mobilna fotografia 47 xiaomi 12s ultra concpet phone
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #47

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie.

Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.

To już ponad czterdzieste moje podsumowanie! Przez ten czas cykl się uformował, a niebawem w jego obrębie znajdą się jeszcze ciekawostki na temat poszczególnych funkcji fotograficznych mojego nowego smartfona (skupionego oczywiście na module z kamerkami). Na razie bez żadnego teasera. Poczekajcie jeszcze chwilę. Przy okazji zobaczcie nowe logo serii „Mobilna Fotografia”. To kolejny wyróżniony w ten sposób cykl wpisów na moim blogu:

Michał Sitnik mobilna fotografia


1. Xiaomi MIX Fold 2 w DxOMark

Patrzcie, co serwis DxO Mark ma teraz na testach. Wkrótce pojawi się analiza m.in. modułu fotograficznego tego składanego smartfona. Jak na tego typu konstrukcję to zestaw aparatów nie jest byle jaki. To generalnie drugi z modeli tej marki przygotowany we współpracy z Leica. Nie jakiś topowy, ale dobry. Ciekawi mnie miejsce urządzenia w rankingu DxOMark, bo w top50 nie ma ich za wielu.

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor Sony IMX766) z optyką Leica oraz OIS
  • 13 mpx (ultra szeroki kąt) z Leica Summicron
  • 8 mpx (sensor portretowy z 2x)
  • selfie: 20 mpx w ekranowym otworku

Czytaj więcej o: Xiaomi MIX Fold 2


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Wybrałem już nowy flagowy telefon z dobrym aparatem, ale oczekuję na realizację. Troszkę zresztą na nią poczekam, ale będzie się do czego odnosić przy testach innych smartfonów. Załączam jeden z moich starszych kadrów:


3. Mobile Photo Awards 2022

Postanowiłem przypomnieć o Mobile Photo Awards (MPA). 16 grudnia mija termin zgłoszeń, więc to dobra okazja napisać o dwunastej edycji jednego z najdłużej trwających konkurs skupiony na mobilnej fotografii. Zaczęło się w 2011, gdy telefony pokazywały już, że można wykonać kieszonkowym gadżetem niezłe foto. W MPA wyznaczono 20 kategorii. W puli nagród ponad 10000$, a nagroda za najlepsze zdjęcie to 3000$. Zgłoszenia są płatne, ale to kilkanaście dolców za zdjęcie.


4. Xiaomi 13 Pro jak 12S Ultra – z IMX989 1″

30 grudnia premierę będzie miała trzynasta generacja flagowych smartfonów Xiaomi. To naprawdę blisko, więc w sieci coraz więcej przecieków. OnLeaksZoutons przygotowali rendery modelu Xiaomi 13 Pro, którego specyfikacje będą robić wrażenie. Jeśli wierzyć wszystkim informacjom na temat tego Androida to szykuje się kolejny bardzo dobrze wyposażony sprzęt chińskiej marki. Już kilka źródeł potwierdza, że topowy wariant duetu otrzyma sensor z Xiaomi 12S Ultra, czyli Sony IMX989 z calową przekątną. Ogromnej matrycy głównej towarzyszyć ma też ultraszerokokątny obiektyw i tele. Wszystkie trzy w 50 megapikselach.

Ich dokładniejsze parametry nie są jeszcze znane, ale spodziewam się odpowiedniej jakości. Zapewne dalej we współpracy z Leica. Na pewno w kwestiach przetwarzania sygnału obrazu da nowy Snapdragon 8 Gen 2, więc ogólne właściwości fotograficzny powinny być na wysokim poziomie. Szczytu rankingów pewnie nie osiągnie, ale zagwarantuje solidny zestaw funkcji.


5. Oppo Find X6 też z IMX989 1″ i nowym IMX

Przyszły rok przyjmie znacznie więcej high-endowych telefonów z calowymi sensorami. Oprócz Xiaomi swój model z takim aparat pokazać ma też Oppo. Seria Find X6 – zapewne w topowej odmianie tej rodziny – ma wykorzystać czujnik Sony IMX989 z 1″. Ponownie swoją moc dorzuci chip MariSilicon X do przetwarzania sygnału obrazu. Telefon ma posiadać zdolność nagrywania nocnych video w 4K z HDR. Info o aparacie Sony przekazuje Digital Chat Station.

