smartfony tygodnia 41 vivo iqoo neo 7
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #41

Piszecie do mnie, że podobają wam się moje zestawienia i cotygodniowe przeglądy, więc będzie ich więcej! Nowa seria obejmie smartfony. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich, a w każdym tygodniu swoje premiery mają przeróżne i bardzo ciekawe modele. Będę mieszał informacje o telefonach z różnych półek. Pojawią się zarówno budżetowce jak i flagowce. Cykl wystartował z początkiem roku, więc zaczynam od podsumowania drugiego tygodnia stycznia 2022.

Na wstępie lista ciekawostek ze świata smartfonów (trochę liczb, przecieków, wieści od analityków i przewidywań powiązanych z nadchodzącymi modelami):

  • Xiaomi 12 Lite 5G NE może być międzynarodową edycją chińskiego modelu Civi 2
  • Samsung chce wprowadzić aktualizacje systemu wykonywane w tle (ma to wdrożyć w nakładce One UI 6, by przyspieszyć i ułatwić proces update’u)
  • Apple oficjalnie przyznało, że dostosuje się do europejskiego prawa związanego ze standardem USB-C | przekazał Greg Joswiak dla Wall Street Journal
  • 7.6% – takie spadki odnotował rynek smartfonów w Q3 2022 (r/r), ale to 2.5% wzrost względem poprzedniego kwartału | wg Omdia
  • 64.1 mln – to liczba sprzedanych smartfonów przez lidera rynku – marki Samsung (w Q3 2022). To 3% wzrost względem drugiego kwartału | wg Omdia
  • 52.2 mln to liczba sprzedanych iPhone’ów w Q3 2022 (+6.7% względem Q2) | wg Omdia

  • 2 mld $ – to globalne spadki w wydatkach na aplikacje w Q3 2022 | wg Statista
  • 6% – o tyle spadły wydatki w mobilnych sklepikach rok do roku | wg Statista
  •  2 mld $ – to globalne spadki w wydatkach na aplikacje w Q3 2022 | wg Statista
  • 6% – o tyle spadły wydatki w mobilnych sklepikach rok do roku | wg Statista
  • 9 – w tyle minut Redmi Note 12 Explorer podładuje do pełne baterię 4300 mAh
  • vivo X90 Pro+ ma pracować na Snapdragonie 8 Gen 2, a bazowy X90 na Dimensity 9200 (i ładować baterię z mocą 120W) | wg Digital Chat Station
  • 1.26 mln – tyle punktów w rankingu AnTuTu zdobył chip Dimensity 9200 (następca 9000). To bardzo dobry dla MediaTek wynik

1. Seria Redmi Note 12 – premiera tygodnia (Chiny)

mobilna fotografia 47 redmi note 12 pro plusChińskie smartfony trafiają na rynek rozpoczynając najczęściej głównie od rodzimego terenu. Xiaomi przedstawiło w tym tygodniu swoją dwunastą generację Redmi Note i to w aż czterech wariacjach. Każda ma coś ciekawego do zaoferowania. Najmniej oczywiście wariant bazowy. Najzacniej sprawy wyglądają w przypadku Redmi Note 12 Pro+ i Note 12 Explorer. Oba otrzymały aparat fotograficzny w rozdzielczości aż 200 megapikseli, a ten drugi rekordowe ładowanie 210W. Baterię uzupełnia w pełni poniżej 10 minut. Wątpię w dostępność Explorera poza Chinami. Pozostałe raczej się u nas pojawią.

Wyróżniam za: sensor 200 mega (Pro+) i ładowanie 210W (Explorer)

Czytaj więcej o: Redmi Note 12


2. Infinix Zero Ultra z sensorem 200 mega (Polska)

mobilna fotografia 44 infinix zero ultraChiński producent, który coraz śmielej wkracza na rynek z bardzo atrakcyjnymi smartfonami, wprowadził do Polski swój topowy wariant Androida – model Zero Ultra. Z rzadkim jeszcze sensorem 200 mpx. To nie jedyny wyróżnik tego telefonu. Dysponuje on jeszcze ultra szybszym (jak nazwa wskazuje) ładowaniem 180W (4500 mAh do pełna w 12 minut!). Do tego efektowny wyświetlacz i niezłe specyfikacje w pozostałych obszarach. To typowy high-endowiec świeżej marki, która chce się włączyć do walki o klienta w każdym możliwym segmencie. Również tym wyższym.

