smartfony tygodnia 93 meizu 12 classic
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #93 – Meizu 20 Classic (foto: Meizu)

Jest poniedziałek, a więc tradycyjnie zaczynam tydzień od przeglądu smartfonowych nowości i najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni. Z wiadomych względów najwięcej info o Androidach. Tu ruch znacznie większy.

Przed wami kolejny zbiór wieści ze świata telefonów. Nie tylko tych droższych (im zwykle poświęcam więcej czasu w oddzielnych artykułach, do których zresztą przekierowuję). Znajdziecie tu też krótkie wiadomości o najważniejszych premierach modeli budżetowych i mid-range.

Zaczynam od szybkiej listy ciekawostek: najświeższych liczb, trochę przecieków, danych od analityków i zapowiedzi:

  • 20 mln – tyle sztuk składanych Galaxy chce sprzedać w 2024 roku Samsung | wg The Elec
  • 10 mln – tyle foldables sprzeda Samsung w tym roku (3 mln Galaxy Z Fold 4 i Z Flip 4, 7 mln Galaxy Z Fold 5 i Z Flip 5) | wg The Elec
  • 2 mln – ponad tyle punktów (pierwszy raz w historii) otrzymały nowe chipy MediaTek i Qualcomm w testach AnTuTu (mowa o Dimensity 9300 i Snapdragonie 8 Gen 3)
  • 30% – o tyle szybszy (od Gen 2) jest nowy flagowy chip mobilny Snapdragon 8 Gen 3
  • 3.3 GHz – taki zegar ma główny rdzeń Cortex-X4 prime w Snapdragonie 8 Gen 3 (i o 20% wydajniejszy)
  • 25% – o tyle szybsza jest grafika (GPU względem Gen 2) w Snapdragonie 8 Gen 3
  • 240Hz – takie odświeżanie ekranów obsłuży Snapdragon 8 Gen 3
  • 66.7 mln (-5%) – to wynik sprzedaży smartfonów w Q3 2023 na chińskim rynku | wg Canalys
  • 2.7 mln – tylko taka różnica w sprzedaży smartfonów w Chinach obejmuje pierwszą piątkę najpopularniejszych marek (Honor w Q3 lideruje, Xiaomi dopiero piąte) | wg Canalys

  • 12% – o tyle urosły koszty komponentów iPhone’a 15 Pro Max (względem poprzedników) | wg Nikkei
  • 2600 – tyle nitów szczytowej jasności ma otrzymać ekran nadchodącego OnePlusa 12 (producent – marka BOE – zapewnia, że też o 13% oszczędniejszy)
  • 3000 – aż tyle nitów jasności ma z kolei ekran C8 AMOLED w najnowszych Xiaomi 14
  • 3% – o tyle wzrosła baza płatnych użytkowników Spotify względem Q2 2023 i o 16% względem Q3 z zeszłego roku | wg raportu Spotify
  • 12.5% – o tyle szybsza (od aktualnych flagowców) będzie pamięć operacyjna (LPDDR5X DRAM) w vivo X100 (debiut tego standardu na rynku mobilnym). Low Power Double Data Rate 5 Turbo uzyska nawet 9.6 Gbps
  • 5x – aż tyle razy pojemniejsze będą przyszłe baterie litowo-siarkowe (Li-S) | przygotowali naukowcy i inżynierowie na Monash University w Melbourne
  • przyszłoroczne iPhone’y 16 i 16 Pro będą działać na chipach A18 i A18 Pro (tylko obecna seria wyłamała się z tradycji i zaoferowała wyraźnie mocniejszy układ w modelu Pro?) | wg Jeffa Pu
  • Samsung zapowiada, że seria Galaxy S24 ma być „najinteligentniejszym telefonem z AI”

Ciekawsze smartfonowe zapowiedzi:

  • w styczniu/lutym w Europie zadebiutuje Galaxy A15 | wg GalaxyClub
  • wiosną 2024 premiera nowych iPadów | wg Marka Gurmana (Bloomberg)
  • 6 listopada premiera chipa Dimensity 9300 od MediaTek (rywal SD 8 Gen 3)
  • 7 listopada premiera iQOO 12 (Snapdragon 8 Gen 3 i ekran 144Hz)

1. Galaxy Z Fold 5 i Z Flip 5 z akcesoriami Lacoste (Francja)

We Francji pojawiła się ciekawa kolekcja akcesoriów dla składanych modeli Samsunga. Koreańska marka weszła we współprace z Lacoste (z siedzibą w Paryżu). Najnowsze Galaxy Z Fold 5 i Galaxy Z Flip 5 otrzymały futerały i etui w motywach marki produkującej odzież. Rozpoznawalne logo z krokodylkiem widać w nowej kampanii Samsung France X Lacoste, co oznacza, że stylowe propozycje będą dostępne raczej wyłącznie na terenie Francji (sklepy Samsung Experience Stores oraz flagowe lokalizacje Lacoste w aleii Champs-Elysees. Marki proponują akcesoria jako dodatki przy zakupach smartfonów.

