wearables tygodnia 68 apple vision pro CVR edition
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #68 – Apple Vision Pro CVR Edition (foto: caviar.global)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarApple Watche Ultra z ekranami microLED dopiero w 2026 roku | wg TrendForce
  • beta aplikacji Samsung Health zdradza istnienie inteligentnego pierścienia Galaxy Ring
  • 400k – tyle tyle gogli Vision Pro przygotuje w 2024 Apple (z powodu problemów produkcyjnych) – plany obejmowały milion sztuk | wg Financial Times
  • 12 lipca Honor przedstawi zegarek Honor Watch4 z eSIM
  • wraz z iPhone’ami 15 (wrzesień) ma zadebiutować etui do AirPodów Pro 2 z portem USB-C

1. Nothing Ear (2) Black Edition

Wkrótce premiera drugiej generacji smartfona marki Nothing, ale przed nią producent chce jeszcze odświeżyć ofertę kolorystyczną niedawno wprowadzonych na rynek słuchawek TWS (również drugiej generacji). Nothing Ear (2) otrzymały czarne pokrycie, co może sugerować pojawienie się także czarnego telefonu.

Nowy kolor to na szczęście nie wszystko. Nothing dostarczyło też Advanced Equaliser, czyli ulepszenia w personalizacji ustawień EQ. To oczywiście aktualizacja obejmująca obie wariacje ostatnich słuchawek TWS (obejmując Ear (stick)). Do trybu prostego (z trzema suwakami) i kilku wstępnych, gotowych ustawień dojdzie jeszcze equalizer z ośmioma opcjami kontroli dźwięku. To jedno z ciekawszych EQ dla słuchawek True Wireless Stereo na rynku.

Dopasujemy poszczególne częstotliwości, a nawet zakrzywienie linii w panelu (przejścia w kształcie). „Advanced” w nazwie wygląda na faktycznie użyte w sposób właściwy. Także w Nothing Ear (stick) udało się zaktualizować rozwiązania. W tym modelu dodano nową redukcję szumów. W tych słuchawkach konstrukcja jest otwarta, więc trudno ocenić, jak efektywne będzie tu tłumienie.

Czytaj więcej o: Nothing Ear (2) i Nothing Ear (stick)


2. AirPods Pro z testerem słuchu (i czujnikami zdrowia?)

AirPods Pro 2
AirPods Pro 2 (foto: apple.com)

Pozostają przy temacie TWS. Po sieci już od dawna krążą pogłoski o nowych rozwiązaniach Apple planowanych dla słuchawek True Wireless Stereo. Od chyba dwóch lat czytam o możliwości rozbudowania wearable o dodatkowe czujniki.

Mark Gurman z Bloomberga przekazuje, że wraz z tegorocznymi iPhone’ami 15 (wrzesień) na rynek wejdą AirPods Pro z USB-C (chodzi wyłącznie o zmiany w etui). Być może pojawi się też tryb testera słuchu, a więc opcja dopasowania dźwięku do indywidualnych potrzeb. Konkurencja posiada już takie funkcje (korzystam z czegoś podobnego w swoich bezprzewodowych Jabrach). Redaktor sekcji PowerOn wspomniał też o testach sensorów zdrowotnych. Niestety (według niego), raczej nie doświadczymy ich w przeciągu najbliższych lat.

Wyróżniam za: nadrabianie kolejnych zaległości (tryb testera słuchu)


3. Słuchawki OnePlus Nord Buds 2R (Indie)

W minionym tygodniu OnePlus wprowadził na rynek telefony Nord 3 i CE 3, a wraz z nimi nowy model słuchawek TWS. OnePlus Nord Buds 2R (podobnie jak OnePlusa CE 3) przeznaczono jednak na rynek Indii. Literka „R” w nazwie oznacza niestety (lub stety jeśli patrzeć o koszty) downgrade gadżetu. Nord 2R to Nord Buds 2, ale bez aktywnej redukcji szumów.


Pozostałe parametry wyglądają na takie same. Są dynamiczne przetworniki 12.4 mm, łączność w standardzie Bluetooth 5.3, podwójny mikrofon z wyciszaniem tła przy rozmowach (z wykorzystaniem AI). Słuchawki wspierają kodeki AAC i SBC i mają szczelność zgodną z normą IP55. Na jednym ładowaniu wytrzymają 8h, a łącznie z etui będzie to 38h. Cena: 2199 rupii.

Wyróżniam za: obniżenie ceny (pójście w stronę strategii Nord)


4. Poprawki dźwięku dla Galaxy Buds2 Pro (Europa)

Samsung Galaxy Buds2 Pro
Galaxy Buds2 Pro (foto: samsung.com

Oj w tym tygodniu będzie mocno słuchawkowo. Jakiś czas temu Samsung wprowadził aktualizację audio dla swoich flagowych słuchawek Galaxy Buds 2 Pro, ale udostępnił ją jedynie w Korei Południowej. Przy okazji Global Accessibility Day (Światowy Dzień Świadomości Dostępności) koreańska marka uruchomiła w Europie update z Enhanced Ambient Audio, dzięki któremu osoby z problemami słuchowymi mogą dopasować i wzmocnić poszczególne częstotliwości pod własny słuch. Tryb testowano klinicznie, więc ma wsparcie badań.

Oprócz dodania dwóch dodatkowych poziomów wzmocnienia pojawiły się też ogólne usprawnienia w stabilizacji pracy słuchawek, czy „wyostrzanie” rozmów telefonicznych w głośniejszych warunkach.

Wyróżniam za: update dźwięku na rynek europejski

Czytaj więcej o: Galaxy Buds2 Pro


5. Słuchawki iQOO TWS 1 (Chiny)

wearables 69 iqoo TWS 1
iQOO TWS 1 (foto: iQOO na Weibo)

I dalej z TWS. Vivo również zaproponowało nowe słuchawki przy okazji prezentacji nowego telefonu. Obok iQOO 11S pojawiły się pierwsze True Wireless Stereo z linii iQOO – model TWS 1. Chiński producent chwali się, że przygotował pierwsze na rynku słuchawki tej klasy ze wsparciem bezstratnego audio w tej grupie cenowej. Za 399 junaów, czyli ok. 50 € (bez ceł i podatków) dostępne będzie tu aptX Lossless.

Stylistycznie słuchawki przypominają AirPody Pro. Otrzymały opcjonalne malowanie w motywie BMW M (iQOO lubi te kolory – „legendarne”). Ich specyfikacje wyglądają na premium. iQOO TWS 1 dysponują kilkoma standardami, które kojarzymy ze znacznie droższymi modelami:

  • aktywna redukcja szumów (ANC) z tłumieniem nawet 49 dB (+ pasywne wkładki)
  • redukcja szumów 4000 Hz i pokrycie do 99,6% hałasu
  • spore przetworniki 12.2 mm (trzy rodzaje materiałów)
  • system obwodu magnetycznego dla wyższej mocy (i lepszej czystości dźwięku)
  • łączność Bluetooth 5.3 (podłączenie do dwóch źródeł jednocześnie)
  • wsparcie aptX Lossless (od Qualcomm)
  • czas pracy: 10.5h na jednym ładowaniu i nawet 42h z etui
  • tryb gamingowy z tylko 54 ms (ale być może jedynie w sparowaniu z telefonami iQOO)

Wyróżniam za: niedrogie słuchawki TWS z aptX Lossless


6. Zegarek Redmi Watch 3 Active

Omijałem informacje na temat tego smart zegarka, bo nie widziałem w sumie jakiejś głośniejszej premiery (chyba wszedł do sprzedaży nieco po cichu). Xiaomi zbudowało na nasz rynek jeszcze przystępniejszą cenowo odmianę modelu Redmi Watch 3. Active będzie zbliżony stylistycznie, ale pozbawiony kilku funkcji bazowej wariacji. Zwykle odmiany fitness/active mają uszczuplone funkcje i możliwości, by dotrzeć z konkretniejszymi elementami do osób aktywnych ruchowo. Ekran nie jest już w technologii AMOLED, ale LCD ma zakrzywienia 2.5D i sporą przekątną 1.83″ (niestety słabą rozdzielczość 240 x 280 – co pewnie będzie przy takiej wielkości dostrzegalne).

Redmi Watch 3 Active
Redmi Watch 3 Active (foto: mi.com)

Smartwatch posiada szczelność na poziomie 5 ATM (czyli 50 metrów). Na pokładzie jest czujnik tętna i saturacji, ale nie widzę GPS. Pozbyto się też chipu NFC. Budżetowiec ma jednak łączność Bluetooth 5.3, a także głośniczek i mikrofonik, więc sprawdzi się przy prowadzeniu rozmów z poziomu nadgarstka. Czas pracy jak zwykle zacny. Na jednym ładowaniu nawet 12 dni (ale spoglądałbym w stronę tygodnia przy aktywnym użytkowaniu). Do dyspozycji ponad 100 dyscyplin/aktywności i ponad 200 tarczek. Redmi Watch 3 Active powinien kosztować ok. 200 zł.

Wyróżniam za: zejście z ceną przy zachowaniu standardowych funkcji


7. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


8. Nadchodzi watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


9. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


10. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)