Seria Oppo Find X6 ma pokazać swój potencjał w Chinach już na początku 2023 roku. Jeszcze nie wiadomo, czy skorzysta ze Snadpragona 8+ Gen 1, czy już 8 Gen 2. To nie wszystko na temat modelu Pro. W necie znalazłem jeszcze wieści na temat debiutu w tej jednostce całkowicie nowego czujnika Sony IMX890 dla obiektywu ultra wide. Prawdopodobnie cały ten zestaw wesprze jeszcze Hasselblad, więc i tu szykuje się zacny moduł fotograficzny.


6. DJI Mavic 3 Classic – tańszy, ale…

Mobilna fotografia to nie tylko smartfony i kompaktowe aparaty, czy kamerki akcji. W tej sekcji są też nieźle wyposażone drony. Okazjonalnie przedstawiam w przeglądzie ciekawe copterki. DJI przygotował nowa wersje swojego ostatniego modelu. DJI Mavic 3 Classic bazuje na poprzedniku, ale w celu obniżenia ceny zszedł nieco z potencjał kamerki. Wciąż jest to sensor 20 mpx Hasselblad 4/3 CMOS, ale już bez dodatkowego teleobiektywu 12 mega. Specyfikacje video/foto-możliwości drona są efektowne:

  • zdjęcia z głębią kolorystyczną 12-bit w formacie RAW
  • video w jakości 5.1K (5120 x 2700) przy 50 fps
  • bitrate 200-Mbps H.264/H.265
  • klatki Cinematic i UHD 4K ze 120 fps (Full HD przy 200 fps)
  • 3-osiowy gimbal to stabilniejszych ujęć
  • obiektyw F2.8 24-mm
  • technologie odwzorowania kolorów Natural Color Solution od Hasselblad
  • ISO 100-6400 i Night Mode z ISO800-12800

Cena DJI Mavic 3 Classis startuje od 1 629€ za samego drona. Są jeszcze zestawy z kontrolerami radiowymi i różnymi dodatkami (np. bateriami, hubem do ładowania i innymi akcesoriami). Przypominam, że jest też aplikacja na smartfony i streaming video do mobilnego urządzenia, by szybko wrzucać prace do sieci przez telefon (lub edytować je z poziomu smartfona).


7. Leica Leitz Phone 2 z calowym sensorem

Leica była obecna w segmencie mobilnej technologii już od jakiegoś czasu, ale głównie jako partner producentów poszczególnych smartfonów. Obecnie współpracuje z Xiaomi, co zaznaczyłem w jednym z pierwszych podpunktów. W zeszłym roku firma pokazała swój własny projekt Androida. Oczywiście z oryginalnym systemem fotograficznym. W Japonii debiutuje druga generacja tego telefonu. Leica Leitz Phone 2 współdzieli pewne cechy z Sharp Aquos R7, ale w bardziej stylowym wydaniu, m.in. z oznaczeniami brandu, czy wieczka/dekielka na tylny aparat.

Elementem wyróżniającym tego urządzenia ma być salowy sensor 47 mega z optyką o siedmiu soczewkach Leica Summicron i f/1.9 oraz 19 mm ogniskową. Do tego wsparcie czujnika portretowego 1.9 mega. Na froncie kamerka selfie 16 megapikseli. Pozostałe parametry we flagowym wydaniu:

  • ekran: IGZO OLED 6.6″ (2730 x 1260) z 240Hz
  • chip: Snapdragon 8 Gen 1
  • konfiguracja: 12 GB RAM i 512 GB na dane
  • bateria: 5000 mAh
  • cena Leica Leitz Phone 2: 225 360 jenów (ponad 1500$).

8. Amazon Photos na Androida po zmianach

Po roku od odświeżenia aplikacji Amazon Photos na iOS update trafia na Androidy. Serwis z przestrzenią na zdjęcia, ich organizacją i dodatkowymi trybami wyświetlania galerii oraz ich edycji otrzymał w końcu poprawki na urządzeniach z systemami Google. Layout jest nowocześniejszy, fotki zajmują główną przestrzeń, a panel ustawień z szybkim dostępem znalazł się u dołu. Jest też dostęp do drukowania, ale to raczej na wybranych rynkach. Chyba łatwiej będzie się też wymieniać ujęciami z innymi. W pakiecie Prime serwer na zdjęcia nie ma limitów, ale video obejmie tylko 5 GB. Można jednak rozszerzyć dysk odpłatnie (od 100 GB w górę). Nie znalazłem info o aktualizacja na kanałach Amazon to dodaję tweeta o zmianach na iOS (są prawie identyczne):


9. Szukam dobrego foto smartfona

EDIT: znalazłem! Wybrałem coś porządnego, ale czekam na dostawę.

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)