Galaxy Z Flip 5 Lacoste
Samsung France X Lacoste (foto: samsung.fr)
  • Plusy: ciekawa opcja współpracy w lokalnej promocji
  • Minusy: regionalna dostępność propozycji

2. Giętka Motorola (koncept tygodnia)

Motorola składany smartfon smartwatchMotorola jest jedną z aktywniejszych marek na polu rozwoju składanych smartfonów. Podczas Lenovo Tech World 2023 producent przedstawił kolejny krok w formacie giętkich konstrukcji. Prototyp owijanego wokół nadgarstka smartfona jest efektowny, ale wciąż koncepcyjny. Lenovo (właściciel Motoroli) pokazywał podobny, ale nieco bardziej „toporny” wariant już ładnych kilka lat temu. Najnowszy został uaktualniony o wygodniejsze (choć nadal zapewne niespecjalnie komfortowe) wydanie. Łączy cechy telefonu z Androidem oraz wearable (ciężko nazwać je smartwatchem). Do tego z rozwiązaniami AI, które przecież w ostatnim roku pokazały wiele udogodnień.

  • Plusy: znacznie szerszy obszar roboczy w wydaniu wearable i wielofunkcyjny charakter
  • Minusy: wciąż „toporne” gabaryty i chyba niezbyt wygodny format (to jednak koncept)

Czytaj więcej o: giętki smartfon Motoroli owijany wokół nadgarstka


3. Xiaomi 14 i 14 pro (smartfon tygodnia)

Xiaomi 14
Xiaomi 14 (foto: Xiaomi na Weibo)

Qualcomm przedstawił nowe flagowego układy Snapdragon 8 Gen 3, więc czas na pierwsze smartfony, które z nich skorzystają. W tym roku demonstracja procesorów i pierwszych jednostek z nich korzystających wcześniej niż zwykle. Jeszcze w październiku poznaliśmy potencjał chipów oraz sprzętu, który z niego skorzysta. Xiaomi 14 i 14 Pro to nowa seria flagowych telefonów chińskiego giganta. Zyskały na mocy, przetwarzaniu danych, a także obrazowaniu, czyli mobilnej fotografii. High-endowe smartfony ponownie ze wsparciem optyki Leica (to kolejny rok strategicznej współpracy między obiema markami). Urządzenia zostały przedstawione na rynek chiński.

  • Plusy: ekran, optyka Leica, najnowszy Snapdragon 8 Gen 3 oraz mniejsze różnice w specyfikacjach między wariacjami
  • Minusy: za mało informacji o HyperOS (nie zakładam, że nakładka będzie ograniczony wyłącznie dla Chin)

Czytaj więcej o: Xiaomi 14 i 14 Pro


4. Snapdragon 8 Gen 3 (chip tygodnia)

W trakcie tegorocznego Snapdragon Summit 2023 firma Qualcomm zaprezentowała kilka wartych uwagi nowości dla mobilnych urządzeń. Są nowe chipy, ale i nowe technologie. Krótko o wybranych z nich, bo na pewno będą wielokrotnie pojawiać się przy okazji moich kolejnych publikacji.

Snapdragon 8 Gen 3 – to nowy, udoskonalony procesor dla flagowych smartfonów. Wykonany w litografii 4 nm. Podkręci obrazowanie (fotografia), odtwarzanie dźwięku, przenośne granie oraz mocno skupi się na AI. Trzecia generacja ma o 30% szybsza i o 20% wydajniejsza od poprzednika. Ma osiem rdzeni (ten główny 3.3GHz, czyli tylko o 5% lepszy niż w Gen 2). Wspiera pamięć LPDDR5x (4800 MHz) oraz do 24 GB RAM. Oferuje Wi-Fi 7 do 6 GHz, a modem X75 5G łączność w w sub-6 i mmWave. Jeśli chodzi o gaming to docenimy odtwarzanie obrazu nawet w 240Hz, klatkaż Adreno Frame Motion Engine 2.0 i pomoc Unreal Engine 5.2. GPU jest aż o 25% szybsze, o 25% oszczędniejsze, a Ray Tracing nawet o 40% efektywniejszy! A audio? Tu również poprawki. Qualcomm proponuje bezstratne 24-bit 96 kHz przez Bluetooth.

