wearables 104 dexcom stelo
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #104 – Dexcom Stelo (foto: dexcom.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dotrwałem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarGalaxy Watch 7 mają być oferowane w trzech opcjach i z Exynosem W940 (o 50% szybszym od W930) | wg przecieków
  • protokół Bluetooth Audio (zbudowany przez Bluetooth Special Interest Group) kończy 20 lat
  • certyfikację w Chinach uzyskał Xiaomi Smart Band 9 (premiera coraz bliżej)
  • Samsung ma wrócić do kwadratowych ekranów w smartwatchach | wynika z przecieków
  • Elon Musk potwierdził, że będzie apka Tesli na Apple Watche (w serwisie X)

Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?

  • przygotowałem świeże zestawienie najciekawszych inteligentnych pierścieni
  • smart okulary Ray-Ban Meta pokazują nowe możliwości (szkoda, że w prywatnej becie)
  • wraz z iOS 18 słuchawki AirPods Pro mogą zyskać tryb aparatu słuchowego
  • Ringo – kolejny smart pierścień (tym razem z crowdfundingu)
  • fotoakustyczne obrazowanie w wearables (pierwsze prototypy)
  • Huawei zwiastuje opaskę Band 9 (premiera na początku kwietnia)


1. Najciekawsze smart pierścienie (2024)

Oura Ring 3
Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pierścieni) – foto: Oura

Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.

Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)

  • Plusy: coraz bogatsza oferta modeli, spora różnorodność możliwości
  • Minusy: wciąż jeszcze wysokie ceny

2. Ray-Ban Meta z nowym AI (wearable tygodnia)

wearables 84 ray-ban meta
Ray-Ban Meta (foto: ray-ban)

Ray-Ban Meta to jedne z najaktualniejszych okularów amerykańskiego giganta, które oferują narzędzia AI. W najnowszej becie (prywatnej) producent rozszerzył zakres możliwości kamerki wbudowanej w ramkę o multimodalne rozwiązania. Sztuczna Inteligencja ma łączyć tu różne składowe rozpoznawania treści, m.in. obiektyw. Interakcja nie jest oferowana w formacie AR, więc większość funkcji działa przez asystenta głosowego. Będziemy mogli go pytać o widziane obrazy i tłumaczenie tekstów w kadrze, m.in. w menu restauracji. Część planowanych funkcji pokazał CTO marki MEta (Andrew Bosworth) w serwisie Threads oraz sam Mark Zuckerberg na Instagramie. Szkoda, że nie sprecyzowano, kiedy tego typu funkcjonalności dotrą na inteligentne okulary Ray-Ban Meta.

  • Plusy: rozwijanie funkcji smart okularów
  • Minusy: dość powolne wdrażanie poprawek i nowości (wciąż prywatna beta)

3. Funkcja aparatu słuchowego w AirPods Pro?

AirPods Pro 2
AirPods Pro 2 (foto: apple.com)

W czerwcu na WWDC (jak co roku) Apple przedstawi nowe funkcje systemów operacyjnych dla swoich urządzeń. Mark Gurman z Bloomberga przekonuje, że według jego źródeł wraz z iOS 18 słuchawki AirPods Pro mają otrzymać tryb aparatu słuchowego. Format słuchawek True Wireless Stereo (TWS) sprzyja tego typu rozwiązaniom, ale wymaga certyfikacji (FDA w USA, czy CE w UE). Amerykańska spółka ma ponoć w przygotowaniu dla swoich hearables funkcjonalność przypominającą możliwościami aparaty słuchowe. Jeszcze nie wiadomo, czy zgodne ze wspomnianymi certyfikacjami, czy może wdrażanych według swojej polityki, ale z czymś konkretniejszym od aktualnych wzmocnień wyrazistości głosu osoby będącej na przeciwko.

Aktualnie AirPods Pro oferują wzmacnianie konwersacji osoby stojącej na przeciw nas (czyli w pobliżu). Bardzo możliwa jest po prostu opcja dopracowania tej technologii. Brzmi dość sensownie, ponieważ taki „ficzer” podniósłby zainteresowanie słuchawkami.