Wyróżniam za: sensor 200 megapikseli i ładowanie 180W

Czytaj więcej o: Infinix Zero Ultra


3. OnePlus Nord N300 5G z Dimensity 810 (USA)

OnePlus ma obecnie chyba więcej tych tańszych, niż flagowych jednostek. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się kolejna przystępniejsza cenowo wersja smartfona tego producenta. OnePlus Nord N300 5G w zasadzie budżetowiec, ale w zakresie mid-range. Ma proste specyfikacje. Bez specjalnych wyróżników. W sumie nie widzę niczego ponad normy. Trudno w tej chwili przewidywać, czy model trafi do Europy. Na razie jest oferowany wyłącznie przez T-Mobile w USA.

  • ekran: 6.56″ IPS LCD z HD+ (1612 x 720) z odświeżaniem 90Hz
  • chip: MediaTek Dimensity 810 z ARM Mali-G57 MP2 GPU
  • konfiguracja: 4 GB RAM i 64 GB na dane (z microSD do 1 TB)
  • fotografia: 48 mpx + czujnik głębi (2 mpx)
  • selfie: 8 mega w ekranowym wcięciu
  • łączność: Wi-Fi ac, Bluetooth 5.3, NFC i modem 5G
  • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 33W
  • system: Android 13 z nakładką OxygenOS 13
  • cena: OnePlus Nord N300 5G: 228$ (T-Mobile)

Wyróżniam za: standardowy pakiet rozwiązań w niezłej cenie


4. HTC Wildfire E Plus z Android 12 Go (Rosja)

Fani HTC na pewno kojarzą serię Wildfire. W przypadku nowego budżetowca tajwańskiej marki muszę ich rozczarować. HTC Wildfire E Plus to rebrandowany Umidigi G1 – naprawdę prosty i tani Android w wersji Go. Wygląda jakby celowo dostarczono go na rynek rosyjski, gdzie obecnie sam nie zaproponowałbym nic ciekawszego 😛

HTC Wildfire E Plus to smartfon z ekranem LCD w rozdzielczości HD+ (i 6.52 cala), tylko 2 GB RAM/32 GB na dane i bardzo starym chipem MediaTek MT6739. Przynajmniej bateria pojemna, bo z 5150mAh. Oczywiście z wolnym ładowaniem 10W. Aparaty są trzy, ale dwa na tyle (13 i 5 mega) plus selfie 5 mpx. Chyba troszkę szkoda było psuć reputację Wildfire’a. Za ten pakiet HTC proponuje 7990 rubli (czyli ok. 130 euro). Nie wiem, ile teraz tamta waluta jest warta, ale i tak za drogo. Wyczuwam jakieś kombinacje związane z sankcjami. Załączyłem post od Umidigi, bo HTC nawet nie chwali się nigdzie swoim nowym gadżetem.

Wyróżniam za: nic (ale warto ostrzec)


5. Składana Razr (2022) globalnie

moto razr 2022Około trzy miesiące po chińskim debiucie, składana Moto Razr trafi na rynek europejski. Tak jak przewidywano, będzie droższa, ale wynika to też z ceł i podatków oraz wyższej konfiguracji wejściowej. Jeszcze nie podano dokładnej daty premiery, ale poznaliśmy cenę. 1200€ za model z 8 GB RAM i 256 GB na dane. W środku najnowszy Snapdragon 8+ Gen 1, głośniki stereo z Dolby Atmos, eSIM, czy bateria 3500 mAh z ładowaniem 30W.

Wyświetlacz to OLED 6.7″ z FHD+ i odświeżaniem 144Hz. Dobrze wygląda sprawa aparatów. Główny ma 50 mega z OIS i wsparcie czujniki ultra wide (13 mpx). Można nimi pstrykać ujęcia selfie dzięki podglądowi na zewnętrznym paneliku 2.7″, ale jest też kamerka 32 megapiksele od wewnątrz (w otworku).