Silnik AI Engine zaoferuje model generatywnej pracy i LLM (m.in. przy rozpoznawaniu mowy). Asystent ma reagować natychmiastowo, np. przy tworzeniu obrazu. Obiecana jest ochrona Sensing Hug w ramach naszych danych. Rozwiązania Sztucznej Inteligencji zrobią swoje także przy zdjęciach. Segmentacja semantyczna wpłynie na odwzorowanie detali i działaniu układu w czasie rzeczywistym. Ciemne scenerie będą ożywiane w trybie video z Night Vision. Twórcy pokazali też narzędzia do usuwania obiektów z filmików! Udoskonalono tryb dla Vlogerów, czyli jednoczesne nagrywanie obiema stronami telefonu. Wśród nowych funkcji znajdą się też opcje Photo Expansion z generatywnym rozbudowaniem efektów na zdjęciach. Ulepszenia dotyczą też funkcjonowania HDR.

Od jutra (kiedy swój telefon przedstawi Xiaomi) zaczną debiutować smartfony ze Snapdragonem 8 Gen 3 na pokładzie. Firma przekazała, że wśród marek są m.in.: Asus, Honor, iQOO, Meizu, Nio, Nubia, OnePlus, Oppo, realme, Redmi, RedMagic, Sony, vivo, Xiaomi, czy ZTE.

Stable Diffusion zostawiłem sobie na koniec. Qualcomm przygotował AI funkcjonujące lokalnie na urządzeniach mobilnych, czyli przetwarzające dane w smartfonach. Wspólnie z wymienionym wcześniej chipem poradzi sobie z generowaniem obrazu w niecałą sekundę (0.6s). Coś, co znaliśmy, ale wyłącznie przy dostępie do Internetu. Snapdragon obsłuży Baidu ERNIE 3.5, OpenAI Whisper, Meta Llama 2 czy Google Gecko bezpośrednio na telefonie. Pewnie dlatego już kilku producentów smartfonów zapowiadało największy skok w rozwiązaniach AI na swoich przyszłych urządzeniach. Szykują się ciekawe premiery! Qualcomm AI Engine ma łączyć Oryon CPU, Adreno GPU i Hexagon NPU dając w synergii nawet 45 TOPSów!

Tu warto jeszcze dopisać, że Cognitive ISP (przetwarzanie sygnału obrazu) mocno na AI skorzysta, bowiem w czasie rzeczywistym będzie w stanie edytować nawet dwanaście warstw obrazu. Da to czystsze zdjęcia, co docenimy głównie przy nocnej fotografii. Sztuczna Inteligencja pomoże poprawić tło, czy usuwanie obiektów. Jak to wszystko wykorzystają producenci telefonów? Sądzę, że dowiemy się dopiero w przyszłym roku, gdy będą dopracowywać i optymalizować wszystkie nowe narzędzia (uczyć się ich).

  • Plusy: kolejny zastrzyk mocy, funkcji i możliwości flagowych telefonów (większe skupienie na rozwiązaniach angażujących Sztuczną Inteligencję)
  • Minusy: nie odnotowałem jeszcze (oby nie było przegrzewania)

5. Odległość od ekranu (smarthack tygodnia)

smarthacki 16 Odległość od ekranuNa początku tygodnia opublikowałem na blogu kolejny smarthack tygodnia. Wciąż dotyczący iOS (bo aktualnie uczę się nowych funkcji najnowszego softu Apple). Tym razem nowego rozszerzania Time Screen, czyli Odległości od ekranu. Wspólnie z wcześniejszymi rozwiązaniami (m.in. trybem nocnym, automatycznym ściemnianiem i True Tone) będą szerzej chronić nasz wzrok. Konfiguracja i aktywacja rozwiązania jest prosta, a późniejsze użytkowanie telefonu trochę denerwujące, ale chyba warte korzystania.

Czujniki Face ID sprawdzają odległość twarzy (wzroku) od wyświetlacza iPhone’a lub iPada, by minimalizować problem z krótkowzrocznością. Będzie po prostu pilnować byśmy trzymali telefon lub tablet nie bliżej niż 30 cm od panelu.

Czytaj więcej o: smarthack – ustaw w iOS Odległość od ekranu


6. OnePlus 12 (przeciek tygodnia)

Kolejna generacja OnePlusa zmierza na rynek. Spekuluje się, czy dotrze w grudniu, czy może raczej w styczniu. Wiadomo jednak (co prawda z przecieków z Digital Chat Station), że względem poprzednika będzie miała mniej braków, m.in. bezprzewodowe ładowanie, czy USB-C z standardzie 3.2. OnePlus 12 ma też otrzymać wysokiej jakości peryskopowy teleobiektyw z optycznym zoomem 3x oraz 64-megapikselową matrycą. Przypomnę, że odkąd OnePlus współdzieli technologie z Oppo (ta sama grupa), modele tego pierwszego straciły część swojego high-endowego uroku (zniknęła m.in. edycja Pro).