  • Plusy: upgrade o konkretną funkcjonalność
  • Minusy: wciąż trudno przewidywać, czy certyfikowany

Czytaj więcej o: AirPods Pro


4. RINGO – kolejny smart pierścień (crowdfundin)

Jak zapewne w pierwszym punkcie zauważyliście, inteligentne pierścienie zaczynają wkraczać do mainstreamu. Są oferowane już od ładnych kilku lat, ale wciąż jako bardzo niszowe gadżety. 2024 rok może być dla tej sekcji wearables przełomowy. Na Kickstarterze pojawił się RINGO, a więc kolejny smart ring, który może wzbogacić wybór, o ile kampania ze zbiórką funduszu się powiedzie. Projekt jest atrakcyjny cenowo, zwłaszcza we wczesnej fazie Kickstartera, gdzie urządzenie można zamówić już za 169$ (aż 47% zniżka finalnej ceny). Projekt wydaje się realny, ale trzeba brać pod uwagę crowdfundingowy charakter. Twórcy przewidują wysyłkę pierwszych sztuk już w czerwcu, więc raczej mają gotowe rozwiązania.

Opis RINGO jest ciekawy. Pierścień proponuje wszystko, co tego typu wearbles potrafi, a nawet więcej, bo wśród czujników jest nawet EKG (takie opcje ma obecnie tylko Circul+). Pytanie, jak z certyfikacjami. W sumie jest zatem spory pakiet pomiarów z poziomu palca: aktywność fitness, analizy snu, pomiary składu ciała i nawodnienia organizmu, całodobowy monitoring wellness i zdrowia, a dodatkowo dotykowa warstwa do sterowania wybranymi funkcjami smartfona.

Znalezione na Kickstarterze

  • Plusy: bogaty zakres możliwości (w tym EKG)
  • Minusy: propozycja z crowdfundingu (ciężko przewidzieć efekty końcowe)

4. Obrazowanie fotoakustyczne w zegarku?

Obrazowanie fotoakustyczne ma ogromny potencjał, ale urządzenia w tej technologii są ogromne. Impulsy światła laserowego potrafią badać tkankę (absorbcja) na sporą głębokość, więc są w stanie pomóc podejrzeć pracę naczyń krwionośnych. Obecnie służą przede wszystkim do pomiarów saturacji i diagnozowania kondycji skóry (m.in. wykrywania nowotworów). Naukowcom z Southern University of Science and Technology (SUSTech) w Chinach udało się skonstruować tego typu narzędzia w gabarytach zegarka! Co prawda, wciąż z dość rozbudowanym oprzyrządowaniem, ale już znacznie mniejszych rozmiarów (o ile możemy w ten sposób określić spory „plecak”).

foto: Lei Xi, Southern University of Science and Technology (źródło: optica.org)

Miniaturyzacja pozwoliła na dostarczenie nieinwazyjnego gadżetu (w prototypowej wersji oczywiście) do analizy pracy serca. Urządzenie wykorzystuje fotoakustyczne obrazowanie, by przedstawić całkiem wysokiej rozdzielczości obrazy struktur naszych naczyń krwionośnych. Szczegółowe analizy przepływu krwi mogą zaoferować odczyty: HR, ciśnienia krwi, SpO2, a finalnie ogólną kondycję serca. Inżynierowie zapewniają, że opracowuje jeszcze mniejsze rozwiązanie, by całość zmniejszyć do naprawdę rozsądnych rozmiarów. Ma ono wytrzymywać wstrząsy i dynamiczniejszą aktywność.

  • Plusy: próbka możliwości w miniaturyzacji skomplikowanych rozwiązań
  • Minusy: prototypowa wersja, na razie na potrzeby naukowe

5. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Galaxy Watch 4 testNa początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


6. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


7. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


8. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS