiadomości pojawi się wsparcie RCS (w standardzie Google), opcje planowania wysyłki wiadomości. Widzę też więcej reakcji na teksty (w zasadzie bez ograniczeń w emotkach)
  • Wiadomości w iOS ze wsparciem łączności satelitarnej (w regionach gdzie funkcjonuje) to w praktyce już zamiana iPhone 14 (lub nowszego) w komunikator satelitarny (już nie tylko do celów SOS)
  • aplikacja mailowa przejdzie zmiany w stylu Gmaila (z podkategoriami i typami treści)
  • pojawi się aplikacja Passwords App w zastępstwie iCloud Keychain (pęku kluczy)
  • apka Kalendarza zintegruje się z Przypomnieniami
  • zadebiutuje nowa biblioteka tapet (jak przy każdym nowym iOS)
  • w końcu Apple zaproponuje Game Mode, czyli tryb gamingowy (wyciszy powiadomienia w tle, skupi pełną moc na rozgrywce, a także poprawi responsywność słuchawek AirPods i kontrolerów w trakcie gry. Podoba mi się opcja Spatial Audio w trakcie grania (Need for Speed Mobile ma być pierwszym tytułem z tą opcją)

iOS 18 wgramy na tych iPhone’ach. Apple uznało, że system w najnowszej wersji pociągną wszystkie smartfony, które wcześniej oferowały iOS 17, czyli od iPhone’a XS w górę (łącznie z XR) oraz iPhone’y SE 2. i 3. generacji.


iPadOS 18 i nowości dla rysika Pencil

Wiele z wymienionych wyżej rozwiązań pojawi się oczywiście w ipadowej edycji systemu iOS, czyli w iPadOS. Kilka lat temu Apple rozdzieliło systemy, by lepiej dopracować funkcje tego drugiego pod większe ekrany tabletów. Oba systemy współdzielą jednak trzon najważniejszych funkcjonalności, pokrywając rozwiązaniami zestawy funkcji. iPady otrzymują jednak opcje z adekwatnym dopasowaniem do innego interfejsu (w wielu sytuacjach pozwalając na inne manewry i nawigację). Co nowego zaproponowano w iPadOS 18?

iPadOS 18

  • iPady otrzymają aplikację Kalkulatora w adekwatnej odsłonie (z efektownym sposobem rozwiązywania zadań matematycznych)
  • personalizacja Home Screen i Control Center na wzór iOS 18, ale z widokami dla większej przestrzeni jaką oferują większe ekrany tabletów
  • pojawi się nowy „pływający” bar dla ustawień rysika Pencil (czyli ulepszenia w obsłudze) oraz funkcje Math Notes (w integracji z nową apką kalkulatora, gdzie będziemy odręcznie zapisywać równania). Pojawi się też kilka nowych gestów rysika, np. podkreśleniem sumującym obliczenia. Treści tekstowe pisane odręcznie mają być lepiej rozumiane przez system iPadOS poprzez funkcję Smart Script (z uczeniem maszynowym naszego stylu pisania)
  • belka dla najczęściej używanych aplikacji pozwoli lepiej dopasować funkcje programów
  • SharePlay i Freeform z nowymi funkcjami przy współdzieleniu ekranu
  • iPady też zyskają tryb Game Mode

iPadOS 18 wgramy na tych modelach iPadów. Trzy odmiany tabletów Apple wypadają z listy kompatybilności. System w osiemnastej generacji ominie iPada szóstej generacji, iPada Pro 10.5″ oraz iPada Pro 12.” (drugiej generacji). Wychodzi na to, że iPadOS 18 obejmie iPady Pro z 2018 roku (lub nowsze), iPady Air, Mini i bazowej oferowane od 2019 roku (i nowsze). Ważna info: Apple Intelligence będzie oferowane jedynie na iPadach z chipem M.


watchOS 11 dla Apple Watcha

Zegarkowy watchOS 10 z zeszłego roku to jeden z wyraźniejszych update’ów dla Apple Watchów w historii tych naręcznych gadżętów. Twórcy zaznaczali wtedy nawet, że najbardziej przełomowym odnośnie interakcji. Logicznym jest, że w tym roku software przejdzie znacznie mniej poprawek, choć nadal będą coś znaczyć. watchOS 11 nie został uwzględniony w rozwiązaniach Apple Intelligence, ale zrobi co może, by ulepszyć elementy związane z analizami zdrowia i aktywności.

watchOS 11

Szerzej o watchOS 11 jeszcze na blogu się rozpiszę. Tutaj podam jedynie najważniejsze z nowości przyszykowanych dla zegarków Apple. Zacznę może od najważniejszego. Na których Apple Watchach zainstalujemy watchOS 11? Producent ma jesienią pozwolić na aktualizację Apple Watchów od szóstej generacji i modeli Watch Ultra, a także drugiej generacji Watch SE (2022).