Kilka przecieków dot. telefonu dotyczy parametrów modułu fotograficznego. W necie pojawiły się zresztą rendery smartfona, więc widać też, jak prawdopodobnie wyglądać będzie nowy Android. Potrójny sensor ma oferować:

  • 50 mpx (nowy Sony IMX966 – ma być ekwiwalentem IMX989 1″ – jest mniejszy, ale o „podwójnej” warstwie zwiększającej czułość)
  • 48 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide 1/2”)
  • 64 mpx (peryskopowy OmniVision OV64B) z OIS

Warto dodać, że obrazowaniem zajmie się nowy chipset Snapdragon 8 Gen 3, więc i tutaj powinniśmy odczuć lepsze efekty przetwarzania danych z czujnika. Bardzo efektownie brzmią parametry wyświetlacza od BOE. Ma on oferować rekordowe 3000 nitów jasności w szczycie! Przy okazji ma on być nieco oszczędniejszy. Mówi się też, że telefon może otrzymać konfigurację nawet 24 GB pamięci operacyjnej. Ciekawie wygląda też wyższa pojemność baterii – 5400 mAh z szybkim ładowaniem 100W (i 50W bezprzewodowo). Ciekawe, czy to wszystko się potwierdzi?

  • Plusy: więcej high-endu, który pomijano przez likwidację edycji Pro
  • Minusy: ciężko przewidzieć, czy wszystkie parametry pojawią się w edycji globalnej

7. Międzynarodowy vivo V29e

Jak zwykle przy okazji informacji o vivo przypominam o niedawnym wyjściu chińskiej marki z polskiego rynku. Producent tworzy bardzo ciekawe telefony, ale ostatnio coś nie radzi sobie najlepiej (nie ma go m.in. w top 5 samych Chin, a kojarzę go na wyższych pozycjach). W sierpniu w Indiach debiutowała tańsza edycja serii V29 z dopiskiem e. Międzynarodowa wariacja, którą znalazłem w ofercie Bangladeszu i Tajlandii, różni się od wspomnianego modelu. Co się zmieniło? Kilka parametrów jest słabszych, ale pewnie i cena niższa.

  • ekran: mniejszy AMOLED 6.67″ (był 6.78″) z niższą jasnością 1150 nitów (było 1300) i bez miliarda kolorów oraz HDR10+. Udało się jednak zachować 120Hz i czytnik palca pod panelem
  • globalny model otrzymał mniej pojemną baterię 4800 mAh (było 5000 mAh) z 44W
  • potrójny zestaw sensorów ten same (64 mpx z OIS + 8 mpx ultra wide + selfie 50 mega), ale główny aparat ma słabszy otwór. Jest jednak charakterystyczne dla serii V29 doświetlenie pierścieniem Smart Aura Light
  • międzynarodowy vivo V29e nie ma też slotu na karty microSD
  • ten model ma jednak certyfikację zgodną z normą IP54
  • telefon ma ten sam chip – Snapdragona 695, ale z podkręconym rdzeniem do 1.8GHz (z 1.7GHz)
  • w południowej Azji dostępne są konfiguracje 8/12 GB RAM i 256 GB (jeszcze nie podano cen)

  • Plusy: optymalizacja pod konkretny region (wybranych parametrów)
  • Minusy: zejście z kilkoma specyfikacjami w dół (ale część zrekompensowana w górę)

8. Honor Magic 5 Pro (ostatnio testowany)

W zeszłym tygodniu opublikowałem na blogu test flagowego Honor Magic 5 i chciałbym pokazać efekty pracy potrójnego aparatu 50 megapikseli. Przez kilka tygodni poznawałem możliwości tego zestawu. Udałem się na kilka sesji zdjęciowych. Większość z nich była spontaniczna, a telefon po prostu leżał w kieszeni w gotowości do zachowania ciekawych ujęć.

Honor Magic 5 ProHigh-endowiec od Honor poradził sobie praktycznie we wszystkich warunkach. Narzekałem tylko na funkcje do fotografii nocnej, tj. na pewne braku natywnej apki Magica, ale ogólnie zdjęcia wychodziły mi bardzo dobrze. Nie jestem zawodowcem, więc nie sprawdziłem wszystkiego pod każdym kątem, ale zauważyłem, że są w aparacie jeszcze pewne rezerwy. Generalnie w zasobach modułu nie zabrakło niczego. Wszystkie trzy czujniki 50 megapikseli zaoferowały najważniejsze funkcje: zbliżenia tele, ujęcia ultra wide, portrety, dobrą czułość przy nocnych kadrach. Także seflie ma sporo wymienionych opcji. Nie wystawiłem oceny, ale byłem z tych kilku tygodni bardzo zadowolony. Pstryknąłem mnóstwo fajnych zdjęć, także do celów prywatnych.

Czytaj więcej o: Honor Magic 5 Pro


9. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandDość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych smartfonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.

Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro


 10. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)