Wyróżniam za: Snapdragona 8+ Gen 1, nowy (lepszy) design) i składany ekran 144Hz (pierwszy giętki z takim odświeżaniem)

Czytaj więcej o: Motorola Razr (2022)


6. OnePlus Ace Pro Genshin Impact Limited Edition (Chiny)

Producenci smartfonów coraz częściej starają się wyróżniać swoje modele specjalnymi edycjami. Bardzo fajne wariacje pojawiają się głównie w Azji. W Chinach debiutuje OnePlus Ace Pro Genshin Impact Limited Edition (Ace Pro jest u nas znany jako OnePlus 10T). Został przygotowany jako wersja kolekcjonerska, więc zawiera dodatki w motywach gry (futerał, adapter do ładowania, plakat, czy szpilę do SIM). Do tego oczywiście specjalna obudowa, animacje w systemie, kolorystyka i tapety. Wewnątrz topowa konfiguracja, czyli 16 GB RAM i 512 GB na dane. Pozostałe specyfikacje identyczne: Snapdragon 8+ Gen 1, czy bateria 4800 mAh z ładowaniem 150W. Cena identyczna z OnePlus Ace Pro, czyli 4299 juanów (niecałe 600$).


7. Android 12L dla Surface Duo i Duo 2

Jakiś czas temu Google zapowiadało specjalną wersję Androida na większe ekrany. Głównie tablety. Część producentów zaczęła nawet wdrażać tę wersję systemu w telefonach o nietypowych możliwościach (np. Samsung w Galaxy Foldach). Microsoft przygotował specjalną nakładkę dla swoich dziwnych smartfonów – obu generacji Surface Duo z podwójnymi ekranami i zamykaną konstrukcją. Interfejs Fluent UI stara się przypominać Windows 11. Launcher ma sporo narzędzi i aplikacji Microsoftu, więc krok z takim motywem mnie nie dziwi.

Wraz z aktualizacją pojawiły się też funkcje dla rysika Surface Slim Pen 2, które są obecne też w tabletach i laptopach linii Surface z Windowsem na pokładzie (np. skróty do konkretnych aplikacji). Upgrade zyskał też Microsoft Teams, czy czas pracy na baterii. Pojawiło się kilka nowych widgetów. Oczywiście są też nowości typowe dla Androida 12L, m.in. status uruchomionej kamerki i tracker prywatności. Update ma ok. 3 GB. Surface Duo i Duo 2 to wciąż bardzo drogie i dziwaczne telefony, ale dobrze, że MS bada możliwości takiego formatu. Niech w trzeciej generacji wyświetlacz będzie jeden, ale składany. No i niższa cena.

Wyróżniam za: wdrożenie Androida 12L wg wytycznych Google i nowa nakładka

Czytaj więcej o: Surface Duo 2


10. Galaxy Z Fold 3 (ostatnio testowany)

test Galaxy Z Fold 3 Michał SitnikJuż 10 sierpnia prezentacja czwartej generacji składanych smartfonów Samsunga, a to dobry moment na podsumowanie najlepszych i najgorszych cech poprzedniej generacji. Kilkanaście tygodni temu testowałem Galaxy Z Fold 3 przez okrągły miesiąc. Dało mi to okazję na sprawdzenie wad i zalet tego typu konstrukcji. Bardzo liczę, że w nowych jednostkach koreański gigant poprawi niedogodności, ale jednocześnie rozwinie praktyczność giętkiego Androida. Sprawdźcie moje 5 za i przeciw odnośnie urządzeń foldable:

Czytaj więcej o: mój test składanego Galaxy Z Fold 3


7. Najlepsze fotograficzne smartfony na rynku (2022)

najlepsze fotograficzne smartfony
Zobacz też: najlepsze foto smartfony (2022)

Na koniec chciałbym Was przekierować do mojego najświeższego zestawienia topowych smartfonów, które celują w fanów mobilnej fotografii. Jestem aktualnie w trakcie poszukiwań dobrej jednostki do robienia odpowiedniej jakości zdjęć, a że sekcja fotograficzna jest u mnie ostatnio mocno rozwijana, to chcę, by i prace były na poziomie.

Oczywiście fotki trzeba umieć też robić, ale i hardware się liczy. W high-endowych telefonach sensory dają znacznie więcej potencjału. Przygotowałem listę najciekawszych modeli foto-telefonów na 2022 rok. Pośród tych jednostek chcę coś wybrać, a przy okazji pomóc (lub utrudnić 😛 ) wybór moim czytelnikom.