mobilna fotografia 122 edge 50 ultra
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 122 – Motorola Edge 50 Ultra (foto: motorola.com)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

 • Michał Sitnik Instax SQ40vivo BlueImage może zadebiutować w X100 Ultra
 • debiutuje seria Huawei Pura 70 (Chiny)
 • już rozebrano wysuwany mechanizm Pura 70
 • Beaverlab Excope DT1 to zewnętrzny obiektyw współpracujący ze smartfonem
 • pojawił się kolejny update poprawek fotograficznych dla Nothing Phone (2a)
 • Rode z nowymi akcesoriami dla amatorów nagrywania iPhone’ami z MagSafe: Magnetic Mount i Phone Case
 • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. vivo BlueImage – zapowiedź rozwiązań dla X100 Ultra

W zeszły tygodniu informowałem o zapowiedziach vivo dotyczących najbardziej hagh-endowej edycji z serii X100. Model Ultra jest zwiastowany przez chińską markę jako „profesjonalny aparat z funkcją telefonu” (marketingowo podkreślając nadzwyczajne zdolności smartfona). Teraz vivo odkrywa pierwsze konkrety na temat nowych technologii, które prawdopodobnie zadebiutują w vivo X100 Ultra. Mowa o obrazowaniu BlueImage, które skorzysta zapewne z chipów V dla ISP (image signal processing) z własnymi algorytmami przetwarzania danych. BlueImage ma zająć się oświetleniem w tle, obrazem w słabych warunkach, czy innymi funkcjami aparatu. Na razie nie zdradzono nic ponad pierwsze wieści. Potwierdzono dalszą współpracę z ZEISS („nowy rozdział kooperacji”).

vivo BlueImage
źródło grafiki

Przecieki wskazują, że vivo X100 Ultra skorzysta z nowego sensora Sony Lytia LYT-900 (1/0.98″) w rozdzielczości 50 megapikseli oraz peryskopowego 200 mega ze 100mm i zbliżeniem 4.3x. Trudno jeszcze określić, kiedy telefon zostanie przedstawiony i czy będzie dostępny globalnie, ale powoli możemy się szykować do prezentacji.


2. Huawei Pura 70 Ultra z wysuwanym obiektywem

Huawei odświeża serię flagowców i rozwija im przy okazji nazwę. Linia „P” została teraz rozszerzona w nazwie do „Pura”. Kilka poprzednich generacji smartfonów chińskiej marki okupowało szczyt list rankingów mobilnej fotografii i spodziewam się, że nie inaczej będzie z „70-kami”. Wszystkie cztery odmiany Pura 70 wyróżnią się na tle pozostałych telefonów kształtem modułu z sensorami. Producent zaprojektował bardziej trójkątny format „wyspy” – takiego obrysu aparatów nikt jeszcze dotąd nie stosował. Ja jestem zwolennikiem tych okrągłych, ale cieszy, że telefony pod tym względem nie będą swoimi klonami.

Huawei Pura 70 Ultra
Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Wszystkie cztery wariacje Pura 70 prezentują się bardzo ciekawie. Najlepiej wyposażono Huawei Pura 70 Ulra, w którym zmieszczono „calowy” sensor główny ze zmienną przesłoną i wysuwanym obiektywem w miniaturowym wydaniu (wytrzyma do 300 tys. cykli rozkładania). Podobny mechanizm przedstawiono kiedyś w TECNO Phantom X2 Pro. Teleskopowe wysuwanie powinno poprawić wybrane aspekty ustawień obiektywu.

Zestaw sensorów w Huawei Pura 70 Ultra:

 • 50 mpx ze zmiennym zakresem f/1.6-4.0 (sensor typu 1″ z wysuwanym mechanizmem 22.5 mm) ze wsparciem laserowego AF, OIS (sensor-shift)
 • 50 mpx z f/2.1 (teleobiektyw 90 mm) z PDAF (z Super Makro od 5 cm), OIS oraz optycznym 3.5x
 • 40 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide 13 mm) z AF
 • seffie: 13 mpx z f/2.4 (sensor ultrawide) z AF
Huawei Pura 70 Ultra
Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Co ciekawe, pozostałe odmiany Pura 70 wcale nie wypadają fotograficznie dużo gorzej. Czujniki mają nieco inne właściwości, ale nadal z topową ofertą (szczególnie w ramach zbliżeń). Software też podkręcono. Jest nowy silnik XD Motion, radzący sobie z szybko poruszającymi się obiektami (np. pojazdy jadące 300 km/h). Z kolei AI wspomoże przetwarzaniem chmurowym. Jest tu m.in. retusz i usuwanie niepożądanych elementów z kadru. Przedstawię jeszcze specyfikacje fotograficzne pozostałych odmian smartfonów. Dodam jeszcze, że Super Makro w Pura 70 Ultra ostrzy obraz z dwa razy bliższej odległości od poprzednika (tamten oferował 10 cm). Słynna już w segmencie telefonów peryskopowa konstrukcja trafiła jedynie do bazowca. Dlatego ma lepsze zbliżenie optyczne 5x.