  • apka Vitals z bardziej szczegółowymi wskaźnikami zdrowia (pozwalająca jednym rzutek oka sprawdzić podsumowanie stanu zdrowia na podstawie snu, aktywności i pomiarów organizmu)
  • dodatkowe funkcje dla kobiet w ciąży (Śledzenie cyklu w zegarkach ma pokazywać wiek ciążowy, ułatwi zapisywanie objawów często występujących w czasie ciąży. Widzę też sugestie dot. informacji o wysokim tętnie, które w trakcie ciąży są częstsze. Apple Watch ma też podpowiadać o ocenie stanu psychicznego.
  • funkcja Obciążenie Treningowe (Apple Watch ma szacować 28‑dniowe obciążenie treningowe, czyli średnią ważoną obejmującą sesje treningowe z tego okresu, by analizować intensywność aktywności i dobierać ją pod aktualną sytuację. To rozwiązania znane ze sportowych zegarków rywali.
  • pierścienie aktywność z większą personalizacją (ustawienia odrębnych celów na dzień tygodnia lub wyłączanie poszczególnych dni, np. w razie kontuzji
  • aplikacja Fitness z dostosowaniem podsumowań (możliwość dopasowania informacji, które nas bardziej interesują w ramach treningów biegowych, pływania, czy uważności)
  • funkcja Stos inteligentny z nowymi widgetami (m.in. Shazam, Zdjęcia, Odległość)
  • tarcza Zdjęcia z trybem dynamicznym (użytkownicy zobaczą inne zdjęcie za każdym razem, kiedy spojrzą na zegarek)
  • funkcja Daj znać (uruchamiająca bliskim informacje o rozpoczętej aktywności, zwiększając nasze bezpieczeństwo w razie nietypowych sytuacji lub zagrożenia dla życia)

Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11


visionOS 2 i premiera Vision Pro w kolejnych krajach

Gogle Vision Pro to jeden z bardziej niszowych produktów Apple na rynku. Sprzęt, który dopiero przeciera szlaki, choć ma na rynku już wielu konkurentów (często kilku generacji). Podczas WWDC amerykański gigant ogłosił szerszą dostępność headsetu, który do tej pory był oferowany jedynie w USA. Od czerwca sprzęt pojawi się w kolejnych regionach świata (rozpoczynając karierę międzynarodową). Już od kilku tygodni pojawiały się spekulacje na temat dostępność urządzenia w kolejnych krajach, bo przeprowadzano tam szkolenia pracowników.

visionOS 2 Apple Vision Pro

Od 28 czerwca Apple Vision Pro będzie dostępne w Chinach, Hongkongu, Japonii i Singapurze. Do Europy gogle dotrą 12 lipca, a konkretnie do Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Tego samego dnia pojawią się też w Australii i Kanadzie.

W trakcie Keynote na otwarcie WWDC przedstawiono też pierwszą większą aktualizację systemu operacyjnego dla Vision Pro. Oprogramowanie visionOS 2 ma rozwinąć kilka funkcji gogli do rzeczywistości mieszanej marki Apple. Co nowego otrzymają, wciąż nieliczni, użytkownicy w nadchodzącej aktualizacji?

  • Zdjęcia w visionOS pozwolą na ich wyświetlanie w trybie przestrzennym, czyli na wzór już wcześniej dostępnych ujęć wykonywanych aparatami kompatybilnych iPhone’ów (fotki w 2D przerobimy zatem w te z efektami spatial)
  • wyświetlanie wirtualnych ekranów z komputerów Mac zyskają opcje monitorów z wide i ultra wide (szerszy i ultra szeroki sposób wyświetlania treści na wirtualnym biurku). Mają sprawiać wrażenie ekwiwalentu dwóch monitorów 4K ustawionych obok siebie.
  • tryb podróży będzie możliwy do uruchomienia podczas podróży pociągiem lub samolotem
  • w trybie SharePlay uwzględnimy Persony, czyli nawet wirtualne avatary w widoku VR (w trakcie współpracy, ale też oglądania video będziemy mogli uczestniczyć w przestrzeniach 3D z innymi użytkownikami gogli Vision Pro.
  • w zasobach gestów centrum kontroli przybyła nowa opcja w ramach „tap”
  • Apple wspólnie z Canonem przygotowało specjalny obiektyw EOS R7 dla aparatów DSLR, gdzie przez dwie mini kamerki uda się rejestrować materiały w trybie Spatial Video (i przestrzenne zdjęcia również)
  • format Spatial Video można obrabiać już w Final Cut Pro, a także wrzucać do apki Vimeo bezpośrednio przez system visionOS

Czytaj więcej o: Apple Vision Pro


Apple Dom, tvOS 18 i HomePod OS 18

Apple Dom iOS 18Apple stara się oferować swoje systemy operacyjne w ramach ściśle zintegrowanego ekosystemu. Uwzględnia w nim również urządzenia z segmentu smart home. Tu platforma ma już trzy elementy. Wszystkie one uzyskają ulepszenia i poprawki. Mówimy o aplikacji Dom, sofcie tvOS 18 dla Apple TV oraz HomePod OS 18 dla inteligentnych głośników. Co w ramach tych rozwiązań? Mam nadzieję, że amerykański gigant w wersji preview odsłania dopiero pierwsze elementy nowych funkcji, bo generalnie nie ma tego specjalnie wiele. Przypomnę, że wszystkie opcje zadebiutują dopiero w ramach jesiennej aktualizacji, którą tradycyjnie uruchamia się niedługo po prezentacji nowych iPhone’ów (przeważnie równolegle do ich sprzedaży).

Aplikacja Apple Dom w ramach iOS 18:

  • dostęp gościnny (czyli obsługa smart domu w ramach przekazywania uprawnień dla wybranych funkcji, np. wirtualnych kluczy do smart zamka lub systemów monitoringu/zabezpieczeń)
  • bezdotykowe otwieranie drzwi (szybsze, ale wciąż bezpieczne otwieranie domu w odległości do ok. 1.8 metra od naszego wejścia)
  • w wybranych regionach (we współpracy z przedsiębiorstwami usług komunalnych) panel Apple Dom pokażę więcej informacji o zużyciu prądu (ma pozwolić na lepsze zarządzania energią). Kategoria Energia będzie na początku zintegrowana wyłącznie z kilkoma amerykańskimi partnerami Apple, więc traktujmy ją na razie w formie ciekawostki
  • aplikacja Dom obsługuje w końcu roboty sprzątające (w ramach automatyzacji i scen, a także ich obsługi głosowego przez asystentkę Siri)

tvOS 18

System tvOS 18 dla Apple TV też zaproponuje kilka nowych rozwiązań. Urządzenia Apple TV oraz aplikacje na kompatybilne urządzenia mają poszerzyć i „wnieść rozrywkę domową na wyższy poziom”. W jaki sposób? Posiadacze Apple TV HD (2015) oraz Apple TV 4K (1-3. generacji) otrzymają:

  • pojawi się funkcja InSight, która przypomina mi trochę X-ray w Amazon Prime Video (ma wyświetlać w czasie rzeczywistym informacje o aktorach i postaciach, ale też muzyce w trakcie projekcji). W szybki sposób zapoznamy się z sylwetkami i biografiami postaci.
  • w trybie InSight dodamy do utwór playlisty Apple Music w szybki (ten słyszany w trakcie filmu)
  • rozwiązania InSight pojawią się też w apce iPhone’a (w trybie piota Apple TV Remote)
  • funkcja Wzmacniaj dialogi (z wykorzystaniem uczenia maszynowego) ma być inteligentniejsza (w urządzeniach Apple TV 4K wydobywanie głosu ma być efektywniejsze) – od jesieni funkcja Wzmacniaj dialogi ma działać też przez głośniki telewizora lub podpięty do niego na HDMI sprzęt, słuchawkach AirPods i sprzęcie podłączonym na Bluetooth
  • w tvOS 18 napisy pojawiają się automatycznie w najbardziej odpowiednim momencie (np. gdy pojawi się inny język)
  • Apple doda też do tvOS obsługę formatu 21:9 (co docenią posiadacze projektorów)
  • pojawią się udoskonalenia aplikacji FaceTime oraz kamery Continuity (podpisy na żywo, ale tylko dla języka angielskiego, pojawią się w USA i Kanadzie – wyświetlą wypowiedzi rozmówców tekstowo)
  • przeprojektowano Apple Fitness+ dla tvOS 18 (kilka elementów poprawiających użytkowanie i trening z aplikacją do ćwiczenia przed ekranem)
  • zauważyłem też info o Siri funkcjonującym na urządzeniach Apple TV (on-device)

Co w przypadku HomePod OS 18 (dla wszystkich trzech modeli głośników)?

Aktualizacja firmware’u dla smart głośników HomePod dostarczy im zdolności działania i kontroli w ramach SharePlay. Ma to funkcjonować nawet bez aktywnej subskrypcji w serwisie Apple Music. Strumieniowanie treści przez AirPlay z iPhone’ów i iPadów na głośniki HomePod zapewni dźwięk przestrzenny i obsługę Dolby Atmos.


CarPlay nowej generacji

W trakcie konferencji WWDC poświęcono też trochę czasu samochodowej wersji systemu Apple – CarPlay. Zapowiadane już w 2022 roku większe zmiany dotrą w końcu na rynek (do pierwszych pojazdów). W ostatnich latach zauważyć można zmiany w deskach rozdzielczych pojazdów, szczególnie tych elektrycznych. Producenci aut odświeżają kokpit większych wyświetlaczami, niekiedy w pełnej panoramie deski rozdzielczej. Apple chce dać im narzędzia do wkomponowywania CarPlay w oferowane natywnie panele. Nie tylko w kwestii umiejscowienia, ale i indywidualnego dostosowania poszczególnych elementów.

Nowa generacja CarPlay ma pod tym względem sporo opcji adaptacyjnych. Konfiguracja obejmuje nawet wybrane tryby wyświetlania danych, m.in. odnośnie map i nawigacji. Widzę nawet rozdział pewnych odczytów względem przeznaczenia ekranu, np. dla pasażera. Gigant z Cupertino walczy o głębszą integrację interfejsu z kolejnymi markami, bo świat w motoryzacji przechodzi ostatnio sporo zmian (jest co „ugryźć”). Czy nowy CarPlay to po części składowe projektu z własnego autka elektrycznego, którego projekt rozwojowy Apple ostatecznie zaniechało? 🤔

Wygląda na to, że niebawem w nowszych pojazdach zobaczymy mocniej zintegrowane systemu aut z CarPlay, przez który dopasujemy ustawienia klimatyzacji, trybów jazdy, czy asysty. Czyżby Apple szykowało się na pełnowartościową platformę dla „elektryków”? No bo w sumie, po co nam dwa interfejsy w pojeździe i konieczność przeskakiwania między nimi? Szkoda, że wciąż nie poinformowano o finalnej dacie premiery nowego CarPlay.


Aplikacje i gry wyróżnione w Apple Design Awards

Apple Design Awards 2024
Apple Design Awards 2024 (foto: Apple.com)

Na zakończenie przedstawię jeszcze aplikacje i gry, które Apple już od lat wyróżnia zwykle bezpośrednio przed samymi konferencjami WWDC. Przy Apple Design Awards 2024 nie było inaczej. Nagradzanie twórców i ich aplikacji ma przyciągać do budowania atrakcyjnych programów, podnoszących ogólną jakość oprogramowania na wszystkie urządzenia Apple. Amerykański gigant ogłosił zwycięzców w specjalnie przygotowanych kategoriach.

Apple Design Awards 2024 to w sumie siedem sekcji, w których podkreślane są specyficzne dla spółki z Cupertino cechy. Ostatnia z nich kładzie nacisk na najnowsze rozwiązania z działu XR/MR, czyli rzeczywistości rozszerzonej lub mieszanej (mowa oczywiście o goglach Vision Pro). Poniżej wszystkie wyróżnione aplikacje i gry:

  • Wszechstronność: Oko i Crayola Adventures
  • Radość i zabawa: Bears Gratitude i NYT Games
  • Interakcja: Crouton i Rytmos
  • Wizualizacja i grafika: Rooms i Lies of P
  • Wpływ społeczny: Gentler Streak Fitness Tracker i The Wreck
  • Innowacje: Procreate Dreams i Lost in Play
  • Spatial Computing: djay i Blackbox

źródło grafik: apple.com