Czytaj więcej o: Huawei Pura 70


3. Huawei Pura 70 Ultra rozebrany na części

Dość szybko po premierze nowy Huawei Pura 70 Ultra został rozebrany na części. Dokopano się też do mechanizmu wysuwanego obiektywu. Jego konstrukcja ma na celu odchudzenie urządzenia, a konkretnie modułu fotograficznego, który u konkurencji potrafi znacznie odstawać od obudowy (ostatnio miałem w rękach Xiaomi 14 Ultra i jego „wysepka” naprawdę mocno wychodzi poza „plecki” telefonu). YouTube WekiHome przedstawia cały proces rozkładania telefonu na poszczególne części, więc jak chcecie zobaczyć mechanizmy ukryte pod obudową to niżej jest do tego okazja. Nowy Huawei jest smuklejszy od innych smartfonów z „calowymi” sensorami. Przy angażowaniu obiektywu cały mechanizm go wysuwa, poprawiając osiągi optyczne. Przy okazji, schowany powinien mniej „grzechotać” częściami. Na video widać też ułożenie OIS z mechanizmem sensor-shift. To wszystko już jednak pozostawiam fotograficznym geekom.


4. Beaverlab Excope DT1, czyli smartfon do obiektywu (crowdfunding)

Mobilna fotografia rozwinęła się do niezwykłych konstrukcji. Smartfony już od dawna potrafią wykonywać naprawdę bardzo dobrej jakości zdjęcia, a na przestrzeni lat widziałem sporo propozycji, które wychodziły poza schematy. Mam tu na myśli różnego rodzaju adaptery, gripy, czy mocowania na obiektywy. Excope DT1 od Beaverlab Excope to kolejny, choć wciąż nieliczny moduł hybrydowy łączący lepszej jakości optykę z telefonem. Zaoferuje ogniskową 400 mm z trybem supet-telephoto. Do tej pory podobne rozwiązania proponowało Sony, Koda, czy Olympus, ale nawet oni raczej nie wprowadzili produktu przyciągającego masy. Czy ten konkretny będzie inny?

Twórcy przekonują, że Excope DT1 będzie najlżejszym tego typu na rynku. Całość ma szansę się udać, bowiem ta sama firma skutecznie dostarczyła wcześniej cyfrowy mikroskop i laserową wycinarkę. Ma zatem doświadczenie w realizacjach pomysłów. System urządzenia dysponuje 48-megapikselowym sensorem 1/1.8″ CMOS i chip Novatek AI do przetwarzania obrazu. Oprócz tego własną pamięć, łączność Wi-Fi oraz baterię. Są nawet czujniki stabilizacji EIS. Przez aplikację mobilną uda się dostosować czułość, balans bieli, ekspozycję, kontrast, saturację oraz ostrość. Sprzęt nagra video w 4K HDR (30 fps), odszumi prace i wykona ujęcia seryjne (25 fps).

Co jeszcze? Dwie opcje optyki: Lens 40 z f/4 (40 mm) z optycznym zbliżeniem 3.6x (i cyfrowym 20x) i Lens 400 z f/8 (400 mm) z optycznym 36x (i cyfrowym 200x). W obu z manualną kontrolą ostrości. Konstrukcja ma mocowanie na smartfon, którego ekran można wygodnie regulować. Grip ma swój spust migawki. Telefonem można sterować aparatem zdalnie, co wraz z tripodem sprawdzi się w wielu spotach.

 • Cena w crowdfundingu: od 199$ (z Lens 400) i od 219$ (z Lens 40). Oba od 269$.
 • Premiera: lipiec 2024
 • Wyróżnienie za: połączenie zewnętrznej optyki z aplikacją smartfona
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze

5. Nothing Phone (2a) z Nothing OS 2.5.5

Nothing regularnie aktualizuje swoje smartfony, szczególnie te nowe, którym poprawki oferuje częściej z racji rozwoju jednostek. Nowy Nothing Phone (2a) otrzymał kolejny update ulepszeń, w tym tych związanych z aparatem fotograficznym. Nothing OS 2.5.5 to już kolejna wersja firemware’u z udoskonaleniami Androida tego telefonu. Skupię się na elementach powiązanych właśnie z kamerkami. Oprócz integracji z ChatGPT (jeszcze nie wiem, czy będzie miało wpływ na tworzenie obrazu) jest kilka konkretnych opcji, które mogą wnieść coś do fotografii. System kamer będzie wspierał Ultra XDR, w aplikacji aparatu pojawi się przełącznik HDR dla trybu Photo i Portrait. Może nie jest to wiele, ale są konkrety.


6. Rode Magnetic Mount i Phone Case z MagSafe

Rode ma kolejne ciekawe akcesoria w swojej ofercie, które wykorzystają standard MagSafe (magnetycznego złącza). Rode Magnetic Mount i Phone Case mają poszerzyć możliwości montażu różnych dodatków, dzięki którym poprawimy jakość obrazu i dźwięku. Chodzi o dodatkowe światła, czy mikrofony. To drugie pozwoli podpiąć nawet pięć dodatkowych elementów służących filmowaniu. Aluminiowa ramka ułatwi też sterowanie iPhonem w różnej orientacji (co dziś ma spore znaczenie, bo do sieci trafiają treści zarówno horyzontalne, jak i wertykalne). Androidy też będą współpracować, ale muszą mieć specjalne etui (lub konstrukcję z wbudowanym złączem magnetycznym).

Rode Phone Mount to z kolei podobnego przeznaczenia „przystawka” w formie uproszczonego mocowania do smartfona. Tu również widać miejsca dla dodatkowych akcesoriów. Ten moduł kosztuje 90$, natomiast Rode Phone Case jest droższe o 30 dolców (120$). Oczywistym jest, że oba nowe produkty współpracują z innymi urządzeniami marki Rode (np. specjalnych mikrofonów).


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na konńcu również i moje zdjęcia.

7. #ShotOnNubia (Z60 Ultra Photographer Edition)

W poprzednim tygodniu informowałem, że flagowa nubia Z60 Ultra w edycji Photographer Edition będzie dostępna również globalnie (nie tylko w Chinach). Teraz potwierdzają to kanały społecznościowe submarki należącej do ZTE. Firma promuje telefon zdjęciami wykonanymi zestawem fotograficznym Androida. Konkretnie ujęciami krajobrazowymi. Będzie ich w tej galerii więcej. Przypomnę szybko, że w modelu Photographer Edition sensory są dokładnie te same, co w normalnym wariancie smartfona, ale już ze wsparciem dodatkowych algorytmów AI, które mają dopieszczać efekty (trudno powiedzieć, czy software’owa aktualizacja trafi też do Z60 Ultra, ale jest to bardzo prawdopodobne).


8. #ShotOnTecno

Marka Tecno jest obecna w Polsce od niedawna. Jest jeszcze mało rozpoznawalna. Ostatnie propozycje w ofercie producenta prezentują się jednak na tyle ciekawie, że warto o nich wspomnieć też w przeglądzie smartfonów z zacięciem fotograficznym. W tej chwili firma promuje serię Camon 30. W ostatnim tygodniu telefon promowano kadrami z Koła Podbiegunowego. Przyłożono się do zdjęć. Wykonano je chyba najmocniejszą z wariacji Camon 30, czyli Premiere 5G.


9. #ShotOnSnapdragon

I kolejny krajobraz na zdjęciu. Tym razem dostarczony przez Qualcomm, a konkretnie któryś (rzadko wiadomo który) smartfon z procesorem Snapdragon. Bardzo przyjemne dla oka widoki z odbiciem w lustrze wody. Na tapetę!


10. #ShotOnOppo (Liga Mistrzów)

Oppo jest jednym z głównym sponsorów piłkarskiej Ligi Mistrzów już od kilku sezonów. Na ich Twitterze, a teraz X, pojawiało się przez ten czas mnóstwo zdjęć z meczów. Najnowsze wykonano topowym w ofercie chińskiej marki Androidem, tj. Oppo Find X7 Ultra. Producent chwali poprzez fotki właściwości zooma. Po jednej klatce z obu ćwierćfinałów: Manchesteru City z Realem Madryt oraz Bayernu Monachium z Arsenalem Londyn (dalej przeszły kluby z Hiszpanii i Niemiec – stoczą ze sobą półfinał).

Czytaj więcej o: Oppo Find X7 Ultra


11. #ShotOniPhone

Przyzwyczailiśmy się do zdjęć, a ostatnio też krótkich nagrań, a przecież z klatek można złożyć też animację (niekoniecznie budując timelapse/hyperlapse). Apple pokazało na swoim kanale Instagrama przykład takiego poklatkowego „filmiku”.


12. #TeamPixel

Zakończę galerię krajobrazowo (żeby dopełnić motyw tego tygodnia). Google wyróżniło w ramach #TeamPixel galerię kilku efektownych zdjęć. To z okładki podoba mi się najbardziej. Zdaje się, że wszystkie są krajowe (USA).


13. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


14. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


15. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


16. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


17. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


18. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


19. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

najlepsze fotosmartfony 2024
Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)